Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nejde vypnout PC v OS Kubuntu i Ubuntu  (Přečteno 6732 krát)

Romanbe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Nejde vypnout PC v OS Kubuntu i Ubuntu
« kdy: 10 Dubna 2015, 08:29:42 »
Prosím o pomoc. Přešel jsem z Winsdows na Ubuntu, a posléze kvůli lepší aklimatici na Kubuntu. Ani v jednom OS jsem však nedosáhl nikdy toho, aby se pc samo vypnulo. Když jsem zmáčkl na obrazovce ukončit, tak obrazovka se sice tvářila, že ukončuje práci, ale pc zůstalo stále zapnuto. V Ubuntu svítil stále na obrazovce název Ubuntu a pod ním se vysvítili tečky, ale tím to skončilo. V Kubuntu 14.04 Trusty Thar, které nyní mám, tak je to to samé, jen s tím rozdílem že obrazovka zůstane černá. Světýlko harddisku se po chvíli vypne, ale pc stále běží. Prosím o pomoc pokud možno přeložit do úplně laického vysvětlení, mám linux teprv pár dní a v Kubuntu ještě nic neumím. Moc děkuji všem dobrým duším.

Romanbe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Nejde vypnout PC v OS Kubuntu i Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 13 Dubna 2015, 15:40:15 »
Našel jsem jinde na fóru tuto pomoc, ale vůbec netuším, o čem je řeč a jak to provést. Jak soubor otevřít a změnit? Pomožte prosím.Děkuji:

Pomoc je zřejmě jednoduchá:
- otevřít soubor sudo nano /etc/kde4/kdm/kdmrc
- v sekci [Shutdown] změnit řádek HaltCmd=/sbin/halt na HaltCmd=/sbin/shutdown -h -P now (čili místo halt tam bude shutdown -h -P now)
- restartovat komp

A na 99,99% se to už vypne :-))

PS: jde použít i /sbin/poweroff

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Nejde vypnout PC v OS Kubuntu i Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 13 Dubna 2015, 20:38:31 »
Citace
- otevřít soubor
Kód: [Vybrat]
sudo nano /etc/kde4/kdm/kdmrc
tenhle příkaz napíšeš do terminálu, terminál se ti změní na textový editor. v něm najdeš níže uvedené
Citace
- v sekci [Shutdown] změnit řádek HaltCmd=/sbin/halt na HaltCmd=/sbin/shutdown -h -P now (čili místo halt tam bude shutdown -h -P now)
Klávesou Ctrl-O pak upravený soubor uložíš, a Ctrl-X ti ukončí editor.
Terminál spusť buď z dashe nebo zkratkou Ctrl-Alt-T

Jestli to však bude fungovat to netuším.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Romanbe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Nejde vypnout PC v OS Kubuntu i Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 14 Dubna 2015, 14:24:18 »
Děkuji velice za pomoc. Ale bohužel toto mi nepomůže. Protože když si soubour v terminálu tímto příkazem otevřu. Kouká na mě prázdno. Žádný text soubor neobsahuje. A když se podívám do adresářové struktury, tak adresář kde4 sice mám, ale žádný soubor v něm, ani když dám v dolphinu zobrazit skryté soubory.
Zkoušel jsem i příkaz sudo poweroff, ale počítač se stejně nevypnul. Sice na obrazovce to vypadá, že to skončilo a svítí na mě na černém pozadí nápis kubuntu, a disk v pc přestane svítit, tak pc stále jede.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Nejde vypnout PC v OS Kubuntu i Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 14 Dubna 2015, 15:09:26 »
Tak je možné, že jsi to dělal podle návodu pro jino verzi nebo pro jiný desktop. Podle názvu souborů to vypadá na Kubuntu. Protože prázdné okénko znamená obvykle že soubor neexistuje nebo pokud existuje je prázdný. Důvodem může být i chyba v zápisu jmen souboru.
Zkusil jsi třeba tohle: Ubuntu 12.04 se nevypíná
Nejsem na vypínání moc expert. Třeba na to přijdeme, nebo nám někdo pomůže :D.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Nejde vypnout PC v OS Kubuntu i Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 14 Dubna 2015, 16:08:51 »
Citace
Zkoušel jsem i příkaz sudo poweroff, ale počítač se stejně nevypnul
Skús sa najpvr odhlásiť (Log out) a potom vypnúť mašinu (všetko v grafike) a uvidíme.
« Poslední změna: 14 Dubna 2015, 17:24:47 od vxmery »
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nejde vypnout PC v OS Kubuntu i Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 14 Dubna 2015, 23:39:43 »
Pokaždé je jako první prohlédnout logy. Pak možná aby si eliminoval chybu v nastavení svého účtu, vytvoř nového uživatele a otestuj vypínání tam.

Romanbe

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Nejde vypnout PC v OS Kubuntu i Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 17 Dubna 2015, 10:49:40 »
Logout nedělá nic.
A vlastní kombinaci kláves na vypínání pc nechci. To není řešení. To je záplata.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Nejde vypnout PC v OS Kubuntu i Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 17 Dubna 2015, 14:09:59 »
Jsi příliš skoupý na informace. Z
Citace
Logout nedělá nic.
se nedozvíme žádnou informaci co by ti pomohla s opravou.
Chápu, že nechceš vlastní klávesovou zkratku. ale mohl jsi se zmínit jestli příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo shutdown -h nowti vypne počítač či nevypne. Pošli výpis co vypíše, půjde-li to.
Co se píše na obrazovce, když nedojde k vypnutí? Měl by stačit Esc, aby ti zmizel Splash a bylo vidět výpis.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
Re:Nejde vypnout PC v OS Kubuntu i Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 17 Dubna 2015, 20:40:23 »
Stejný problém jsem před časem řešil, způsobuje to nějaká "blbá" kombinace HW, většinou GK + něco. Mě vždycky pomohlo vyměnit správce oken . LightDM za MDM nebo GDM - přesně už si nepamatuji, od jisté verze OS už to zase funguje normálně. Pokaždé to skončilo černou obrazovkou a nefunkční klávesnicí, takže následovalo tvrdé vypnutí a tím pádem v logu nic nebylo - nestihlo se uložit.
Nobody is perfect!

martin.ol

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Nejde vypnout PC v OS Kubuntu i Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 30 Září 2018, 13:30:20 »
Mě se vyskytl trochu jinší ale v podstatě stejný problém... PC se sice vypne, ale hned naběhne znova... v podstatě se restartuje :-/ :-?


 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.