Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Internetové bankovnictví - bezpečnost?  (Přečteno 6834 krát)

Qwizz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« kdy: 21 Dubna 2014, 09:45:10 »
Zdravím, pokud jsem to dal do špatné sekce, moc se předem omlouvám. Nyní k tématu.

Příbuzní měli doted Win XP, protože se ukončila podpora, mají strach z napadnutelnosti u XP při intrnetovém bankovnictví. Proto jsem jim nabídl ubuntu ve verzi 14.04, která by mohla nahradit XP (na prostředí a odlišnosti si zvyknou, mají linux na hodně starém notebooku) a nynějsí stolní jim už win 7 nepodporuje (tzn. nechce se jim kupovat nový počítač s win 7 - jsou už starší). Chtěl bych se zeptat, jak j to s bezpečností v oblati přístupu k internetovému bankovnictví zkrze prohlížeč a sms pin? Četl jsem nějaké články o tomto, ale byly z roku 2008, tak se chci zeptat, co se změnilo či stačí opravdu ten vestavěný Firewall co je součást ubuntu??

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #1 kdy: 21 Dubna 2014, 11:24:15 »
Ad stary notebook - mozna by bylo rychlejsi xubuntu ci lubuntu? je mene narocne na systemove zdroje

Ad bezpecnost -  ubuntu (a obecne dalsi linuxove distribuce tohoto typu) jsou bezpecnejsi nez jakykoli win diky sve unixove architekture a diky opensource kodu.

Ad firewall - firewall je soft, ktery predevsim chrani spustene serverove programy na tvem stroji pred ruznymi sitovymi utoky. Pokud zadne serverove sluzby na tom pocitaci nebudou bezet, firewall nepotrebujes. V ubuntu je firewall defaultne totalne pruchozi (coz pro pouziti beznym uzivatelem neni na zavadu). http://wiki.ubuntu.cz/bezpečnost/firewall http://wiki.ubuntu.cz/antivirus
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Qwizz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #2 kdy: 21 Dubna 2014, 11:31:17 »
Ne ne, na tom starém ntb mají už starou verzi ubuntu, tzn. že přechod na něj nebude problém (to ubuntu budu dávat na stolní, výkonnější). Jinak takže nepotřebuju instalovat jim nic extra, aby byo bankovnictví bepečné (přes ten prohlížeč)?

Děkuji za odpovědi

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #3 kdy: 21 Dubna 2014, 11:43:08 »
Nemusis nic instalovat.

Pokud ale chces mermomoci ten firewall, tak staci do terminalu napsat
Kód: [Vybrat]
sudo ufw enable
nastavi to firewall do restriktivniho rezimu - tzn firewall povoli odchozi spojeni z pocitace do internetu, ale prichozi spojeni z internetu na pocitac jsou zakazana.
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Qwizz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #4 kdy: 21 Dubna 2014, 11:46:21 »
Oukej, díky moc za rady, já jen se zeptal pro jistotu, aby potom neměli problémy :)

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #5 kdy: 21 Dubna 2014, 15:09:11 »
Někdy v období 2007/2008 jsem na přecházel na Linux a od té doby se takřka bezhlavě připojuji do internet bejkingu z tohoto prostředí. Musím říct, že zatím mi na účtu žádný peníze nepřibyli...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Qwizz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #6 kdy: 21 Dubna 2014, 15:35:40 »
:D :D dík za zkušenost

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #7 kdy: 21 Dubna 2014, 15:41:11 »
Když už by se náhodou někdo dostal do tvého internetového bankovnictví, maximálně by se mohl podívat, kolik je na účtě. Musel by ti ukrást telefon, aby mohl provádět převody.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #8 kdy: 21 Dubna 2014, 18:03:10 »
Když už by se náhodou někdo dostal do tvého internetového bankovnictví, maximálně by se mohl podívat, kolik je na účtě. Musel by ti ukrást telefon, aby mohl provádět převody.

Nemusel by ukrast vubec nic. Staci pasivni odposlech gsm komunikace spojeny s prolamovanim gsm sifry.

Neni to dlouho co gsm komunikace pouzivala sifru A5/1, u ktere neni dnes na dvou grafickych kartach problem ji prolomit a odposlouchavat v realnem case komunikaci mobilniho telefonu.

Jeslti se nemylim, nedavno nekolik ceskych mobilnich poskytovatelu prechazelo na sifru A5/3. Takze uz nevim, na kolik je informace vyse aktualni.

Je naivni spolehat, ze nekdo aby se dostal k tvym penezum, ti musi ukrast tvuj telefon.
« Poslední změna: 21 Dubna 2014, 18:14:25 od Šuohob »
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #9 kdy: 21 Dubna 2014, 18:12:06 »
Když už by se náhodou někdo dostal do tvého internetového bankovnictví, maximálně by se mohl podívat, kolik je na účtě. Musel by ti ukrást telefon, aby mohl provádět převody.

Nemusel by ukrast vubec nic. Staci pasivni odposlech gsm komunikace spojeny s prolamovanim gsm sifry.

Neni to dlouho co gsm komunikace pouzivala sifru A5/1, u ktere neni dnes na dvou grafickych kartach broblem ji prolomit a odposlouchavat v realnem case komunikaci mobilniho telefonu.

Jeslti se nemylim, nedavno nekolik ceskych mobilnich poskytovatelu prechazelo na sifru A5/3. Takze uz nevim, na kolik je informace vyse aktualni.

Je naivni spolehat, ze nekdo aby se dostal k tvym penezum, ti musi ukrast tvuj telefon.

Dobře, ale troufám si tvrdit, že za naprostou většinou případů "napadených" účtů stojí příbuzní oběti. Osobně jsem neslyšel ani o jednom případu, kde by se opravdu někdo dostal k pěnezům způsobem, který uvádíš (netvrdím, že to nejde). To například phishing je mnohem zajímavější. Ale je to vždycky o blbosti a neobezřetnosti majitele účtu.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Qwizz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #10 kdy: 21 Dubna 2014, 18:33:30 »
Ted jste me znejisteli... Kdybyste instalovali ubuntu 14.04 pribuznym, co pouzivaji int. Bankovnictvi pres prohlizec, co.byste udelali, prip. Nainstalovali? Prominte ze se tak ptam, ale fakt tomu moc nerozumim a nechci aby se neco stalo.

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #11 kdy: 21 Dubna 2014, 18:45:31 »
Ted jste me znejisteli... Kdybyste instalovali ubuntu 14.04 pribuznym, co pouzivaji int. Bankovnictvi pres prohlizec, co.byste udelali, prip. Nainstalovali? Prominte ze se tak ptam, ale fakt tomu moc nerozumim a nechci aby se neco stalo.

Nevím u jaké banky ho mají, ale za mě :

Nastavit autorizaci SMS (pokud možno posílat na telefon, který není připojen k síti)
Kontrolovat, zda se stránky nějak např. graficky nezměnily, aniž by nás o tom banka informovala.
Nepůjčovat telefon a hesla neznámým lidem.

Zbytek je na bance.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #12 kdy: 21 Dubna 2014, 18:54:05 »
Ted jste me znejisteli... Kdybyste instalovali ubuntu 14.04 pribuznym, co pouzivaji int. Bankovnictvi pres prohlizec, co.byste udelali, prip. Nainstalovali? Prominte ze se tak ptam, ale fakt tomu moc nerozumim a nechci aby se neco stalo.
Nic.  ;D
Ale vážně - ten prolamovač by musel být v jejich síti, za jejich routerem, aby to měl snazší. Pochybuju, že vedle za zdí bydlí Neo (nebo Šuohob), kterej si brousí zuby na jejich účet a nonstop mu běží mašina na dešifrování gsm komunikace...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Qwizz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #13 kdy: 21 Dubna 2014, 20:20:05 »
Pravda, :P no nastaven přítup přes sms mají, telefony mají staré bez internetu takže by to mělo být ok ;)

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #14 kdy: 21 Dubna 2014, 21:11:26 »
Citace
mají strach z napadnutelnosti u XP při intrnetovém bankovnictví.

Blbost, staci nepouzivat Internet Explorer, ale nainstalovat do tech XP a pouzivat Mozilla Firefox nebo Google Chrome. Na oba prohlizece dal vychazeji aktualizace i pro XP. Jinak ale te od reinstalu na Ubuntu 14.04 LTS odrazovat nebudu, je to preci jen nejlepsi system.

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #15 kdy: 21 Dubna 2014, 21:16:43 »
Citace
mají strach z napadnutelnosti u XP při intrnetovém bankovnictví.

Blbost, staci nepouzivat Internet Explorer, ale nainstalovat do tech XP a pouzivat Mozilla Firefox nebo Google Chrome. Na oba prohlizece dal vychazeji aktualizace i pro XP. Jinak ale te od reinstalu na Ubuntu 14.04 LTS odrazovat nebudu, je to preci jen nejlepsi system.

Stačí SMS autorizace, jak jsem psal. Jsem ochotný sem napsat veřejně svoje přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví a k čemu vám to bude. Inu, k ničemu.  ;D
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Qwizz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #16 kdy: 21 Dubna 2014, 21:35:01 »
Máte recht... no já vím že stačí nepoužívat IE, ale oni už jsou starší a jak slyšeli že na XP nebuddou vycházet aktualizace, tak si myslí kdoví co, a já je přemlouvat nebudu, ještě by to pak bylo na mě že nebudou v noci spát :D :D takže radši něco co má aktuální podporu at jsou vklidu ;)

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #17 kdy: 22 Dubna 2014, 21:12:23 »
Jsem ochotný sem napsat veřejně svoje přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví a k čemu vám to bude. Inu, k ničemu.  ;D
sem s tím, uvidíme co se s tím dá dělat :)
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #18 kdy: 23 Dubna 2014, 06:19:19 »
martyj: No napis, treba se najde nejaky hacker co ti vysaje ucet.  ;D SMS autorizace pravda vetsinou staci, ale neni to neprustrelne, SMS je z logiky veci napadnutelna, ikdyz pravdepodobnost, ze se nekdo bude namahat, pokud nemas na ucte milion, je mala.  ;)

Qwizz: No mne to povidej, ja tyhle nesmysly slysim i od mladych lidi, ze si budou kupovat (krast) Windows 7, protoze na XP jim ted vyloupi tech par susnaku co maji v bance pres IB.  ;D (Jak jsem psal, Ubuntu LTS neni tak jako tak spatna volba, pokud uzivatele nehraji 3D hry.)

ukomir

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 141
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #19 kdy: 23 Dubna 2014, 09:44:52 »
Ja len pridám odkaz na článok:http://www.zive.sk/clanok/95053/virus-sa-tvari-ako-sucast-facebooku-kradne-overovacie-sms
OS alebo prehliadač môžu byť akokolvek bezpečné,ale cesta sa vždy nájde.

Qwizz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #20 kdy: 23 Dubna 2014, 10:51:06 »
2IWO: No, tady nejde o kradení OS, spíš o to že ten jejich už Win7 nepodporuje, a tak by si museli kupovat novej PC... jsou starší, je jim cca 65, hry určitě nehrají ani nehráli nikdy...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #21 kdy: 23 Dubna 2014, 13:50:23 »
Ja len pridám odkaz na článok:http://www.zive.sk/clanok/95053/virus-sa-tvari-ako-sucast-facebooku-kradne-overovacie-sms
OS alebo prehliadač môžu byť akokolvek bezpečné,ale cesta sa vždy nájde.

Tak jsem se utvrdil v tom, že se svým telefonem jsem za vodou, stejně jako tazatelovi příbuzní. Za všechno může Facebook a Android  8) Díky za odkaz
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Internetové bankovnictví - bezpečnost?
« Odpověď #22 kdy: 23 Dubna 2014, 13:54:37 »
martyj: No napis, treba se najde nejaky hacker co ti vysaje ucet.  ;D

Už ho předběhla manželka. Tak příště.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.