Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak na pěknej boot.  (Přečteno 6807 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Jak na pěknej boot.
« kdy: 27 Listopadu 2018, 15:43:32 »
Instaluji Ubuntu příbuzným a kamarádům už od roku 2008.

Na některých strojích se nepovede boot.

Problikne logo, potom bliká kurzor, dokonce se i někde začne cosi vypisovat, potom to zmizí, potom se zase objeví logo...

Ne, že by to moc vadilo, ale už mě přestavá bavit poslouchat, že Windows ani Mac to nedělají.

Otázka,
Jak nastavit boot tak, aby měl co nejméně změn (nebo jednu). Skrýt GRUB umím, ale potom bych uvítal nepřerušované logo Ubuntu a jestli to nejde, klidně černou (nebo i fialovou) obrazovku, ale ne 10 změn.

Díky za rady a tipy.

Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #1 kdy: 27 Listopadu 2018, 18:37:34 »
Stačí hledat "ubuntu quiet boot" nebo "ubuntu silent boot".

Jinak svět se v (I) obrací, lidi nezajímá, jak co postupuje, co se zrovna děje, kde se to ev. kousne apod. Asi se budu muset někam odstěhovat... Ale kam?

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #2 kdy: 29 Listopadu 2018, 10:00:48 »
Jinak svět se v (I) obrací, lidi nezajímá, jak co postupuje, co se zrovna děje, kde se to ev. kousne apod. Asi se budu muset někam odstěhovat... Ale kam?

U laiků je to zcela pochopitelné.
Přeci nemůžu chtít po náctileté dcerce, nebo 75 leté důchodkyni, aby sledovala zda naskočí INIT RAMFS apod.? Nerozumím tomu ani já, jen to tam (pro mě) zbytečně občas problikává... Systém na 99% naběhne.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #3 kdy: 29 Listopadu 2018, 10:36:31 »
Jinak svět se v (I) obrací, lidi nezajímá, jak co postupuje, co se zrovna děje, kde se to ev. kousne apod. Asi se budu muset někam odstěhovat... Ale kam?

U laiků je to zcela pochopitelné.
Přeci nemůžu chtít po náctileté dcerce, nebo 75 leté důchodkyni, aby sledovala zda naskočí INIT RAMFS apod.? Nerozumím tomu ani já, jen to tam (pro mě) zbytečně občas problikává... Systém na 99% naběhne.

Sledovat to nemusí, ale může. Když to bude potřeba a bude to přitom odstraněné, tak nastává větší problém, než by bylo nutné.

PC není růžová televize s hopsajícími pimprdlíky... No a kdo to tak má/vidí, jeho smůla...

Zavírat před vším, čemu nerozumím oči, je fakt cesta do (I).

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #4 kdy: 01 Prosince 2018, 21:59:53 »


Sledovat to nemusí, ale může. Když to bude potřeba a bude to přitom odstraněné, tak nastává větší problém, než by bylo nutné.

PC není růžová televize s hopsajícími pimprdlíky... No a kdo to tak má/vidí, jeho smůla...

Zavírat před vším, čemu nerozumím oči, je fakt cesta do (I).

Ahá, takže to Apple dělá od začátku úplně blbě... :-)))))
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #5 kdy: 18 Prosince 2018, 20:12:28 »
Compaq: já teda nevím jak startuje klasické Ubuntu, ale mě Kubuntu nevypisuje žádné řádky kódu při startu... Krom teda tabulky s nabídkou výberu OS, protože tam mám kvůli manželce na dalším disku W10 (Kdyby bylo jen Kubuntu tak je tam viz další věta...). Prostě je tam logo Kubuntu u kterého se chvilku točí "load kolečko", přičemž celý start systému je cca 20s... Jinak by to mělo jít nastavit v ovládacím panelu (Nastavení systému) - nabídka motiv pracovní plochy - start systému (úvodní obrazovka)... ;)

https://photos.google.com/u/1/photo/AF1QipMK-sUoYIwK9KI-1Xh57FW0tJ65fEo4TB807fpQ
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #6 kdy: 18 Prosince 2018, 22:40:14 »
Tam ide skor o to ze boot zacina grubom, potom sa zmeni rozlisenie a obrazovka stmavne. Spusti sa logo ubuntu, pocat toho mozno vyskoci dajaka hlaska napr. o tom ze disky su v poriadku. Zacne sa nacitat ovladac GK co je zasa prebliknutie no a nakoniec ide bootovacia obrazovka zasa s inou temou.
Nebolo by pekne ak by sa dalo po grube nacitat obrazok a ten by sa zobrazoval az do prihlasovacej obrazovky, bez ohladu na to co sa deje na pozadi a ako sa menia rozlisenia. Samozrejme v pripade problemu by sa dal zakazat v grube.
Myslim ze win. 10 to tak ma a este sa mu tam zobrazuje dajaky gif tej animacie.

Tiez som to niekedy hladal ale po nainstalovani SSD sa tato potreba stratila, az do teraz ked aj na SSD zacinaju nove ubuntu bootovat 20-30s.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #7 kdy: 19 Prosince 2018, 10:45:46 »
Compaq: já teda nevím jak startuje klasické Ubuntu, ale mě Kubuntu nevypisuje žádné řádky kódu při startu...

Ale já netvrdil, že se to děje vždy a všude.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #8 kdy: 19 Prosince 2018, 10:50:20 »
Tam ide skor o to ze boot zacina grubom, potom sa zmeni rozlisenie a obrazovka stmavne. Spusti sa logo ubuntu, pocat toho mozno vyskoci dajaka hlaska napr. o tom ze disky su v poriadku. Zacne sa nacitat ovladac GK co je zasa prebliknutie no a nakoniec ide bootovacia obrazovka zasa s inou temou.
Nebolo by pekne ak by sa dalo po grube nacitat obrazok a ten by sa zobrazoval az do prihlasovacej obrazovky, bez ohladu na to co sa deje na pozadi a ako sa menia rozlisenia. Samozrejme v pripade problemu by sa dal zakazat v grube.
Myslim ze win. 10 to tak ma a este sa mu tam zobrazuje dajaky gif tej animacie.

Tiez som to niekedy hladal ale po nainstalovani SSD sa tato potreba stratila, az do teraz ked aj na SSD zacinaju nove ubuntu bootovat 20-30s.

Já bych uvítal

jednoduchý GRUB (v případě víc systémů, jinak nic)
potom černá obrazovka (max blikající kurzor)
a dále až plně funkční přihlašovací obrazovka

myslíte, že se to v ubuntu dá zařídit?

ještě kdyby se dala vypnout ta hnusná obrazovka BIOSu :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #9 kdy: 30 Prosince 2018, 21:34:51 »
myslíte, že se to v ubuntu dá zařídit?
-jasné,ručne pisanym listom do cannonikalu...plus prilozis problemove kompjutre......

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #10 kdy: 30 Prosince 2018, 22:14:59 »
Cital som clanok, neodlozil som si ho. Bolo tam popisovane ako nastavit bootovanie tak aby logo z biosu bolo az po prihlasenie. Bolo treba najnovsiu verziu grub2 a prekopat cely system vcetne systemd kde bolo treba zakazat vsetky hlasky pocas bootovania. Nevyzeral ten navod jednoducho a aj vysledok nebol isty, ale pri velkej snahe by to bolo mozne.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

JackBrno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #11 kdy: 05 Ledna 2019, 17:10:50 »
Makaj na tom ale jestli to dodelaji jeste pred 19.04 nebo zkratka do 3.32 Gnome,.. Testovani asi zabere dele casu,..

souvisejici: BootProgress

« Poslední změna: 05 Ledna 2019, 23:10:57 od JackBrno »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #12 kdy: 12 Srpna 2020, 11:54:13 »
A neuměl by někdo alespoň

někde kolem grubu vypnou obrazovku
a zapnout jí, až tam bude výzva k zadání hesla (nebo po stisku klávesy)

nebo v BIOSU přesměrovat na externí výstup a až OS by to při výzvě k zadání hesla pustil na interní displej
(a  případě nouze by si to uživatel klávesou pustil na displej dříve)

:-)
« Poslední změna: 12 Srpna 2020, 12:02:55 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #13 kdy: 12 Srpna 2020, 19:43:10 »
A neuměl by někdo alespoň

někde kolem grubu vypnou obrazovku
a zapnout jí, až tam bude výzva k zadání hesla (nebo po stisku klávesy)

nebo v BIOSU přesměrovat na externí výstup a až OS by to při výzvě k zadání hesla pustil na interní displej
(a  případě nouze by si to uživatel klávesou pustil na displej dříve)

:-)

Zapomeň - návrat na 18.04 to ale jistí..... :)

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #14 kdy: 13 Srpna 2020, 11:46:08 »
Pokud máte počítač s monitorem, tak monitor zapnout minutu po zapnutí počítače. :D A přes notebook po zapnutí hodit ručník. :D
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #15 kdy: 13 Srpna 2020, 11:55:03 »
Skus pozriet
https://superuser.com/questions/636617/disabling-laptop-monitor-on-boot
otazka potom je ako ho aktivovat pred prihlasenim.
« Poslední změna: 13 Srpna 2020, 11:56:35 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #16 kdy: 14 Srpna 2020, 10:52:54 »
Chybí tu nad vším šéf (podobně jako v Apple), kterej by řekl tvůrcům:
Ty kraviny při bootu zmizí, já myslím, že uživatelům se nelíbí.
Pak by boot vypadal krásně jako u MacOS.
(ale ten šéf by měl i nežádoucí účinky) :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #17 kdy: 14 Srpna 2020, 11:16:49 »
Chybí tu nad vším šéf (podobně jako v Apple), kterej by řekl tvůrcům:
Ty kraviny při bootu zmizí, já myslím, že uživatelům se nelíbí.
Pak by boot vypadal krásně jako u MacOS.
(ale ten šéf by měl i nežádoucí účinky) :-)

Dá-li Bůh, tak se z Linuxu nikdy nestane systém pro ovce.

ToMáš Marný

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #18 kdy: 14 Srpna 2020, 15:28:26 »
To je podle mě nedozrálá IT puberta. :) Je výborné, když je Linux výborně konfigurovatelný, s pokročilými možnostmi, pokročilou správou a různými výstupy. Ale základ musí být user friendly. Jenom nesmí mizet možnost si to sám zapnout. S počítačem se vždy budou učit děti v prvních ročnících základní školy, řada ještě dřív. A počkej až ti bude hodně přes sedmdesát, osmdesát - budeš mít pětky dioptrie, budeš pomalu víc nemocný než zdravý - a nějaký ajťák ti začne vysvětlovat svůj názor na svět. :) Prostě střet světů...
« Poslední změna: 14 Srpna 2020, 18:52:26 od ToMáš Marný »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #19 kdy: 14 Srpna 2020, 18:02:17 »
A počkej až ti bude hodně přes sedmdesát, osmdesát - budeš mít pětky dioptrie, budeš pomalu víc nemocný než zdravý - a nějaký ajťák ti začne vysvětlovat svůj názor na svět. :) Prostě střet světů...

Souhlas, systém je od toho, aby fungoval a laik-uživatel o tom věděl co nejméně... Bootem to začíná...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #20 kdy: 14 Srpna 2020, 19:45:25 »
Chybí tu nad vším šéf (podobně jako v Apple), kterej by řekl tvůrcům:
Ty kraviny při bootu zmizí, já myslím, že uživatelům se nelíbí.
Pak by boot vypadal krásně jako u MacOS.
(ale ten šéf by měl i nežádoucí účinky) :-)

Přesně tak. Jenže to by to musela vzít silná komerční firma s vizí, která si do toho nenechá od všech kecat a hlavně by to musela uzavřít, aby se nemohl v kódu vrtat každý trouba a dělat vlastní forky a tříštit síly místo aby pomohl s vývojem. Je potřeba jedna silná distribuce s jedním, maximálně dvěma GUI (jedno by bylo lepší a dotáhnout ho k dokonalosti), zařídit aby často používané programy byly pro tuhle distribuci nebo nabídnout plnohodnotnou alternativu (jako je třeba MS Office / iWorks, existuje obojí, obojí je skvěle použitelné, iWorks je zadarmo, Office placený a spokojenost je u všech. A ne, Libre Office není plnohodnotná alternativa), podpory velkého množství HW (a hlavně nového, ne X let starého, mě už taky funguje moje laserovka, už více než půl roku, ale skoro tři roky nefungovala, protože ovladač od Lexmarku se mi ani s jejich návodem a pomocí nepodařilo rozběhnout a nic jiného nebylo, přitom je to standardní síťová barevná laserová tiskárna s duplexem, nic exotického).
Jenže obávám se, že druhý Apple se tu neobjeví a Linux bude i nadále jen na okraji zájmu pár nadšenců a bude se používat pro jednoúčelové krabičky s normálním GUI, které zvládne každý. Ale na desktop si ho prostě nikdo z běžných uživatelů (98+%) nedá a pokud už ho někdo dá někomu (jako jsem udělala já mamce a neustále mě bombardovala dotazy, proč zase něco nefunguje), tak to stejně dopadne nákupem Macu (u mamky, 70+, už třetím rokem neměla jediný dotaz, proč něco nefunguje, dokonce i aktualizaci z Mojave na Catalinu zvládla sama a má ten nejlevnější MacBook Air) nebo nasazením Windows. A je to škoda, Linux má na to nahradit Windows, ale běžný uživatel nebude řešit blbosti, které ho nezajímají, chce si všechno naklikat, rozbalit nový notebook, nastavit a fungovat deset let.

Mimochodem, macOS dokáže používat naprosto každý. A přesto tam je terminál, sudo, nano a spousta dalších "linuxových" věcí a i rejpal se tam dokáže vyřádit. Všechno se dá naklikat a komu to nestačí, ten má pokročilé možnosti. A tak to má podle mě být.
« Poslední změna: 14 Srpna 2020, 19:54:29 od Abby »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #21 kdy: 14 Srpna 2020, 20:08:56 »
Nám linux ubuntu funguje i mamce. Fakt je, že to držím na uzdě (V Mladé frontě psali, že existuje program na počítač, který... Zapomeň na to).

Prostě od roku 2008 má máma internet, TB, OpenOffice, myš a tiskárnu a KONEC a je pohoda... Vše funguje... :-)

Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #22 kdy: 14 Srpna 2020, 20:21:56 »
Hmmm, mamka využívá jen e-mail, internet, multimédia (youtube a filmy z externího disku) a jinak nic. S kamarádkama si posílají různé spamy mailem a půlka z nich jí nefungovala (většinou PowerPoint prezentace, ale i dost videí, hlavně ve formátu wmv taky nešly spustit, muselo se to nejdřív uložit na disk a spustit pak, což je věc, kterou jsem jí nedokázala a vlastně ani nechtěla vysvětlovat, protože příloha se spouští přímo z e-mailu). Takhle má neustále aktualizovaný OS, který dokáže aktualizovat sama, protože jediné co to řekne je, jestli aktualizovat hned nebo odložit na zítra, nechce to žádné heslo ani další zbytečnosti, prostě ona jen klikne na "restartovat" a za chvíli má aktuální verzi. Mail.app je extrémně jednoduchá, přehledná a přitom mocná aplikace na e-maily, kam se hrabe nepřehledný a pomalý Thunderbird, používá iWorks zadarmo a otevře úplně všechno a na videa používá VLC a také otevře úplně všechno, i to co si spustí přímo z Mail.app, to v Linuxu z Thunderbirdu, Evolution, KMail ani jiných klientů prostě nešlo a prý to bylo kvůli sandboxu (který je v macOS už asi deset let, takže buď je v Linuxu špatně implementovaný nebo je důvod jinde). Prostě má bezmála tři roky levný MacBook Air za 25k CZK a prostě funguje. Ze začátku jsem se k ní dvakrát připojila a ukázala jí co má udělat (samozřejmě bez nastavování libovolného programu, bez nutnosti znát její IP adresu, konfigurovat router a podobné zbytečné blbosti (je schovaná asi tak za milionem NATů vesnického poskytovatele, který blokuje snad všechno kromě 80 a 443, já když tam jsem tak rostu a bez VPN bych tam nedokázala vůbec fungovat), prostě jsem jen zadala její Apple ID, ona potvrdila požadavek a byla jsem připojená k jejímu Macu a ona viděla to samé co já, zapamatovala si co jsem jí ukázala a bylo vyřešeno, prostě funguje). Mimochodem kdo z BFU by dokázal nainstalovat novou majoritní verzi OS tak, aby mu všechno fungovalo stejně jako předtím? Bez znalosti root hesla? Před MBA měla notebook s Linuxem, vyzkoušely jsme KDE, Gnome, Cinnamon, nic nefungovalo, stále si stěžovala že něco nejde. Důvod přechodu na Linux byl ten, že z Windows 8 dostala Windows 10 a nevyznala se v nich. Takže trpěla asi dva roky s Linuxem, pak naštěstí notebook umřel, takže dostala MBA a od té doby mám pokoj já i ona.

unkabunka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
  • Všichni jste blázni,jenom já jsem letadlo.
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #23 kdy: 15 Srpna 2020, 09:11:03 »
Neber to nějak zle, ale ty jsi agent Applu? Skoro každý příspěvek je o vychvalování Applu a stěžování si na nefunkčnost Linuxu. Mě když něco nevyhovuje nebo nefunguje, tak to zahodím a najdu něco co funguje.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Jak na pěknej boot.
« Odpověď #24 kdy: 15 Srpna 2020, 12:43:23 »
Nejsem, jen jsem spokojená s Applem, nespokojená s Windows, ale hraju hry, proto mám i PC a věřím, že se Linux jednou stane konkurencí resp. alternativou pro Windows. Jenže zatím to tak nevypadá. To musí být každý člověk který je s něčím spokojený hned agentem? Mezi jablíčkáři nejsou nespokojení, většina z nás to používá dlouhodobě a víme proč. Dokonce nejde ani o žádnou pózu jak tvrdí někteří jiní, bůhvíproč tohle říkají. Kamarádka je takhle spokojená s vozy Škoda a doporučuje je kudy chodí, je hned agentkou Škoda auto? Znám spoustu androiďáků, kteří se mě snaží přesvědčit, že jejich Samšunt, Xiaomi, Asus whatever umí víc než můj iPhone a jsou zklamaní, když jim řeknu, že mi je to jedno nebo jim dokážu že se mýlí. Oni jsou také agenti Googlu? Měla jsem dva roky Huawei, Samsung a nakonec Sony, nic z toho nedělalo to co bych chtěla, i když Sony dělá skvělé telefony. Ale vrátila jsem se, proč? Protože mi asi iDevices vyhovuje (a já se chci zbavit Windows, to je šunt, který mám jen kvůli hrám a líbilo by se mi, kdyby Linux byl stejně pohodlný jako jablíčko). Vy tady jste agenty Canonicalu nebo samotného Linuse? To asi ne, co? Jen jste spokojení a vyhovuje vám to.

Mimochodem těžko můžu pomlouvat něco s čím jsem na 100% spokojená, ne? A i když to tak někdy možná nevypadá, tak Linuxu fandím, mám ho ráda, jen ho zkrátka považuju za zbytečně zabržděný kvůli absenci silné komerční firmy, která by z Linuxu udělala opravdu použitelný OS pro všechny. A Linux na to má, ostatně co jiného je macOS? Tedy, on je vlastně BSD, ale rozdíl není moc velký, v obou případech jde o *nix a spoustu věcí sdílejí. Líbí se mi KDE/Plasma a její možnosti, ale abych kvůli připojení síťového disku musela do terminálu, to je trochu moc, ne? Zvláště když v GUI na to je klikátko, které ale nefunguje. Běžného člověka takové věci obtěžují, řešit to nebude, s terminálem se zlobit nebude, číst manuály nebude a radši přejde tam, kde to funguje, kde si prostě jen nakliká next->next->next->finish. A těžko se na ně zlobit. Já třeba radši nainstaluju program jeho přetažením do složky "Application" než abych psala "sudo apt install název programu", prostě ta první možnost je pohodlnější.

Ale jak říkám, Linuxu fandím, mám ho ráda a věřím, že má šanci uspět i u běžných lidí. Jen se musí změnit přístup linuxáků a linuxových vývojáři. Ten progress tu je, jenom je hrozně moc pomalý.


Mimochodem
stěžování si na nefunkčnost Linuxu.

Kolik toho v Linuxu funguje opravdu out-of-box? Já nejsem moc náročná, používám jen pár věcí, ale chci aby fungovaly tak, jak já chci. Přizpůsobím se co se týče ovládání a filosofie systému, ale nepřizpůsobím se výsledku. Dělám si filmy v h265 a he-aac a používám Handbrake, v Linuxu to (kromě Manjaro a ruční kompilace Handbrake) nejde. Proč? Kvůli nějaké pitomé licenci, která ale umožňuje tyto kodeky použít, v systému jsou a v Manjaro to funguje, stačí to nainstalovat přes Aur. Hudbu mám z historických důvodů a také proto, že mám iPhone a další iDevices v m4a a měnit to opravdu nebudu, jenže přehrát to bez instalace dodatečných kodeků nejde, přitom to umí i ten nejlevnější čínský šmejd s Androidem. Mám 4k monitor a HW (zatím) poslední generace a když jsem loni koncem srpna instalovala Manjaro (a předtím Kubuntu) na svůj nový Ryzen 5 3600 a RTX 2060, tak to bez jakýchsi pochybných hacků v grubu ani nechtělo naběhnout a noeavau ovladače neumí mojí grafiku dodnes. Tomu se opravdu nedá říct bezchybná funkčnost :( Tiskárna, kterou mám tři roky začala fungovat letos na konci zimy, do té doby nebyly ovladače a ani výrobce, který ovladače poskytuje mi nedokázal pomoct ji rozběhnout a to jsme to řešili s technickou podporou několik týdnů.
« Poslední změna: 15 Srpna 2020, 13:42:16 od Abby »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.