Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozdělení disku při instalaci na externí disk  (Přečteno 8533 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« kdy: 31 Března 2018, 17:30:52 »
Ahojky, potřebovala bych poradit, jak přesně (doslova polopatě) mám rozdělit externí disk (USB3.0, takže rychlost je dostačující), na který si chci nainstalovat Ubuntu a jak přesně mám nastavit zavaděč, aby byl nainstalovaný na tom externím disku a nikde jinde. PC je v režimu UEFI a není možné to změnit na legacy, PC to neumí. / a /home si vytvořit umím, 20 GB pro / a 50 GB pro /home předpokládám bude stačit. Swap nepotřebuji, PC má 16 GB RAM (nebo se pletu a swap je potřeba s jakkoliv velkou RAM?). Ale ještě je potřeba oddíl pro EFI, jak velký ho mám vytvořit? A je potřeba ještě nějaký další oddíl? A kam vybrat instalaci zavaděče? Prosím pokud je to možné, tak nejen popis, ale i screenshoty. Opravdu je krajně nežádoucí, aby se zavaděč nainstaloval jinam než na ten externí disk, Linux se občas bude spouštět i na jiném PC (má prakticky stejné parametry jako moje). Děkuji.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #1 kdy: 31 Března 2018, 21:08:27 »
Ahojky, potřebovala bych poradit, jak přesně (doslova polopatě) mám rozdělit externí disk (USB3.0, takže rychlost je dostačující), na který si chci nainstalovat Ubuntu a jak přesně mám nastavit zavaděč, aby byl nainstalovaný na tom externím disku a nikde jinde. PC je v režimu UEFI a není možné to změnit na legacy, PC to neumí. / a /home si vytvořit umím, 20 GB pro / a 50 GB pro /home předpokládám bude stačit. Swap nepotřebuji, PC má 16 GB RAM (nebo se pletu a swap je potřeba s jakkoliv velkou RAM?). Ale ještě je potřeba oddíl pro EFI, jak velký ho mám vytvořit? A je potřeba ještě nějaký další oddíl? A kam vybrat instalaci zavaděče? Prosím pokud je to možné, tak nejen popis, ale i screenshoty. Opravdu je krajně nežádoucí, aby se zavaděč nainstaloval jinam než na ten externí disk, Linux se občas bude spouštět i na jiném PC (má prakticky stejné parametry jako moje). Děkuji.

Co na tom řešíš?  Zavaděč přijde do EFI oddílu který si vytvoříš (FAT32 cca 200MB). Nic jiného (i vědět) nepotřebuješ.
A ta fleška dlouho nevydrží, není k takovýmto účelům vhodná (konstruována). Navíc bude pomalá (něco jiného je sekvenční rychlost a něco jiného zápis tisíců malých souborů = běh OS, tam je rychlost tragická)....

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #2 kdy: 31 Března 2018, 21:16:17 »
Řeším na tom to, že několikrát se mi zavaděč nainstaloval na první disk v systému a nerada bych, aby se to stalo znova. Byla docela pruda to dostat pryč aniž bych musela formátovat ten první disk a znova instalovat Windows. Takže pro jistotu rekapitulace: vytvořím si EFI oddíl 200 MB a ten vyberu pro instalaci zavaděče. Pak si vytvořím 20 GB / a 50 GB /home (zbytek, tedy cca 430 GB, zůstane ve formátu exFAT pro využití jako klasický externí disk a zůstane to v jedné partition). Co se týče toho swapu, máš odpověď? Je zbytečný? Je potřeba ho vytvořit? A jak velký pokud je potřeba? Uspávání na disk se používat nebude.




A není to flashka, je to externí disk, jak jsem ostatně napsala. Rychlost cca 140 MB/s čtení i zápis mi přijde dostatečná, je to prostě normální externí disk na USB 3.0. Mohla bych samozřejmě ještě použít thunderbolt disk, ale ten druhý PC, který to občas využije, je o něco starší a thunderbolt nemá, proto jsem zvolila obyčejné pomalé USB 3.0. Ale myslím že pro tyto účely je dostačující, ten disk připojený přímo na SATA rychlejší nebude.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #3 kdy: 31 Března 2018, 21:31:05 »
Jo, disk, to je OK, jak vidím usb, hned mi naskočí fleška... :)
Swap v podstatě nepotřebuješ, jenom v extrémních případech využití ram by mohly být potíže. Takže pokud nemusíš extrémně šetřit místem, můžeš swap cca 2GB udělat. A kdyby ti někdy náhodou "došla" ram, hned to nespadne. A zrušit ho můžeš vždycky...
« Poslední změna: 31 Března 2018, 21:33:37 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #4 kdy: 31 Března 2018, 22:02:27 »
Chápu :-) Já zase normálně moc neřeším tyhle staré technologie a používám převážně už jen USB-C a thunderbolt, ale tady holt je tohle potřeba.


Šetřit místem nemusím, ten disk má 500 GB, spíše mi jde o to, jestli při běžné činnosti reálně hrozí, že by došla RAM při osazených 16 GB. Ve Windows 10 ani v macOS se mi to ještě nestalo a to tam dělám občas dost náročné věci (práce s videem, hraní her, výpočty Boinc...), ale u Linuxu nevím, zatím jsem neměla možnost ho používat dlouhodobě, vždycky se vyskytl nějaký problém, který mi používání znemožnil.


Ty ostatní oddíly jsou tedy v pořádku? Bohužel nemůžu odpojit interní pevné disky, abych měla jistotu, že to bude v pořádku, mám vytvořený RAID0 ze dvou SSD, oba jsou SATA, ale jeden je ve formátu M.2 a 1. se k té miniaturní destičce dost špatně dostává (i když po výměně za vodní chlazení je to podstatně lepší) a 2. a toho se bojím nejvíc, aby se ten RAID nerozbil, když bych nabootovala bez obou disků. Je na tom nainstalovaný Windows 10 a kupodivu už asi čtyři měsíce funguje bez problémů (asi až do Spring Update :-) ).


Ještě mě napadlo, bylo by teoreticky možné naklonovat funkční systém z jiného PC (resp. jedná se o MacBook Early 2008, Core2Duo 2.0 GHz, 4.5 GB RAM, taky 500 GB HDD) a pak zmenšit /home? Někde jsem četla, že Linuxu takové změny nevadí, že si detekuje HW při startu a zavádí ovladače podle potřeby. A tohle by možná vyřešilo problém s instalací zavaděče, protože toho se fakt dost bojím, aby se mi zase nenasáčkoval na interní disk s Windows. Na tom MacBooku totiž používám Linux už nějakou tu chvíli (podařilo se mi totiž tento MacBook koupit za 700 czk a za dalších 400 czk 4 GB RAM v jednom modulu (ještě by to chtělo 2 GB DDR2 667 MHz abych dosáhla na osaditelné maximum 6 GB RAM) a na hraní a domácí internetění je to skvělý stroj za skvělou cenu a Linux na něm běží úplně dokonale).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #5 kdy: 31 Března 2018, 22:32:15 »
Ty máš z toho bootloaderu nějakou fóbii..  Přece se nainstaluje tam, kam mu ty určíš.  Samozř. pokud to někdo nechá na "automatu" tak se pak nemůže divit. Ono to funguje tak, že pokud zjistí instalátor "někde v okolí" zavaděč, snaží se ten svůj k němu "přidat". Nicméně i když se to stane, lze to pak jednoduše zase změnit..

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #6 kdy: 31 Března 2018, 22:41:40 »
Mám, to máš pravdu a mám z něho fóbii naprosto oprávněně, protože když jsem naposledy zkoušela nainstalovat Ubuntu, tak se mi zavaděč nainstaloval na první disk i přesto, že jsem to vybrala jak jsi psal, tedy instalaci do EFI oddílu na tom správném disku a skončilo to formátem a čistou instalací Windows (nepodařilo se mi odstranit chybný záznam zato ale se poškodil zavaděč Windows a jeho opravení opět neodstranilo to, co tam nemá co dělat), což mě naštvalo o to víc, že asi týden předtím jsem si vyladila Skyrim ke své spokojenosti a mohla jsem začít znova... To samé se stalo už i několikrát před tím, co si vzpomínám tak poprvé s Ubuntu 14.04.


Zajímavé je, že OpenSUSE a Fedora tímto problémem netrpí, tam si vyberu, že zavaděč se nainstaluje na požadovaný disk, vůbec nevyberu EFI oddíl a instalátor to nainstaluje správně. Problém je, že Fedora je nestabilní a špatně pracuje s repozitáři (nezobrazuje programy z přidaných repozitářů a jediná možnost instalace je přes terminál, fůůůůj) a OpenSUSE má pro změnu dost zastaralé verze programů. A stejně jako Ubuntu se chová i Mint, ať si vyberu cokoliv, zavaděč dá na první disk, který patří jen a pouze Windows a jiný systém nemá nárok s tím diskem jakkoliv pracovat (platí to i obráceně, Windows nemají nárok jakkoliv pracovat s Linuxovým diskem).


A ta "jednoduchá" změna funguje jak? Odstranit onen záznam nejde, i když se mi to jednou podařilo, tak UEFI ho stále viděl a pomohlo pouze odstranit všechny partitions z onoho disku a vytvořit je znova. A tedy znova nainstalovat Windows, hry a programy. Stalo se mi to už celkem asi pětkrát a pošesté to riskovat už opravdu nechci.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #7 kdy: 31 Března 2018, 23:02:19 »
Kvůli zavaděči není rozhodně třeba přeinstalovávat celý systém. To je jako jít s kanónem na vrabce, zavaděč má pár bitů..
Nejsnáze se "nechtěný" zavaděč ubuntu zlikviduje/přepíše prostou obnovou zavaděče windows z inst. média, je to na
tři minuty.  Kromě toho si lze předem vytvořit zálohy systému (nejlépe snapshoty) takže jde snadno cokoli vrátit zpět.
A zavaděč samotný jde taky zálohovat do maličkého souboru. Takže reinstalace je fuj - nesnáším, neznám. Už léta..
« Poslední změna: 31 Března 2018, 23:07:12 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #8 kdy: 31 Března 2018, 23:44:09 »
Souhlasím, ale když ti instalátor nainstaluje zavaděč na špatný disk i přesto, že si vybereš jiný a pak ti zaručený postup neodstraní ten špatný záznam a znemožní spuštění systému, který na ten disk patří a příkaz na opravu řekne chybu, tak asi fakt něco není v pořádku. A tomu se zkrátka už chci vyhnout.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #9 kdy: 01 Dubna 2018, 13:32:24 »
Jak to tedy mám udělat? Poradíš mi preventivně nějaký funkční postup, jak odstranit chybný EFI záznam, když by mi to zase nainstalovalo jinam?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #10 kdy: 01 Dubna 2018, 18:37:12 »
Už jsem to psal. Úplně blbuvzdorné je udělat si zálohu systému. Ale postačí i záloha samotného zavaděče.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #11 kdy: 03 Dubna 2018, 20:54:06 »
Ano a já už jsem to psala taky. Jak udělám tu zálohu? A nejlépe tak, abych nemusela ztrácet čas jejím použitím, aby se zkrátka zavaděč nainstaloval tam kam určím?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #12 kdy: 03 Dubna 2018, 23:11:54 »
Ano a já už jsem to psala taky. Jak udělám tu zálohu? A nejlépe tak, abych nemusela ztrácet čas jejím použitím, aby se zkrátka zavaděč nainstaloval tam kam určím?

To nemyslíš vážně, tuhle otázku?  Možností jak zálohovat OS je spousta.  Já třeba používám ATI, samozř. z boot media. Můžu si vybrat co chci zálohovat, třeba jenom samotný zavaděč (= za 2s hotovo)...
« Poslední změna: 03 Dubna 2018, 23:15:06 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #13 kdy: 03 Dubna 2018, 23:43:40 »
ATI, to je současné AMD? Výrobce CPU a GPU? Netušila jsem, že dělají i software, kde ho stáhnu? Předpokládám, že je zadarmo když ho tady doporučuješ. A ano, tuto otázku samozřejmě myslím vážně, protože ve Windows žádné zálohování není a jediné co znám a používám je Time Machine. Bohužel nic takového pro Windows zřejmě neexistuje, jinak by nebyl internet plný dotazů na program typu Time Machine. Takže znova, čím mám zálohovat Windows resp. jejich zavaděč, aby se to rychle a spolehlivě obnovilo do původního stavu, až instalátor opět špatně nainstaluje zavaděč (schválně nepíšu jestli, protože jsem si skoro na 100% jistá, že se tak stane). Děkuji.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #14 kdy: 04 Dubna 2018, 00:09:54 »
ATI, to je současné AMD? Výrobce CPU a GPU? Netušila jsem, že dělají i software, kde ho stáhnu? Předpokládám, že je zadarmo když ho tady doporučuješ. A ano, tuto otázku samozřejmě myslím vážně, protože ve Windows žádné zálohování není a jediné co znám a používám je Time Machine. Bohužel nic takového pro Windows zřejmě neexistuje, jinak by nebyl internet plný dotazů na program typu Time Machine. Takže znova, čím mám zálohovat Windows resp. jejich zavaděč, aby se to rychle a spolehlivě obnovilo do původního stavu, až instalátor opět špatně nainstaluje zavaděč (schválně nepíšu jestli, protože jsem si skoro na 100% jistá, že se tak stane). Děkuji.

https://tinyurl.com/yadtfowf5   Nemáš zač. A bootflešku si snad připravit umíš (Yumi)...
Link expired.

« Poslední změna: 04 Dubna 2018, 16:32:34 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #15 kdy: 04 Dubna 2018, 15:48:43 »
Nemám nejmenší tušení co je to Yumi, používám Rufus ve Windows nebo na Macu Diskovou utilitu případně Unetbootin. Ale děkuji za odkaz.


Mimochodem, teď nemám k dispozici NAS, tak budu muset udělat zálohu ve stejném PC, jen na jiný disk, ale až mi vyřeší reklamaci, budu opět používat NAS. Umí tento program zálohovat a obnovovat i po síti? A je možné ho i nainstalovat a používat alespoň trochu jako Time Machine (tedy přírůstkové zálohy 1x za hodinu, přinejhorším 1x za den a to tak, že se zálohuje jen to co se změní)?


A ještě jedna věc, to naklonování existujícího systému na další disk a použití na jiném počítači je možné? Původně ses odpovědi na toto téma vyhnul. MacBook používá UEFI, PC používá UEFI a obojí je to Intel, i když samozřejmě rozdílné generace.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #16 kdy: 04 Dubna 2018, 16:21:16 »
zavadec opravis z livecd a nebo liveusb s ubuntu .. nastroje, na ktere odkazuje juwa2, jsou absolutni ptakovina .. nic takoveho nepotrebujes
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #17 kdy: 04 Dubna 2018, 16:30:26 »
Chce to trochu samostatnosti https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/
Jeho výhody oproti ostatním zde vypisovat nehodlám, to už si najdi sama.
Ano, umí poslat zálohu i po síti - nicméně v případě že nemáš gigabit se načekáš.  Ale záloha (pouze) zavaděče třeba na flešku trvá jenom sekundy, už jsi to dávno za tu dobu mohla mít.
Zálohovací SW provozuj výhradně z boot media. Protože jenom disky/oddíly ze kterých neběží (aktuálně) systém se zálohují/obnovují korektně. Program který jsem ti postnul je výhradně bootovací. Existuje i klasická verze co se instaluje a která umí i plánované přírůstkové zálohy kamkoli atd. Není ovšem zdarma, tu ti věnovat nemíním..
A zálohu svých fotek, videí, dokumentů atd. si pořeš jinak, pomocí "obyčejných" zál. programů, jsou jich mraky.
Naklonování systému na jiný disk a použití na jiném HW je možné pouze u linuxových distribucí (nemíchat mašiny s uefi a legacy biosem!). U Win. to sice za jistých podmínek lze rovněž udělat, ale již složitěji. Buď použít sysprep nebo programy které umí obnovit zálohu na "dissimilar hardware". Ale to už si musíš připlatit...
----------------------------------------------------
Jinak v linuxu používám oblíbený http://www.teejeetech.in/p/timeshift.html který dělá v naplánovaném intervalu snapshoty celého systému. Používá buď rsync nebo btrfs subvolumes, tam jsou zálohy dílem sekund a nezaberou místo, úžasná věc.. Pak, v případě jakýchkoli problémů je snadný návrat "zpět". Zálohami je rovněž možnost normálně procházet, příp. si z nich cokoli vytáhnout.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #18 kdy: 04 Dubna 2018, 16:39:29 »
..

kdybys misto mektani tech ptakovin a hlasek jako

Jeho výhody oproti ostatním zde vypisovat nehodlám, to už si najdi sama.

radsi bud ukazal nejakej skill a nebo kdyz uz tak alespon nejakej primerenej link ...

https://help.ubuntu.com/community/BackupYourSystem
https://wiki.archlinux.org/index.php/Synchronization_and_backup_programs
http://howtoubuntu.org/how-to-repair-restore-reinstall-grub-2-with-a-ubuntu-live-cd

ty se mi snad zdas :(
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #19 kdy: 04 Dubna 2018, 17:48:13 »
Chce to trochu samostatnosti https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/
Jeho výhody oproti ostatním zde vypisovat nehodlám, to už si najdi sama.
Ano, umí poslat zálohu i po síti - nicméně v případě že nemáš gigabit se načekáš.  Ale záloha (pouze) zavaděče třeba na flešku trvá jenom sekundy, už jsi to dávno za tu dobu mohla mít.
Zálohovací SW provozuj výhradně z boot media. Protože jenom disky/oddíly ze kterých neběží (aktuálně) systém se zálohují/obnovují korektně. Program který jsem ti postnul je výhradně bootovací. Existuje i klasická verze co se instaluje a která umí i plánované přírůstkové zálohy kamkoli atd. Není ovšem zdarma, tu ti věnovat nemíním..
A zálohu svých fotek, videí, dokumentů atd. si pořeš jinak, pomocí "obyčejných" zál. programů, jsou jich mraky.
Naklonování systému na jiný disk a použití na jiném HW je možné pouze u linuxových distribucí (nemíchat mašiny s uefi a legacy biosem!). U Win. to sice za jistých podmínek lze rovněž udělat, ale již složitěji. Buď použít sysprep nebo programy které umí obnovit zálohu na "dissimilar hardware". Ale to už si musíš připlatit...
----------------------------------------------------
Jinak v linuxu používám oblíbený http://www.teejeetech.in/p/timeshift.html který dělá v naplánovaném intervalu snapshoty celého systému. Používá buď rsync nebo btrfs subvolumes, tam jsou zálohy dílem sekund a nezaberou místo, úžasná věc.. Pak, v případě jakýchkoli problémů je snadný návrat "zpět". Zálohami je rovněž možnost normálně procházet, příp. si z nich cokoli vytáhnout.


On ještě v dnešní době existuje někdo, kdo nemá gigabitovou síť :-O Vždyť i ten můj deset let starý MacBook má gigabit a wifi a/b/g/n, i když jen 2.4 GHz, to je snad standard ještě mnohem déle, ne? Vždyť i extrémně starý PowerBook G4, který jsem měla někdy kolem roku 2000 (nevím ten rok přesně, je to už hodně dlouho a fakt si takové nepodstatné věci nepamatuji) měl gigabitovou síť. A ten se už dnes používat nedá.


Koukám, že operační systémy se dělí na kvalitní, kde záloha bez problémů běží ze spuštěného systému a obnovení je otázka pár kliků myší a není potřeba žádný flashdisk a šunty, kde tohle nefunguje. Škoda, že ten šunt je současně nejrozšířenější...


No, podle toho co píšeš to vidím tak, že to riskovat nebudu, protože by obnovení špatně nainstalovaného zavaděče zase znamenalo formát systémového disku a čistou instalaci úplně všeho a Linux si nechám jen na tom starém MacBooku. Tam koneckonců funguje skvěle, přiznám se, že jsem ještě nezažila bezproblémový provoz Linuxu s výjimkou tohoto MacBooku. Jediné co je otravné že kvůli zprovoznění wifi musím použít ethernet, ale pak funguje všechno bez nejmenšího problému. Kéž by to takhle fungovalo vždy a všude.


Mimochodem, s tou tvojí "samostatností" se rozšíření Linuxu mezi běžné uživatele nedočkáme ani za tisíc let, protože nikdo kromě pár odborníků a nadšenců nemá čas/chuť/náladu (vyber si podle chuti) řešit blbosti, když jiný systém jen nainstaluje a používá. A těm nadšencům často dojde trpělivost, proč taky řešit něco co nefunguje, když jinde se to řešit nemusí? Copak běžný uživatel řeší nějaký pitomý zavaděč? Jasně že ne, počítač se přece zapne tím tlačítkem a pak už "to" funguje. Takže jestli se snažíš, aby Linux zůstal výsadou "pár vyvolených", děláš to dobře.


edit: samozřejmě co se týče klonování mluvím samozřejmě o Linuxu. Kde jsi získal dojem, že chci klonovat Windows, když od začátku mluvím o Linuxu nainstalovaném na MacBooku Early 2008? A UEFI a starý legacy BIOS samozřejmě rozlišuji, na mých počítačích je samozřejmě pouze UEFI a i kdyby uměly legacy, bude to zakázané. Nevím jestli to víš, ale Apple používá UEFI už hezky dlouho, takže onen MacBook má samozřejmě UEFI, co by taky měl mít jiného? A co jiného by měl mít PC s Kaby Lake? Copak se najde někdo, kdo by tento moderní PC degradoval použitím zastaralého legacy? Takže opakuji otázku (už asi po páté), můžu naklonovat Linux nainstalovaný v MacBook Early 2008 a použít ho na PC Kaby Lake? Prý Linux zvládne změnu HW a oba počítače samozřejmě mají UEFI a nic jiného. Oba jsou Intel. Pokud by to šlo, jak to můžu udělat? Prosím konkrétní program nebo postup, ne hlášku o vyhledání. Kdybych věděla co hledat, nebudu se ptát tady, kde by se na otázku mělo odpovědět a ne arogantně odkazovat na google nebo jiný vyhledávač. Děkuji.


..

kdybys misto mektani tech ptakovin a hlasek jako

Jeho výhody oproti ostatním zde vypisovat nehodlám, to už si najdi sama.

radsi bud ukazal nejakej skill a nebo kdyz uz tak alespon nejakej primerenej link ...

https://help.ubuntu.com/community/BackupYourSystem
https://wiki.archlinux.org/index.php/Synchronization_and_backup_programs
http://howtoubuntu.org/how-to-repair-restore-reinstall-grub-2-with-a-ubuntu-live-cd

ty se mi snad zdas :(


Díky moc, prostuduji si to a uvidím. Ale opravdu se mi do toho už moc nechce, Windows 10 momentálně fungují podle všeho bez problémů (což je taky malý zázrak :-) ), mám tam bezvadně vyladěný Skyrim a Zaklínače 3, dokonce i proklínaný CAM software k NZXT Kraken X62 mi funguje bez chyb a riskovat, že se mi zavaděč Ubuntu zase nainstaluje na sda když mu určím instalaci na sde a je úplně jedno, jestli zadám přímo sde nebo sde1 (kde je EFI oddíl), prostě to určení místa pro zavaděč ignoruje. Přitom zajímavé je, že když v instalátoru Fedory a OpenSUSE zadám instalaci zavaděče na sde, tak se sda ani nedotkne a je opravdu tam, kde má být. Proč? Prostě se bojím, že si to zase samo rozhodne, že na jiném disku než tom prvním zavaděč být nemůže i když si systém vybírám klávesou F11 během bootu... Bohužel Fedora je nestabilní a ten jejich Wayland nefunguje, OpenSUSE má dost zastaralé programy a jádro a česká komunita snad ani neexistuje. Ubuntu se mi zkrátka líbí víc ale je tu problém s tím zavaděčem. Takže jak to mám udělat? Prostě se smířit s tím, co mi Ubuntu vnucuje i když vím, že to jde i jinak a nechat zavaděč na systémovém disku, kde nemá co dělat a první velká aktualizace Windows ho vymaže? Nebo si mám nainstalovat OpenSUSE, které mi zase tak moc nevyhovuje a navíc je to jiný systém než mám na MacBooku a nechci se učit rozdílné systémy a příkazy (apt, dnf, yum...). Bohužel OpenSUSE na MacBooku zlobí. A nebo je třetí možnost a Linux nepoužívat vůbec, ale to se mi nelíbí, mám ten systém ráda a věřím, že jednou bude naprosto běžně používaný i mezi běžnými uživateli a věřím, že se toho dožiju dříve než ze mě bude důchodkyně :-D Co s tím tedy?
« Poslední změna: 04 Dubna 2018, 17:54:59 od Abby »

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #20 kdy: 04 Dubna 2018, 17:54:50 »
co si vyberes za distro je ciste tvoje vec, ale opensuse se deli na:

Leap, coz je neco jako konzervativni debian stable a na
Thumbleweed, coz je bleeding-edge rolling-release koncept kde jsou programy rozhodne novejsi nez v celym ubuntu .. navic je to vyse zminene rolling-release (takze se to aktualizuje prubezne a nema to klasickej release koncept)

pokud ti na zeleze vyhovuje jinej system (napriklad na macbooku osx) tak proste pouzij virtualbox ... je zbytecny se mucit kdyz to neni potreba .. mam v praci nekolik kolegu co pouzivaj mac ale realne pouzivaji pro praci virtuaizovanej linux
« Poslední změna: 04 Dubna 2018, 17:56:45 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #21 kdy: 04 Dubna 2018, 18:05:06 »
O těch dvou vím, že se to takhle dělí. Já právě znám Leap, z Tumbleweed mám trochu strach, aby to nebylo testovací nebo jak to nazvat, prostě nestabilní, aby se mi to při aktualizaci třeba nerozbilo. Dá se Tumbleweed nasadit pro běžné použití? Konkrétně jde o běžné domácí použití, internet, přehrávání hudby a videa, prostě takový postelový notebook :-D Ono totiž já jsem na tom MacBooku zkoušela OpenSUSE Leap 42.3 a fungovalo to i po aktualizaci. Jenže pak jsem přidala ovladač pro wifi (je to nějaký Broadcom, prostě to co používá Apple). Ubuntu a Mint mají dvě možnosti ovladače, první je prý uzavřený přímo od Broadcom označený jako bcmwl-kernel-source a ten mi nefunguje. Druhý je firmware-b43-installer a ten funguje naprosto bez problémů. V OpenSUSE jsem nainstalovala broadcom-wl a po restartu mi přestalo fungovat zadávání root hesla, ono okýkno se objevilo, ale jakoby to vytuhlo, nešlo nic dělat a po chvíli zablikala obrazovka a vypnula se a už nefungovalo nic. Nevím v čem mohl být problém, ale do instalace toho broadcom-wl fungovalo všechno, takže to muselo být tím. Není třeba pro OpenSUSE ten firmware-b43? S tím by to třeba fungovalo i v OpenSUSE.


edit: samozřejmě že mi vyhovuje macOS :-) Ale já jsem si ten starý MacBook koupila za pár fufníků na hraní a hlavně kvůli Linuxu :-) Jinak mám MacBook Pro 2016, ten slouží na práci i další věci. Ale právě jsem neodolala možnosti poznávat Linux na počítači, který není nijak důležitý, neslouží ani na práci ani na hry a můžu s ním dělat v podstatě co chci a když se něco rozbije, prostě to nainstaluju ve volné chvíli znova.
« Poslední změna: 04 Dubna 2018, 18:07:18 od Abby »

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #22 kdy: 04 Dubna 2018, 18:18:18 »
nevykladej si to spatne, ale resit v techto zdech suse mi pripada zinantni ... muzu te ujistit, ze to, co funguje v ubuntu, funguje naprosto identicky i v suse ::

Kód: [Vybrat]
# zypper -vv se -s b43
Verbosity: 2
Non-option program arguments: 'b43'
Initializing Target
Loading repository data...
Reading installed packages...
Force resolution: No

S | Name                           | Type       | Version        | Arch   | Repository
--+--------------------------------+------------+----------------+--------+------------
  | b43-fwcutter                   | srcpackage | 019-53.1       | noarch | hardware423
  | b43-fwcutter                   | package    | 019-53.1       | x86_64 | hardware423
  | b43-fwcutter                   | package    | 019-7.1        | x86_64 | repo-oss423
  | b43-openfwwf                   | package    | 5.2-2.1        | noarch | hardware423
  | b43-openfwwf                   | srcpackage | 5.2-2.1        | noarch | hardware423
  | b43-tools                      | srcpackage | 20140625-1.1   | noarch | hardware423
  | b43-tools                      | package    | 20140625-1.1   | x86_64 | hardware423
  | b43legacy-firmware             | package    | 3.130.20.0-3.2 | noarch | packman423
  | b43legacy-firmware             | package    | 3.130.20.0-3.1 | noarch | packman423
  | b43legacy-firmware             | srcpackage | 3.130.20.0-3.2 | noarch | packman423
  | b43legacy-firmware             | srcpackage | 3.130.20.0-3.1 | noarch | packman423
  | b43legacy-firmware-debugsource | package    | 3.130.20.0-3.1 | noarch | packman423

akorat jako se vsim musis vedet jak na to ;)

ja osobne tw nepouzivam, ale vetsina beznych uzivatelu ho pouziva ... vetsinou myslim skutecne vetsinu, kdy leap pouziva spise specificka skupina lidi
« Poslední změna: 04 Dubna 2018, 18:20:20 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #23 kdy: 04 Dubna 2018, 19:56:21 »
Asi máš pravdu, ale Linux je Linux a já nemůžu za to, že existuje naprosto zbytečně milion různých distribucí, když by mohla být jedna dokonalá. A když na fóru Suse je mrtvo...
Každopádně děkuji, takže to ještě zkusím.
Mimochodem, jak moc (ne)bezpečné je v Tumbleweed používat proprietární ovladače Nvidie? Ty otevřené jsou k ničemu, jsou pomalé a stále ještě dokonale nepodporují mojí kartu (po cca roce a čtvrt co ji mám).


Citace: ntz_reloaded
akorat jako se vsim musis vedet jak na to



A právě proto jsem tady :-)


edit: co je vlastně ten legacy firmware?
« Poslední změna: 04 Dubna 2018, 20:49:17 od Abby »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #24 kdy: 29 Dubna 2018, 21:11:14 »
Tak jsem se po dlouhém váhání (a taky s vidinou možné čisté instalace Windows 10 z důvodu nové velké aktualizace a také i proto, že vyšlo 18.04 LTS) odhodlala k instalaci Ubuntu do PC. A stalo se přesně to, čeho jsem se bála - zavaděč je nainstalovaný na SSD pro Windows 10 a z externího disku prostě nejde nic spustit.


V PC jsou následující disky:
/dev/něco divného - 2 SSD v RAID0 s Windows 10, programy a hrami
/dev/sdb - HDD na data (hudba, download, pracovní prostor pro práci atd)
/dev/sdc - HDD s filmy, seriály a záloha SSD
/dev/sde - externí HDD pro Linux


Udělala jsem to následovně.
na externím disku /dev/sde jsem vytvořila 500 MB EFI oddíl /dev/sde1
na externím disku /dev/sde jsem vytvořila / o velikosti celého disku /dev/sde2

Instalaci zavaděče jsem vybrala na /dev/sde1 - EFI oddíl

Instalace proběhla, po restartu jsem stiskla F11, že si vyberu nainstalované Ubuntu a co nevidím - jsou tam dva záznamy:
1. Windows 10 na Intel Volume1
2. Ubuntu na Intel Volume1

Zkusila jsem spustit Ubuntu a spustilo se. Vypnula jsem ho, odpojila jsem externí disk a připojila jsem ho k jinému PC, kde není momentálně nainstalovaný žádný OS, zapnula jsem PC, stiskla klávesu F11 pro výběr OS, který chci spustit a co nevidím? Není tam žádný záznam, ze kterého bych mohla spustit Ubuntu, kterému jsem určila instalaci zavaděče na tento disk.


Takže mám jedinou otázku rozdělenou na dvě podotázky:
1. jak odstraním z SSD záznam o Ubuntu tak, aby tam zůstaly jenom Windows 10?
2. jak nainstaluji Ubuntu na externí disk sde tak, aby na něm byl uložený záznam pro spuštění a šlo to spustit všude, ne jen v počítači, kde proběhla ona chybná instalace.
Prosím i s obrázky, ať zase nedojde k nějakému omylu, děkuji.


edit: ještě přikládám fotky, aby bylo naprosto dokonale jasné, co mám na mysli.


Nastavení při instalaci:
https://imgur.com/taZH5Lk


Výběr bootovacího záznamu v UEFI:
https://imgur.com/ECNy7sw


Co tedy dělám špatně??? A jak to udělat dobře??? Děkuji.
« Poslední změna: 29 Dubna 2018, 22:28:27 od Abby »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.