Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?  (Přečteno 5076 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« kdy: 19 Ledna 2019, 12:00:34 »
Prosím, o výhody 64 bit řešení. Mám zkušenost, že je to vždy horší s kompatibilitou softu, wine, ovladačů apod. Jsou také i nějaké výhody?

Díky a hezký víkend.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #1 kdy: 19 Ledna 2019, 13:40:05 »
64-bitová architektura umožňuje vytvořit delší adresy.
Kód: [Vybrat]
Př.:
8-bit (1 Byte) 11110000
9-bit          111100001

Nejde o to, že je adresa o jeden bit delší, ale je především 2x delší.

Lépe je to vidět v porovnání dvojková versus desítková soustava:
1 bit
0=0, 1=1
2 bity
00=0, 01=1, 10=2, 11=3
3 bity
000=0, 001=1, 010=2, 011=3, 100=4, 101=5, 110=6, 111=7
Tedy je vždy dvakrát delší s každým bitem + 1.

Takže 64 bitová architektura umožňuje jak adresovat větší RAM, tak i soubory. Lidé zvyklí na AVIčka, jako na vrchol techniky jsou pak v pasti, když vidí Bluray v jediném souboru a ono to na 64-bitu funguje.

Druhá a neméně podstatná záležitost je větší množství strojových instrukcí, alespoň u Intel kompatibilních procesorů.

Ta druhá záležitost je důvodem, proč některé programy na 32-bit nefungují vůbec, tak první pak, proč nefungují některé programy správně.

Výhodou 64-bitu je i větší množství zpracovaných dat během jednoho "kmitu" procesoru. Jedná se ale víc o teoretickou záležitost, protože programátoři jsou velmi schopní lidé, kteří dokonale utlučou technickou výhodu jalovým kódem, popř. ještě navíc za využití objektového programování (pohodlné, ale objemné kódy).


Toto je technický základ. Při zamyšlení se nad tím, proč je lepší mít PC, než 8-bit z 80-tých let Vám pak jistě dojdou další skutečnosti, i jako neprogramátorovi. Např. vaše TV, její rozlišení a bitová hloubka barev ... a jak šel čas.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #2 kdy: 19 Ledna 2019, 20:41:56 »
Díky za odpověď.

Upřesňuji:
používám thunderbird, libreoffice, chromium, wifi a ve wine ms office a profit účetnictví. Nejde mi o rychlost, ale aby toto chodilo na 4 strojích (staré i novější 3 roky, 32 bit i 64 bit) stejně a spolehlivě i po aktualizacích. Pro mě je asi lepší dát všude 32 bit, ne?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #3 kdy: 20 Ledna 2019, 17:53:53 »
Díky za odpověď.

Upřesňuji:
používám thunderbird, libreoffice, chromium, wifi a ve wine ms office a profit účetnictví. Nejde mi o rychlost, ale aby toto chodilo na 4 strojích (staré i novější 3 roky, 32 bit i 64 bit) stejně a spolehlivě i po aktualizacích. Pro mě je asi lepší dát všude 32 bit, ne?

Na 64bit stroje dej vždy 64bit OS.  Jediná výjimka jsou staré plečky s 2GB RAM a méně.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #4 kdy: 20 Ledna 2019, 21:51:29 »
Obecně má pravdu JUWA. Ne však u MS-Office. 64-bitová verze opustila některé formáty souborů, pokud jsem to před lety správně pochopil. Vážně se mi to nechce, hledat. Prostě 64 a 32 bit je v Office i o použitelnosti starých vs. nových dat na starých vs. nových strojích.

Takže si dohledejte histočlánky o přechodu z office 32 na 64 a podle toho, zda se Vás to týká se rozhodněte.

Znovu tedy, JUWA má recht až do doby, kdy narazíte na tento speciální druh nekompatibility. Pak se musíte rozhodnout sám. Pokud tyto staré formáty dat stále používáte, asi by jste měl mít všude 32-bit instalace. Slovo "ASI" je důležité. Tyto zastaralé "věci" používáte kvůli zákazníkům, kteří ještě jedou na 32-bitech. Chudý zákazník Vám vážně vydělává?

Popřemýšlejte sám. Za sebe mohu říci, že bych do toho hovna klidně šlápl, protože jsem to svého času udělal. Zbytek jsem okecal v telefonu, s nádechem výsměchu na chudou firmu, co si nemůže dovolit novější stroj, alespoň jeden, pro pana říďu.  ;D ;D ;D ;D Nerad nadužívám smajly, ale je to Windows nostalgie a jeden z bojů, které jsem vyhrál já.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #5 kdy: 20 Ledna 2019, 22:14:07 »
Díval jsem se na stránky PROFIT-u. Sami píší, že funguje na Lindě přes Wine v obou verzích. Takže za mne: Vytvořil bych pár zkušebních dat (případně vzal hotové staré soubory) z 32 a přezkoušel na 64-bitech. Nejen v profit-u, ale u všech fičur co používám. Pokud by to nešlapalo, gůglil bych a dal to do cajku. Pokud by to šlapalo, všechny 32bity by letěly oknem. Stejně jsou deprecated. Jak dlouho je ještě udržitelná stará plečka v dnešní době? Ještě rok? Na repas stránkách bych nakoupil za dvojku kus. K nim LED monitory. Před pár lety jsem spočítal, že v domácnosti se na spotřebě zaplatí LED oproti CRT za rok a půl, pokud jede TV nonstop, jako u nás. LED oproti LCD za 3-4 roky. To je jen elektřina a navíc v domácnosti, kde byla tehdy za 4Kč a ve firmě jsem měl necelých 7 Kč za kWH. Dnešní ceny neznám, již nepodnikám. Přesto bych se 32bitů zbavil nejrychlejším možným způsobem.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #6 kdy: 21 Ledna 2019, 09:37:15 »
Tyto zastaralé "věci" používáte kvůli zákazníkům, kteří ještě jedou na 32-bitech. Chudý zákazník Vám vážně vydělává?

Popřemýšlejte sám. Za sebe mohu říci, že bych do toho hovna klidně šlápl, protože jsem to svého času udělal. Zbytek jsem okecal v telefonu, s nádechem výsměchu na chudou firmu, co si nemůže dovolit novější stroj, alespoň jeden, pro pana říďu.  ;D ;D ;D ;D Nerad nadužívám smajly, ale je to Windows nostalgie a jeden z bojů, které jsem vyhrál já.

Toto je přesně to, do čeho se mi nechce (jsem dodavatel ne ajťák dodavatele - velký rozdíl):
vychovávat zákazníky
naznačovat jim, že když mají starší office, jsou chudí nebo nemožní
cokoli zákazníkům naznačovat

Věřte, že zákazníci s nejnovějšími notebooky a officy nejsou ti, kteří nám vydělávají nejvíce.

Když je náš systém jakkoli nekompatibilní se zákazníkem, není to chyba zákazníka, ale naše. Zákazník je pán.

:-)

Ale díky.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #7 kdy: 21 Ledna 2019, 10:36:51 »
Tak úplně nesouhlasím s radikálním postojem Gmisiycs, ale nemohu souhlasit ani s příliš skloněným postojem Compaq. Pořád je možnost - a často se to vyplatí a zde souhlasím s Gmisiycs - najít způsob vysvětlení zákazníku o výhodnosti změny. Jsou argumenty, které se dají využít a zákazníka přesvědčit. Mám to odzkoušené v každodenní praxi prodeje právě PC, NTB a ostatní spotřební elektroniky.

Cesta není jim naznačovat, že jsou chudí a nemožní, ale argumentovat reálnými fakty, jako jsou úspory financí, času (v konečném důsledku též financí), náročnosti, starostí a nízkých nákladů na pořízení něčeho, co jim toto naplní.

A opravdu stroje bez podpory 64bit jsou v podstatě za hranicí morální životnosti a žádný rozumný člověk s nimi nechce mít nic společného. Před 2 lety jsme se s partnerem pro repase a prodej PC rozhodli a definitivně zařízli takovéto stroje. Jednohlasně jsme došli k závěru, že práce s tím přesahuje výnosnost.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #8 kdy: 21 Ledna 2019, 10:58:09 »
...ale nemohu souhlasit ani s příliš skloněným postojem Compaq. Pořád je možnost - a často se to vyplatí a zde souhlasím s Gmisiycs - najít způsob vysvětlení zákazníku o výhodnosti změny. Jsou argumenty, které se dají využít a zákazníka přesvědčit. Mám to odzkoušené v každodenní praxi prodeje právě PC, NTB a ostatní spotřební elektroniky.

Zde došlo k omylu. Neprodávám HW, SW a nejsem IT. Naši zákazníci jsou ze zcela jiného oboru, komunikujeme emailem a posíláme si soubory pro office. Berte to tak, že prodávám velkoobchodně brambory, nebudu tak odběratele brambor přesvědčovat o výhodách přechodu na 64 bit systém. V  našem oboru je plno a takhle se k zákazníkům nemůžeme chovat.
:-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #9 kdy: 21 Ledna 2019, 13:54:48 »
Tady je vhodné poznamenat, že mé vyjádření znělo radikálně, ale Ventero to uvedl na správnou míru. Skutečně jsem se jim nesmál, to jen v duchu. Ve skutečnosti to vypadalo cca takto (a u každého zákazníka jinak):  "No, víte, my už jsme přešli na 64bit, protože ty stroje jsou výkonnější a jednou budou stejně všechny 64 bit. Tak jak to vyřešíme? Víte co? Skočím koupit jeden starý komp na komunikaci s Vámi pane "*Nedvěd, Václavík ... atd.*" a do zítřka Vám to nějak zpracuji". Druhému zase: "No, víte, my už jsme to opustili, ale syn má doma ještě tenhle STARÝ typ, tak tam šoupnu Offisy a zítra to budu mít v tom Vašem formátu".

Takto nějak jsem tedy přesvědčil lidi. Sami v sobě se zastyděli, popř. si uvědomili princip technického pokroku v této civilizaci.

O tom všem však Váš původní dotaz nebyl. Každý jsme v jiné situaci a někdo může rýpnout, jiný ne. Vás zajímá kompatibilita starých a nových dat. Tady skutečně platí jen ověření funkčnosti právě těch pitomých Ofisů 32 vs. 64 - a podle toho degradovat 64bity na 32, pokud je to nezbytně nutné.

Určitě je možné zákazníky alespoň přesvědčit o vhodnosti Libre Office, jenž tento problém údajně nemá, a tím simulovat před jejich zákazníky, že jsou již moderní, 64-bitoví. Anebo jiný způsob. Vím, že to není jednoduché. Ale jak jsem psal, tenkrát jsem bitvu vyhrál. Lze to i dnes. Vývoj nezastavíte. I Rapsbery (či jak se jmenují) budou jednou jen 64bit a nebude důvod vyvíjet OS-ka pro 32bit. Jednou i 64 bude plečka a tento topic nevzbudí sympatie, jen úsměv.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #10 kdy: 21 Ledna 2019, 17:18:21 »
=> stejně a spolehlivě i po aktualizacích. Pro mě je asi lepší dát všude 32 bit, ne?
Presne tak.

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #11 kdy: 21 Ledna 2019, 17:22:08 »
Myslím si, že Compaq má momentálne len kozmetické problémy v programoch, čo používa. Väčšie prídu, keď mu zákazníci pošlú súbory vo formáte Office 2016, 2019. To 2007-ka asi neotvorí. Preto by mal rozmýšľať nad tým, aby mal Office aj vo verzii 2010, alebo 2013, ktoré v linuxe dosť dobre chodia.
Počítače môže mať kľudne 64 bitové aj OS 64 bitový, len wine pre office treba mať 32 bit, čo v Playonlinuxe
nie je žiadny problém. Ja som mal v linuxe na skúšku naraz nainštalované Office 2007, 2010, 2013, 2016.
Problém je v tom, že bežní ľudia ani nevedia o uložení v kompatibilnom formáte so staršou verziou.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #12 kdy: 21 Ledna 2019, 20:31:15 »
=> stejně a spolehlivě i po aktualizacích. Pro mě je asi lepší dát všude 32 bit, ne?
Presne tak.

A budoucnost? - jen řečnická., protože toto řešení je již zahrnuto v oodpovědích výše.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #13 kdy: 21 Ledna 2019, 23:45:45 »
Aká budúcnosť? Tá, čo bude za 10 a viac rokov? A bude vôbec nejaká budúcnosť?
Veď procesory sa momentálne uberajú vývojovou cestou dozadu a spomaľujú. HyperThreading z nich za chvíľu odstránia. EU pripravuje smernicu, že po 2 rokoch sa procesor sám zničí aby bol užívateľ nútený podporiť rast ekonomiky...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #14 kdy: 22 Ledna 2019, 06:27:15 »
Kurvítka jsou nápadem i řešením výrobců, EU s tím nemá nic. Jediná pravá (skutečná) známá směrnice o elektronice, podporující konspirátory je z Británie, o povinných backdoorech na elektronice prodávané v GB od nějakého roku (nepamatuji ten rok). Ani nevím, jestli byla definitivně ratifikována.

Promiňte WEST-e, ale konspirační teorie neřeší současné potřeby COMPAQ. Ten potřebuje radu k dilematu: "Být, či nebýt 64. bitový.". Teď.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #15 kdy: 22 Ledna 2019, 08:03:52 »
=> "Být, či nebýt 64. bitový.". Teď.
Správne a to som napísal. To len ty máš niečo s riešením budúcnosti a konšpirátormi.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #16 kdy: 22 Ledna 2019, 09:23:04 »
Nejsem takový odborník, tak promiňte možná hloupé dotazy:

Je možné nainstalovat na 64 bit HW UEFI 32 bit OS (Linux Mate)?
Je možné na HW UEFI nainstalovat a spouštět OS z flešky?
Je možné "zkušební OS" z flešky přenést na HDD (gparted kopie oddílu) a používat takto i v 64 bitu? (samozřejmě grub upravím).
Proč některé flešky nejdou na 64 bitu naformátovat na ext4? Fat jde, ext3 na 32 bit také.

Díky. 
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #17 kdy: 22 Ledna 2019, 09:34:49 »
Kurvítka jsou nápadem i řešením výrobců, EU s tím nemá nic. Jediná pravá (skutečná) známá směrnice o elektronice, podporující konspirátory je z Británie, o povinných backdoorech na elektronice prodávané v GB od nějakého roku (nepamatuji ten rok). Ani nevím, jestli byla definitivně ratifikována.

Promiňte WEST-e, ale konspirační teorie neřeší současné potřeby COMPAQ. Ten potřebuje radu k dilematu: "Být, či nebýt 64. bitový.". Teď.

Presne - a ty paka hyszericky resi nejaky Huawei. Stejne s tim udelaj pendrek, kdyz polovina zarizeni pro sireni mobilniho signalu je od tehle firmy a druha od Ericson, kde probehlo tolik machinaci, ze bych si zadne iluze tez nedelal. At me radsi spehujou Cinani, nez fasouni z USA a jejich vazalove ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #18 kdy: 22 Ledna 2019, 10:57:58 »
Nejsem takový odborník, tak promiňte možná hloupé dotazy:

Je možné nainstalovat na 64 bit HW UEFI 32 bit OS (Linux Mate)?
Je možné na HW UEFI nainstalovat a spouštět OS z flešky?
Je možné "zkušební OS" z flešky přenést na HDD (gparted kopie oddílu) a používat takto i v 64 bitu? (samozřejmě grub upravím).
Proč některé flešky nejdou na 64 bitu naformátovat na ext4? Fat jde, ext3 na 32 bit také.

Díky.

Vím jen něco k bodu 2. Mám tu NTB HP 620, sice prastarý, ale už s UEFI. Je to jeden z prvních 64bitů. Tak je starý. Na něm jde všechno, a sice bez jakýchkoliv změn těch speciálních nastavení. Prostě jsem do něj vrazil flašku, zmáčkl F12 a zvolil boot z Flašky. Za půl hodiny na něm bylo Ubuntu.
Něco k bodu 3. Nevím, proč to je, ale vím, že to je. Jednu takovou flašku mám a nejde z ní vůbec udělat bootovatelnou. Resp. jde, ale instalačka se začne načítat a chcípne. Je jedno, jaký FS na ni narvu. Asi chyba v Matrixu.

EDIT:
Teď mne napadlo, jestli ta mrcha nemá 32-bitové vniřnosti...
« Poslední změna: 22 Ledna 2019, 11:00:43 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #19 kdy: 22 Ledna 2019, 11:35:33 »
Instaloval jsem včera Ubuntu MATE na flešku stejného typu (Philips 16GB).

32 bit verze na 32 bitu 30 minut a boot cca 90 s
64 bit verze na 64 bitu 5 hodin a boot cca 5 minut
32 bit verze na 64 bitu instalace kolabuje

Test flešky (dělaný na 64 bit) je v příloze.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #20 kdy: 22 Ledna 2019, 11:57:03 »
Ja som si to tiež voľakedy myslel, že si spravím super tichý počítač keď z neho vyberiem hučiaci disk a OS dám na flešku. Nuž ale dosť rýchlo som sa k HDD znova vrátil, keď som zničil 4 flešky používaním OS z flešky. Našťastie už nejakú dobu sa to dá aplikovať ak sa použije SSD a je možné použiť aj USB SSD. Tým chcem povedať len to, že fleška nemá nič také ako premapovanie vadných/podozrivých blokov a môže kolabovať celkom náhodne.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Proč instalovat na 64 bit systém 64 bit OS?
« Odpověď #21 kdy: 22 Ledna 2019, 11:59:40 »
Tým chcem povedať len to, že fleška nemá nič také ako premapovanie vadných/podozrivých blokov a môže kolabovať celkom náhodne.

Flešky používám jen pro testování. Ale díky za tip. Koupím si na to USB SSD.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.