Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 4 primárne partície  (Přečteno 11641 krát)

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
4 primárne partície
« kdy: 11 Července 2008, 13:10:57 »
je to maximum na disku?chcem ho deliť a tak aby som mal 1 partíciu pre windows a 3 pre linuxy.pri základnom delení disku ho stačí rozdeliť normálnym spôsobom cez windows alebo treba nejak špeciálne postupovať?chcem 160 gigový disk rozdeliť na 25 giga pre windows 13 giga pre prvý linux a po 13 nachystať pre druhý aj tretí.posledná najväčšia časť disku by bola spoločná na dáta.ďaľšie delenie druhej partície by už prebiehalo v linuxe (11g ext3 + 2g swap).zvyšné dve 13 gigové partície by zostali zatiaľ voľné iba prichystané.bude sa dať na nich potom doinštalovávať ďaľšie linuxy bez nejakých problémov alebo špeciálnych úprav navyše?dá sa to tak spraviť?

premet

  • Host
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #1 kdy: 11 Července 2008, 13:12:39 »
Můžeš si vytvořit rozšířený oddíl, ve kterém si vytvoříš další logické jednotky takže jich můžeš mít víc než 4  :). Na rozdělení disku bych doporučoval Gparted.

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #2 kdy: 11 Července 2008, 13:24:57 »
ja sa v tom až tak nevyznám preto sa pýtam či sa to dá spraviť tak ako som písal.ak sa to dá tak sa zbytočne budem učiť robiť v niečom v čom neviem.gparted vôbec nepoznám a tie oddiely tiež neviem čo je.kým sa v tom začnem vyznať môžem to mať dávno hotové.ak to ide takým postupom aký som opísal v článku

premet

  • Host
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #3 kdy: 11 Července 2008, 13:34:14 »
Ano určitě to tak půjde. Takže pokud to chápu tak to chceš takhle :
1) 25 Gb pro Windows - bez problémů
2) 3 krát 13 Gb pro 3 různé Linuxové distribuce - to by mělo jít taky bez problémů akorát swap stačí pro všechny distribuce stejný takže již nemusíš vytvářet pokaždý nový a pokud chceš mít 3 různá distra tak si udělej zvlášt oddíl pro /boot aby jsi neměl problémy se zaváděčem.
3) Zbytek místa pro data - doporučil bych naformátovat na NTFS protože jej Linux i Windows zvládnou bez problému. Pokud se rozhodneš třeba pro EXT3 tak budeš si muset nainstalovat do WIndows nějaký ovladače pro tento souborový systém.

A Gparted je program, který existuje i na LiveCD takže si můžeš nabootovat z CD a spustit si jej a v něm si rozdělit ten disk jak chceš  :) nic složitého.

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #4 kdy: 11 Července 2008, 13:40:46 »
fajn.toto som potreboval prečítať.zatiaľ ďakujem  :D. takže swap mi stači len jeden x 2 giga.3 x 11 giga pre tri linuxy a ten /boot to ešte nepoznám.nestretol som sa s tým.ako to má vyzerať a na čo konkrétne to slúži?a aká veľkosť sa pre neho odporúča?swap mám dvojnásobok ramky
« Poslední změna: 11 Července 2008, 13:44:11 od math29 »

premet

  • Host
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #5 kdy: 11 Července 2008, 13:49:28 »
Ten Swap ty 2 Gb jsou taky zbytečný asi pokud nemáš teda notebook aby jsi mohl používat uspání. Ten oddíl /boot si dej asi tak 100 Mb co se dává  :). V linuxu to máš tak, že kořenový oddíl je / a v něm jsou pak další složky jako /boot ,/home a tak a ty si můžeš dát na samostatný oddíl a tomu oddílu nastavíš ten přípojný bod  :) . Nevím jestli to chápeš nebo jsem to blbě vysvětlil. Než začneš tak si pročti někde na internetu nějaký základní informace  :) nebo na wiki.ubuntu.cz si pročti základy a postup instalace a tak určitě ti to pomůže.

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #6 kdy: 11 Července 2008, 14:04:41 »
mám laptop takže swap dám radšej odporúčaných 2 giga lebo ram mám 1 giga.ubuntu 7.10 gutsy gibbon som už inštaloval viac krát takže trochu sa už v tom vyznám.stále som však mal iba jeden windows a jeden linux.nový je pre mňa len ten /boot.s tým som sa ešte nestretol.načo to slúži a čo s tým budem robiť ja?alebo všetko s tým /boot zariadi linux?a potom keď už budem mať podelené a nainštalovaný win aj prvý linux (ubuntu) môžem rovno inštalovať aj ďaľší linux alebo budem musieť ešte niečo nastavovať?

premet

  • Host
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #7 kdy: 11 Července 2008, 14:13:54 »
No pokud máš notebook tak si ty 2 GB dej. Ten oddíl zvlášť pro /boot je proto, aby mohli všechny distribuce používat jeden a ten samí a tak budeš mít jen jeden zaváděč a nebudeš mít problémy s tím, že každá distribuce bude mít svůj. Ušetříš si tím dost práce a pak akorát při instalaci dalšího Linuxu si při rozdělení disku nezapomen ten oddíl dát. Máš to tam vždycky při instalaci jak si určuješ oddíl pro / a pro Swap tak si tam dáš aj ten /boot. Instalaci doporučuju v pořadí nejdřív Windows a pak až si instalovat Linux. Akorát by mě zajímalo proč chceš mít na disku 3 distribuce  ???.

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #8 kdy: 11 Července 2008, 14:21:54 »
no chcem mať tri distribúcie :D kvôli skúšaniu.pozerám že ubuntu 7.10 si ten /boot spravil sám.a dal si ho do systému súborov.načo ho mám robiť ja keď ho robí sám?

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #9 kdy: 11 Července 2008, 14:25:32 »
počkaj.takže tak ako /swap aj /boot stačí jeden pre všetky tri linuxy ak im ho vytvorím ja dopredu?ak by som /boot nevytvoril ja čo by sa mohlo stať tým že si ho každý linux spraví vlastný?

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #10 kdy: 11 Července 2008, 14:32:48 »
yo a ešte jedna otázka.spoločný dátový priestor pre windows aj pre linux v ntfs fat32/data pobeží tak isto keď bude spoločný pre windows a až 3 linuxy?malo by to byť v poriadku však?

premet

  • Host
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #11 kdy: 11 Července 2008, 14:44:14 »
NTFS i FAT32 by měla jít pro všechny novější distribuce  :). No však /boot adresář si udělá sám, ale má ho na stejném disku a ne zvlášt. Kdyby sis jej předtím vytvořil zvlášt tak to sice bude vypadat stejně, že ho máš v Systém souborů, ale prakticky bude na zvláštním diskovém oddíle a takhle by to bylo pro všechny distribuce. Měly by jeden společný  :). Jinak pokud chceš zkoušet různé distribuce alá Kubuntu/Xubuntu a podobně tak si nemusíš instalovat zvlášt, ale stačí si doinstalovat grafické prostředí http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99echod%20z%20Ubuntu%20na%20Kubuntu%2C%20Xubuntu

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #12 kdy: 11 Července 2008, 15:01:43 »
chápem.a nejde mi o grafické prostredia ale o iné distribúcie.napr ubuntu + grenie + mandriva.no a ešte čo ten systém súborov.budem mať tri linuxy tak uvidím tri systémy súborov?označia sa samé aby boli odlíšené.nepobijú sa do jedného všetky?teraz vidím na starom disku na ktorom mám instal win a jeden linux ubuntu toto v miesta/počítač:

 Mechanika CD-RW/DVD±RW ::: Mechanika Compact Flash ::: Mechanika Memory Stick ::: Mechanika SD/MMC ::: Disk 14,6 GB: sda1 -(tu mám win) ::: Disk 33,8 GB: sda5 -(toto je spoločný na dáta) ::: Systém súborov -(tu je linux ubuntu)

vyzerá to tak že ten systém súborov (koreňový adresár ext3) nie je nijak označený.ako sa to zachová keď budú také tri?

premet

  • Host
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #13 kdy: 11 Července 2008, 15:07:41 »
Je možné, že se ti ty oddíly nepřipojí automaticky v Ubuntu. Normálně si ty ostatní naformátuj na EXT3 a žádný problémy s tím nebudou  :).

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #14 kdy: 11 Července 2008, 15:22:30 »
yo.takže akože mám na disku už 25 giga pre win a win na ňom.idem ďalej.vytvorím 2 giga /swap, 500 mega /boot, ďalej tri krát po 11giga /ext3 pre linuxy a celý zvyšok bude spoločný dátový priestor v ntfs fat32 /data (preto data lebo keď som dal home nebralo mi to).malo by to byť celé.zabudol som na niečo?

premet

  • Host
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #15 kdy: 11 Července 2008, 15:33:12 »
Mělo by to být celé  :) ješte ti to shrnu :
1) 25 GB WIN - NTFS
2) 100 Mb EXT3 přípojný bod /boot
3) 2 GB Swap
4) 3 krát 11 GB pro každou distribuci a u každé si dáš pak přípojný bod jen /
5) Zbytek data a souborový systém si dej NTFS  :).

Při rozdělení si dej pozor na to, že můžeš mít jen 4 primární oddíly. Proto jeden z nich musí být rozšířený kde si můžeš vytvořit další logické oddíly.

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #16 kdy: 11 Července 2008, 15:52:36 »
pôjdem do toho.veľká vďaka ti za trpezlivosť a rady ;)

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #17 kdy: 15 Července 2008, 11:04:18 »
nefunguje to tak ako má.. ???

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #18 kdy: 15 Července 2008, 13:33:13 »
Já bych udělal jen jeden primár pro Windows a Liny dal do logických. Krome oddilu na Windows bych vse dal EXT3 a do Windows nainstaloval ovladac na Ext2/3.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #19 kdy: 16 Července 2008, 01:56:46 »
jj.win si asi tvorí sám primárnu a linuxy idú aj cez logické partície.gparted ani nedáva možnosť voľby aká má byť partícia.aj ten súbor ext3 /boot som musel zrušiť lebo to úplne blblo.a aj bez neho to trochu blbne.win štartuje normálne a z linuxov naštartuje normálne len posledne nainštalovaný.tie ostatné dva sa pri štarte seknú a štartnú až po stlačení kombinácie ctrl/alt/del.a aj to naštartujú tak že nevidia spoločnú dátovú partíciu  fat32 ani windowsácku časť.takže funkčný mám stále iba jeden windows a jeden linux

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #20 kdy: 16 Července 2008, 17:39:45 »
Imho něco je špatně. Ale já víc nedokážu poradit. Nějaký linuxový kamarád není na blízku? :)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #21 kdy: 17 Července 2008, 18:11:25 »
nie nie je.máš 8.04?mne to mrzlo..

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #22 kdy: 17 Července 2008, 19:05:57 »
No, a jak jsi si to tedy prerozdelil?

Dam priklad, jak bych to udelal ja:

Primarni /boot
Primarni swap
Primarni Windows
Logicka
      - Linux 1-3
      - data

Z toho pak vyleze, ze sda1 je boot, sda2 je swap, sda3 je windows, sda4 je ta logicka partition (tedy nic), sda5-7 Linuxy, sda8 data --- mam pravdu?

A konecne, pri instalaci jakekoliv Linuxove distribuce je treba pamatovat na to, ze sda1 je nutne pripojit jako /boot a sda2 jako swap.

Mno, jestli jsi to tak udelal a Linuxy nenabehnou, tak sem hod vypis /boot/grub/menu.lst protoze to je jedine misto, kde muze byt chyba.


math29

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 247
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #23 kdy: 18 Července 2008, 00:26:53 »
ale veď sda1 je windows.ten tam bol ako prvý

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: 4 primárne partície
« Odpověď #24 kdy: 18 Července 2008, 08:18:29 »
Ok, to nevadi, to byl jenom priklad. Tak mas windows jako prvni a dal?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.