Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)  (Přečteno 16300 krát)

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« kdy: 10 Června 2011, 12:33:48 »
A to samé na wiki - tam se vyhledává snad jenom v názvu a když člověk přesně neví název tak nenajde nic.
« Poslední změna: 10 Června 2011, 13:26:21 od Vojtěch Trefný »
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #1 kdy: 10 Června 2011, 12:53:52 »
A to samé na wiki - tam se vyhledává snad jenom v názvu a když člověk přesně neví název tak nenajde nic.

Na wiki máš u vyhledávání dvě tlačítka -- "Stránky", které hledá jen v názvech stránek a "Text", které hledá fulltextotvě. Navíc pokud hledáš v názvech stránek a nic to nenajde, tak ti Wiki nabídne fulltextové vyhledávání.
« Poslední změna: 10 Června 2011, 13:24:35 od Vojtěch Trefný »

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #2 kdy: 10 Června 2011, 13:10:36 »
A skoušel jste někdy někdo na to tlačítko Text kliknout? Ve firefoxu je aktivní plocha tlačítka cca 70% a v chrome to odhaduji na cca 30%. Donedávna jsem měl za to že tam je jen na ozdobu.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

BSG - Sharon

  • Host
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #3 kdy: 10 Června 2011, 13:14:35 »
A to samé na wiki - tam se vyhledává snad jenom v názvu a když člověk přesně neví název tak nenajde nic.

Na wiki máš u vyhledávání dvě tlačítka -- "Stránky", které hledá jen v názvech stránek a "Text", které hledá fulltextotvě. Navíc pokud hledáš v názvech stránek a nic to nenajde, tak ti Wiki nabídne fulltextové vyhledávání.

Pěkné odpoledne. Ano největší nevýhoda Wiki je když člověk nezná přesný název programu. Pak je většinou v hledání neúspěšný. Například když chci něco na fotky do vyhledávače napíši fotografie nic mě nenajde. Uživatel  - začátečník nekouká jak se program jmenuje ale takto vyhledává. Tedy beru to podle sebe.  Případně když bude dále uživatel hledat najde  http://wiki.ubuntu.cz/Programy   což je moc dobře udělané  ;) Možná tuto část wiki by bylo dobré zviditelnit na foru - http://wiki.ubuntu.cz/Programy

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #4 kdy: 10 Června 2011, 13:19:31 »
Diskusi k Wiki jsem nám oddělil.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #5 kdy: 10 Června 2011, 13:21:18 »
A skoušel jste někdy někdo na to tlačítko Text kliknout? Ve firefoxu je aktivní plocha tlačítka cca 70% a v chrome to odhaduji na cca 30%. Donedávna jsem měl za to že tam je jen na ozdobu.

To taky musí někdo říct! Je pravda, že v Chrome to nějak blbne, ale ve FF mi to funguje normálně.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #6 kdy: 10 Června 2011, 13:24:16 »
Pěkné odpoledne. Ano největší nevýhoda Wiki je když člověk nezná přesný název programu. Pak je většinou v hledání neúspěšný. Například když chci něco na fotky do vyhledávače napíši fotografie nic mě nenajde. Uživatel  - začátečník nekouká jak se program jmenuje ale takto vyhledává. Tedy beru to podle sebe.  Případně když bude dále uživatel hledat najde  http://wiki.ubuntu.cz/Programy   což je moc dobře udělané  Wink Možná tuto část wiki by bylo dobré zviditelnit na foru - http://wiki.ubuntu.cz/Programy

V TODO listu mám pořád napsanou změnu kategorizace na Wiki, aby to nějak lépe a přehledněji vypadalo... Nová hlavní stránka by měla vypadat nějak takhle -- http://wiki.ubuntu.cz/P%C3%ADskovi%C5%A1t%C4%9B/Hlavn%C3%ADStr%C3%A1nka a snad i to řazení do dalších kategorií je přehlednější, tak uvidíme. Probíralo se to i na fóru --
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,52762.0.html

Samozřejmě je možné zauvažovat o nasazení googlu i na Wiki, ale tam je to trochu složitější, protože MoinMoin Wiki je psaná v Pythonu a dělat nějaké úpravy chce trochu víc zkušeností.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #7 kdy: 10 Června 2011, 13:41:05 »
I ve Firefoxu je pravá dolní část neaktivní. Pravděpodobně ho zakrývá neaktivní část Login. Dle mého názoru stačí Login posunout o cca 8px dolu nebo ho udělat také obrázkové s přesným zadáním velikosti.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #8 kdy: 10 Června 2011, 14:57:15 »
A to samé na wiki - tam se vyhledává snad jenom v názvu a když člověk přesně neví název tak nenajde nic.

Na wiki máš u vyhledávání dvě tlačítka -- "Stránky", které hledá jen v názvech stránek a "Text", které hledá fulltextotvě. Navíc pokud hledáš v názvech stránek a nic to nenajde, tak ti Wiki nabídne fulltextové vyhledávání.

Aha, já všechny vyhledávací formuláře odesílám enterem...

Každopádně u mě v FF4 i v FF6a2 je spodní část tlačítka Text neaktivní.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #9 kdy: 10 Června 2011, 15:17:39 »
Tak ve Firefoxu jsem to upravil, ale Chromu se to evidentně nelíbí.

Kód: [Vybrat]
#username {

/* if you force place search this gets squished so... */

    position: absolute;

    right: 3px;

    top: 2.4em; /* yes, it scales when text does :) */

/* ok this part's normal */

    margin: 0 10px;

    padding: 8px 0 0 0;

    text-align: right;

    font-size: 12px;

    white-space: nowrap;

}

Udělal jsem jen to, že jsem "top" změnil z 1.8em na 2.4em Nějaký webař, který vysvětlí, proč to Chrome nebere a poradí, jak to udělat správně?

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #10 kdy: 10 Června 2011, 15:59:12 »
No teď už to je ve Firefoxu úplně stejné jako v Chrome polovina tlačítka neaktivní  ;D Alespoň se nebudem hádat kdo to má horší  :D. Což takhle nachvilku <!-- Zakomentovat --> řádek obsahujíci to dané tlačítko na přihlášení aby se odzkoušelo že je tomu opravdu navině Login ?
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #11 kdy: 10 Června 2011, 16:04:07 »
Skoro dobrý... Ještě 5px dolu s loginem a bude po problémech.  ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #12 kdy: 10 Června 2011, 16:07:45 »
Tady jde krásně vidět kolik ještě.
Stačí dvakrát kliknout na spodní hranu tlačítka  ;)

[attachment deleted by admin]
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #13 kdy: 10 Června 2011, 16:17:22 »
Tak teď snad už dobrý, ne?

(V Chromu to funguje taky, stačilo jen vyčistit cache.)

erumoico

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 203
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #14 kdy: 10 Června 2011, 16:26:01 »
A to samé na wiki - tam se vyhledává snad jenom v názvu a když člověk přesně neví název tak nenajde nic.

Na wiki máš u vyhledávání dvě tlačítka -- "Stránky", které hledá jen v názvech stránek a "Text", které hledá fulltextotvě. Navíc pokud hledáš v názvech stránek a nic to nenajde, tak ti Wiki nabídne fulltextové vyhledávání.

Když jsem si četl:
... Například když chci něco na fotky do vyhledávače napíši fotografie nic mě nenajde...
Napadlo mě, zda-li by nebylo špatné zhotovit vyhledávání pomocí klíčových slov. Myslím tím, že kdyby se napsalo fotky nebo fotografie, vyhledavač by vypsal stránky s tímto klíčovým slovem (což by měly stránky Prohlížeče obrázků, Správci fotografií a Grafické editory) a nebo by to prostě odkázalo na stránku Grafika. Ovšem záleží na tom, jak moc by se to používalo a jak složité by to bylo zhotovit.

BTW: Kde je ten odkaz login? Na hlavní straně vidím akorát odkaz Přihlášení.
NB: ASUS EeePC 900A - Intel Atom N270, 1GB RAM; Debian GNU/Linux wheezy/sid, grafické prostředí KDE 4.6.5

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #15 kdy: 10 Června 2011, 16:36:00 »
Vymýšlet tu můžeme cokoli, ale klíčová otázka je: "Kdo to udělá?" Odpověď většinou bývá jedno velké ticho, takže se držme při zemi a přemýšlejme v rámci možností, které máme.

K "login": Pokud má RRadek nastavený v prohlížeči jako primární jazyk angličtinu, tak na něj bude Wiki mluvit anglicky (stejně jako např. wiki.ubuntu.com na nás mluví česky, protože máme výchozí češtinu).

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #16 kdy: 10 Června 2011, 16:43:25 »
Už to funguje dobře.  ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

BSG - Sharon

  • Host
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #17 kdy: 10 Června 2011, 17:14:16 »
Vymýšlet tu můžeme cokoli, ale klíčová otázka je: "Kdo to udělá?" Odpověď většinou bývá jedno velké ticho, takže se držme při zemi a přemýšlejme v rámci možností, které máme.

Rád bych pomohl,bohužel zatím mohu jen okecávat . Bohužel to do hlavy neleze jako v 17 kdy šlo učení samo :) . Naštěstí CZ stránky o Linuxu jsou přehledné a knihy učebnice dostupné .  ;) Takže vědomosti pomalu "nasávám " .
« Poslední změna: 10 Června 2011, 17:16:41 od BSG - Sharon Valerii »

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #18 kdy: 10 Června 2011, 17:29:10 »
Vymýšlet tu můžeme cokoli, ale klíčová otázka je: "Kdo to udělá?" Odpověď většinou bývá jedno velké ticho, takže se držme při zemi a přemýšlejme v rámci možností, které máme.

Rád bych pomohl,bohužel zatím mohu jen okecávat . Bohužel to do hlavy neleze jako v 17 kdy šlo učení samo :) . Naštěstí CZ stránky o Linuxu jsou přehledné a knihy učebnice dostupné .  ;) Takže vědomosti pomalu "nasávám " .

Jo jo kdysi jsem si četl návod a zapamatoval jsem si vše na poprvé nebo jsem si to nemusel ani dočíst a zbytek jsem už odvodil a teď si ten návod musím číst minimálně 3x a stejně za týden polovinu zapomenu. A to je mi teprv 32. Nechci to vidět za dalších patnáct let  :D
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

BSG - Sharon

  • Host
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #19 kdy: 12 Června 2011, 13:10:27 »
 Citace:   Vojtěch Trefný
Vymýšlet tu můžeme cokoli, ale klíčová otázka je: "Kdo to udělá?" Odpověď většinou bývá jedno velké ticho, takže se držme při zemi a přemýšlejme v rámci možností, které máme. [/quote]

Pevně věřím že se najdou zkušení a odpovědní uživatelé kteří pomohou vše vylepšit,zdokonalit.  Nezůstaneme jen u vymýšlení a debaty jak říká Vojta Trefný .

« Poslední změna: 12 Června 2011, 13:24:41 od BSG - Sharon Valerii »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #20 kdy: 12 Června 2011, 20:53:06 »
Vymýšlet tu můžeme cokoli, ale klíčová otázka je: "Kdo to udělá?" Odpověď většinou bývá jedno velké ticho, takže se držme při zemi a přemýšlejme v rámci možností, které máme.

Nejde jen o to kdo to udělá, ale i o to kdo na to má práva - respektive je dost důveryhodná osoba aby je mohl(a) dostat.

Ale myslím, že místo vymýšlení složitostí by stačilo založit článek "fotografie" a přesměrovat ho někam jinam.
Kód: [Vybrat]
#REDIRECT pagename
dle http://moinmo.in/HelpOnProcessingInstructions#A.23redirect
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #21 kdy: 12 Června 2011, 22:09:54 »
Takže, vyzkoušel jsem direktivu REDIRECT na klíčovém slově "fotografie" a funguje to. Když zadáte do vyhledávání "fotografie" a máčknete enter (nebo tlačítko "Stránky") tak vyleze článek "Správci fotografií". :)

Viz link http://wiki.ubuntu.cz/fotografie

Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #22 kdy: 12 Června 2011, 22:13:48 »
Jo, zajímavý tip, funguje... Teď je otázkou, kolik podobných "redirect stránek" bychom potřebovali.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #23 kdy: 12 Června 2011, 22:28:47 »
To by mohla napovědět statistika nenalezených stránek, jestli ovšem moinmoin něco takového má.

A jestli nemá, tak by šlo založit v db tabulku "nenalezeno" a každé nenalezené slovo do ní zapsat. No a řekněme po týdnu se ty nejžhavější nechají snadno zjistit :)
Kód: [Vybrat]
SELECT keyword, count(keyword) FROM nenalezeno GROUP BY keyword ORDER BY count(keyword) DESC LIMIT 10
« Poslední změna: 12 Června 2011, 22:30:47 od sachy »
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

BSG - Sharon

  • Host
Re: Vyhledávání na wiki.ubuntu.cz (odděleno)
« Odpověď #24 kdy: 13 Června 2011, 13:42:50 »
Takže, vyzkoušel jsem direktivu REDIRECT na klíčovém slově "fotografie" a funguje to. Když zadáte do vyhledávání "fotografie" a máčknete enter (nebo tlačítko "Stránky") tak vyleze článek "Správci fotografií". :)

Viz link http://wiki.ubuntu.cz/fotografie



Pěkné ;) jen tak dál.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.