Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Blog Ubuntu -- Správa "projektů" české komunity Ubuntu

Novinky: Školení nejen k OS Ubuntu pro širokou veřejnost, více informací zde.

Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Obecná podpora / Re:dotaz
« Poslední příspěvek od macu kdy Dnes v 18:04:17 »
osobně bych zkusil ještě rekonfiguraci Xserveru

Kód: [Vybrat]
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

je tam víc voleb tak kdyžtak si najdi video na youtube, pár jich tam je...
2
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Aktualizácia
« Poslední příspěvek od juwa2 kdy Dnes v 17:41:53 »
Jak možná víš, nové kernely dostaly záplatu na hrozby Spectre a Meltdown. Ale máš zřejmě starší PC který si s nimi "nerozumí". Proto budeš muset zůstat na starém (nezáplatovaném) kernelu. Jiná možnost není.
-------------------------------------------------
Nic reinstalovat nemusíš. Stačí, když nabootuješ do původního kernelu (4.10.0-42) a ten nový (4.13.0-26) odinstaluješ.
Můžeš to udělat přes Synaptic (odinstaluješ přísl. balíky):

linux-image-4.13.0-26-generic
linux-image-extra-4.13.0-26-generic
linux-headers-4.13.0-26
linux-headers-4.13.0-26-generic

Nebo z Terminálu:
sudo apt-get remove linux-image-4.13.0-26-generic linux-image-extra-4.13.0-26-generic linux-headers-4.13.0-26 linux-headers-4.13.0-26-generic-------------------------------------
Až to uděláš, restartuj a systém normálně naběhne s kernelem (nyní výchozím) 4.10.0-42
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud budeš chtít, aby se ti už aktualizace na nový kernel nenabízely, můžeš buďto stávající kernel zamknout v Synapticu (zamkneš balíky):

linux-image-4.10.0-24-generic
linux-image-extra-4.10.0-24-generic
linux-headers-4.10.0-24
linux-headers-4.10.0-24-generic

Nebo z Terminálu odinstaluj metabalíky příkazem:
sudo apt-get purge linux-generi* linux-image-generi* linux-headers-generi*
Nakonec restartuj PC.
3
« Poslední příspěvek od juwa2 kdy Dnes v 17:32:50 »
Díky za rady. Skúšal som Vaše rady a je to stále to isté.
Keď so dal journalctl -xb tak vypísalo veľmi dlhý zoznam a 2 krát  Failed to mount /media/cecko a tiež viac krát Failed to start LSB:AppArmor initialization.
Tak neviem čo s tým.
Poslední rada zněla "reinstalace" a tu jsi evidentně nezkoušel.
Stejně k ní (pokud nemáš zdravou zálohu) budeš muset přistoupit. Nevím, na co ještě čekáš, jen se připravuješ o čas...
4
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Musí být instalace Windows 10 na disk první?
« Poslední příspěvek od juwa2 kdy Dnes v 17:30:01 »
To DVD mám koupený. Je to originál od Microsoftu s product key.
Windows 10  Home. Pochybuju že z něj udělám nějaké jiné nebo flashku.

Jdu koupit nový disk a tenhle pak zprovozním.    PROSŤE SE NEPOVEDLO !
Teď potřebuju mít rychle internet.
Přestaň trojčit. Nový disk kupuješ naprosto zbytečně:
1. Product key není vázaný na konkrétní DVD (instalačku), ale pouze na edici WIN.
2. Instalačku si můžeš kdykoli zadarmo stáhnout a vytvořit z ní bootflešku.
3. Také ze tvého stávajícího DVD lze jednoduše vytvořit bootfleška.
5
Pomoc s instalací a aktualizací / Aktualizácia
« Poslední příspěvek od gogo21 kdy Dnes v 15:03:37 »
Vykonal som aktualizáciu 16.04 LTS  z 4.10.0-42 na ponúkanú 4.13.0-26. Jednotlivé súbory zo zdroja mi stiahlo a začala sa inštalácia. Asi v polovici zastavilo inštaláciu a vypísalo tabuľku o nejakej chybe už to neviem popísať  čo, ale boli tam dve možnosti "pokračovať" alebo "nahlásiť chybu". Ja som zadal pokračovať. Aktualizácia prebehla až do konca bez ďalších výhrad. Po reštarte mi už nenabehol počítač. Nabehlo to len tak, že sa objavil GRUB, mám tam aj WIN XP ale na začiatku je UBUNTU. Začalo otvárať UBUNTU až do polohy kde sa objavilo okno a zadanie hesla. Meno a heslo som zadal, systém sa spustil ale vrátil sa späť do pôvodného okna s heslom. V hornej časti sa objavila na krátku dobu tabuľka, že je tam akási porucha  bola tam možnosť "zrušiť" alebo "nahlásiť chybu". Skúšal som aj jedno aj druhé, ale vždy sa to vracalo do okna s heslom a znova preblysla uvedená tabuľka. Zrušiť som to vedel len reštartom na počítači. Našťastie v grube zostala možnosť vrátiť sa do predošlej aktualizácie 4.10.0-42, ktorá mi otvára systém. Teraz neviem ako sa zbaviť nepodarenej aktualizácie, ktorá automaticky pri štarte počítača nabieha resp. nenabieha. Poraďte, ak je iná možnosť ako celý systém preinštalovať.

6
To DVD mám koupený. Je to originál od Microsoftu s product key.
Windows 10  Home. Pochybuju že z něj udělám nějaké jiné nebo flashku.

Jdu koupit nový disk a tenhle pak zprovozním.    PROSŤE SE NEPOVEDLO !
Teď potřebuju mít rychle internet.
7
« Poslední příspěvek od igorg kdy Dnes v 12:33:47 »
Díky za rady. Skúšal som Vaše rady a je to stále to isté.
Keď so dal journalctl -xb tak vypísalo veľmi dlhý zoznam a 2 krát  Failed to mount /media/cecko a tiež viac krát Failed to start LSB:AppArmor initialization.
Tak neviem čo s tým.
8
Programování pro GNU/Linux / Kompilace v Code::Blocks IDE
« Poslední příspěvek od vojt.a kdy Dnes v 09:35:00 »
Ahoj komunito!
Už se v Ubuntu nějakou dobu pohybuju, takže nejsem úplný začátečník, ale lámu si už delší dobu hlavu s kompilací jednoho programu. Rád bych vás poprosil o pomoc.
Jednou mi ho zkompiloval bývalý kolega na jednom notebooku, který teď kvůli tomu radši neupdatuju, abych ho měl funkční, ale (a to bych chtěl vyzdvihnout) rád bych se kompilaci tohoto programu naučil, abych to příště zvládnul sám.
Jedná se o toto: https://github.com/kkonradpl/xdr-gtk
Je to program pro komunikaci s Arduinem.
Jak autor píše, je to napsáno v C/GTK+ a nejsnazší cesta je přes Code::Blocks IDE. Strávil jsem u toho několik hodin, ale nepodařilo se. Bohužel ten PC nemám teď u sebe, takže neuvedu konkrétní problémy při kompilaci – taky proto, že z důvodu mých chabých znalostí problematiky kompilace a nulových znalostí Code::Blocks IDE moc nevím, co ty chyby znamenaly.
Byl by prosím někdo ochoten mi při kompilaci asistovat? Předmět jsem dal “Kompilace v Code::Blocks IDE”, ale je mi v podstatě jedno jak to zkompilujeme.
Určitě jsem neuvedl všechno co potřebujete vědět, tak se prosím ptejte.
Předem díky!
9
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Musí být instalace Windows 10 na disk první?
« Poslední příspěvek od vxmery kdy Dnes v 09:34:57 »
Citace
Bootuju instalaci W10 z DVD
To už je dnes so strojmi s UEFI anachronizmus. Ak nemá vypáleé hybridné ISO tak ti to UEFI nemusí spoznať. Rovnako ak si prepnutý do Legacy.
Citace
Na Disku mám Ubuntu
Akú verziu? Aký máš vlastne stroj? CPU,RAM ?
Zatie tri dni si si mohol prečítať x návodov, zazálohovať data z Ubuntu, urobiť čistú inštaláciu W10 a potom k tomu doinštalovať vhodnú verziu *buntu podľa návodov na dualboot.
BTW - na tvojom mieste by som poslal juwa2 flašku Whisky že ti píše rovnaké veci dokola  ::)
10
Obecná podpora / Re:Nepodařilo se připojit / boot / efi
« Poslední příspěvek od rimidalv kdy Dnes v 06:46:09 »
Soubor fstab tam je:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda2 during installation
UUID=217baba8-89b7-4586-b477-49fd00d4973a /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /boot/efi was on /dev/sda1 during installation
# swap was on /dev/sda3 during installation
UUID=9d201fbe-3aa4-4dc2-866b-e0b53b6d9dc7 none            swap    sw              0       0
/dev/disk/by-id/usb-Generic_Flash_Disk_DC95DED9-0:0 /mnt/usb-Generic_Flash_Disk_DC95DED9-0:0 auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0
#UUID=07D7-4AA9 /boot/efi vfat defaults,x-gvfs-show 0 1
/dev/disk/by-uuid/2CE93AFD5D6C5F1B /mnt/2CE93AFD5D6C5F1B auto nosuid,nodev,nofail,noauto,x-gvfs-show 0 0
UUID=07D7-4AA9   /boot/efi   vfat   defaults   0   1

Podle mého názoru by to chtělo smazat záznam Generic_Flash_Disk_DC95DED9-0:0, protože to je ten flashdisk který jsem formátoval.
Stran: [1] 2 3 ... 10