Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pár zkušeností  (Přečteno 1889 krát)

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Pár zkušeností
« kdy: 10 Června 2007, 21:19:59 »
Za celou dobu co se zabývám OS Ubuntu od roku 2005 jsem již  udělal poměrné značné množství instalací na různý HW a nastřádal jsem tak pár poznatků, které by se mohli někomu hodit. Již na začátku tohoto příspěvku stále trvám na tom, že Dapper Drake je opravdu etalon, který si zaslouží cejch LTS. Kdo opravdu hledá pracovní nástroj s vyladěným softwarem je tato verze Ubuntu právě ta pravá.
   Dále jsem, právě na základě různorodosti HW, na který jsem instaloval, dospěl k poznatku, že naprosto nejoptimálnějším způsobem pro naprostou většinu uživatelů je instalace Ubuntu od verze 6.06 Desktop LiveCD. Z tohoto LiveCD nabootovat a ověřit zdali bude vše jak má. Zjistí se tímto zdali HW bude kompatibilní a pokud ano nebo spíše ano, tak lze provést jistá vyladění za chodu tohoto „livka“. Můžete zkontrolovat jak přesně dokázal identifikovat konkrétní HW a provést i jisté úpravy pokud došlo při identifikaci k nějakým chybkám. Může se to stát, speciálně u videa, monitorů a některých dalších komponentů, které sice chodí v nějakém univerzálním režimu, ale není to správně. Jakmile mám jistotu, že jsem udělal úplně vše co se dá a systém pod LiveCD chodí, spustím z plochy instalaci kde bývá na ni odkaz. Pouze v tomto případě instalátor převezme všechna identifikační data HW i jeho případné změny a zahrne je do výsledné instalace na cílový disk.
   Ještě než spustíme vlastní instalaci můžeme HDD kontrolovat nástroji na případné chyby po vytvoření filesystému. Vyzkoušet zdali dobře funguje nastavení parametrů hdparm jak pro HDD tak i pro CD či DVD a další. Toto vše potom ještě než dojde k po instalačnímu restartu je možné v konfiguračních souborech upravit či přidat přímo na již hotovém cílovém disku. Týká se to samozřejmě i tak citlivého konfiguráku jako xorg.conf anebo také tolik populárních interních čteček karet.
   Vtip je v tom, že pokud instalujeme z nabootovaného CDROM, ale rovnou z menu ještě před spuštěním Live Ubuntu z CD či DVD, tyto věci buď udělat nejdou a musí se to řešit, pokud nastanou, až po restartu v živém systému. Častokrát je toho poměrně dost a při trochu vzdorovitém HW to může nejednoho zbytečně odradit. S tímto mám nemalé zkušenosti. Dokonce jsem měl i případy kdy vůbec nešlo nainstalovat Feisty Fawn na HW,  a to nejenom jako LiveCD instalace, ale vůbec žádná, kvůli totální neznalosti řadiče disků. Pokusil jsem se to řešit instalací Edgy Eft, tedy nižší verze, který tímto netrpěl, skousl řadič, který jsem pak poladil za chodu systému a pak rovnou provedl update na vyšší verzi po síti, což už nedělalo potíže. I toto je cesta jak lze vybřednout ze zdánlivě neřešitelné situace. Je to sice zdlouhavé poněkud, ale když to zabere tak proč ne. HW je tolik, že není v silách vývojářů to vše perfektně načasovat při vývoji nových systémů.
   Dále při poslední stavbě vlastního počítadla, kdy jsem použil opravdu již moderní a výkonný HW (viz níže) jsem narazil na problém kdy nešlo počítač vůbec vypnout. Muselo se po proběhnutí všech odhlašovacích procedur systému počkat až to už má opravdu hotové a zmáčknout dlouze power tlačítko. Což jak jistě uznáte není to pravé ořechové. No a protože jsem instaloval verzi 7.04 i386x32bit, ze které mám v plánu potom přejít na vyšší po síti, myslel jsem si zpočátku, že to nejspíše bude jádrem a jeho nedostatečnou podporou aktuálního HW. Postupem času začal dělat potíže i větrák procesoru tím, že po jisté době se začal roztáčet až k maximu, což se opravdu nedá vydržet s prací u něj. Kdosik mi napověděl „a co BIOS?“. No tak jsem na webu stáhl poslední aktuální pro tento MB, flashnul jsem ho tam a ejhle, všem problémům nastal konec. Takže ponaučení zní: ne vždy je
na vině software OS a proto první co musí jeden udělat pokud koupí nový HW, sehnat na webu všechny dostupné informace a případně provést updaty ještě před vlastní instalací OS. Jinak proč 32-bit i když HW unese i více? Se 64-bitem se opravdu nyní zabývat je brzo. Také proto, že je mnohem méně uživatelů, kteří jsou ten rozdíl schopni ocenit. Nicméně pro všechny případy je lépe být hardwarově připraven.
   Pokud by opravdu někdo chtěl kvalitní a hlavně 100% kompatibilní HW pro instalaci Ubuntu, já ten svůj počítač stavěl hlavně s ohledem na tento požadavek. Můžete se (viz níže) nechat inspirovat. Pracuje všechno na 100%, každá jednotlivá část či díl. Je to plně kompatibilní HW určen pro domácí či kancelářské nasazení s přemírou výkonu, funkčním 3D zobrazením slušného výkonu (1500 FPS při rozlišení 1280x1024). Hráči se sice usmějí, jak je znám, ale pro ty já nestavím. „Moc mluví a málo píšou domů“. Pro ně je každý výkon nedostatečný, jejich HW je nejlépe nechat na nich samotných. Ale ti co pracují z grafikou, filmem, zvukem, potažmo střihem, dělají podporu a tvoří balíčky či jenom kompilují nebo dělají vývoj je tato moje konfigurace opravdu vhodná a není ani nijak drahá.
   Možná, že se nad tímto příspěvkem mnozí usmějí, ale když si jeden pročítá stesky valné většiny těch odvážnějších co si troufnout na vlastní stavbu, případně dodat komponenty, můžou tyto moje praktické zkušenosti pomoci hned na začátku ještě před tím, než to definitivně vzdá. Tak přeji hodně zdaru při výběru komponentů a řiďte se pravidlem, že někdy méně je více a ne všechno se vším bude vždy spolupracovat, a že ne vždy se jedná o chyby vývojářů OS.
-----
µATX Intel® Desktop Board DG965SS, CPU Intel® Core™2 Duo E4300, RAM GeIL DDR2 ULTRA PC6400 (2x512MB), HDD Hitachi Deskstar T7K500 320GB, zdroj Fortron 350W ATX12V v 2.0 typ FSP350-60THN-P, čtečka DELOCK 15in1 3,5“ USB2.0 interní, DVD±R/RW/RAM Samsung SH-S182M Lightscribe * 7.04 Feisty Fawn
» Linux Mint on mini-ITX boards «

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.