Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ovladace grafiky a spomalenie  (Přečteno 4507 krát)

greno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
ovladace grafiky a spomalenie
« kdy: 27 Prosince 2007, 12:38:14 »
Ahojte ludia,
konecne som nasiel dobru napovedu a podarilo sami rozbehat ovladace na graficku kartu ATI mobility radeon X1600 pomocou neslobodnych ovladacov. Vsetko ide pekne (myslim rozlysenie lebo mam sirokouly dislpej a islo mi len nesirokouhle rozlisenie) az na to ze cely system akoby mi sekal. Aj teraz ked pisem tento prispevok tak mi to ide tak ze pisem a napise mi 5 znakov, potom je seknutie na sekundu a potom zase kusok textu a takto stale dokola. a takto mi to ide vsetko, ci posuvam okna, alebo skrolujem stranky (neseka mi hudba takze si myslim ze to bude nieco s grafikou).
neviete mi poradit nieco ako to vyriesit? nerad by som instaloval rucne nejake ovladace lebo zatial sa mi to nikdy nepodarilo.
a este aby som nezabudol mam (k)ubuntu 7.10 gutsy gibon, intel core 2 duo 1,8, giga ram, grafika je 256mb a je to notebook. neviem ake informacie by ste este potrebovali, napiste.
vopred dakujem

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: ovladace grafiky a spomalenie
« Odpověď #1 kdy: 27 Prosince 2007, 12:54:24 »
Jaký typ ovladačů jsi instaloval?
Spusť terminál a zadej fglrxinfo a hoď jsem výpis. Nevím co má znamenat to sekání, ale u např. 8.42 je se skrolováním problém, to nejde čistě snad nikomu.

greno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re: ovladace grafiky a spomalenie
« Odpověď #2 kdy: 27 Prosince 2007, 13:34:55 »
dal som a vypisalo mi nejaku chybu:
fglrxinfo: error while loading shared libraries: libGL.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory

(s tym libGL chybu mi vypisuje aj ked si chcem nastavit screensaver)

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: ovladace grafiky a spomalenie
« Odpověď #3 kdy: 27 Prosince 2007, 14:11:02 »
Spusť si terminál a zadej tento příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo ln /usr/lib/libGL.so.1.2 /usr/lib/libGL.so.1Poté to bude požadovat password, zadej heslo - nebude se zobrazovat! A pak by to mělo jet.
Zkus znovu fglrxinfo.

greno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re: ovladace grafiky a spomalenie
« Odpověď #4 kdy: 27 Prosince 2007, 14:17:50 »
dakujem, uz to vypisalo nieco, dufam ze ti to pomoze:

display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: Mesa project: www.mesa3d.org
OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect
OpenGL version string: 1.4 (2.1 Mesa 7.0.1)

a toto je vsetko

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: ovladace grafiky a spomalenie
« Odpověď #5 kdy: 27 Prosince 2007, 14:22:06 »
Takže ti nefunguje grafika, nepodařilo se ti naistalovat ovladače, pak to je jasný.
Akorát jsem nepředpokládal, že tam bude mesa (default ovladač), takže nezjistím jakou verzi fglrx jsi instaloval.
Odkud jsi je instaloval? www stránka? Správce nesvobodných ovladačů?

Takto nějak by to mělo vypadat - pak je to OK
Kód: [Vybrat]
display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: RADEON 9600 Generic
OpenGL version string: 2.0.6011 (8.28.8)

greno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re: ovladace grafiky a spomalenie
« Odpověď #6 kdy: 27 Prosince 2007, 14:31:50 »
hej, pouzil som spravcu neslobodnych ovladacov, ale este predtym som sa to snazil nainstalovat cez catalyst, lenze to nemalo ziaden efekt. tak som skusal instalovat ovladace rucne podla napovedy na kubuntu.sk (http://wiki.kubuntu.sk/doku.php/kubuntu:navody:zaciname_s_kubuntu:ati) ale potom ako som to spravil sa mi uz nechcel nastartovat kubuntu poriadne tak som vratil ten subor xorg.conf.
ja som bol teraz nadseny ze uz mam rozlisenie aspon normalne ale dost to seka :(

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: ovladace grafiky a spomalenie
« Odpověď #7 kdy: 27 Prosince 2007, 14:41:25 »
Takže máš Kubuntu, to je blbý, protože mám ubuntu.
Někde jsi zřejmě udělal chybu, mrkni se jen odhaduju, jestli někde v kubuntu není v nabídce správa (nastavení nebo tak nějak) a zda tam není položka správce nesvobodných ovladačů. Pokud ano měl by jsi tam mít nezaškrtlou položku.
Jinak návod je i na zdejší wiki, ale je pro ubuntu, ale neměl by být takový rozdíl.
Nebo můžeš vyzkoušet externí program ENVY, stáhneš program, dvakrát poklepeš a naistaluješ, objeví se v nabídce a dáš instalovat ATI, po restartu by to mělo jet. Zkontroluješ fgrlxinfo, a když tam budeš mít svoji grafickou kartu tak se to zřejmě povedlo, další testy jsou na wiki.
http://albertomilone.com/nvidia_scripts1.html

greno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re: ovladace grafiky a spomalenie
« Odpověď #8 kdy: 27 Prosince 2007, 15:17:21 »
idem to vyskusat a potom ti dam vediet....zatial dik

greno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re: ovladace grafiky a spomalenie
« Odpověď #9 kdy: 27 Prosince 2007, 16:05:29 »
tak ja som to uz nainstaloval a uz mi aj v tom vypise pekne taku grafiku aku mam a uz mi ani toto pisanie neseka takze ti moc dakujem ;)

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: ovladace grafiky a spomalenie
« Odpověď #10 kdy: 27 Prosince 2007, 16:06:17 »
Není zač.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.