Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu - tripple-boot Ubuntu  (Přečteno 2597 krát)

SCobra

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
    • Old-Cans.com
Ubuntu - tripple-boot Ubuntu
« kdy: 17 Ledna 2008, 13:34:17 »
Protože s Ubuntu a Linuxem obecně teprve začínám, chtěl jsem si nainstalovat jeden ostrý systém 64bitový, jeden testovací 64bitový a jeden 32bitový. Jenže se objevila zrada. Budu psát o verzi 7.10 Gutsy Gibbon.

Postupoval jsem následovně, jelikož doporučení s testovacím systémem jsem dostal až po instalaci původního ostrého Ubuntu. Takže na začátku jsem zformátoval celých 160 GB disku (kromě 2GB swapu) na EXT3 a nainstaloval 64bitové Ubuntu.
Jenže pak se začaly objevovat problémy s různými nastaveními, které jsem řešil se svým zkušenějším kamarádem a několikrát situace vypadala na reinstalaci celého systému a tudíž i ztrátu dat (vždycky jsme vymysleli, jak se tomu vyhnout), navrhl, že bych si měl nainstalovat ještě testovací systém. Proč tedy ne... Vzhledem k tomu, že pro 64bity ještě nejsou ovladače pro mojí wifikartu (stroj je notebook s integrovanou wifi Atheros), rozhodl jsem se ještě pro třetí systém v podobě 32bitového Ubuntu právě kvůli té wifi.

S hrůzou v očích jsem sledoval (nebyl jsem si jistý, jak dopadnou data, sice nikterak důležitá, ale přesto...), jak gparted rozděluje volné místo na původní datovo-systémové partition na 100 GB + 2x 30 GB (budu muset tohle rozložení trochu přehodnotit, 30 GB je nějak hodně na testovací systémy, ale to je teď jedno). Původní systém tedy zůstal i s daty.
Nainstaloval jsem 32bitovou verzi na partition č. 2 (sda3 a hned po ní i 64bitovou na partition č. 3 (sda4) a jal jsem se je zkusit spustit. Obě 64bitové nastartovaly v pohodě, jen 32bitová se zasekla na kontrole file systému s tím, že je poškozen. Zjišťoval jsem, jak je to možné a po asi dvou hodinách zkoumání a prolézání netu jsem dospěl k závěru, že instalace třetího systému (64bit) vygenerovala 32bitovému Ubuntu jiné UUID do grubu - opačně se to děje taky, to už jsem stihl zkusit - a fsck je z toho mimo.

Shrnutí:
1. instalovaný - sda1 - 64bitové Ubuntu s daty - jede bez problémů
2. instalovaný - sda3 - 32bitové Ubuntu - jiné UUID v Grubu, fsck při startu hlásí poškozený file systém
3. instalovaný - sda4 - 64bitové testovací Ubuntu - jede bez problémů

Takže se ptám, jak je to možné (kdyby přepsal oba předchozí nainstalované, řekl bych, že je to blbá vlastnost, ale takhle...), proč k tomu dochází a jak se toho zbavím, případně jak to opravím?
A ať mi nikdo netvrdí, že je natolik nestandardní instalovat tři stejné systémy na jeden disk.

Předpokládám, že přepsáním nového UUID tím starým v novém menu.ls by se to spravit mohlo.

Výpisy souborů můžu poskytnout, ale mám pocit, že to k ničemu nebude (je v nich straěný bordel) - prostě mi budete muset věřit, že jsou tam u toho jednoho systému jiná UUID.
Kdyby s tím měl někdo zkušenosti, budu velmi rád za jakoukoliv radu. Děkuji.

Edit: Teď jsem ještě našel jednu radu: "Podobny bug jsem nikda nevidel, ale zkuste napriklad editovat /boot/grub/menu1.st a misto UUID pro disk tam dejte oldschoolove cestu k zarizeni v dev (/dev/sda2).." Zkusím to a uvidím.
Edit2: Tak tohle nic nevyřešilo...

Edit3: Zkusím neinstalovat zavaděč...
Edit4: Tak to vypadá, že takhle to půjde, jen je potřeba zálohovat původní menu.ls a vždycky do něj doplnit nový systém. Následně pak celý adresář /boot/grub přesunout do /boot nového systému.
Edit5: Omyl, tak to nejde, taky to nevyřešilo problém s fsck...
« Poslední změna: 18 Ledna 2008, 11:08:59 od Anna Taliánová »
Jaroslav Kraif

spynfo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 505
    • picasa: konicky a relax
Re: Ubuntu "tripple" boot
« Odpověď #1 kdy: 17 Ledna 2008, 17:58:12 »
které jsem řešil se svým zkušenějším kamarádem a několikrát situace vypadala na reinstalaci celého systému a tudíž i ztrátu dat ///pripadnou ztratu dat jsem resil mnohokrat, az mne nekdo poradil udelat si pri rozdelovani particii dalsi partici /home . Zatim s tim nemam problem, i kdyz obcas rejpu do systemu, ktery je na jine particii.
Muj nekonecny obdiv vsem, kdo pisou v shellu :-)
Compaq Presario CQ57 AMD E-450 APU with Radeon(tm) HD Graphics × 2

SCobra

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
    • Old-Cans.com
Re: Ubuntu "tripple" boot
« Odpověď #2 kdy: 17 Ledna 2008, 20:24:45 »
Nj, já vím, to on mi taky říkal, jenže stejně je blbý v případě problémů formátovat celý systém, tak proto to chci řešit takhle.
Jaroslav Kraif

SCobra

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
    • Old-Cans.com
Re: Ubuntu "tripple" boot
« Odpověď #3 kdy: 18 Ledna 2008, 10:08:13 »
Koukal jsem do Launchpadu a stejný problém je tam reportován jako bug s návrhem na toto řešení:
"Yet another solution would be not creating the ext3 partition for Gutsy in advance, so that Feisty doesn't know about it. I could just leave the space for it unassigned on disk, and create the ext3 partition in that space at Gusty installation. But I think this is a workaround, rather than a solution."
Zkusím to a dám vědět.
Jo aha, to vlastně bude fungovat dost těžko, protože situace bude na konci zase stejná... :'(
« Poslední změna: 18 Ledna 2008, 11:11:10 od Anna Taliánová »
Jaroslav Kraif

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.