Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Upgrade na 8.04  (Přečteno 12214 krát)

ubuntu-upgrade

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Upgrade na 8.04
« kdy: 08 Května 2008, 14:23:34 »
Chtěl bych se vás zeptat, jestli mohu učinit upgrade až na 8.04 bez zálohování a bez rizika ohledně ztráty dat. Děkuji.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Upgrade na 8.04
« Odpověď #1 kdy: 08 Května 2008, 15:23:48 »
Přímý přechod na 8.04 není možný, musel byste přecházet postupně (6.10→7.04→7.10→8.04) což bych příliš nedoporučoval -- navrhuji raději novou, čistou, instalaci.

ubuntu-upgrade

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Upgrade na 8.04
« Odpověď #2 kdy: 08 Května 2008, 15:30:23 »
ano, myslel jsem postupně.. proč byste nedoporučoval tento postup? Čistá instalace není možná, mám v PC data a právě nechci na ně šahat, chtěl bych postupný upgrade. Jaká jsou rizika?
Kdybych musel data vyčistit z disku kvůli čisté instalaci, tak bych šel asi přímo na zakoupený Microsoft Windows.

Děkuji za odpověď.
« Poslední změna: 19 Května 2008, 13:06:17 od Anna Taliánová »

Pavel Půlpán

Re: Upgrade na 8.04
« Odpověď #3 kdy: 08 Května 2008, 15:34:27 »
Data se dají zazálohovat ne? ;)

Tři upgrady po sobě, to by se mi vážně nechtělo. Při čisté instalaci navíc můžeš disk přerozdělit tak, aby se na data už v případných dalších reinstalacích nesahalo.

col_boggy

  • Host
Re: Upgrade na 8.04
« Odpověď #4 kdy: 18 Května 2008, 17:24:01 »
mimo to se windowsy musí reinstalovat každé tři měsíce, pak je jejich chod nesnesitelně pomalý a program explorer (ne prohlížeč) padá pětkrát denně... já jsem se to z legrace pokusil opravit pomocí tuny programů z chipu; trvalo mi to celý den a výsledek je prakticky stejný jako při hodinové reinstalaci. místo windowsů za několik tisíc bych si raději zakoupil za pět set 8Gb flashku (viva Kingston).
« Poslední změna: 19 Května 2008, 13:07:43 od Anna Taliánová »

ubuntu-upgrade

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Upgrade na 8.04
« Odpověď #5 kdy: 21 Května 2008, 16:19:08 »
Přímý přechod na 8.04 není možný, musel byste přecházet postupně (6.10→7.04→7.10→8.04) což bych příliš nedoporučoval -- navrhuji raději novou, čistou, instalaci.

Rád bych se Vás zeptal, proč byste nedoporučoval postupný upgrade Ubuntu a jaká jsou rizika... Rovněž jestli mohu bych se zeptal jestli půjde postupný upgrade, jestli se zachová současné nastavení a současná instalace všech programů a dalších utilit v Ubuntu.
Kdyby nastala čistá instalace muselo by se to vše znovu instalovat pluginy, programy, ... atd. pro mne dost časově náročná záležitost, když jsem Ubuntu instaloval prvně (jako první Linux) doplňky a všechny programy a utility co jsem potřeboval mi trvaly víc jak týden nainstalovat + další dílčí věci měsíc, i když jsem vše nakonec rozjel...Je možno se tomuto vyhnout? Děkuji za odpověď.
« Poslední změna: 21 Května 2008, 16:32:58 od Anna Taliánová »

col_boggy

  • Host
Re: Upgrade na 8.04
« Odpověď #6 kdy: 21 Května 2008, 17:12:03 »
jo. najděte si někoho, kdo s tím už umí. např. já si ubuntu 8.04 se všema pluginama, doplňkama a vizuálníma hloupostma nainstaluji za cca. 40 minut. postupný přechod je nemoudrý proto, že byste musel pokaždé poskočit jen o verzi výš; což by bylo v případě 6.10 edgyho, pokud se nemýlím, zhruba 2Gb dat. a to by ještě po každém upgradu nastalo zdlouhavé přemisťování balíčků, které by zabralo nejmnéně tolik času, jako čistá instalace. přechod není moc dobrý ani v případě skoku o jedinou verzi, protože stará po sobě vždycky zanechá nějaký bordel. ale pokud na tom opravdu trváte, tak je to v "správce aktualizací" (pokud už v edgym něco takového bylo) a "přechod na novější verzi". tento postupný přechod vám v závislosti na rychlosti vašeho internetu potrvá ne 40 minut jako čistá instalace, ale 3 - 10 hodin.
  opravdu mnohem lepší je tedy čistý přechod; sežeňte si DVD nebo flashku a svá data si zálohujte (prostě zkopírujete obsah složky "Home" až na Desktop... pokud o to stojíte, mohu vám poskytnout odkazy na repozitáře pro synaptic a klíčová slova pro programy a kodeky, které potřebujete. hodně štěstí.

ubuntu-upgrade

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Upgrade na 8.04
« Odpověď #7 kdy: 21 Května 2008, 21:51:00 »
jo. najděte si někoho, kdo s tím už umí. např. já si ubuntu 8.04 se všema pluginama, doplňkama a vizuálníma hloupostma nainstaluji za cca. 40 minut. postupný přechod je nemoudrý proto, že byste musel pokaždé poskočit jen o verzi výš; což by bylo v případě 6.10 edgyho, pokud se nemýlím, zhruba 2Gb dat. a to by ještě po každém upgradu nastalo zdlouhavé přemisťování balíčků, které by zabralo nejmnéně tolik času, jako čistá instalace. přechod není moc dobrý ani v případě skoku o jedinou verzi, protože stará po sobě vždycky zanechá nějaký bordel. ale pokud na tom opravdu trváte, tak je to v "správce aktualizací" (pokud už v edgym něco takového bylo) a "přechod na novější verzi". tento postupný přechod vám v závislosti na rychlosti vašeho internetu potrvá ne 40 minut jako čistá instalace, ale 3 - 10 hodin.
  opravdu mnohem lepší je tedy čistý přechod; sežeňte si DVD nebo flashku a svá data si zálohujte (prostě zkopírujete obsah složky "Home" až na Desktop... pokud o to stojíte, mohu vám poskytnout odkazy na repozitáře pro synaptic a klíčová slova pro programy a kodeky, které potřebujete. hodně štěstí.


děkuji za reakci. no ještě zvážím několik možností a uvidím. v mém okolí neznám nikoho kromě sebe kdo by používal linux čili si to naistaluji sám doufám..:) aktualizaci os učiním až koncem června... ale díky moc za cenné připomínky. možná že bych se ještě zeptal několik věcí. vím že je velmi doporučeno, přecházet na nové aktualní verze, ale jaká jsou rizika při dlouhodobějším používání neaktuální verze ubuntu 6.10? lze ji používat i neaktuální dlouhodobě?

rád bych se také zeptal něco ohledně compizu, četl jsem instrukce na wiki na komentáře, ale přesto... je nutno mít aktivovanou 3d akceleraci, a toho se bojím nejvíce.. ono se tam zálohuje a kompiluje jádro ... nerad bych aby mi to zrušilo pc a všechno nastavení:)

přesto bych se rád zeptal, jak si pořídit pomocí úprav ubuntu, vzhled ubuntu jako je zde na přiloženém obrázku:
http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/60559/ubuntu1.jpg_76.76KB.html

Díky moc!

col_boggy

  • Host
Re: Upgrade na 8.04
« Odpověď #8 kdy: 21 Května 2008, 22:16:56 »
1. používat dlouhodobě neaktualizované ubuntu by nemělo přinést rizika bezpečtnostní jako je lehčí napadnutelnost; spíš totální nekompatibilitu s různými progamy a menší celkovou stabilitu - přeci jen, za ty dva tři roky udělali vývojáři z canoncialu značný pokrok. stručně řečeno, staré verze jsou ošklivé, nemoderní a nestabilní. (ostatní sorry, mám pocit, že někdy píšu hovadiny, tak mě kdyžtak opravte, thx)
2. obrázek, který jste mi poslal, není možno vytvořit, protože se jedná o mockup (něco jako názor grafika, jak by se mu líbil nový systém). podobného vzhledu ale lze dosáhnout, stačí si sehnat správný wallpaper, barvu panelů, ikony apod... té krásné věci dole nedosáhnete v žádném případě, ale vzdáleně se tomu podobá cairo-dock (viz. google) - osobně ho ale nemám rád, hrozně "žere" systémové prostředky (hlavně zbytečně přetěžuje procesor) a je nestabilní. ale to je asi věc konfigurace.
3. - compiz... to je docela samostatné téma, zapátrejte tu na fóru... v případě Ubuntu 7.04 bylo možné compiz bez pluginů (tj. pouze "želatinová okna" a "plochy na kostce") uvést do provozu pouze za využití procesoru (a u starších PC jeho neúměrného vytížení). uvést do provozu 3D akceleraci již právě od 7.04 není problém, staší pár klikutí a restart pc (Intel, nVidia - restricted drivers) a nebo u ATi až od verze 8.04 (hovadiny s ovladačema, teď už to jde stejně jednoduše).
  další možností je pak Beryl, což je v podstatě starší verze compizu (bez podpory), ale na starších PC je stabilněšjí... viz. zde: http://my.opera.com/col_boggy/albums/show.dml?id=398251 . shodou okolností se jednalo o můj myslím předminulý systém; mimochodem na konfiguraci PIII 933MHz, 256Mb RAM a GeForce2MX 32 nebo 64Mb, jestli vám to něco řekne...
  zatím by bylo dobré vědět vaši konfiguraci; pak se dá  lépe vybírat další postup; různé mají různou náročnost, byla by hloupost rozjíždět compiz na předpotopní železné potvoře a naopak beryl na ferrari mezi počítači ;-)
« Poslední změna: 21 Května 2008, 22:18:37 od col_boggy »

ubuntu-upgrade

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Upgrade na 8.04
« Odpověď #9 kdy: 22 Května 2008, 07:26:42 »
1. používat dlouhodobě neaktualizované ubuntu by nemělo přinést rizika bezpečtnostní jako je lehčí napadnutelnost; spíš totální nekompatibilitu s různými progamy a menší celkovou stabilitu - přeci jen, za ty dva tři roky udělali vývojáři z canoncialu značný pokrok. stručně řečeno, staré verze jsou ošklivé, nemoderní a nestabilní. (ostatní sorry, mám pocit, že někdy píšu hovadiny, tak mě kdyžtak opravte, thx)
2. obrázek, který jste mi poslal, není možno vytvořit, protože se jedná o mockup (něco jako názor grafika, jak by se mu líbil nový systém). podobného vzhledu ale lze dosáhnout, stačí si sehnat správný wallpaper, barvu panelů, ikony apod... té krásné věci dole nedosáhnete v žádném případě, ale vzdáleně se tomu podobá cairo-dock (viz. google) - osobně ho ale nemám rád, hrozně "žere" systémové prostředky (hlavně zbytečně přetěžuje procesor) a je nestabilní. ale to je asi věc konfigurace.
3. - compiz... to je docela samostatné téma, zapátrejte tu na fóru... v případě Ubuntu 7.04 bylo možné compiz bez pluginů (tj. pouze "želatinová okna" a "plochy na kostce") uvést do provozu pouze za využití procesoru (a u starších PC jeho neúměrného vytížení). uvést do provozu 3D akceleraci již právě od 7.04 není problém, staší pár klikutí a restart pc (Intel, nVidia - restricted drivers) a nebo u ATi až od verze 8.04 (hovadiny s ovladačema, teď už to jde stejně jednoduše).
  další možností je pak Beryl, což je v podstatě starší verze compizu (bez podpory), ale na starších PC je stabilněšjí... viz. zde: http://my.opera.com/col_boggy/albums/show.dml?id=398251 . shodou okolností se jednalo o můj myslím předminulý systém; mimochodem na konfiguraci PIII 933MHz, 256Mb RAM a GeForce2MX 32 nebo 64Mb, jestli vám to něco řekne...
  zatím by bylo dobré vědět vaši konfiguraci; pak se dá  lépe vybírat další postup; různé mají různou náročnost, byla by hloupost rozjíždět compiz na předpotopní železné potvoře a naopak beryl na ferrari mezi počítači ;-)

Děkuji za super odezvu. Konečně mám jasno :) ohledně toho desktopu :). Jinak PC mám Intel Celeron 2,8 GHz, 512 MG RAM, ATI, RADEON 9550 (myslím):). Asi na compiz si počkám až v novém os 8.04. Jinak o se týká zálohování... četl jsem wiki a několik dalších věcí a připadá mi to trochu komplikované :)). Lze to nějak zjednodušit (postup)? Jak jste říkal o kopírování domovského adresáře ubuntu, kromě desktopu. No přemýšlel jsem o archivaci na DVD, vypálit data, ale mám jich tam tolik, že se mi to nevleze ani na jedno ani na dvě. :) Snad až na tři... to by nebyl problém... problém je, že používám i prohlížeč firefox, kromě opery, a ve firefoxu mám spoustu záložek, neboť používám panel se záložkami. Řešil jsem to pouze zkopírováním záložek do dokumentu a vypálil jsem je. Neboť při nové instalaci nezbude nic...záložky se pak musí ručně, manuálně znovu přidávat do prohlížeče... když je jich kolem 100 ..je to celkem zdlouhavá práce... nejde to nějak obejít? jiný postup se záložkami?

Jinak skvělý blog! A skvělý compiz :). Někde jsem četl, že 8.04 verze ubuntu nebyla nějak extra radikální, ale prý se to chystá (reformní změny) do následující ubuntu verze, nevíte o tom něco více?

 

col_boggy

  • Host
Re: Upgrade na 8.04
« Odpověď #10 kdy: 22 Května 2008, 15:19:19 »
8.04 hardy heron již vyšlo, teď ho mám (nějakou dobu jsem používal windowsy, ale jak jsem jednou okusil ubuntu, tak bez něj nevydržím déle, než měsíc :-)). je pravda, že hardy nijak radikální není co se týče změn; přináší však oproti předchozí verzi enormní zvýšení stability, mnohem lepší kompatibilitu, nejnovější verzi jádra a spoustu dalšího. změny, chystané do 8.10, spočívají hlavně v po dlouhé době kompletně novém grafickém tématu, které vývojáři nestihli dokončit do této verze, a v lepší podpoře wi-fi (už by to mělo být na úrovni windowsů - zapněte PC a jste online... doteď to tak prý nebylo). jinak by se nic moc nového dít nemělo.
  ten váš pc je výkonově jen o něco pomalejší, než můj aktuální (krom procesoru, tam vedete ;-)), takže o to to bude lehčí. podle mne rozjedete compiz fusion, pokud nebudete vyžadovat nějaké extra veliké množství efektů. spotřaba paměti RAM se u mého pc pohybuje okolo 340 - 380Mb při zapnutém compizu, icq komunikátoru a jiných užitečných programů (čož je podobně, jako chce vista... jenže ubuntu tu paměť opravdu k něčemu použije, vista jen žaluje na microsoftu). CPU taky není nijak extra přetížený - ikdyž mnohem více, než u nvidie, z nějakého důvodu to s kartama od ATi bere více systémových prostedků :-( [edit]mé parametry najdete v podpisu[edit/]
  co se zálohování dat týče, opravdu jste si měl aktualizovat postupně a včas, takhle vám v podstatě nezbyde nic jiného, než data postupně zazálohovat a vrátit pak v novém ubuntu.
  s compizem bych místo firefoxu doporučoval tu operu (nejlépe 9.5b), protože mozillu rendruje akcelerované prostředí nějak divně a při scrollování se to příšerně trhá...
  ostatní data není problém zkopírovat, opravdu stačí jít do /home/vaseuzivatelskejmeno a vypálit všechno včetně desktopu (sorry, plácnul jsem pitomost - ono jenom kopírovat plochu je trochu složitější, jinak totiž stačí v novém systému vsunout DVD, vybrat všechny složky, dát ctrl+c a hodit to do home. složka desktop by ale tu novou nahradila a pak by to dělalo potíže, tu je tedy třeba otevřít a soubory dát na plochu přímo, ne nahrazením její složky v adresáři).
  ta paměť by mohla být trochu problém (stejně tak i grafika; radeon9550 jsem měl k dispozici a je to očesaná 9600... já mám 9700 a je to tak akorát, aby to přílíš "nežralo"). to bych tedy doporučil se v compizu moc nevrtat a nezapínat, co má nezapnuté zůstat - jen jít do "změnit tapetu" a dát "extra efekty". spočívá to v gumových oknech a animacích, kostka plochy, myslím, chybí nebo není nijak zvlášť dobrá; to se ale dá všechno ještě přenastvit, v závislosti na tom, jak se rozhodnete.
  jinak čím dříve nainstalujete, tím lépe - ony totiž vycházejí aktualizece, a po čisté instalaci je jich už teď přes 200Mb...
  pokud se tedy rozhodnete pro instalaci, dejte vědět; nějak bych vám napsal zdroje na programy vhodné pro běh při compizu.
« Poslední změna: 22 Května 2008, 15:22:56 od col_boggy »

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Upgrade na 8.04
« Odpověď #11 kdy: 22 Května 2008, 15:52:10 »
No přemýšlel jsem o archivaci na DVD, vypálit data, ale mám jich tam tolik, že se mi to nevleze ani na jedno ani na dvě. :) Snad až na tři... to by nebyl problém... problém je, že používám i prohlížeč firefox, kromě opery, a ve firefoxu mám spoustu záložek, neboť používám panel se záložkami.

Na zálohování bych doporučil spíš externí disk - za cca 2.000,- Kč se dá pořídit už docela slušná kapacita a spolehlivost i operativnost je dle mého vyšší než u DVD.

Firefox i opera (stejně jako většina ostatních programů) mají nastavení i záložky ve skrytých (začínajících .tečkou) adresářích v domovské složce uživatele, pokud tedy zálohuješ celý /home/něco, tak přežijí :)

ubuntu-upgrade

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Upgrade na 8.04
« Odpověď #12 kdy: 22 Května 2008, 16:03:19 »
8.04 hardy heron již vyšlo, teď ho mám (nějakou dobu jsem používal windowsy, ale jak jsem jednou okusil ubuntu, tak bez něj nevydržím déle, než měsíc :-)). je pravda, že hardy nijak radikální není co se týče změn; přináší však oproti předchozí verzi enormní zvýšení stability, mnohem lepší kompatibilitu, nejnovější verzi jádra a spoustu dalšího. změny, chystané do 8.10, spočívají hlavně v po dlouhé době kompletně novém grafickém tématu, které vývojáři nestihli dokončit do této verze, a v lepší podpoře wi-fi (už by to mělo být na úrovni windowsů - zapněte PC a jste online... doteď to tak prý nebylo). jinak by se nic moc nového dít nemělo.
  ten váš pc je výkonově jen o něco pomalejší, než můj aktuální (krom procesoru, tam vedete ;-)), takže o to to bude lehčí. podle mne rozjedete compiz fusion, pokud nebudete vyžadovat nějaké extra veliké množství efektů. spotřaba paměti RAM se u mého pc pohybuje okolo 340 - 380Mb při zapnutém compizu, icq komunikátoru a jiných užitečných programů (čož je podobně, jako chce vista... jenže ubuntu tu paměť opravdu k něčemu použije, vista jen žaluje na microsoftu). CPU taky není nijak extra přetížený - ikdyž mnohem více, než u nvidie, z nějakého důvodu to s kartama od ATi bere více systémových prostedků :-( [edit]mé parametry najdete v podpisu[edit/]
  co se zálohování dat týče, opravdu jste si měl aktualizovat postupně a včas, takhle vám v podstatě nezbyde nic jiného, než data postupně zazálohovat a vrátit pak v novém ubuntu.
  s compizem bych místo firefoxu doporučoval tu operu (nejlépe 9.5b), protože mozillu rendruje akcelerované prostředí nějak divně a při scrollování se to příšerně trhá...
  ostatní data není problém zkopírovat, opravdu stačí jít do /home/vaseuzivatelskejmeno a vypálit všechno včetně desktopu (sorry, plácnul jsem pitomost - ono jenom kopírovat plochu je trochu složitější, jinak totiž stačí v novém systému vsunout DVD, vybrat všechny složky, dát ctrl+c a hodit to do home. složka desktop by ale tu novou nahradila a pak by to dělalo potíže, tu je tedy třeba otevřít a soubory dát na plochu přímo, ne nahrazením její složky v adresáři).
  ta paměť by mohla být trochu problém (stejně tak i grafika; radeon9550 jsem měl k dispozici a je to očesaná 9600... já mám 9700 a je to tak akorát, aby to přílíš "nežralo"). to bych tedy doporučil se v compizu moc nevrtat a nezapínat, co má nezapnuté zůstat - jen jít do "změnit tapetu" a dát "extra efekty". spočívá to v gumových oknech a animacích, kostka plochy, myslím, chybí nebo není nijak zvlášť dobrá; to se ale dá všechno ještě přenastvit, v závislosti na tom, jak se rozhodnete.
  jinak čím dříve nainstalujete, tím lépe - ony totiž vycházejí aktualizece, a po čisté instalaci je jich už teď přes 200Mb...
  pokud se tedy rozhodnete pro instalaci, dejte vědět; nějak bych vám napsal zdroje na programy vhodné pro běh při compizu.


Díky moc  za odpověď.  Dneska jsem Hardy vyzkoušel live. Celkem mne 8.04 svou inovací příjemně překvapilo v globále (protože užívám 6.10), ale nicméně jsem zůstal na na rozpacích ze síťové katry. Když jsem zkoušel ubuntu 6.10 jako svůj první linux, tak mne přesvědčilo ubuntu tím, že jako jediný z téměř všech linux os mi načetlo automaticky síťovku, jen stačilo nakonfigurovat připojení na net.

Avšak je velice divné , že pokročilá verze ubuntu 8.04 mi kartu vůbec nenačetla! Ani žádný hardware! Nevíte, čím to je??

Má síťová karta je Ovislink WL-8000 PCI. Proč pokročilá verze ubuntu nenáčítá síťovou kartu automaticky, když v ubuntu 6.10 to šlo běžně?

Jinak k přechodu na aktuální verzi se dostanu počítám až koncem června nebo v druhé polovině, jsem teď časově dost vytížen. Pak bych se ozval :), určitě stojím o další cenné podněty, díky moc  za vložené úsilí a čas! :)


col_boggy

  • Host
Re: Upgrade na 8.04
« Odpověď #13 kdy: 22 Května 2008, 16:17:48 »
Rádo se stalo... No, se síťovou kartou jsem to měl přesně naopak, u jakéhosi postaršího liveCD (slax, tuším) jsem si musel síť nastavit ručně... u ubuntu opravdu nevím, mně to jede automaticky. každopádně také děkuji, toto téma mi dodalo další nálož trpělivosti, abych si uvedl svého hardyho do stavu použitelnosti (při vytížení se mi nehorázně trhala hudba a vůbec celé to bylo na nic); tak jsem otestoval všechny dostupné programy a jde to skvěle. až si to nainstalujete, klidně se ozvěte - s chutí zase poradím :-) zatím hodně štěstí.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.