Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jakou instalaci Ubuntu na záchyt videa z USB3, nastavení a program.  (Přečteno 2417 krát)

Funguj

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3

Zdravím,

mám tady jeden oříšek na rozluštění. On je to možná pořádný ořech.  8) Pomůže mi někdo?  ;D
Linux absolutně neznám. Jen jsem se pokoušel o instalaci. Něco mi fungovalo.....  víc však .....

Potřeboval bych instalaci Ubuntu, která má velice krátký čas načtení. Kolik? Tak asi dvě vteřiny by se mi líbily.
Sestava: deska - Asus H81T, CPU - i7-4785T (2.2GHz, 8MB, 4jádra + HT) 35W, paměť - 4GB, USB3, SSD 250Gb.
U desky píší, že má BIOS startovat dvě vteřiny, tak Linux bych potřeboval 2-3 vteřiny.
Celkem pět vteřin. To bych chtěl, moc bych chtěl. Celé to bude přenosné a napájené z baterie.

Potřebuji to na zachytávání videa. Mám převodník HDMI do USB3 - nabrat data a uložit je na SSD. Tím moje náročnost nekončí. Video je zatím Full HD a později i 4K. K tomu je také potřeba program na zachytávání. Program by si měl pamatovat všechna nastavení, cestu pro ukládání, indexovat soubory při ukládání, volbu a nastavení kodéru, aby po spuštění už jsem nic nemusel nastavovat. Jen pomocí klávesnice, třeba písmeno „R“ - záznam, „S“ - stop - spouštět a zastavovat zachytávání. Deska, systém a program musí nastartovat bez zásahu obsluhy. Žádné potvrzování při inicializaci, přihlášení a podobně. Většinou ani nebude kontrola pomocí LCD monitoru, co se děje se systémem. Musím se spolehnout, že vše bude připravené a už jen zmáčknu tlačítko na klávesnici a bude probíhat záznam - stop. Byla by dobrá nějaká signalizace o probíhajícím procesu. Pípnutí při zahájení záznamu a zastavení, případně pomoci nějakého výstupu z PC - připojit LED diodu, která by při záznamu svítila.  :P

!!!  Vypnutí PC a systému bude asi na „tvrdo“ - rovnou odpojení od napájení. Nebude postup ukončení systému (v Linuxu) a čekání na vypnutí.  !!!

Volba kodéru - DNxHD, ProRes422 nebo MPEG2 (velký datový tok).
Kodér MPEG4 nebo H.264 nepotřebuji, nechci.

Převodník HDMI - USB3 nemá žádnou komprimaci a posílá data přímo YUY2 - 4:2:2 - 8-bit.

Dále budu náhodně pracovat se soubory kopírovat, mazat, přejmenovávat, upravovat, ale to už po připojení monitoru a samozřejmě se zásahem obsluhy pomocí klávesnice. Tak že nějaké prostředí, aby systém měl.

Nalezl jsem program pro úpravu video souborů - „Shotcut Video Editor“, ten bych chtěl na systému spouštět. Ten má různé kodéry a dekodéry, které jak si myslím, bych snad mohl použít. Jinak nevím, jak a kde kodeky sehnat a nainstalovat, tak aby se objevily v zachytávacím programu.

Program na zachytávání videa 1920 x 1080/ 24p, 25p, 50p (a později - 4K) nemám, nevím jaký by byl vhodný, kde sehnat, aby splňoval uvedené požadavky. Pokud bude případně příznivá cena, tak zakoupit i s licencí. Hlavně, aby kodeky byly součástí programu nebo program uměl využít kodeky již nainstalované (třeba i jiným programem).
Video je progresiv - plné snímky (žádné půlsnímky - 50i a pod.).

Tak snad to není tak moc náročný požadavek. Co říkáte.

A ještě dotaz, je v Praze nějaký klub nebo místo, kde by se scházeli lidé, kteří ovládají Linux ? Šel bych je tam také otravovat a zasypávat otázkami. A já mám dobré otázky. To se budou divit, kam na to chodím.

Linux mně začíná zajímat a později bych ho chtěl dát na sestavu 2x Xeon (2x 6jader + HT) pro střih videa 4K.

-dík-


Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Jakou instalaci Ubuntu na záchyt videa z USB3, nastavení a program.
« Odpověď #1 kdy: 20 Května 2015, 16:45:34 »
Hmm tohle nejsou uplne uzivatelske pozadavky... pokud to dam do bodu:

Potřeboval bych instalaci Ubuntu, která má velice krátký čas načtení. Kolik? Tak asi dvě vteřiny by se mi líbily.
...
Jen pomocí klávesnice, třeba písmeno „R“ - záznam, „S“ - stop - spouštět a zastavovat zachytávání. Deska, systém a program musí nastartovat bez zásahu obsluhy.
Žádné potvrzování při inicializaci, přihlášení a podobně.
Musím se spolehnout, že vše bude připravené a už jen zmáčknu tlačítko na klávesnici a bude probíhat záznam - stop.
!!!  Vypnutí PC a systému bude asi na „tvrdo“ - rovnou odpojení od napájení. Nebude postup ukončení systému (v Linuxu) a čekání na vypnutí.  !!!

Volba kodéru - DNxHD, ProRes422 nebo MPEG2 (velký datový tok).
...
Převodník HDMI - USB3 nemá žádnou komprimaci a posílá data přímo YUY2 - 4:2:2 - 8-bit.
...
Program na zachytávání videa 1920 x 1080/ 24p, 25p, 50p (a později - 4K) nemám, nevím jaký by byl vhodný, kde sehnat, aby splňoval uvedené požadavky. Pokud bude případně příznivá cena, tak zakoupit i s licencí.

Tohle je proste "profi" sfera a pokud jsi ochotny si takovou konfiguraci na klic zaplatit, tak mi do PM napis a dam ti kontakt na nekoho s kym se budes moct dohodnout konkretne.

Pokud se do toho chce nekomu tady, tak samozrejme klidne radte ;)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Funguj

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Jakou instalaci Ubuntu na záchyt videa z USB3, nastavení a program.
« Odpověď #2 kdy: 20 Května 2015, 18:41:56 »
Nejsem profík. Jen chci zaznamenat video v lepší kvalitě. Pokazit to člověk dodatečně může kdykoliv, ale ze špatného lepší neudělám. Každá rada i ta sebemenší může pomoci.

Desku, paměti, převodník už mám. Na CPU čekám. Není nikde skladem a mám ho na objednávku. Asi tři týdny si počkám.

Tak snad ze začátku - instalace verze Ubuntu. Na netu jsem četl, že dosáhli startu jedna vteřina. Tak potřebuji poradit jak s Linuxem začít.

-dík-

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Jakou instalaci Ubuntu na záchyt videa z USB3, nastavení a program.
« Odpověď #3 kdy: 20 Května 2015, 19:21:58 »
rychlý start dosáhneš tak že máš systém na ssd a nemáš tam moc věcí

já bych to viděl na instalaci z MINI (14.04) - minimální systém bez grafiky

to zachytávání by šlo udělat přes ffmpeg nebo i cvlc ale nevím jak udělat aby to jedna klávesa zapla a druhá vypla

pak bys doinstaloval LXDE a to by se automaticky nespouštělo a spustil bys ho až bys ho potřeboval

ale to tvrdé vypínání bude největší problém viděl bych to na zase nejakou zkratku která by pc první vypnula, u ubuntu s rychlým startem je vypnutí bleskové (i se zarýpaným mě to trvá do 2 sekund)

Funguj

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Jakou instalaci Ubuntu na záchyt videa z USB3, nastavení a program.
« Odpověď #4 kdy: 20 Května 2015, 20:08:01 »
-j-

Na desce je místo pro mSATA, tak bych tam dal malou verzi SSD 128GB nebo 64GB.
Ukládal bych na druhý SSD (2,5“).

Jestli jsem to pochopil, tak se jedná o Mini Ubuntu bez grafického prostředí?
Tak to tam nebude ani základ na zobrazení? Jak tedy dohraji LXDE?

Na ffmpeg jsem už koukal, můžeš mně nasměrovat trochu podrobněji?
Program cvlc jsem nepochopil. Jestli se nepletu, tak jsou oba ovladatelné jen příkazovou řádkou.
Jak budou sami nabírat a automaticky ukládat nové a nové soubory.

To vypínání, pokud je okamžité by šlo udělat s odezvou jen na jedno tlačítko?
Pokud ano, tak to by se dalo respektovat.

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Jakou instalaci Ubuntu na záchyt videa z USB3, nastavení a program.
« Odpověď #5 kdy: 20 Května 2015, 20:19:16 »
první si nastuduj jak se s ubuntu pracuje ( repozitáře, instalace, práce s příkazovým řádkem a tak)

cvlc a ffmpeg jsou opravdu jen do příkazového řádku ( bez monitoru se grafické špatně ovládají), ale detaily jak na to neznám musel bych to hledat

a to ovládání jednou klávesou bude as taky horší sám nevím jak na to



to co sem ti poslal je jen nasměrování, chceš hodně specifickou věc a nikdo ti to asi jen tak celé nezprovozní

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.