Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Spouštění souborů s koncovkou .url - Vyřešeno  (Přečteno 2605 krát)

Josef Honzík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Spouštění souborů s koncovkou .url - Vyřešeno
« kdy: 16 Června 2016, 18:17:17 »
Dobrý den,
nemohu otevřít soubory s koncovkou .url. Po dlouhém hledání na fóru i v googlu jsem našel následující návod ze stránky
 http://ubuntu.blogysek.cz/navody/spousteni-souboru-s-koncovkou-url:
Kód: [Vybrat]
Spouštění souborů s koncovkou .url
Datum: 23. 8. 2009 2.47 | Autor: Lukáš | 1797× | Kategorie: Návody | Komentáře: 0

Pokud migrujete z Windows a chcete používat zástupce internetových stránek vytvořené ve Windows - soubory s příponou .url, zde je řešení, jak je otevírat. Návod je přeložený z angličtiny z fóra Ubuntu.

    Otevřete si terminál a napište: sudo mcedit /usr/bin/fxurl
    Otevře se editovar, vložte do něj tento text:

    #!/usr/bin/perl
    # Open up the file
    open(F,"<$ARGV[0]") or die "$0: Could not load Internet Shortcut file $ARGV[0]!\n";
    # Find the URL
    while($in =  and not $url) {
    chop($in);
    if($in =~ m/\s*URL\s*\=\s*\S*\s*\015*/) {
    $url = $in;
    $url =~ s/\s*URL\s*\=\s*//; # Filter out the beginning stuff
    $url =~ s/\s*\015+//; # Filter out the nasty DOS carriage return!
    }
    }
    system "firefox $url &";# or die "$0: Could not open $netscape\n"
   

    Zmáčkněte F2, potvrďte uložení.
    Nastavte práva pro spouštění: sudo chmod a+x /usr/bin/fxurl
    Nyní můžete zavřít terminál a klepněte pravým tlačítkem myši na jakýkoliv .url soubor, zvolte Vlastnosti a na kartě Otevřít s zvolte Přidat a Použít vlastní příkaz, kde vložíte /usr/bin/fxurl. Klepněte na Přidat a v seznamu aplikací pak vyberte právě fxurl. Hotovo.

Nainstaloval jsem si program Midnight Commander (MC) a postupoval jsem přesně podle výše uvedeného návodu. Nastaly následující problémy:
1. Po vložení textu dle bodu 2 jsem podle bodu 3 zmačkl F2 a potvrdil enter, text se mně ani po několika opakování nechtěl uložit.
2. Po klepnutí na soubor .url podle bodu 5 se mně neotevřely vlastnosti, abych mohl pokračovat dle návodu. Neví někdo, kde je chyba? Děkuji.
« Poslední změna: 18 Června 2016, 10:34:39 od Josef Honzík »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Spouštění souborů s koncovkou .url
« Odpověď #1 kdy: 16 Června 2016, 22:06:38 »
Ten skript stejně nefunguje, použij tento
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
sed 's/^BASEURL=/URL=/' "$1" | grep -m 1 '^URL=' | sed 's/^URL=//' | sed 's/\r//' | xargs xdg-open
ulož ho jako /usr/bin/fxurl.sh
Další postup je stejný. A funguje to. Odkaz se otevře ve výchozím prohlížeči.
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /usr/bin/fxurl.shvlož tam ten text ze skriptu a dej klasicky uložit.
Potom Terminál
Kód: [Vybrat]
sudo chmod a+x /usr/bin/fxurl.sh---------------------------------------------------------------------------------------------------
Vlastnosti jakéhokoli souboru:
Pravoklik na soubor > z kontext. nabídky vybrat vlastnosti.
Nebo označit soubor a Alt+Enter
« Poslední změna: 17 Června 2016, 02:46:21 od juwa2 »

Josef Honzík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Spouštění souborů s koncovkou .url
« Odpověď #2 kdy: 17 Června 2016, 05:30:26 »
Děkuji a obdivuji tvoje hluboké znalosti.
Provedl jsem vše podle návodu. Zkontroloval, že v adresáři url je skutečně soubor fxurl.sh s vloženým skriptem nastavil dalším příkazem práva. Ale pravoklikem na soubor .url se mi neotevřely vlastnosti, abych mohl pokračovat, nýbrž nabídka "Otevřít, Otevřít pomocí........Smazat.
Nevím zda není chyba v tomto.: Mailem mně přišel soubor SHETLANDY.ZIP, který jsem uložil jako "/home/josef/Stažené/SHETLANDY.ZIP". Po jejich otevření ve správci archivů se mně otevřelo 5 souborů typu "MAGAZINE.url", o jejichž otevření se snažím. Pokud tento soubor označím a dám Alt+Enter, otevřou se mně sice vlastnosti, ale původního .ZIP souboru.

Josef Honzík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Spouštění souborů s koncovkou .url
« Odpověď #3 kdy: 17 Června 2016, 06:49:37 »
Zato moje neznalosti.
Podařilo se mně rozbalit soubor ZIP pomocí archivů a při dalším pokračování se mně otevřely vlastnosti, ale když
hledám  na kartě "Otevřít pomocí " nabídku "Použít vlastní příkaz", abych ji přidal, nemůžu ji najít. Nemůže to být tím, že v téže kartě je v položce "Oprávnění", že oprávnění "MAGAZINE.url" nebylo možné zjistit?

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Spouštění souborů s koncovkou .url
« Odpověď #4 kdy: 17 Června 2016, 15:02:45 »
...
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
sed 's/^BASEURL=/URL=/' "$1" | grep -m 1 '^URL=' | sed 's/^URL=//' | sed 's/\r//' | xargs xdg-open
...

Jen tak pro zajímavost to samé efektivněji v jednom sedu:
Kód: [Vybrat]
sed -n '/^\(BASE\)\?URL=/{s/^\(BASE\)\?URL=//;s/\r//;p;q}' "$1" | xargs xdg-open

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Spouštění souborů s koncovkou .url
« Odpověď #5 kdy: 17 Června 2016, 16:29:55 »
Citace
když
hledám  na kartě "Otevřít pomocí " nabídku "Použít vlastní příkaz", abych ji přidal, nemůžu ji najít. Nemůže to být tím, že v téže kartě je v položce "Oprávnění", že oprávnění "MAGAZINE.url" nebylo možné zjistit?
Ne, ale máš pravdu - v některých správcích souborů tato položka ve vlastnostech opravdu není...
Takže jak z toho ven?
Předně - soubor fxurl.sh musí být v adresáři /usr/bin
Nainstaluj správce souborů Thunar ze kterého to jde udělat - viz obrázky. (pak ho můžeš zase odinstalovat)
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install thunar(to samé jde rovněž udělat z Ubuntu-tweak > správce typů  souborů, pokud ho máš nainstalovaný)
« Poslední změna: 17 Června 2016, 16:42:53 od juwa2 »

Josef Honzík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Spouštění souborů s koncovkou .url
« Odpověď #6 kdy: 17 Června 2016, 17:25:21 »
juwa2
Moc a moc děkuji, podařilo se, soubory už prohlížím. Jsou to foto a turistické materiály ze Shetland. Hluboce se skláním před tvými znalostmi a hlavně ochotou pomoci. Díky.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.