Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: nenastavitelná čeština v Ubuntu 16.04 - instalované na USB flash disku  (Přečteno 2014 krát)

Jiří D.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Mám 16.04 stažené na USB flash disku. Systém se načte, v Settings (Nastavení) si navolím češtinu, přetáhnu jí na první místo, je černá, ne šedá, a zvolím použití pro celý systém. Restartuju PC a pořád to mám v angličtině. A čeština v seznamu není, jako kdybych nic nenastavoval.
Podobné je to i s nastavením času, který nastavím na naše pásmo, v liště se změní na správný údaj a po restartu je to zase nastaveno na GMT.

Je to tím, že mám OS na USB disku nebo něčím jiným? Zatím Linux poznávám, tak ho nechci instalovat přímo do PC.

Děkuji

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:nenastavitelná čeština v Ubuntu 16.04 - instalované na USB flash disku
« Odpověď #1 kdy: 11 Července 2016, 06:37:36 »
Tak otazka je jestli je na USB disku "instalovane" opravdu.

Nejspis to bude tak, ze je pouze vytvoren instalacni disk a ty spoustis tzv. Live-session. A to standardne neumoznuje ponechat zmeny a ty tak najizdis vzdy cisty system.

Lze pripravit pomoci nekterych nastroju disk, tak aby umoznoval zmeny ukladat a pak nacist pomoci tzv persistence. To umi bud nastroj, ktery je jiz obsazen v zakladnim systemu, tusim ze USB disk creator a nebo doporucovanejsi Unetbootin.

Nakolik to funguje nevim, nebot nemam praktickou zkusenost.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Jiří D.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:nenastavitelná čeština v Ubuntu 16.04 - instalované na USB flash disku
« Odpověď #2 kdy: 11 Července 2016, 08:59:57 »
Děkuji. Pokud jsem dobře pochopil návod, podle kterého jsem si USB disk tvořil, tak to mám opravdu tou variantou Live. Vytvářel jsem to přes instalátor z pendrivelinux.com. Něco o perzistenci tam psali, ale anglicky nejsem tak zdatný a z automatického překladu stránky jsem to v danou chvíli taky nepochopil. Ale nějaká možnost nastavení vyhrazené paměti pro perzistenci tam byla. Tam by se asi ty změny ukládaly. Zkusím si tam nějaké místo vyhradit nebo zkusím USB disk vytvořit přes Unetbootin. A nebo si Linux nainstaluju do VirtualBoxu. Tam by to snad už mohlo jít. 

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:nenastavitelná čeština v Ubuntu 16.04 - instalované na USB flash disku
« Odpověď #3 kdy: 11 Července 2016, 10:11:25 »
No ono postačí, když po nastavení jazyka nebudeš restartovat, ale jenom se odhlásíš a zase přihlásíš.
Protože po restartu je z live systému všechno nastavení pryč.
Vytvoření persistent file na flešce nastavení zachová, ale je to pomalé jako šnek. A na virtuálku zase musíš mít dostatečný HW, jinak to nemá cenu.
Takže nejlepší řešení je vytvořit si na disku oddíl (pro začátek stačí cca 20GB) a instalovat do něho.
S fleškou je to neporovnatelné....

Jiří D.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:nenastavitelná čeština v Ubuntu 16.04 - instalované na USB flash disku
« Odpověď #4 kdy: 11 Července 2016, 19:20:55 »
Ano, tak odhlášení/přihlášení pomohlo, už to mám v češtině. Děkuji.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:nenastavitelná čeština v Ubuntu 16.04 - instalované na USB flash disku
« Odpověď #5 kdy: 11 Července 2016, 20:52:42 »
Akorat ze vzdy po kazdem spusteni se to znovu musi nastavit a prihlasit/odhlasit. Takze jak psal Juwa bude lepsi si udelat maly prostor na disku a tam to nainstalovat. Provozoval jsem Lubuntu asi na 8GB ( vcetne swapu) a kdyz nic neinstalujes, tak v pohode  :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.