Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak jednoduše zjistit závislosti  (Přečteno 2085 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Jak jednoduše zjistit závislosti
« kdy: 05 Října 2016, 10:20:57 »
Zdravím komunitu.

Když si vyberu nějaký balíček - řekněme třeba "gnome-disk-utility", jak zjistím jestli bude fungovat sám nebo jestli má závislosti. A ty závislosti zjistím jak? Jde to nějak i před instalací nebo musím nejprve nainstalovat a pak je lze nějak dohledat v systému?

Jde mi o přenos do jiného systému, kde není apt ani build-essential.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jak jednoduše zjistit závislosti
« Odpověď #1 kdy: 05 Října 2016, 10:39:08 »
Napriklad v synaptic si oznacis balicek, menu balik-vlastnosti-zavislosti.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Jak jednoduše zjistit závislosti
« Odpověď #2 kdy: 05 Října 2016, 11:10:02 »
Aha, takže nainstalovat do nějakého testovacího Ubuntu Synaptic a tam to zjistím, aniž bych musel instalaci vykonat. Super - díky.

Ještě doplňující dotaz: Je nějaký efektivní způsob, jak a  kde pak jednotlivé balíky dohledat a získat? Nějaké dobré web rozhraní nebo i to jde via Synaptic? jen balíky označit a někam stáhnout bez instalace?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jak jednoduše zjistit závislosti
« Odpověď #3 kdy: 05 Října 2016, 12:38:19 »
V synaptic si normalne oznacis balik na instalaciu, das instalovat, otvori sa dalsie okno kde su zavislosti. Kliknes na dalej a otvori sa dalsie okno zo statistikou a na nom je zaskrtavatko "Iba stiahnut balicky". Toto ti zabezpeci ze sa stiahnu do /var/cache/apt/archives. Cize je dobre si to archives pred tym vymazat prikazom
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get cleanpretoze tam sa uklada vsetko co stahujes na instalaciu a musel by si tam tie tvoje balicky hladat.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Jak jednoduše zjistit závislosti
« Odpověď #4 kdy: 05 Října 2016, 17:21:50 »
Díky moc.  To je dobrý tip to vymazání  :)  Při nejbližší příležitosti vyzkouším...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Jak jednoduše zjistit závislosti
« Odpověď #5 kdy: 05 Října 2016, 18:10:45 »
Kód: [Vybrat]
apt-cache rdepends jmenobalikuotestuj tohle

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Jak jednoduše zjistit závislosti
« Odpověď #6 kdy: 05 Října 2016, 20:32:07 »
Zkusim taky  :) - diky.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.