Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nový disk v PC  (Přečteno 1292 krát)

Pavel50

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Nový disk v PC
« kdy: 05 Října 2016, 19:49:06 »
Potřebuji poradit s instalací nového disku. Připojil jsem nový HDD 2TB do PC s SSD diskem a Ubuntu 16. 04. Chci jej používat pro ukládání dat. Disk se mi zobrazí, ale v soubor-vlastnosti-oprávnění se dozvídám, že nejsem vlastník (tím je root). Proto na něj nemohu data ukládat. Co mám udělat, abych mohl disk používat?
Jako řešení se nabízí nechat v počítači zapojeny oba disky (250 GB SSD + 2TB HDD) a z DVD nainstalovat nové Ubuntu. Nejsem si ale jistý, jestli dokáži  při instalaci nastavit, aby se Ubuntu nainstalovalo na SSD a data se dala ukládat na HDD.
Poradí mi někdo podrobný postup pro začátečníka? Za případné rady předem děkuji.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nový disk v PC
« Odpověď #1 kdy: 05 Října 2016, 20:24:26 »
Zisti kam sa ti ten disk pripaja(adresar). Spusti terminal a don daj
Kód: [Vybrat]
sudo nautiluspreklikaj sa na ten adresar kde je ten disk(particia disku) pripojena, klikni nan pravym, vlastnosti, opravnenia a nastav si pre seba pravo citanie aj zapis.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Pavel50

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Nový disk v PC
« Odpověď #2 kdy: 06 Října 2016, 18:27:24 »
Udělal jsem jaks mi poradil, změnil jsem oprávnění v kolonce ostatní a vlastníka jsem nechal root. Doufám, že je to tak správně. Teď to budu chvíli testovat, ale na první pohled to pracuje podle mých představ. Díky za pomoc.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.