Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s instalací Ubuntu  (Přečteno 1633 krát)

Jakub Klindera

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Problém s instalací Ubuntu
« kdy: 01 Ledna 2017, 13:56:51 »
Zdravím,
musím si do svého notebooku nainstalovat Ubuntu. Stáhl jsem si ho z těchto stránek, vytvořil instalační médium přes Unetbootin a normálně to nabootoval. Po restartování počítače jsem si mohl vybrat mezi několika možnostmi (některé tam byly 2x) a já jsem zvolil normální instalaci. Vytvořil jsem nový oddíl, na něj nainstaloval Ubuntu, poté mi to napsalo ať vytáhnu instalační médium a restartuji notebook. Vše jsem udělal, ale po restartování počítače mi to nenabídne, jestli chci spustit Windows 10 nebo Ubuntu. Automaticky se zapíná Windows 10.

Budu rád za každou pomoc. Děkuji

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Problém s instalací Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 01 Ledna 2017, 15:15:19 »
Když podržíš při startu shift, zobrazí se něco ?

edit : tady je kdyžtak návod na obnovu GRUBu : http://wiki.ubuntu.cz/grub2

je starší, ale mělo by to fungovat
« Poslední změna: 01 Ledna 2017, 15:17:29 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Jakub Klindera

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Problém s instalací Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 01 Ledna 2017, 15:39:12 »
Nezobrazí se nic když podržím shift

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Problém s instalací Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 01 Ledna 2017, 15:43:51 »
A dáš to dohromady podle toho návodu ?
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

retkkin

  • Host
Re:Problém s instalací Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 05 Ledna 2017, 19:52:01 »
Problém bude v Biosu.
Při instalaci Ubuntu se ti nainstaluje GRUB2. Tedy pokud si vytvořil nový oddíl tak je na hlavním disku což je dobře.
Musíš se dostat do Biosu a změnit pořadí bootování. -> dostaneš se do Biosu -> do sekce Boot ->

Měl bys vidět:
1. Windows10
2. Ubuntu

-> musíš přehodit Ubuntu na 1. místo -> uložit a restart -> po spuštění by se měl rozeběhnout GRUB2 a měl bys mít možnost volby jaký OS se bude bootovat.

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
Re:Problém s instalací Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 06 Ledna 2017, 09:26:31 »
Pokud je to moderní notebook, pravděpodobně jsou windows v režimu EFI, ale linux nainstalovaný v režimu legacy.

Je potřeba mít oba systémy nainstalované v režimu EFI. Nevím, jestli Unetbootin je na takovou instalaci ideální. To instalační médium bych naformátoval nejprve tak, aby bylo s tabulkou oddílů GPT, vytvořil EFI instalační médium, nabootoval do něj přes EFI a následně nainstaloval. Pokud se nabootuje v legacy režimu, tak instalace proběhne vždy jako legacy, nikdy ne jako EFI.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.