Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s instalací Xubuntu na SSD disk  (Přečteno 4636 krát)

Zdendabenda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« kdy: 26 Ledna 2017, 13:47:31 »
Ahojte, prosím o radu.
Odešel mi HDD a pořídil jsem SSD. Dal jsem tam XP (na nějaké drobnosti) a přidal z live CD Xubuntu (14.04). XP jedou skvěle, velmi svižně, ale Xubutu veeeelmiiii pomalu. Na starém disku (HDD) Xubuntu byli úlně v pohodě, a nyní nabíhají tak 5min., a podobným tempem nabíhají pak i aplikace.
Netušíte někdo, kde může být problém? Děkuju...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #1 kdy: 26 Ledna 2017, 15:14:06 »
V biose mas AHCI rezim pre disk?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Zdendabenda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #2 kdy: 26 Ledna 2017, 15:26:49 »
Tak tam jsem nic nepřenastavoval, podívám se, jestli mi takovou možnost nabídne...
Desku mám 865GDM/865GDMP - Jetway

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #3 kdy: 26 Ledna 2017, 15:51:05 »
Fuha, dobre som nasiel ze to je doska z doby w 9.x?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Zdendabenda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #4 kdy: 26 Ledna 2017, 16:01:55 »
Asi jo :-) Má tak 13 let, možná víc.. Je to Pentium 4 a mám tam 2.8GHz Northwood, jednojádro. Pravěk, ale doteď to běhalo, a na ty věci co dělám mi to stačilo.
Trochu mi vrtá hlavou, co udělají XP (SP3 pro), až přepnu na AHCI... Nebo mám to celé znova nainstalovat (i s XP) při té volbě AHCI? Díky...
« Poslední změna: 26 Ledna 2017, 16:05:25 od Zdendabenda »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #5 kdy: 26 Ledna 2017, 16:18:17 »
Tazko povedat. Ak tam taku volbu vobec najdes asi to bude treba preinstalovat. Ovsem za vyskusanie nic nedas a mozes skusit nainstalovat ovladac pre AHCI v terajsom rezime ci si ho pri starte dokaze nacitat.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Zdendabenda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #6 kdy: 26 Ledna 2017, 17:39:06 »
Tak AHCI v BIOSu nemám.
Nějaká jiná možnost..?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #7 kdy: 26 Ledna 2017, 18:48:27 »
Takze tu ja koncim, bude musiet poradit niekto iny kto sleduje HW.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #8 kdy: 26 Ledna 2017, 19:38:30 »
A to Live z DVD či flashky tam jelo dobře?

Na tomhle by mělo Xubuntu 14.04 jet poměrně v pohodě. Osobně tam dávám Lubuntu na takovéto stroje, ale i to Xubu tam fachá celkem slušně. Deska podle CPU je sc.478 a v té době tuším ještě AHCI bylo tak možná ve vývoji.

Problém bude možná na úrovni řadiče pro dodatečné SATA - v té době to řešil zvláštní IO, pro který už třeba nemá použitý kernel driver. To je jen tip. Co bych zkusil:

1. SSD smazat oddíly, vytvořit novou tabulku oddílů (Gparted v live např.) a zkusil čistou instalaci 14.04

2. Když to bude pořád zpomalené tak totéž a 12.04

Pak teprve doupravit SSD, dojet XP a opravit Grub2
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zdendabenda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #9 kdy: 26 Ledna 2017, 20:32:38 »
Děkuji, zkusím to. Ano, je to socket 478.

Já tomu módu AHCI moc nerozumím, chápu, že by tam měl být, ale přesto - i když tam není, tak XPa na tom jedou jak víno, naběhnou určitě do 15s, a nic je netrápí...

Xubutu 14.04 mi na tom doteď jely, problém vznikl, když jsem nahradil HDD diskem SSD...
« Poslední změna: 26 Ledna 2017, 20:37:03 od Zdendabenda »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #10 kdy: 26 Ledna 2017, 22:42:36 »
Mozes dat este vypis
Kód: [Vybrat]
hdparm -i /dev/sdxX na konci zamen za pismeno akym ho ukazuje tvoje ubuntu.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #11 kdy: 26 Ledna 2017, 23:37:01 »
XP rozhodně nativně podporu AHCI nemají, ale někteří výrobci desek dělali drivery pro své desky. To se však netýká takovýchto desek, kterou zde zmiňuješ. Vsadím boty, že ten čip pro SATA o AHCI nemá ani šajn. Myslel bych si, že SSD není kompatibilní s tím řadičem, ale XP jedou svižně. Proto si myslím, že by to mohlo být buď nějakým šíleným či špatným rozvrstvením toho SSD či chybějícím modulem pro ten čip v jádru distra.

Navržené pokusy by případně toto mohly vyloučit.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zdendabenda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #12 kdy: 27 Ledna 2017, 14:48:00 »
1. SSD smazat oddíly, vytvořit novou tabulku oddílů (Gparted v live např.) a zkusil čistou instalaci 14.04

2. Když to bude pořád zpomalené tak totéž a 12.04

Pak teprve doupravit SSD, dojet XP a opravit Grub2

Chápu to prosím správně, že až po instalaci 14.04 (resp.12.04) podělím disk pro XPa?

A ještě bych se rád zeptal, jak se elegantně opravuje ten Grub2? Zatím jsem instaloval vždy první XP a až pak Linux, s opravami zavaděče nemám zkušenost. Několik návodů jsem sice vygooglil, ale každý je jiný...
Děkuju za trpělivost :-)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #13 kdy: 28 Ledna 2017, 12:44:37 »
Nepredbihej - zdrzujes se tim  :)

Jedno po druhem, at se nezamotame  :)

Jde o to vyzkouset, jestli to nema, byt nepredstavitelny, ale treba mozny vliv. Proste pripravit ssd a udelat cistou instalaci. Funguje - OK , nefunguje - bod 2. Funguje - nefunguje a pak se resi dal, jak pokracovat ci jak udelat dualboot.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zdendabenda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #14 kdy: 28 Ledna 2017, 21:32:32 »
Tak jsem nainstaloval jen ty 14.04 a fungovalo to píma, svižně, v pohodě...
Při instalaci jsem sice zatrhl možnost instalovat s aktualizacemi, ale i tak přišel po instalaci velký balík aktualizací. Píšu to kvůli tomu, že jakse naintalovaly (trvalo to celkem dlouho), tak se to nalednou celé "zpomalilo" (zůstalo to tak i při opakovaném spuštění pc). Nebyl to takový běs jako tehdy prve s XP, ale prostě nic moc...

Pak jsem zase na prázdný disk nainstaloval 12.04.4 LTS a je to lepší než teď po těch aktualizacích 14.04, ale celkově nejlíp (dnes) jely ty 14.04 než jsem spustil ty aktualizace po instalaci...
Takže tak :-)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #15 kdy: 28 Ledna 2017, 21:59:55 »
A nenapadlo tě nainstalovat rovnou 14.04.5 ??  Ušetřil by sis starosti s aktualizacemi...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #16 kdy: 30 Ledna 2017, 17:24:47 »
Otazka je, jakou podverzi vlastne instaluje a jestli to nezpusobuje novejsi jadro. V souladou s predchozim nastinenim moznosti pricin. Na takovych keplech proste aktualizace zakazuji a rucne aktualizuju jen nektere dulezite aplikace jako FF.

Druha moznost je nejaka specificka vada ssd - od urciteho clusteru proste blbne. Myslim, ze podobny problem mely nektere levne ssd a resilo se to aktualizaci FW - to se jednalo o tovarni chybu. HW vada kusu je take mozna...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zdendabenda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #17 kdy: 31 Ledna 2017, 00:10:26 »
Chlapi chci vám poděkovat. Snažili jste se, a potěšilo mě to.
Myslím ale, že nastal čas tomu mému letitému pc poděkovat a holt investovat do nového stroje...
Jen pro zajímavost - ten zmiňovaný SSD je Kingston HyperX Fury. Snad se mu bude dařit pod novým chipsetem (B250) už lépe...
Děkuju moc :-)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Problém s instalací Xubuntu na SSD disk
« Odpověď #18 kdy: 31 Ledna 2017, 10:06:59 »
Myslim, ze to byly zrovna Kingstony s tou akt. FW  ;D

Kdyby to pretrvalo, tak zkus prece jen FW SSD aktualizovat ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.