Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Lubuntu - CD/DVD mechanika nezapisuje  (Přečteno 3011 krát)

Janslav

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 173
Lubuntu - CD/DVD mechanika nezapisuje
« kdy: 30 Ledna 2017, 10:29:19 »
Na desktopu mám CD/DVD mechaniku LG GSA-4167B. Funguje bezchybně pro čtení. Protože jsem ji však dlouhou dobu nepoužíval pro zápis, byl jsem překvapen, že zápis nefunguje, a to ani při zápisu na CD, ani na DVD, a to jsem zkoušel programy K3b i Xfburn.
Mechanika je po hardwarové stránce v pořádku, v minulé instalaci Mandriva byla funkční i pro zápis. Obávám se že se to stalo po přechodu na Lubuntu Linux 14.03 LTS, což jsem udělal asi před rokem, od té doby jsem bohužel zápis nepotřeboval.
Stejná chyba se mi objevila i na druhém desktopu na chalupě, také zřejmě při přechodu na Lubuntu.
Nevíte někdo, co s tím ?

Chyba v Xfburn je tato:
Chyba: SCSI error on write (336,16): (5 21 02) illegal request, invalid adress on write.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Lubuntu - CD/DVD mechanika nezapisuje
« Odpověď #1 kdy: 30 Ledna 2017, 10:49:36 »
Nabootuj live verzi (stejného) systému který máš a zápis vyzkoušej (DVD-RW). Dle výsledku zkoušky postupuj dál.
A co bylo v minulé instalaci není směrodatné. Nic nefunguje věčně...

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Lubuntu - CD/DVD mechanika nezapisuje
« Odpověď #2 kdy: 30 Ledna 2017, 11:40:06 »
Citace
Protože jsem ji však dlouhou dobu nepoužíval pro zápis
Možno by stálo za to mechaniku vytiahnuť a riadne vyfúkať a prečistiť.
Citace
po přechodu na Lubuntu Linux 14.03 LTS
Lubuntu 14.04 LTS končí podpora za tri mesiace. A prostredie LXDE sa už aktívne nevyvíja, pretože Lubuntu migruje na LXQt pokiaľ viem.
Ak je aspoň 1GB RAM, možno skúsiť prostredie Xfce, v distre Linux Mint Xfce (postavené na Ubuntu 14.04, podpora do 2019), prípadne Linux MX 16 Xfce (postavené na Debian Stable). Možností výberu je viac.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Janslav

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 173
Re:Lubuntu - CD/DVD mechanika nezapisuje
« Odpověď #3 kdy: 30 Ledna 2017, 12:05:34 »
Díky, ale vyndat DVD jednotku z PC kvůli vyčištění se mi zatím nechce, mám to dost nepěkně zabudované. Ale snad to nebude tak zlé, když to čte OK.
Operační systém mám teď Lubuntu 16.04 LTS a výsledek se nezměnil - nezapisuje. Neměl bych se podívat na nějaké logy, ale nevím kde.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lubuntu - CD/DVD mechanika nezapisuje
« Odpověď #4 kdy: 30 Ledna 2017, 17:37:21 »
Prekvapuje me, ze by Lubuntu 14.04 nemelo stejnou 5ti letou podporu jaku Ubu 14.04 ...

Kazdopadne jsem se napr. setkal uz 2x s tim, ze mechanika uplne v cajku na jednom OS vypalovala v pohode a na jinem OS treba 10x pomaleji nebo vubec. V jinem PC na stejnem OS fungovala normalne.

Jedna se o klasickou petipalcovou mechaniku pro pata ci sata? Neni v PC nejaky exoticky radic, pres ktery je mechanika pripojena? Zkousel jsi jinou znacku nosice? Nastaveni mechaniky (region, povoleni zapisu apod?) - to sice nevim, kde v lubuntu najit. Jeste me napadaji opravneni k zarizeni ...

Nakonec zkusit jinou mechaniku by bylo asi nejjednodussi ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Lubuntu - CD/DVD mechanika nezapisuje
« Odpověď #5 kdy: 31 Ledna 2017, 07:21:49 »
Prekvapuje me, ze by Lubuntu 14.04 nemelo stejnou 5ti letou podporu jaku Ubu 14.04 ...

Na tři roky, fakt.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lubuntu#Lubuntu_14.04_LTS
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Lubuntu - CD/DVD mechanika nezapisuje
« Odpověď #6 kdy: 31 Ledna 2017, 10:17:52 »
Citace
vyndat DVD jednotku z PC kvůli vyčištění se mi zatím nechce
hmm  ::)
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Janslav

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 173
Re:Lubuntu - CD/DVD mechanika nezapisuje
« Odpověď #7 kdy: 31 Ledna 2017, 10:39:37 »
Jde o mechaniku LG GSA-4167B, běžnou, universální, připojenou přes SCSI controller.  Jen v přehledu disků Lubuntu je zařízení popsáno jako " /dev/sr0 - jen ke čtení " a já nevím, jak to změnit na zápis. Volby připojení jsou:
nosuid, nodev, nofail, noauto, x-gvfs-show

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lubuntu - CD/DVD mechanika nezapisuje
« Odpověď #8 kdy: 31 Ledna 2017, 11:27:48 »
Na tři roky, fakt.

To mi prijde uhozeny - zvlast kdyz je to totez jen s jinym prostredim a jak vidno stava se, ze ani temer po roce neni nove lts doladene ... Ale stejne bych to na bezne uzivani s tou podporou tak nehrotil ...

S tou mechanikou problem nejspis bude tedy v tom. Jak nastavit opravneni na cteni ale nevim. Snad zkusenejsi clenove  :) Mozna pres prava mnt slozky? Ale tady nevim, jestl nekecam kraviny ...

Jinak scsi neni pro pametova media tak bezna vec. Pouziva se dnes hlavne v raid serverech a videl jsem to jednou u ntb Umax, kde byly 2 disky defaultne do raidu ...
« Poslední změna: 31 Ledna 2017, 11:34:59 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jmp

  • Host
Re:Lubuntu - CD/DVD mechanika nezapisuje
« Odpověď #9 kdy: 31 Ledna 2017, 12:19:57 »
jednak je to muzeální kousek, tak to má i z tohoto hlediska na nějaké ty nefunkčnosti docela nárok a druhak mám pocit, že to bylo PATA a nikoliv SCSI zařízení

Janslav

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 173
Re:Lubuntu - CD/DVD mechanika nezapisuje
« Odpověď #10 kdy: 04 Února 2017, 17:03:07 »
OK, asi je to opravdu ATA/PATA a ne SCSI. To ale nevysvětluje, proč to nezapisuje na CD. Jak bych to měl udělat, aby se to nedeklarovalo v seznamu disků Lubuntu jako " zařízení pouze pro čtení" ?

antik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re:Lubuntu - CD/DVD mechanika nezapisuje
« Odpověď #11 kdy: 26 Září 2017, 02:35:33 »
Měl jsem v Lubuntu 14 stejný problém s vypalováním CD, také na starém stroji,
ale po zkušenostech z Ub.12, (stejný HW) jsem dal progr. Brasero, a ono to funguje.
                                Snad to ještě někomu pomůže, zdravím.
       
         Mimochodem, Lub14 se naštěstí stále aktualizuje, doufejme, že ještě chvíli vydrží.
« Poslední změna: 26 Září 2017, 02:43:47 od antik »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.