Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: GeForce nesvobodné ovladače  (Přečteno 1774 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
GeForce nesvobodné ovladače
« kdy: 12 Března 2017, 17:43:52 »
Zdravím komunitu.

Po prvé jsem se setkal s tím, že mi byly nabídnuty dodatečné ovladače a dostal jsem hned 2 nabídky (abych to neměl jednoduché) s velmi rozdílnou verzí:
173.14.39 (nesvobodný) a 304.144 (nesvobodný, testováno)

Nějak se mi nezdá, že by s takovým odstupem byly ještě drivery pro tak staré GPU - je to dobře nebo je to omyl?

Hlavně však potřebuji vědět , jestli to můžu na své Xubuntu 14.04.3 čerstvě aktualizované s jádrem 3.19.0-80-generic instalovat či mám zvolit či dodat starší jádro (jak?) a v případě problému (nevím - třeba mi pak krešne a nenajede systém) jak se toho zbavit a najet zpět na Noveau.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:GeForce nesvobodné ovladače
« Odpověď #1 kdy: 12 Března 2017, 19:36:52 »
1. Na trojkovém kernelu dlouho nevydržíš (pokud se nechceš vzdát podpory HW), to bys musel instalovat nejvýše 14.04.1
2. Co se ovladačů týká, jinak než vyzkoušením (nainstalováním) nic nezjistíš. Oddíl se systémem si zálohuj (např. Clonezilla) nebo použij třeba Systemback...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:GeForce nesvobodné ovladače
« Odpověď #2 kdy: 12 Března 2017, 21:22:27 »
1. Nerozumim - HW podpora se spis ztraci s novymi jadry prece ... ? a proc 14.04.1?

2. Tak jestli nekdo nema zkusenost nahodou ci jestli se to neda odvodit od toho jadra ...

Kdyz to pobezi, tak to klidne zmrazim a budu rucne aktualizovat jen FF. Kdyz ne, tak jsem chtel vedet na jake posledni jadro by to bezelo a jak ho tam nacpat a navolit ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:GeForce nesvobodné ovladače
« Odpověď #3 kdy: 12 Března 2017, 23:23:44 »
1. Nerozumim - HW podpora se spis ztraci s novymi jadry prece ... ? a proc 14.04.1?

https://wiki.ubuntu.com/Kernel/LTSEnablementStack
Obrázek "14.04.x Ubuntu Kernel Support"
Takže buď instalovat 14.04.1 a zůstat až do konce LTS na trojkovém kernelu s HW podporou.
Nebo pokud máš instalováno z verze 14.04.2 a vyšší přejít (budeš vyzván) na kernel 4.4 s podporou.
Pokud se přesto rozhodneš na kernel 4.4 nepřejít, budeš v tom případě bez podpory...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:GeForce nesvobodné ovladače
« Odpověď #4 kdy: 13 Března 2017, 10:09:35 »
Vubec nechapu o co vlastne jde

Nedava mi logiku takoveto rozdeleni - vsak ty podverze jsou spis o opravach a doladenich ne? Pripada mi to trochu jako pretazeni pres zavit - ale jak pisu - nejsem s to pojmout o cem to je ...

Nejdulezitejsi pro me: Co to tedy bude pro me v konecnem dusledku znamenat, kdyz ztratim tu podporu, neprejdu-li na vyssi jadro? Co se mi stane? Budu potrestan  ;) ?

Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:GeForce nesvobodné ovladače
« Odpověď #5 kdy: 13 Března 2017, 15:27:08 »
Nejdulezitejsi pro me: Co to tedy bude pro me v konecnem dusledku znamenat, kdyz ztratim tu podporu, neprejdu-li na vyssi jadro? Co se mi stane? Budu potrestan  ;) ?
Prostě zůstaneš "trčet" na starém nezáplatovaném kernelu. Pokud ti to nevadí, je to tvoje věc.
Musíš to ovšem ošetřit, jinak tě bude systém při aktualizacích upozorňovat že máš nepodporované jádro a nabízet ti jeho povýšení.
Zkrátka budeš mít jádro co si sice výborně rozumí s tvým HW a ovladačem, ale bude nepodporované (=žádné záplaty).
A pokud ho budeš chtít mít záplatované až do EOL, musíš nainstalovat 14.04.1
Pokud nainstaluješ verzi vyšší (tvůj současný stav), budeš "odsouzen" k neustálému povyšování jádra (možné problémy s tvým HW) nebo (pokud nepovýšíš) k nepodpoře (bez záplat, vystaveno zranitelnostem) stávajícího.
Ale to už se opakuju. Záleží tedy čistě na tobě, co z toho si zvolíš...
https://www.root.cz/clanky/ubuntu-lts-sachuje-s-linuxovymi-jadry-budou-mit-kratsi-podporu/
« Poslední změna: 13 Března 2017, 16:00:11 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:GeForce nesvobodné ovladače
« Odpověď #6 kdy: 13 Března 2017, 16:13:56 »
Dik za vyklad a odkaz - uz se v tom trochu orientuji. Tedy dotaz na ukonceni - jen pro jistotu miry pochopeni:

Kdyz nainstaluji 14.04.1 a pak ho plne zaktualizuji, tak tam bude porad 3.13.x ?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:GeForce nesvobodné ovladače
« Odpověď #7 kdy: 13 Března 2017, 17:31:27 »
Ano, pochopil... ;)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:GeForce nesvobodné ovladače
« Odpověď #8 kdy: 13 Března 2017, 17:42:50 »
Díky
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.