Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu stále komunikuje po síti?  (Přečteno 3988 krát)

pl4toon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
  • Ubuntu 16.04 LTS
Ubuntu stále komunikuje po síti?
« kdy: 15 Dubna 2017, 02:05:33 »
Zdravím. Nainstaloval jsem Ubuntu 16.04 LTS 64bit na starší notebook Acer Extensa 7620, zatím jsem všechno tak nějak pořešil s pomocí návodů a tutoriálů, ale jedna věc mě zaráží, že neustále bliká kontrolka Wifi. Jakmile se připojím k síti WLAN, okamžitě začne blikat a přestane jen když se odpojím od sítě a bliká intenzivně a nepravidelně, jako kdyby to opravdu něco dělo. Co to prosím znamená? Není to nějaká chyba v ovladači? Nebo se něco neustále kontroluje? Prosím polopaticky, jsem začátečník s Linuxem :)

Dnes odpoledne jsem notebook na chvíli opustil, jen ho zamknul a po návratu byl stroj úplně rozžhavený, jako kdyby jela nějaká náročná úloha, třeba kontrola antivirem, nebo defragmentace. Ale nic spuštěno nebylo, všechny programy jsem vypnul. Tak jsem před hodinkou nainstaloval zkusmo antivir od Esetu a kontroluji s ním hardisk, zatím nic nenašel.

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #1 kdy: 15 Dubna 2017, 11:25:21 »
skus ClamAV nie eset, tvl lebo prave eset bude robit to, comu chces zabranit.

porozmyslaj, ci nemas na PC nejake closed source aplikacie, ktore by to mohli robit (kedze si spominal ze si isiel podla tutorialov..)

Kód: [Vybrat]
ps aux a hladaj co ti zatazuje procak
alebo
Kód: [Vybrat]
top
napr. teamviewer je velmi zakerny, ma stale daemona zapnuteho. davaj pozor na closed source appky a ked sa da, instaluj len open source a tvoj problem by sa mohol eliminovat.

Mozno si len hacknuty a tazis niekomu bitcoiny takze s tym ClamAV sa zoskenuj cely

Dalsia moznost je, ze to je proste hardware, a to ja uz nepomozem :/
« Poslední změna: 15 Dubna 2017, 11:43:48 od theadoua »

globus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 52
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #2 kdy: 15 Dubna 2017, 12:53:46 »
Řešil jsem něco podobného. Na starší stroje asi bude verze 16.04 atd moc náročná. Comp nejel, vše se otevíralo pomalu procesor na 100procentech téměř po celou dobu spuštění. Ponížil jsem na verzi 14.04 a vše maká naprosto bez problémů. Jestli s tím má něco společného wifi si nemyslím. Jsem na kabelu a wifi se mi spouští se startem systému, takže ji občas vypnu tlačítkem, občas ne. Prostě ji neumím vypnout v systému trvale.

pl4toon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
  • Ubuntu 16.04 LTS
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #3 kdy: 16 Dubna 2017, 08:39:54 »
Díky za rady, vyhodil jsem tedy Eset Nod Security a nainstaloval ClamAV. Trošku se s tím musim poprat, jsem zvyklý na Eset, který používám na Windows už asi deset let.
Když jsem dal do konzole: top, tak se nahoře často ukazoval jakýsi Xorg, pak Firefox, a Compiz, NetworkMan+, kworker, systemd. Využití procesoru většinou v jednotkách, nebo desetinách %. Nejvíc má Firefox.

Nainstaloval jsem toho poměrně dost, zkouším si vytvořit na Ubuntu podobné programové zázemí jako mám na Windows. Volím především open-source, když nic vhodného není, sáhnu po aplikaci do wine.

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #4 kdy: 16 Dubna 2017, 11:04:48 »
Hmm pokial teda vypis z top vyzera normalne.. mozno by som zvazil radu od Globus, ponizit na U14 alebo nejake uplne ine distro. U16 je dost narocny system, musis sam vidiet, ako ti to PC zvlada a podla toho sa rozhodnut. Inak ten ClamAV je len command line nastroj, ovela rychlejsi ako GUI eset.

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install clamav - toto uz mas asi nainstalovane
Kód: [Vybrat]
sudo freshclam - tento prikaz ti updatuje virusovu databazu
Kód: [Vybrat]
clamscan -r --bell -i / - tento prikaz zacne scan celeho pocitaca, teda /  (muzes si upravit cestu napr na /home a bude scanovat len v /home) a pipne vzdy ked najde virus.


pl4toon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
  • Ubuntu 16.04 LTS
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #5 kdy: 17 Dubna 2017, 08:01:31 »
Díky za příkazy, mám hotovo. Ubuntu myslím zvládá notebook celkem slušně, dokonce i hru spustí ve wine. Zatím si ho ponechám :)

Nechal jsem přes noc sken složky home, ráno jsem to našel takto:

Dolů to byly opět různé položky LibreOffice

A provedl jsem s tím toto:

Nevím co všechny ty detekce znamenají, tak jsem smazal jen položky TEMP, ten doplněk ve Firefoxu.
Mime.cache neznám, tak jsem to dal zatím do Karantény. Co s tím? :D

Nicméně i přes to všechno dioda wifi stále bliká jako šílená.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #6 kdy: 17 Dubna 2017, 09:19:44 »
Kontrolka wi-fi nefunguje tak jako např. kontrolka HDD. To znamená, že neindikuje svým blikáním žádný síťový provoz. Její funkce je jediná:
Svítí - wifi-adaptér je zapnutý.
Nesvítí - wifi-adaptér je vypnutý.
Pokud tedy v tvém případě kontrolka bliká, je to nenormální stav, jako by se pořád zapínal/vypínal wi-fi adaptér.
Zakaž v nastavení wi-fi adaptér úplně. Kontrolka bude (měla by být) trvale zhasnutá.
Pokud se to nepodaří, nabootuj live system a ověř jak se to chová v něm. Podle výsledku se zařiď dál:
1. Problém přetrvává > HW závada > servis.
2. Problém se nevyskytuje > máš problém v OS > reinstalace.
--------------------
Snad ti pomocí výše uvedeného došla nesmyslnost tvé honby na viry.
P.S. Síťový provoz se monitoruje/prověřuje nástroji typu Wireshark, nikoli (upřeným) pozorováním nějaké kontrolky...
« Poslední změna: 17 Dubna 2017, 09:25:20 od juwa2 »

pl4toon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
  • Ubuntu 16.04 LTS
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #7 kdy: 17 Dubna 2017, 10:05:25 »
nejedna kontrolka uz zmenila svet

Mno dobra, uznavam, ze asi nemam vir a nejspis nejsem hacknut. Nicmene se mi stale nepozdava chovani notebooku. Chapejte, odklanim se od W kvuliva neslychane drzosti Microsoftu ve sledovani uzivatelu bez jejich souhlasu a vedomi a koukam v Ubuntu stale blika kontrolka wifi, coz ve W znamena, ze neco komunikuje, ze behaji packety. V Ubuntu blika ale stale, ale dochazim k nazoru (laickemu), ze nejspis to bude znamenat neco jineho, nez ve W. Well, cesty k poznani jsou vselijake  :o
« Poslední změna: 17 Dubna 2017, 10:14:10 od pl4toon »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #8 kdy: 17 Dubna 2017, 10:18:57 »
Citace
Kontrolka wi-fi nefunguje tak jako např. kontrolka HDD. To znamená, že neindikuje svým blikáním žádný síťový provoz. Její funkce je jediná:
Svítí - wifi-adaptér je zapnutý.
Nesvítí - wifi-adaptér je vypnutý.
Pokud tedy v tvém případě kontrolka bliká, je to nenormální stav, jako by se pořád zapínal/vypínal wi-fi adaptér.

Tohle pravda není. Možná, že některé starší přístroje to tak měly, ale ještě jsem se s tím nesetkal. Nejsem síťař, ale lajcky: Kontrolka opravdu indikuje datový přenos. Je to ale tak, že adaptér s routerem neustále základně komunikuje v řádech byte, asi kvůli kontinuitě spojení. Dále také router komunikuje ze všemi ostatními zařízeními v dosahu, řekněme neustále čuchá. Toto je normální chování:
« Poslední změna: 17 Dubna 2017, 10:21:59 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #9 kdy: 17 Dubna 2017, 10:52:15 »
Citace
Kontrolka wi-fi nefunguje tak jako např. kontrolka HDD. To znamená, že neindikuje svým blikáním žádný síťový provoz. Její funkce je jediná:
Svítí - wifi-adaptér je zapnutý.
Nesvítí - wifi-adaptér je vypnutý.
Pokud tedy v tvém případě kontrolka bliká, je to nenormální stav, jako by se pořád zapínal/vypínal wi-fi adaptér.

Tohle pravda není. Možná, že některé starší přístroje to tak měly, ale ještě jsem se s tím nesetkal. Nejsem síťař, ale lajcky: Kontrolka opravdu indikuje datový přenos. Je to ale tak, že adaptér s routerem neustále základně komunikuje v řádech byte, asi kvůli kontinuitě spojení. Dále také router komunikuje ze všemi ostatními zařízeními v dosahu, řekněme neustále čuchá. Toto je normální chování:

Kontrolka na routeru je něco jiného než kontrolka na ntb. Momentálně mám ve svém dosahu 15 různých notebooků různého stáří - od 10 let po 14 dní. Všechny mají kontrolku bezdrátového adaptéru.
A všude je funkce stejná - signalizuje zapnutí/vypnutí wi-fi adaptéru. Nic jiného. Při přenosu NEBLIKÁ.

pl4toon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
  • Ubuntu 16.04 LTS
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #10 kdy: 17 Dubna 2017, 11:07:05 »
ten muj to skutecne dela, blika pri prenosu. Projevuje se to tak (Windows), ze prohlizim stranky ve FF, kdyz jsou stranky nactene, kontrolka jen sviti. Jakmile kliknu na nejaky odkaz, zalozku, zacne prenos a kontrolka zacne blikat a neskonci, dokud neskonci nacitani stranky. Pak zase jen sviti. Jednoduse receno, kontrolka na mem nb indikuje sitovou aktivitu.
« Poslední změna: 17 Dubna 2017, 11:25:14 od pl4toon »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #11 kdy: 17 Dubna 2017, 11:29:32 »
ten muj to skutecne dela, blika pri prenosu. Projevuje se to tak (Windows), ze prohlizim stranky ve FF, kdyz jsou stranky nactene, kontrolka jen sviti. Jakmile kliknu na nejaky odkaz, zalozku, zacne prenos a kontrolka zacne blikat a neskonci, dokud neskonci nacitani stranky. Pak zase jen sviti. Jednoduse receno, kontrolka na mem nb indikuje sitovou aktivitu.
Zajímavé...
Vypadá, že to dělá driver.
Zkus nainstalovat 14.04.5 Uvidíš, že to přestane (resp. bude se to chovat stejně jako ve win.)...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #12 kdy: 17 Dubna 2017, 14:08:33 »
Pl4ton nepsal kde mu ta kontrolka blika a tak jsem predpokladal, ze na modemu ci routeru - u ntb jsem tez nikdy nevidel kontrolku blikat ...

Edit: Mimochodem jsem cetl clanek, ze Ubuntu tez provadi "telemetrii" a od verze 16 pry dost rozsahle. U Redhat napr. pry uplne normalka.
« Poslední změna: 17 Dubna 2017, 14:13:58 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #13 kdy: 17 Dubna 2017, 14:40:27 »
Edit: Mimochodem jsem cetl clanek, ze Ubuntu tez provadi "telemetrii" a od verze 16 pry dost rozsahle. U Redhat napr. pry uplne normalka.
Ano, to je pravda. Není ale problém příslušné balíky odinstalovat příp. službu "vypnout"....
------------------------
mediascanner-service
disable:
sudo sh -c "echo manual >> /usr/share/upstart/sessions/mediascanner-2.0.conf"
(přepne službu z autostartu na manualstart)
----------------------------------------------
usermetricsservice
disable:
sudo -i
echo manual | sudo tee /etc/init/usermetricsservice.override
(přepne službu z autostartu na manualstart)

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #14 kdy: 17 Dubna 2017, 17:29:04 »
Ja mam napr na kompu kontrolku pre sietovy adapter, ktora pri aktivite neblika, no vedla nej je kontrolka, ktora ma blikat prave ked je na sieti aktivita. Nevim no, viry to nejsu, software mas opensource.. ubuntu ti bezi dobre..

Skus zapnut win alebo nejaky live system, a zisti ako sa to sprava, ako napisal juwa2..
Wireshark neni jednuduchy nastroj, na to ti nikto kroky nenapise.. ak by si bol zufaly, a potreboval zistit o co ide, zacat mozes tu: https://www.howtogeek.com/104278/how-to-use-wireshark-to-capture-filter-and-inspect-packets/

:D
prajem vela stastia  snad tomu prides na kloub

pl4toon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
  • Ubuntu 16.04 LTS
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #15 kdy: 18 Dubna 2017, 07:48:43 »
Mám teď hodně času (sedím doma s rukou v sádře :o ), tak zkusím ještě nahodit nižší verzi Ubuntu, asi tu 14ku, uvidím jestli bude rozdíl. Zatím díky všem za rady  :)

pl4toon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
  • Ubuntu 16.04 LTS
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #16 kdy: 20 Dubna 2017, 11:55:22 »
Takže 14ka to po čerstvé instalaci a prvním připojení k wifi dělá taky. Ještě předtím jsem vyzkoušel spustit 16ku i 14ku z dvD a hned po připojení k wifi začala kontrolka okamžitě blikat. Takže to bude asi nějaká systémová věc. Už se mi v jednu chvíli povedlo, že kontrolka blikat přestala a znovu začala jen při mojí iniciativě směrem na internet. Povedlo se mi to sestřelením nějakého procesu. Ale už nevím který to byl.

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #17 kdy: 20 Dubna 2017, 12:20:52 »
pocuj pokial to robi okamzite pri startu noveho systemu, neni to ani hack, ani nejaky backdoor z closed source appky ani nic co by bolo nejak nebezpecne alebo vadne. bud je to hardware problem, alebo to tak ma byt :D neviem nevenoval by som tomu viac pozorosti. Prelep si to izolepou ak ti to taha oci.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #18 kdy: 20 Dubna 2017, 12:33:19 »
Citace
hned po připojení k wifi začala kontrolka okamžitě blikat
Na HP mi nebliká, na DELL bliká. Funguje. Neriešim. Let it be.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #19 kdy: 20 Dubna 2017, 12:41:03 »
Mozno ma kazdy inu wifi kartu a kazda to ma inak prednastavene.
https://askubuntu.com/questions/12069/how-to-stop-constantly-blinking-wifi-led
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #20 kdy: 21 Dubna 2017, 11:41:41 »
Dej pak prosím vědět, jestli něco z toho odkazu od Tibora pomohlo. Mám také Dell ze zmíněné modelové řady a u Xubuntu jsem si toho nevšiml - to však neznamená, že jiný Ubu-based OS to dělat nebude ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pl4toon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
  • Ubuntu 16.04 LTS
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #21 kdy: 23 Dubna 2017, 17:58:31 »
Ok, dám vědět. Zatím jsem Ubuntu smázl, budu kupovat novej disk, tak dám na čisto systém až tam, pak vyzkouším ten postup.

Rellik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 129
    • dv-foto
Re:Ubuntu stále komunikuje po síti?
« Odpověď #22 kdy: 23 Dubna 2017, 20:11:10 »
Napíšu jen něco k tomu blikání kontrolky. Taky mám NTB starší ACER a kontrolka wifi bliká, pokud se děje nějaký přenos dat. Jinak nesvítí. Naprosto stejně to dělalo i ve WXP než jsem tam dal linux. Pokud nejsem zrovna na internetu, tak blikne jen sem tam nejspíš tak kontroluje zda je spojení stále dostupné.
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.

PC: i5-10400, 12Gb DDR4, Mainboard Asus B560-PLUS, GK Asus GT730, HDD ADATA SX6000 M.2 PCIe NVMe 256GB (systém)+ SSD Crucial 128Gb  + HDD Seagate Barracuda 1Tb (data).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.