Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s instalací Linuxu na SSD  (Přečteno 2218 krát)

McKay

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 264
Problém s instalací Linuxu na SSD
« kdy: 29 Dubna 2017, 19:03:41 »
Zdravím lidi,
mám nemalý problém s instalací Linuxu na SSD, nevím čím to je, ale vždy před dokončením instalace mi vyskočí hláška, že instalátor nemohl nainstalovat zaváděč. Dřív to šlo ikdyž jsem pro zaváděč nemusel vahrazovat samostatný oddíl. A tak jsem to zkusil. Dal jsem tomu cca 512mb btrfs, instalátor poté dokončil celou instalaci úspěšně, ale po restartování nechtěl Linux nabootovat. Zkoušel jsem to 3x i opravu zaváděče pomocí boot repair, ale bez výsledku, nejčastěji se objevovala hláška "Operating system missing". Instaloval jsem pod režimem "Legacy". Předem dík.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problém s instalací Linuxu na SSD
« Odpověď #1 kdy: 29 Dubna 2017, 20:18:23 »
Zkontroluj ci nieje poskodeny instalacny obraz ubuntu. Pripadne ked skonci instalacia tak ako konci tak skus obnovit grub rucne z live dvd/usb.
http://wiki.ubuntu.cz/grub2#obnoven%C3%AD_grub2_pomoc%C3%AD_livecd
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
« Poslední změna: 29 Dubna 2017, 22:13:20 od juwa2 »

McKay

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 264
Re:Problém s instalací Linuxu na SSD
« Odpověď #3 kdy: 11 Května 2017, 11:41:50 »
Dobrý den,
omlouvám se za opožděnou reakci, boot pod uefi mi funguje ale jen s Fedorou, co jsem zkousel. Když se snažím nabootovat Mint nebo Ubuntu pod uefi, tak mi při pokusu o boot vypíše hlasku:minimal bash-like line editing is supported. Nevíte co s tím? Díky.
« Poslední změna: 11 Května 2017, 11:48:17 od McKay »

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
Re:Problém s instalací Linuxu na SSD
« Odpověď #4 kdy: 11 Května 2017, 12:49:50 »
Dobrý den,
omlouvám se za opožděnou reakci, boot pod uefi mi funguje ale jen s Fedorou, co jsem zkousel. Když se snažím nabootovat Mint nebo Ubuntu pod uefi, tak mi při pokusu o boot vypíše hlasku:minimal bash-like line editing is supported. Nevíte co s tím? Díky.

Boot pod uefi myšleno již nainstalovaného systému? Máš špatně nainstalováno. Doporučuji pod uefi nepoužívat proprietární ovladače grafických karet, nicméně tohle bude prostě špatně nainstalovaný zavaděč. Máš správně vytvořený uefi oddíl? Máš správný bootflag? Jedná se o aktuální Ubuntu 16.04.2 LTS nebo 17.04?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Problém s instalací Linuxu na SSD
« Odpověď #5 kdy: 11 Května 2017, 12:53:25 »
Pod uefi mozes pouzivat neslobodne ovladace ale treba vypnut secureboot alebo podpisat ovladace.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

McKay

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 264
Re:Problém s instalací Linuxu na SSD
« Odpověď #6 kdy: 11 Května 2017, 14:52:49 »
Dobrý den,
omlouvám se za opožděnou reakci, boot pod uefi mi funguje ale jen s Fedorou, co jsem zkousel. Když se snažím nabootovat Mint nebo Ubuntu pod uefi, tak mi při pokusu o boot vypíše hlasku:minimal bash-like line editing is supported. Nevíte co s tím? Díky.

Boot pod uefi myšleno již nainstalovaného systému? Máš špatně nainstalováno. Doporučuji pod uefi nepoužívat proprietární ovladače grafických karet, nicméně tohle bude prostě špatně nainstalovaný zavaděč. Máš správně vytvořený uefi oddíl? Máš správný bootflag? Jedná se o aktuální Ubuntu 16.04.2 LTS nebo 17.04?

Nene, snažím se spustit čistou instalaci, ale pod uefi to zkrátka nejde a objevuje se mi ta jiý zmiňovaná hláška... Secure boot mám vypnutý... ale nejspíš budu instalovat klasicky pod legacy... A instaluji 16.04/Mint 18.1 . Fedora nabootovala v pohodě... Ale v mém případě půjdu do instalačky pod Legacy.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Problém s instalací Linuxu na SSD
« Odpověď #7 kdy: 11 Května 2017, 15:35:22 »
Citace
A instaluji 16.04/Mint 18.1 . Fedora nabootovala v pohodě... Ale v mém případě půjdu do instalačky pod Legacy
Mint 18.1 v pohode zvláda Uefi aj Secure boot, pretože má zavádzač podpísaný (Ubuntu 16.04). Nie je dôvod na Legacy. Tam bude nejaká iná bota. BTW - omnoho odladenejší je Mint 17.3 (postavený na Ubuntu 14.04. Takisto v pohode Uefi aj Secure boot.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
Re:Problém s instalací Linuxu na SSD
« Odpověď #8 kdy: 11 Května 2017, 16:46:41 »
Mint 18.1 v pohode zvláda Uefi aj Secure boot, pretože má zavádzač podpísaný (Ubuntu 16.04). Nie je dôvod na Legacy. Tam bude nejaká iná bota. BTW - omnoho odladenejší je Mint 17.3 (postavený na Ubuntu 14.04. Takisto v pohode Uefi aj Secure boot.

Myslíš to Ubuntu 14.04, které je tak zastaralé, že tam nejde nainstalovat ani Google Chrome? Nedoporučuji instalovat zastaralý software. 16.04.2 je v poho. A na uefi jsem ho instaloval už mockrát. Ne sice Ubu, ale Xubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.