Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]  (Přečteno 8274 krát)

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« kdy: 08 Března 2007, 15:58:31 »
Dnes se mi stala podivná věc. Již nějaký ten pátek tisknu na úspěšně nainstalované tiskárně HP DeskJet 940C(přes USB) a to dokonce i z VirtualBoxu. Dnes během dne jsem tiskl plno dokumentů jak z Kubuntu (6.10), tak z VirtualBoxu a pak když chci tisknout z Ooo tak nic ... ve správci tiskových úloh to visí, ale netiskne. Tiskárnu jsem zkoušel vypnout, zapnout, odpojit od el. dokonce i vypnout PC a furt nic. Testovací stránka z WinXp(Virtualbox) proběhne v pořádku. Když tiskárnu vypnu a zapnu, tak vidím i v /dev zařízení /dev/usblp0. Ve správci tiskáren jsem tiskárnu odebral a chtěl jí znovu nainstalovat ALE při detekci lokálních tiskáren jí systém na USB portu vůbec nevidí, přitom v Kinfocentru v USB zařízeních normálně je. Už si nevím rady :( Mám jedinou kliku, že tiskárna podporuje ještě LPT port, takže dávno schovaný paralelní kabel mi zachránil krk (v kanceláři bez tiskárny jsem k ničemu). Cups už jsem taky kompletně přeinstaloval a taky na ho...o  .... ufff už mě nic nenapadá :(
Aj dont spíík ííngliš :)

dzik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 81
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« Odpověď #1 kdy: 08 Března 2007, 17:51:33 »
tyjo, mam stejnej problem s Canon i550, nejako se ji nechce... predtim tiskla vklidu...
...prvni krůčky bývají nejtěžší...
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+, 1510 Mb RAM, K8N4-E, 160GB HDD ide, 320GB SATA2 (jako RAID),  GeForce 6600,  Ubuntu 7.10

dzik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 81
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« Odpověď #2 kdy: 08 Března 2007, 17:53:23 »
hledal jsem a nasel totok
http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=1471
snad to pomuze
...prvni krůčky bývají nejtěžší...
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+, 1510 Mb RAM, K8N4-E, 160GB HDD ide, 320GB SATA2 (jako RAID),  GeForce 6600,  Ubuntu 7.10

dzik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 81
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 08 Března 2007, 18:23:18 »
Omlouvam se za mistifikaci, tak nejako jsem byl predcasne nadseny, ze uz totok nekdo vyresil a nevsimnul jsem si stari prispevku... Chjo priste si dam pozor...
...prvni krůčky bývají nejtěžší...
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+, 1510 Mb RAM, K8N4-E, 160GB HDD ide, 320GB SATA2 (jako RAID),  GeForce 6600,  Ubuntu 7.10

fioler3

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 09 Března 2007, 12:08:30 »
mě taky přestaly tisknou hned 2 tiskárny Canon Pixma 4200 a Konica Minolta Page Pro 1350W. Cups běží v pohodě, reinstalace nepomůže, ale nějak zmizela podpora USB. Píše to: Tiskne: Printer not connected; will retry in 30 seconds... jediný port to najde LPT. Nevíte někdo jak reaktivovat USB porty?

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 09 Března 2007, 12:21:28 »
No právě !!! Někde se něco posr...lo :
lsusb :
Kód: [Vybrat]
Bus 002 Device 007: ID 03f0:1604 Hewlett-Packard DeskJet 940c/usr/lib/cups/backend/usb :
Kód: [Vybrat]
direct usb://HP/DESKJET%20940C?serial=MY17P680CGBH "HP DESKJET 940C" "HP DESKJET 940C USB #1" "MFG:HEWLETT-PACKARD;MDL:DESKJET 940C;CMD:MLC,PCL,PML;CLASS:PRINTER;DESCRIPTION:Hewlett-Packard DeskJet 940C;SERN:MY17P680CGBH;VSTATUS:$HB0$NC0,ff,DN,IDLE,CUT,K3,C0,SM,NR,KP000,CP012;VP:0800,FL,B0;VJ:                    ;"Ani když jí natvrdo narvu do Cups, tak to čeká ve frontě a nic to nevytiskne !!!! :-(
Aj dont spíík ííngliš :)

fioler3

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 09 Března 2007, 12:38:53 »
Mě se taky hlásí USB jako aktivní, dokonce mě přes něj funguje i USB myš, jenom ten CUPS ty USB porty nevidí. Určitě to nastalo po nějaké aktualizaci, nevíte jak zjistit historii aktualizací a vrátit to zpět?

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 09 Března 2007, 12:43:36 »
No právě, ale po jaké?Co jsem aktualizoval poslední dny, tak mi nepřipadla žádná knihovna ani program že by měl co dočinění s USB ani Cups.
Aj dont spíík ííngliš :)

fioler3

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 09 Března 2007, 12:51:25 »
Dopracoval jsem se k hlášce: Pozastavena: /usr/lib/cups/backend/socket failed S tiskem jsem si sice v minulosti už užil dost (provozuju to i přes síť), ale tenhle problém jsem ještě neřešil. Nechce se mi to celé přeinstalovávat, navíc, CUPS hlásí OK. Nevíte jak se přidat do skupiny USB. Nedávno jsem zprovozňoval starší scaner přes LPT v SANE a musel jsem obdobně zaktivizovat LP a parport a aprport_pc, aby to šlo.

fioler3

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 09 Března 2007, 12:59:06 »
Promiňte, ta hláška asi s tím nebude souviset. Zjistil jsem, že tiskárny se sami nastavily jako síťové. Kdy dáte místní, tak se nedetekují, nejdou ani nainstalovat určením portu. Co s  tím?

fioler3

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 09 Března 2007, 15:15:20 »
Tak jsem již ten problém vyřešil, ale nevím, čím to bylo. Chce to v terminálu napsat sudo nautilus a nastavit správně přístupová práva a to klinutím pravého tlačítka myši u souboru /dev/usblp0, případně také usblp1 - menu vlatnosti, oprávnění.

fioler3

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« Odpověď #11 kdy: 09 Března 2007, 19:10:26 »
Po restartu s eobjevila opět ta samá chyba: Nebyl nalezen popis typu mime "x-special/device-char" (soubor je "usblp1"), oznamte prosím v poštovní konferenci gnome-vfs.
Změna práv je jen dočasné řešení.

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« Odpověď #12 kdy: 09 Března 2007, 19:21:29 »
Citace: fioler3
Tak jsem již ten problém vyřešil, ale nevím, čím to bylo. Chce to v terminálu napsat sudo nautilus a nastavit správně přístupová práva a to klinutím pravého tlačítka myši u souboru /dev/usblp0, případně také usblp1 - menu vlatnosti, oprávnění.
JJ teď jsem něco podobného nalezl na www.ubuntuforums.org viz http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=379684&highlight=usb+printer
Kód: [Vybrat]
sudo chmod a+rw      /dev/usblp0(to usblp0 samozřejmě podle toho kde máš tu tiskárnu)
Jestli můžeš tak to vyzkoušej, já se k tomu dostanu až v pondělí v práci.
Aj dont spíík ííngliš :)

fioler3

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« Odpověď #13 kdy: 10 Března 2007, 09:17:37 »
No jasně sudo chmod 777 /dev/usblp0. To pomáhá, ale jen dočasně. Po restartu se mi vždy usb porty pro tisk zablokují. To znamená, že nemůže nikdo tisknout přes síť. Pozměnil jsem i vlastníka, přiřadil jsem se do skupiny plugdev, je to divné. Nějaká automatická detekce ubuntu, to asi při startu vždy přenastavuje.

fioler3

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« Odpověď #14 kdy: 10 Března 2007, 17:33:02 »
Díky za výše uvedené odkazy. Chyba nastala po aktualizaci 2 souborů z vyšší verze distribuce Ubuntu Feisty Fewn dne 8.3. Jde o program, který automaticky mění práva na usblp na skupinu plugdev, což jsem si změnil na lp, ale bohužel ani při správné detekci tiskáren není tisk O.K. Vytiskne to maximálně 7-12 stran a tisk se přeruší. Tiskárna se pak nastaví jako síťová (i při neodkliknuté detekci síťových tiskáren) a nebo jako odpojená, waiting, apod. Hlásí to také chybu foomatic. Ideální by bylo tuto aktualizaci zcela odstranit, má to prý být balík libgphoto2 (from feisty to edgy), ale to se mi nepodařilo, nelze nalézt. Ideální by bylo, kdybyste mě někdo poradit, jak deaktualizovat systém ke dni 7.3.2007.

fioler3

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« Odpověď #15 kdy: 12 Března 2007, 07:34:19 »
Tak se mi zdá, že se mi snad už podařilo problém zcela odstranit a to umazáním všech ATTRS nastavení v souboru /etc/udev/rules.d/45-libgphoto2.rules. Pozor! V systému se vytváří jakási původní kopie tohoto souboru jako skrytý soubor a tu je třeba zcela smazat.

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Tiskárna přestala tisknout [vyřešeno]
« Odpověď #16 kdy: 13 Března 2007, 09:06:31 »
Můj problém vyřešen, už to maká.
Aj dont spíík ííngliš :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.