Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: plný disk = nepřihlášení se k účtu  (Přečteno 1387 krát)

davee

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
plný disk = nepřihlášení se k účtu
« kdy: 12 Dubna 2018, 22:34:04 »
Ahoj,

mám docela kuriozní problém. Mám Ubuntu 14.04 a nyní se mi podařilo zaplnit celý HD. Pokud počítač zapnu a zvolím přihlášení ke svému standardnímu účtu (s právy root), objeví se jen pozadí plochy, ale nic se nenačte. Pokud zvolím přihlášení jako host, přihlášení k hostu proběhne, ale ke svým souborům se nedostanu.

V tuto chvíli mi jde jen o to, zda mohu účet hosta nějak využít buď k odinstalaci/smazání nějakého nepotřebného SW a tím uvolnit místo anebo zda mohu účet hosta využít nějak k tomu, abych se dostal k potřebným souborům, které bych si mohl zazálohovat a disk pak zformátovat (což jsem stejně chtěl v blízké době udělat). Případně jiné návrhy, jak tuto věc řešit.

Vím, že jsem truhlík, když to zašlo takhle daleko, už jsem si sám nafackoval. Spíše by mě zajímala řešení. Díky mockrát za každou radu.
daveeho.blog.cz

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:plný disk = nepřihlášení se k účtu
« Odpověď #1 kdy: 13 Dubna 2018, 00:05:46 »
Účet host má omezená práva, je ti k ničemu. Nabootuj z flešky live a udělej si ve svých souborech pořádek.
Nejjednodušší bude smazat/odzálohovat jinam nějaké uživatelské soubory. Budeš ale muset nad přísl. adresářem převzít vlastnictví (pomocí chown). Tak se uvolní nějaké místo a tím pádem už se potom normálně přihlásíš.
-------------------------------------------------------------------------------------
Pokud je ale příčina jiná, systém máš poškozený a přihlásit se nepůjde ani po uvolnění místa, budeš si moci stejným postupem odzálohovat všechny svoje soubory a pak udělat klasickou reinstalaci.

davee

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:plný disk = nepřihlášení se k účtu
« Odpověď #2 kdy: 13 Dubna 2018, 08:28:15 »
Děkuju, zkusím to. Zjistil jsem, že se pomocí CTRL + ALT + F1 dokážu přepnout do konzole. Soubory v ní vidím. Stačilo by mi tedy překopírovat těch pár důležitých souborů na flešku nebo externí HDD. Bohužel se mi ale po připojení k počítači flešku najít. Podle konzoly to vypadá, že se automaticky připojí, ale nevím, kde ji hledat, případně jak se k ní v konzoli dostat.
daveeho.blog.cz

jmp

  • Host
Re:plný disk = nepřihlášení se k účtu
« Odpověď #3 kdy: 13 Dubna 2018, 08:45:51 »
asi někde v /media/<username>/<flashdisk>

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:plný disk = nepřihlášení se k účtu
« Odpověď #4 kdy: 13 Dubna 2018, 10:12:43 »
sudo mount -l #(malé L) vypíše existující připojení.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:plný disk = nepřihlášení se k účtu
« Odpověď #5 kdy: 13 Dubna 2018, 14:36:36 »
Děkuju, zkusím to. Zjistil jsem, že se pomocí CTRL + ALT + F1 dokážu přepnout do konzole. Soubory v ní vidím. Stačilo by mi tedy překopírovat těch pár důležitých souborů na flešku nebo externí HDD. Bohužel se mi ale po připojení k počítači flešku najít. Podle konzoly to vypadá, že se automaticky připojí, ale nevím, kde ji hledat, případně jak se k ní v konzoli dostat.

Pokud neumíš pracovat v konzoli (a neznáš příkazy), je lepší nabootovat live kde si vše pohodlně "naklikáš". Nechápu proč se tomu bráníš... :-\

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.