Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu GNOME - Rozložení klávesnice  (Přečteno 2740 krát)

Martab

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Ubuntu GNOME - Rozložení klávesnice
« kdy: 05 Července 2017, 10:43:58 »
Zdravím,

lze nějak jednoduše přemapovat nastavení klávesnice? Jde o to, že jsem z Windows zvyklí psát na CS klávesnici a znaky dopisovat přes AltGr, třeba AltGr + 3 = ^. Problém je v tom, že abych stejného výsledku dosáhl v Ubuntu, musím zmáčknout AltGr + Shift + 3. Šlo by nějak "přehodit" v číselné řadě "malé a velké" v případě AltGr? Resp. jde o to, že současné rozložení je následující:

a chtěl bych co nejpodobnější tomuto:



Jedná se o Ubuntu GNOME 17.04, HW přestavuje ThinkPad X230.
Procházel jsme starší témata, ale bohužel sem nic nenašel :/  (buď se řešila klávesnice programátorská, nebo jsem našel http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=67436.msg483163#msg483163 ale tam není odpověď na můj dotaz). Dále jsme zkoušel procházet české klávesnice co nabízí GNOME v nastavení, ale také bez úspěchu :/

S Linuxem se teprve sžívám, tak pokud se jedná jen o nějaký jednoduchý úkon, prosím o shovívavost :)

Děkuji za jakoukoli odpověď,
Martab


3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re:Ubuntu GNOME - Rozložení klávesnice
« Odpověď #1 kdy: 06 Července 2017, 13:17:18 »
Zdravím,
jestli ovládáte angličtinu, mohl by vám pomoci návod https://help.ubuntu.com/community/Custom%20keyboard%20layout%20definitions?action=show&redirect=Howto%3A+Custom+keyboard+layout+definitions

české rozložení kláves je v souboru /usr/share/X11/xkb/cz. Jeho editací by mělo jít vše, co potřebujete...
Osobně mám opačný problém - sžil jsem se s bohatou linuxovou klávesnicí a na windowsech mi znaky chybí.
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re:Ubuntu GNOME - Rozložení klávesnice
« Odpověď #2 kdy: 06 Července 2017, 13:26:56 »
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re:Ubuntu GNOME - Rozložení klávesnice
« Odpověď #3 kdy: 06 Července 2017, 13:39:11 »
..
české rozložení kláves je v souboru /usr/share/X11/xkb/cz. Jeho editací by mělo jít vše, co potřebujete...
..

Ještě jsem to malinko studoval, patrně by šlo v první části
Kód: [Vybrat]
  key <TLDE>  { [ semicolon, dead_abovering,    grave,   asciitilde ] };
    key <AE01>  { [      plus,          1,       exclam,   dead_tilde ] };
    key <AE02>  { [    ecaron,          2,           at,   dead_caron ] };
    key <AE03>  { [    scaron,          3,   numbersign, dead_circumflex ] };
    key <AE04>  { [    ccaron,          4,       dollar,   dead_breve ] };
    key <AE05>  { [    rcaron,          5,      percent, dead_abovering]};
    key <AE06>  { [    zcaron,          6,  asciicircum,  dead_ogonek ] };
    key <AE07>  { [    yacute,          7,    ampersand,   dead_grave ] };
    key <AE08>  { [    aacute,          8,     asterisk, dead_abovedot] };
    key <AE09>  { [    iacute,          9,    braceleft,   dead_acute ] };
    key <AE10>  { [    eacute,          0,   braceright, dead_doubleacute ] };
    key <AE11>  { [     equal,    percent,     NoSymbol, dead_diaeresis]};
    key <AE12>  { [dead_acute, dead_caron,  dead_macron, dead_cedilla ] };
napsat do třetího sloupce znaky, které tam chcete mít - takže stříška, která má být na Alt+3 buď přesunout "asciicircum" z Alt+6, pokud to máte na matematiku-mocniny, nebo z Alt+Shift+3 přesunout "dead_circumflex", pokud to máte na francouzštinu ;-) (rozdíl je v tom, jestli sytém stříšku rovnou napíše nebo čeká na písmenko pod ní)
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

Martab

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Ubuntu GNOME - Rozložení klávesnice
« Odpověď #4 kdy: 06 Července 2017, 16:22:23 »
Mockrát Vám děkuji za radu. Daný soubor jsem našel v /usr/share/X11/xkb/symbols/cz, pak stačilo jen pod rootem upravit daný soubor, restartovat a vše funguje tak jak jsem potřeboval.

Ještě jednou velké díky!

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Ubuntu GNOME - Rozložení klávesnice
« Odpověď #5 kdy: 06 Července 2017, 16:23:29 »
Ahoj. Pokud chceš více pracovat v linuxu, doporučuji ti si zvyknout na linuxové rozložení. Jednak budeš mít jednodušší instalaci budoucích verzí linuxu (bez úpravy rozložení klávesnice) a pak linuxová klávesnice je opravdu velmi bohatá. Také jsem přecházel z windows na linux (Ubuntu) a chvíli to trvalo, ale vyplatilo se mi to. Jinak v Ubuntu je znak "^" dostupný pomocí kombinace kláves AltGr  + ž což mi přijde logičtější nežli AltGr  + š.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Martab

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Ubuntu GNOME - Rozložení klávesnice
« Odpověď #6 kdy: 06 Července 2017, 19:18:37 »
Ono by nebyl až takový problém si na to asi zvyknout, ale problém je v tom, že střídám notebook a Linuxem s několika PC kde je Windows...

Prozatím jsme přehodil jen AltGr+6 s AltGr+3, čímž sem dosáhl toho co jsem chtěl (AltGr+3=^ a pak AltGr+6=# ), zbytek prakticky nevyužívám, a do budoucna mi zbyl zbytek rozložení tak jak je standardně (je tam spousta možností navíc oproti Windows). 

tedy současné mé rozložení vypadá takto: (viz. příloha) což splňuje to co používám z Windows a ponechává zbytek rozložení z Linuxu.
« Poslední změna: 06 Července 2017, 19:20:08 od Martab »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.