Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: UBUNTU 11.04 čeština  (Přečteno 7117 krát)

PETR67S

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
UBUNTU 11.04 čeština
« kdy: 09 Října 2011, 20:17:57 »
Jsem dlouholetý uživatel Woken, ale jelikož mají svoje chyby chtěl jsem vyzkoušet něco jiného. Jelikož jsem narozen v ročníku kdy angličtina nebyla povinná, hledal jsem něco v češtině. Po přečtení několika fór a diskuzí jsem se rozhodnul pro UBUNTU verze 11.04 a instaloval jsem ho podle návodu z USB. Jaké však bylo moje překvapení že systém byl po instalaci v angličtině a do češtiny nešel přehodit. Tak proč se tam píše že je v češtině? Při snaze o nainstalování češtiny vyhazuje chybu. Kde dělám chybu, co dělám špatně?

Pavel Půlpán

Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #1 kdy: 09 Října 2011, 20:28:50 »
Málo informací, málo informací. Co to vyhazuje za chybu? Je počítač připojený k Internetu?

PETR67S

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #2 kdy: 10 Října 2011, 21:48:28 »
Nainstaloval jsem to na SD kartu 1G naformátovanou na FAT. Napřed jsem zkoušel 8G SDHC naformátovanou na FAT32 i na FAT ale z té se to vůbec po restartu PC nenačetlo, hlásilo to nějakou chybu, už přesně nevím, myslím tam chyběl nějaký soubor. Instaloval jsem to programem unetbootin-windows-555. Nastavuje se tam při té instalaci zřejmě nějaké volné místo pro uložení nastavení jestli jsem to pochopil správně, dal jsem tam 100M. Instaloval jsem soubor ubuntu-11.04-desktop-i386.iso
Po restartu PC, změně bootovací jednotky na USB(ZIP) a natažení UBUNTU z karty, jsem kliknul na horní liště na Systém, v rozbaleném okně Administration, Language support, na první kartě dole Install/Remove Lang, potom jsem v dlouhém seznamu našel a zaškrtul Czech a potvrdil Apply Changes. Jo zapoměl jsem říct, k internetu je PC samozdřejmě připojen, ale ve Win, tak nevím jak tady, s tím jsem nic nedělal. No ale i tak začal Downloading, jel tam ten bargraf a tvářilo se to jako že to stahuje, problikávali různé názvy souborů atd. Asi po minutě když bargraf byl někde okolo 3/4 tak naskočila značka jednosměrky s hlášením Package operation failed.
To mě docela štve, ono to asi nebude tak jednoduchý. Podle toho co jsem četl jsem si myslel že tam ta čeština bude hned po instalaci. Wokna zvládám normálně nainstalovat, naformátovat HDD, všechny ovladače atd, ale tohle asi bude jinej oříšek, i pokud jde o ty ovladače. S Linuxem nemám vůbec žádný zkušenosti ani neznám nikoho kdo je má. Tak nevím...
« Poslední změna: 10 Října 2011, 21:51:53 od PETR67S »

Pavel Půlpán

Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #3 kdy: 10 Října 2011, 22:23:13 »
No možná bych doporučil mrknout nejdříve na naší wiki:

http://wiki.ubuntu.cz/Průvodce po instalaci#Doplnění lokalizace

Nicméně! Čeština by po instalaci částěčně mělá být, ne všude, to až po aktualizaci. Nemohlo se něco pomrvit už během instalace?

PETR67S

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #4 kdy: 10 Října 2011, 22:30:53 »
Mrknu tam.
Nevím jestli se něco stalo během instalace, ale fakt je to že jsem to na tu kartu zkoušel nainstalovat několikrát a pokaždý tam po instalaci byl jiný počet souborů. Nepočítal jsem je sice, ale někdy toho bylo asi na 3/4 stránky v Salamandru, a jindy víc jak na stránku.
« Poslední změna: 10 Října 2011, 23:10:07 od PETR67S »

aloisam

  • Host
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #5 kdy: 10 Října 2011, 22:54:33 »
jestli to chápu dobře, tak jsi nainstaloval ubuntu na 1GB kartu? A ještě jsi omezil prostor pro zápis jen na 100MB? V tom případě máš prostě málo místa...

PETR67S

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #6 kdy: 10 Října 2011, 23:05:51 »
Tím se nastavuje omezení prostoru pro tu instalaci? Jejda, tak to jsem to zvoral hned na začátku... špatně jsem to přeložil... Takže se tam má asi nastavit co nejvíc to jde, ať má celou kartu pro sebe, jestli to teď správně chápu.
A ještě mě napadla jedna věc, můj PC je dvoujadro 64bit. Pojede tam tahle verze nebo tam mám dát jinou? Wokna používám 32bit...
« Poslední změna: 10 Října 2011, 23:09:45 od PETR67S »

Pavel Půlpán

Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #7 kdy: 10 Října 2011, 23:21:44 »
Ano, pojede.

PETR67S

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #8 kdy: 11 Října 2011, 00:41:59 »
Tak jsem to znovu nainstaloval na nove naformatovanou kartu, do instalatoru jsem zadal cislo co se ukazalo pri formatovani karty [velikost] a je to porad cely v anglictine i kdyz se pise ze by to melo byt castecne v cestine. Po spusteni jsem ve stejnem menu jak jsem psal vyse chtel nainstalovat cestinu. Tentokrat se stahla bez chyboveho hlaseni, pribyla v seznamu, ale je seda, neaktivni, nejde spustit. Takze vsechno stale v anglictine, cesky ani slovo. Ted pisu z toho, diakritiku jsem taky nenasel... Tak co jeste delam spatne?
V Regional Formats mam nastavenou cestinu, ale v Language nejde, tam je seda...
Restart nepomohl, nic se nezmenilo.
« Poslední změna: 11 Října 2011, 00:49:16 od PETR67S »

PETR67S

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #9 kdy: 11 Října 2011, 09:57:54 »
Tak už to na mě mluví česky. Ten šedej nápis se musí chytit a přetáhnout nad tu angličtinu, TO ALE NIKDE NEPÍŠOU a já se mohl uklikat! Teď ještě ta diakritika, ovladače atd...

aloisam

  • Host
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #10 kdy: 11 Října 2011, 10:49:51 »
ale píšou. :) Přímo v tom nástroji. Bohužel pro tebe to bylo anglicky. ;)

pokud jde o ovladače, diakritiku atd... Doporučuju podívat se na wiki. Jen pamatuj, pořád platí, že máš málo místa. ;)

PETR67S

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #11 kdy: 11 Října 2011, 12:19:58 »
Nojo, ta angličtina, to je pro mě neštěstí...
S tím místem, mám i 4G a 8G kartu a zkoušel jsem to na obě taky nainstalovat. Ale vůbec to z nich nezačne instalovat - bootovat, v DOSSu. Píše to že tam chybí nějaký soubor. Jsou obě SDHC a naformátované na FAT32. Na FAT naformátovat nejdou. Žádný program to nenabízí a zkoušel jsem jich asi pět. Jde s tím něco udělat?
« Poslední změna: 11 Října 2011, 12:22:11 od PETR67S »

PETR67S

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #12 kdy: 11 Října 2011, 16:31:27 »
Tak už mě to pomalu přestává bavit, měl jsem o Linuxu jiné mínění ale vypadá to že asi zůstanu u Woken ať jsou jaký jsou.
Nainstaloval jsem UBUNTU na dvě další karty, 4G a 8G. Jak jsem psal výše, obě jsou SDHC a obě FAT32. Při instalaci jsem tam nastavil místo jaký se ukázalo při formátování, takže maximum. Každou kartu jsem zkoušel bootovat z tří různých čteček a tří rozdílných USB portů které mám na PC. Takže sedm různých připojení pro každou kartu (to číslo sice vypadá divně, ale je to tak).
Výsledek je ten, že s tou 8G zkončila veškerá činnost PC hned poté co napsal ještě v černé obrazovce pár vteřin po startu "Verifying DMI Pool Data......". Dál už neudělal nic. Na poprvé jsem ho nechal asi 5 minut kdyby si to náhodou rozmyslel, potom už jsem resetoval dřív.
A s tou 4G kartou poté co napsal "Verifying DMI Pool Data......" napsal ještě: "SYSLINUX 4.03 2010-10-22 CHS copyright (C) 1994-2010 H. Peter Anvin et al ERROR: No configuration file found No DEFAULT or UI configuration directive found! boot:_". A potom už taky nic. To podtržítko za slovem boot blikalo, dalo se tam něco napsat.
Bylo úplně jedno jak mám kartu k PC připojenou, chovalo se to všude stejně, rozdíly byli jen v tom která je to karta, ne v tom ve který je čtečce nebo ve kterým USB portu. Tím jsem myslím vyloučil chybu čtečky a USB portů, teď je to na kartách. Už jsem se jednou ptal, ale SDHC nebo FAT32 tomu vadí? Vím že u některých aplikací to vadí, karta musí jedině ve FAT. Jenže tyhle větší do FAT nejdou a na malou se nic nevejde.
Jediný co mě napadá, nainstalovat to na HDD, tam mám místa dost. Ale právě jsem si to chtěl napřed jen zkusit, ne to hned nainstalovat. V každým případě, nechci zatím přijít o Wokna.
Teď mě ještě napadlo že mám všechny HDD v NTFS a to Linux nevidí. Aspoň v routru to neviděl, tam jsem musel formátovat do FAT nebo ext.
Takže než to definitivně vzdám zeptám se: Je možný za těchto podmínek Linux nainstalovat do provozuschopného stavu včetně všech ovladačů na tiskárny, scanner, BT, IR a zachovat funkční Wokna pro návrat, eventuelně ze začátku pro potřebu udělat něco tam když to z Linuxu ještě nepůjde? Ideální kdyby byla možnost mezi systémy přepínat bez bootování, ale to už bych asi chtěl moc, i když mám pocit že jsem kdysi něco takovýho někde četl. Děkuji za odpověď.

aloisam

  • Host
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #13 kdy: 11 Října 2011, 18:57:55 »
FAT32 tomu rozhodně nevadí, SDHC nevím, na kartu jsem ubuntu nikdy nedával, vždycky jen na flešku, ale tím to myslím nebude, zkusil bych to zapsat v jiným programu než je unetbootin..

s NTFS umí ubuntu normálně pracovat. Dualboot je možnej, prostě při instalaci vybereš "nainstalovat vedle": http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD

btw

Tak už mě to pomalu přestává bavit, měl jsem o Linuxu jiné mínění ale vypadá to že asi zůstanu u Woken ať jsou jaký jsou.

tyhle řeči mě opravdu nezajímají. ;)

PETR67S

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #14 kdy: 11 Října 2011, 19:52:27 »
Za ty řeči se omlouvám, ale už z toho začínám být zoufalej... a zklamanej.
No já momentálně nemám volnou flešku, mám vlastně jen jednu 8G a tu mám trvale píchnutou v routru a nerad bych ji vytahoval. Taky si myslím že by v tom neměl být rozdíl. Zkusím teda jinej program na tu instalaci, mám ještě "Universal-USB-Installer-1.8.6.5.exe" a "USB-Installer-for-Ubuntu-v0.2.exe". Tak snad některej pomůže, ale všude se nejvíc mluví o tom "unetbootin-windows-555.exe".
Už jsem se taky stihnul dočíst že ubuntu NTFS zvládne, je těch informací moc a nestíhám je všechny ani najít, navíc když většinou ani nevím co vlastně hledám. Toho průvodce instalací jsem náhodou četl a dokonce snad jako první, ale při instalaci z USB je to trochu jiný (aspoň já jsem to jiný měl) tak jsem se tam k té instalaci ještě ani nedostal. Před chvikou jsem to ale ze zoufalství už vypálil i na CD a spustil z něho. Tam to teprve vypadalo tak jak je to popisovaný v tom průvodci, i s obrázkama. Zadal jsem nainstalovat vedle, dalo mě to vybrat disk ale nešel změnit. Mám v tom tři a jeden z nich je rozdělenej na dva, takže jakoby čtyři. Vybral se zrovna ten nejmíň vhodnej. Nevím co to přesně udělá, nechci přijít o data, tak jsem to radši nepotvrdil, bojim, bojim.
Takovou dobu s tím zápasím a přitom se plácám pořád na začátku...

PETR67S

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #15 kdy: 11 Října 2011, 21:48:03 »
Tak jsem to nainstaloval na tu 4G kartu programem "Universal-USB-Installer-1.8.6.5.exe". Dopadlo to v podstatě stejně jako v předchozím případě, poté co počítač po startu napsal "Verifying DMI Pool Data......" napsal zase něco podobnýho jako prve, jen s jiným číslem verze a datumem: "SYSLINUX 4.04 CHS 2011-04-18 Copyright (C) 1994-2011 H. Peter Anvin et al ERROR: No configuration file found No DEFAULT or UI configuration directive found! boot:_". To podtržítko zase blikalo a nic víc se už nedělo, takže nezbylo než restartovat. Zkoušel jsem to ale už jen 4x, pokaždý byla karta jinde, jinak připojená, ale výsledek stejnej.
Instalovat přímo na HDD z toho CD mám strach, navíc když ani nemám možnost si vybrat na kterej a nevím jakým způsobem ho ten instalátor bude dělit, abych o něco nepřišel.

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #16 kdy: 11 Října 2011, 21:59:25 »
Připrav si disk a oddíl v instalátoru nebo v jiném programu na který jsi zvyklý.
http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD#Krok_4.3_-_ru.2BAQ0-n.2BAO0_rozd.2BARs-len.2BAO0_disku

PETR67S

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #17 kdy: 11 Října 2011, 22:03:14 »
To mě taky napadlo, ale když mě potom ten instalátor v ubuntu nedá na výběr a vybere si sám kam to dá, tak mě to moc nepomůže...

... už si připadám jako idiot, ale mě nikdy nic nefungovalo tak jako ostatním i když jsme měli všichni stejný podmínky :-)
« Poslední změna: 11 Října 2011, 22:05:42 od PETR67S »

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #18 kdy: 11 Října 2011, 22:05:32 »
Nerozumím. Přečti si prosím pořádně odkazovaného průvodce instalací.

Nebo nainstaluj Ubuntu "jako program ve Windows": wubi.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #19 kdy: 11 Října 2011, 22:35:43 »
LiveCD vám naběhne?
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

PETR67S

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #20 kdy: 11 Října 2011, 22:38:55 »
Jo, z CD to naběhne normálně...

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #21 kdy: 11 Října 2011, 22:46:05 »
Takže bych udělal následující
1) odpojil všechny disky
2) připojil kartu 8GB (instalace chce cca 4.4GB, z alternate CD stačí 4GB ale skoro nic už nedoinstalujete)
3) nabootoval z CD a udělal instalaci na kartu - dejte použít celý disk, on si to instalátor zformátuje na ext4, na fatXX zapomeňte.
4) připojit disky zpět
5) v biosu nastavit pořadí bootování 1) karta, 2) hdd

Když budete mít vloženou kartu tak najedete do Ubuntu, když ji vloženou mít nebudete najede původní systém. Na původních discích nebude instalací změněný ani byte.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

PETR67S

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #22 kdy: 11 Října 2011, 23:59:29 »
Tak tohle řešení vypadá hodně radikálně, ale funkčně a bez rizika. To určitě zkusím. Ale asi ne už dneska.
Zkoušel jsem teď to wubi a vypadá to že mě to nepěkně nakoplo Wokna, startovali potom asi 15 minut a stejně se nakonec nespustilo všechno a nešli restartovat, jen resetovat.
Popíšu jak jsem dělal wubi:
Spustil jsem to ze staženého .exe i když .iso mám. To .iso jsem podle návodu zkopíroval do složky s .exe aby se při instalaci nemuselo nic stahovat. Nastavil jsem aby se to nainstalovalo na HDD na kterém je volných asi 250G a instalaci jsem přidělil 20G. Po potvrzení si instalátor udělal svoje a chtěl restartovat PC. Tak jsem ho restartoval, po naběhnutí výběru systému potvrdil UBUNTU a co bylo dál cituji:
"Try (hd0,0): NTFS5:error: "prefix" is not set.
 error: no such device: /ubuntu/disks/root.disk
 error: no such device: /ubuntu/instal/boot/grub/grub.cfg
-tady byl ještě jeden řádek, ale probliknul tak rychle že jsem ho nestihnul ani přečíst, natož opsat-"
Po tom probliknutí zmizela celá stránka a oběvila se další:
"GNU GRUB version 1.99ˇ rc1-13ubuntu3
Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions.
grubs_".
I když jsem si to dal do překladače, tak moudrej z toho nejsem.
To poslední podtržítko zase blikalo a dalo se tam psát.
No nic chytrýho mě nenapadlo tak jsem tam nic nepsal, resetoval a čekal na ty Wokna. Zkusím je nějak dát dohromady, zbavím se všeho z Ubuntu a potom to zkusím na tu kartu z CD bez HDD, tohle řešení se mě fakt líbí.

PETR67S

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #23 kdy: 12 Října 2011, 10:49:13 »
Tak jsem to zkusil ještě v noci. Tuhnul jsem u toho tak jsem to asi po pěti minutách zabalil a šel jsem spát. PC jsem nechal zapnutej, instaloval z CD na kartu a všechny disky byli odpojený. Na obrazovce bylo okno z Ubuntu a místo šipky kurzoru se točilo kolečko. Před chvilkou jsem k tomu zase přišel a na obrazovce bylo totéž co večer, asi před devíti hodinami. Nebylo to kousnutý, okno se dalo chytit a přesunout, myš reagovala ale volba nahoře nenabízela vypnutí ani restart tak jsem to musel zase resetovat tlačítkem.
No ale jedna pozitivní věc na tom je, aspoň jsem si při tom odpojování HDD uklidil v bedně, už tam bylo hodně prachu...

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re:UBUNTU 11.04 čeština
« Odpověď #24 kdy: 12 Října 2011, 15:46:42 »
Zkuste totéž z alternate cd, tam se můžete přepnout v případě záseku na diag. konzoli (alt+f4 myslím, nebo někde kolem).
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.