Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kdo pomůže začátečníkovi  (Přečteno 4535 krát)

emines

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Kdo pomůže začátečníkovi
« kdy: 19 Listopadu 2016, 11:32:23 »
Ahoj lidičky, jsem nový uživatel Ubuntu 16.04 - začátečník, dříve bývalý ajťák-technik sítí na Win (již v důchodu 66let) a těšil jsem se na nový OS Ubuntu, jenže jsem tvrdě narazil, nechápu principy a složitost nastavení, instalace, upgrade apod. a na "vyšku" už mě asi nevezmou  :) takže musím bojovat nebo se vrátit do Wincků a tiše smutnit...  :'(
Pokud by se tady našel nějaký dobrosrdečný dobrovolník a občas mi poradil, než se do toho trochu dostanu, dostane půl království a moji ženu zadarmo  :)

Teď vážně, mám nainstalovanou Mozillu Firefox 46 a chtěl jsem ji upgradovat na novou 50, nikde jsem nenašel aut. upgrade a tak se mi podařila 50tka stáhnout jako ZIP a po delším pátrání jsem ji našel někde v TEMPu (místo ve stažených - nechápu proč). Ovšem když jsem tu 50tku rozbalil a spustil z místa rozbalení přímo program Firefox, tak se sice otevřel a fungoval, ale když kliknu na ikonu Firefox v levém menu, tak se mi otevírá stále stará 46. Nevím jak tu staženou zazipovanou 50tku nainstalovat, aby přemazala tu starou 46tku.

Pokud se tady najde nějaký odborník s pevnými nervy a dokázal by mně, laikovi, podrobně a srozumitelně popsat jak postupovat, budu mu zavázán a rád vypomůžu zase v jiné oblasti (hudba, foto, video, jachting apod. - až příp. osobně).

Předem díky všem hodným a vstřícným ubunťákům, kteří dokáží pochopit laika, začátečníka a ještě mu pomoci.

Hezký den - Emi - http://emines.webnode.cz/

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #1 kdy: 19 Listopadu 2016, 12:14:13 »
« Poslední změna: 19 Listopadu 2016, 15:04:33 od Cuore »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #2 kdy: 19 Listopadu 2016, 12:27:49 »
Hmm, uz aj toto sa im podarilo pokazit? Ked som to robil naposledy tak stacilo ist do nastavenia-preferovane aplikacie vybrat browser, kliknut na iny... a vybrat spustaci subor. Ale pozeram ze cannonical sa stale viac drzi toho ze co sa da spravit zlozito to sa bude nastavovat este zlozitejsie.

P.s emines najjednoduchsie je chvilu pockat az FF50 daju do repozitarov a potom ti pride s beznymi aktualizaciami. Byva to tak 1-2 tyzdne.

Prave som zkontroloval aktualizacie a uz tam je.
« Poslední změna: 19 Listopadu 2016, 12:39:42 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

jmp

  • Host
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #3 kdy: 19 Listopadu 2016, 12:53:59 »
hmm, já mám firefox 50 na ubuntu 16.04 ze standardních aktualizací (tedy netřeba nic řešit)

emines

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #4 kdy: 19 Listopadu 2016, 13:14:29 »
Ahoj Cuore, nejsem zase takový "bůůů" jak si myslíš i když jsem byl na IT asi jen 3 roky, jako technik sítí, původně jen elektromontér, takže jsem k SW nepřišel, pouze sám laicky na WIN-XP a taky vím co je Google a Bing, ale zkus si uvědomit, když přijedeš třeba do Arabských emirátů nebo do Maďarska, jestli se tam domluvíš?!
Stačí, když mi tady někdo poradí jako rozumní kamarádi výše a stačí, ale pokud na mne někdo vychrlí nějaké neznámé zkratky, fráze, slang linuxu, tak mám sice možnost si to pohledat na Google nebo Bingu, ale to bych u toho strávil tak týden a kouřilo by se mi z hlavy a do té mé (66) už se toho moc nevejde, resp. nejde to tam nacpat, poznáš v mém věku taktéž.  :)
A linux a wincky nemají nic společného, snad jen klávesnici a myš, proto se nestydím napsat, že jsem začátečník a poprosit o pomoc, protože chodit na vyšku kvůli upgrade FF se mi nechce  :)
Proto jsem prosil o schovívavost, trpělivost... jinak by mne to odradilo, už nemám tolik času jako Ty a zkus si uvědomit kolik času jsi strávil ty, než jsi pochopil linux?  :)

PS - přesto díky za ten tvůj odkaz i když je to v angličtině a já se učil zamlada povinně rusky  :D
PS2 - já pomáhám zdarma všem slabším na WIN přes TeamViewer a to jsou totální laici a je jich dost, ale dovedu si představit jejich schopnosti a podle toho jim radím či pomáhám, protože nikdo nemůže vědět všechno...

Měj se a směj se  8)




Promiň ale pokud se někdo pohybuje celý život v IT, tak by si mohl poradit s googlem
http://libre-software.net/how-to-install-firefox-on-ubuntu-linux-mint/
Kód: [Vybrat]
http://ubuntuhandbook.org/index.php/2016/11/mozilla-firefox-50-released/atd.
« Poslední změna: 19 Listopadu 2016, 13:52:37 od emines »

emines

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #5 kdy: 19 Listopadu 2016, 13:51:21 »
...tak jsem teď znovu prohledal nastavení, v aktualizacích mám vše povolené, ale FF je stále 46, když jsem hledal ten ZIP 50 v TEMPu, tak už tam není, někam zmizel, dokonce jsem ho před tím někam rozbalil (asi do toho tempu) a ani vyhledávání mi to už nenašlo, tak nechápu.... no počkám jestli se to upgradne samo, nemám už nervy bojovat s větrnými mlýny...  :(
závidím všem, co tomu rozumí....  :'(
Nejste někdo tady z okolí Přerova? mám tady sice jednoho kamaráda, co mě do toho nabonzoval, ale ten nemá čas a nebo nervy...  :-\

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #6 kdy: 19 Listopadu 2016, 14:09:17 »
Stáhni si a nainstaluj FF 32bit https://sourceforge.net/projects/ubuntuzilla/files/mozilla/apt/pool/main/f/firefox-mozilla-build/firefox-mozilla-build_50.0-0ubuntu1_i386.deb/download

nebo 64bit https://sourceforge.net/projects/ubuntuzilla/files/mozilla/apt/pool/main/f/firefox-mozilla-build/firefox-mozilla-build_50.0-0ubuntu1_amd64.deb/download

Podle toho jestli máš 32 nebo 64bit Ubuntu
----------------------------------------------
Tento FF se nainstaluje do /opt  takže bys měl Firefox 2x. Proto napřed ten co máš odinstaluj
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove firefox
Nový FF už budeš aktualizovat stejně jako ve win. Tj. O aplikaci atd...
« Poslední změna: 19 Listopadu 2016, 14:26:55 od juwa2 »

jarek163

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 67
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #7 kdy: 19 Listopadu 2016, 14:11:35 »
Firefox 50 mám v synapticu
https://postimg.org/image/ihy7scqqd/

emines

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #8 kdy: 19 Listopadu 2016, 14:42:26 »
kde to najdu ten SYNAPTIC? máš úplně jiný desktop než já a vyhledávaní mi žádný SYNAPTIC nenašlo...  :(

Firefox 50 mám v synapticu
https://postimg.org/image/ihy7scqqd/

jmp

  • Host
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #9 kdy: 19 Listopadu 2016, 14:45:28 »
spousta informací je zde na wiki.ubuntu.cz (možná místy zastaralé, ale rámcovou představu o systému to docela stačí)

http://wiki.ubuntu.cz/instalace%20program%C5%AF/synaptic?redirect=1id=synaptic

emines

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #10 kdy: 19 Listopadu 2016, 14:49:35 »
zatím jsem žádný nový FF neinstaloval pouze stáhnul 50 ZIP a někam rozbalil, šel i spustit (ale neinstaloval), a ten se mi ztratil a nevím jak to instalovat, jinak mám U16.04 32bit

NEVÍM JAK NĚCO ODINSTALOVAT, NATOŽ INSTALOVAT
potřebuji rady jako, najdi, otevři, zadej, klikni.... jak pro bl...bce
dík za pochopení

Teď jsem našel nějakou nabídku update celého Ubuntu, teď to probíhá, tak uvidím jak to dopadne


Stáhni si a nainstaluj FF 32bit https://sourceforge.net/projects/ubuntuzilla/files/mozilla/apt/pool/main/f/firefox-mozilla-build/firefox-mozilla-build_50.0-0ubuntu1_i386.deb/download

nebo 64bit https://sourceforge.net/projects/ubuntuzilla/files/mozilla/apt/pool/main/f/firefox-mozilla-build/firefox-mozilla-build_50.0-0ubuntu1_amd64.deb/download

Podle toho jestli máš 32 nebo 64bit Ubuntu
----------------------------------------------
Tento FF se nainstaluje do /opt  takže bys měl Firefox 2x. Proto napřed ten co máš odinstaluj
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove firefox
Nový FF už budeš aktualizovat stejně jako ve win. Tj. O aplikaci atd...

WeltRaum

  • Host
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #11 kdy: 19 Listopadu 2016, 14:59:04 »
@ Coure, juwa2 – ponúknuť začiatočníkovi sťahovanie a manuálnu inštaláciu aktuálnej verzie FF je naozaj nevhodné, nakoľko aktuálna verzia FF dorazí do systému cez oficiálne zdroje s opozdením, ako uviedol TIBOR – tá tam však už k dnešnému dňu je. Nuž a ak by ste obaja trochu čítali, čo emines uviedol v príspevku vyššie, tak by ste sa možno obaja nad svojimi odpoveďami zamysleli a neponúkali inštaláciu z externého zdroja, ktorý môže v systéme narobiť neplechu so závislosťami.
  ::)
@emines:
Citace
...tak jsem teď znovu prohledal nastavení, v aktualizacích mám vše povolené, ale FF je stále 46
Ak máte v systéme naozaj verziu 46, tak to môže znamenať, že systém nemáte riadne zaktualizovaný. Otvorte terminál http://wiki.ubuntu.cz/syst%C3%A9m/p%C5%99%C3%ADkazov%C3%A1%20%C5%99%C3%A1dka/termin%C3%A1l?redirect=1id=termin%c3%a1l
 alebo kláv.skratkou Ctrl + Alt + T a postupne zadajte príkazy:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
Po aktualizácii systému by ste už mali mať verziu FF 50.

Citace
kde to najdu ten SYNAPTIC?
Synaptic nie je v Ubuntu nainštalovaný a tak ho treba doinštalovať, buď cez Centrum softvéru alebo opäť cez terminál:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install synaptic

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #12 kdy: 19 Listopadu 2016, 15:03:59 »
Nezlob se, ale s windows ses musel taky naučit a byla to pro tebe španělská vesnice. S tím ti opravdu nikdo nepomůže a nebude za tebe chroustat wiki. To je doopravdy dobrý začátek, já když instaluji systém, tak pravidelně jedu podle wiki pak průvodce po instalaci. Navic ty dva odkazy co jsem ti dal je popsáno vše krok po kroku, stačí pouze kopírovat příkazy do terminálu. S překladem ti pomůže zase google překladač. Taky jsem se učil rusky pak němčinu a v oboru IT se nepohybuji vůbec. Chce to čas a píli, za začátečníka se považuji stále  ;).

emines

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #13 kdy: 19 Listopadu 2016, 15:04:17 »
WeltRaum - díky za info, ted jsem našel možnost aktualizace celého Ubuntu, asi 400MB, tak se to stahuje a instaluje (píšu z druhého PC) tak uvidím jak to dopadne, dám vědět....

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #14 kdy: 19 Listopadu 2016, 15:09:24 »
@ Coure, juwa2 – ponúknuť začiatočníkovi sťahovanie a manuálnu inštaláciu aktuálnej verzie FF je naozaj nevhodné, nakoľko aktuálna verzia FF dorazí do systému cez oficiálne zdroje s opozdením, ako uviedol TIBOR – tá tam však už k dnešnému dňu je. Nuž a ak by ste obaja trochu čítali, čo emines uviedol v príspevku vyššie, tak by ste sa možno obaja nad svojimi odpoveďami zamysleli a neponúkali inštaláciu z externého zdroja, ktorý môže v systéme narobiť neplechu so závislosťami.
  ::)
@emines:
Citace
...tak jsem teď znovu prohledal nastavení, v aktualizacích mám vše povolené, ale FF je stále 46
Ak máte v systéme naozaj verziu 46, tak to môže znamenať, že systém nemáte riadne zaktualizovaný. Otvorte terminál http://wiki.ubuntu.cz/syst%C3%A9m/p%C5%99%C3%ADkazov%C3%A1%20%C5%99%C3%A1dka/termin%C3%A1l?redirect=1id=termin%c3%a1l
 alebo kláv.skratkou Ctrl + Alt + T a postupne zadajte príkazy:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
Po aktualizácii systému by ste už mali mať verziu FF 50.

Citace
kde to najdu ten SYNAPTIC?
Synaptic nie je v Ubuntu nainštalovaný a tak ho treba doinštalovať, buď cez Centrum softvéru alebo opäť cez terminál:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install synaptic
První si přečti co ostatní radí a pak můžeš moralizovat. V druhém odkazu jsem poslal, že aktualizace dorazí v bezpečnostních aktualizacích. A v prvním odkazu jsem poslal postup manuální instalace, protože o ni se tazatel neúspěšně pokoušel. Takže si mimo mísu....

emines

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #15 kdy: 19 Listopadu 2016, 15:21:16 »
PROSBA VŠEM
přátelé hlavně se tady nehádejte a nevyčítejte kdo co jak napsal, jsem upřímně rád za každou radu, nutí mě to přemýšlet a vážím si jakékoliv pomoci, i od Cuore, jen se snažím vysvětlit jaký mám problém a že už fakt v mém věku nemám šanci ani schopnost se něco nového učit, tak s tím bojuju jak to jde...
Jsem pouhý uživatel, nikoliv "závislák" na PC, dělám hlavně do muziky, foto-video, jachtingu atd. viz mé weby, odkaz na začátku. Kdo má zájem spolupracovat atp., rád ho uvítám ...

JEŠTĚ JEDNOU DÍKY VŠEM A BUĎME NA SEBE HODNÍ!!!

emines

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #16 kdy: 19 Listopadu 2016, 15:31:37 »
Vážení přátelé, takže právě mi doběhlo upgrade celého systému (asi 400MB) a FF už mám 50...
Děkuji všem za trpělivost a všem srdečně a upřímně děkuji za rady, jen prosím při dalších mých dotazech o větší toleranci, pochopení a trpělivost.

Hezký den - Emi  (je mi 66, ale i s mladšími přáteli si tykám...  8)  )
http://emines.webnode.cz/

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #17 kdy: 19 Listopadu 2016, 17:11:54 »
@emines
Citace
dělám hlavně do muziky, foto-video
Nebola by vzhladom na Tvoje záujmy pre Teba vhodnejšia distribúcia Ubuntu Studio?
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

emines

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #18 kdy: 19 Listopadu 2016, 17:18:34 »
vxmery - ahoj a díky za radu, díval jsem se na to, ale je to asi v angličtině a já už mám svoje PRG na muziku ověřené a hlavně české a umím s nimi zacházet, učit se něco nového bych už asi nezvládnul...
moc díky za info  8)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Kdo pomůže začátečníkovi
« Odpověď #19 kdy: 19 Listopadu 2016, 17:24:51 »
Programy z ubuntu studio sa daju doinstalovat aj do klasickeho ubuntu cize je to jedno. Nieje treba preinstalovavat.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.