Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak setrit baterku  (Přečteno 29838 krát)

Kazekage

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 256
  • Stand or Die
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #25 kdy: 26 Června 2008, 22:11:15 »
Se omlouvám - asi jsem ta nejlamovatější lama na světě. Nenašel jsem na Ubuntu nikde "cpu frequency monitor" - ani mezi dostupnými aplikacemi, ani nikde v nabídce. Prosím poraďte...

cat /proc/cpuinfo mi pořád vypisuje bez ohledu na zatížení procesoru, že jede na cpu MHz: 1862,016.

ja mam ciez pocit ze som stale lamka napr oproti quakerovi :)

to je normalny applet co mozes hodit na listu, tak ako kos
Proste klikni pravym na panel das ADD TO PANEL a len najdes cpu frequency monitor
Asus_F3KA_Ubuntu_8.04_32bit
Desk:A8n32_sli_deluxe, 3700+ Amd_OC, 2GB_ram, 1950xt_ati_radeon: Ferdora_9, Win_XP_pro
Xbox_360_Premium :) flash Nokia_E61_Symbian_S60_3rd_edition Ghost_In_The_Shell Star_Wars_fan  HTC_HD_user

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #26 kdy: 28 Června 2008, 09:46:01 »
Se omlouvám - asi jsem ta nejlamovatější lama na světě. Nenašel jsem na Ubuntu nikde "cpu frequency monitor" - ani mezi dostupnými aplikacemi, ani nikde v nabídce. Prosím poraďte...

cat /proc/cpuinfo mi pořád vypisuje bez ohledu na zatížení procesoru, že jede na cpu MHz: 1862,016.


tak zkuste
Kód: [Vybrat]
sudo modprobe acpi-cpufreqa poté
Kód: [Vybrat]
sudo cpufreq-selector -g powersave -c 0pro jádro 0
Kód: [Vybrat]
sudo cpufreq-selector -g powersave -c 1 pro jádro 1




honorguard

  • Host
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #27 kdy: 01 Července 2008, 01:14:02 »
Je velice pravděpodobné že jsem to sem už psal, ale mě notebook na XP vydrží stejně jako s Kubuntu a nemám žádné ořezané jádro ani nic podobného. Rozhodně ten rozdíl nepřesahuje 10 minut. Při normálním provozu (tj. když píšu PHP) mi ntb vydrží 3 hodiny 10 minut se stlumeným displayem. Když mám zapnutou wifinu tak 2 hodiny. (+- 10 minut) Co nejvíce ubírá baterii jsou bedničky co jsou integrované v ntb a potom větrák :D. Tedy vlastně jednou za čas topení. Jednou za čas se na mě opera naštve, a notebook mi na klíně začíná skoro hořet, jak se přehřívá procesor... to mi Opera vybije baterii skoro za 20 minut a nemusím dělat nic, ale stačí ji restartovat a je to ok :D.

Jinak všechny tyhle statistiky jsou s KDE4 a compizem.

Mimochodem špatný program na monitoring není třeba htop (v konsoli).

Kazekage

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 256
  • Stand or Die
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #28 kdy: 01 Července 2008, 08:57:45 »
Je velice pravděpodobné že jsem to sem už psal, ale mě notebook na XP vydrží stejně jako s Kubuntu a nemám žádné ořezané jádro ani nic podobného. Rozhodně ten rozdíl nepřesahuje 10 minut. Při normálním provozu (tj. když píšu PHP) mi ntb vydrží 3 hodiny 10 minut se stlumeným displayem. Když mám zapnutou wifinu tak 2 hodiny. (+- 10 minut) Co nejvíce ubírá baterii jsou bedničky co jsou integrované v ntb a potom větrák :D. Tedy vlastně jednou za čas topení. Jednou za čas se na mě opera naštve, a notebook mi na klíně začíná skoro hořet, jak se přehřívá procesor... to mi Opera vybije baterii skoro za 20 minut a nemusím dělat nic, ale stačí ji restartovat a je to ok :D.


Tak to ti zavidim. Ja skusim buchnut do notasu iny disk a skusim kolko da fedora na baterke.
Asus_F3KA_Ubuntu_8.04_32bit
Desk:A8n32_sli_deluxe, 3700+ Amd_OC, 2GB_ram, 1950xt_ati_radeon: Ferdora_9, Win_XP_pro
Xbox_360_Premium :) flash Nokia_E61_Symbian_S60_3rd_edition Ghost_In_The_Shell Star_Wars_fan  HTC_HD_user

1x23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 449
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #29 kdy: 08 Července 2008, 16:30:15 »
ahoj u me frekvence nejde nastavit pise mi to že to neni podporovane.
ale zajimalo by me jak ručne umrtvim USB,LAN a wifi,čtečka karet a dalši.
Tak aby mi zustalo jenom duležite věci pro chod: hdd, cpu.....
NTB: Lenovo P50. OS - Ubuntu 18.04

Linux registred user: 499415

puba

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 225
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #30 kdy: 08 Července 2008, 22:18:07 »
ahoj u me frekvence nejde nastavit pise mi to že to neni podporovane.
ale zajimalo by me jak ručne umrtvim USB,LAN a wifi,čtečka karet a dalši.
Tak aby mi zustalo jenom duležite věci pro chod: hdd, cpu.....
§
umrtvis to napriklad (pouzivam Powertop, abych videl v konzoli, co nejvic zere a kolik Watu to zrovna zere - zobrazi se az po chvili):

INFORMACE O NAPAJENI (podarilo se mi dostat z 20W na 9W)
Kód: [Vybrat]
powertop

tam to nabidne, co vypnout (dole napise, kterou klavesu zmacknout pro vypnuti)

VYPNUTI USB, FIREWIRE A POD.
Kód: [Vybrat]
sudo rmmod uhci_hcd
sudo rmmod ehci_hcd
sudo rmmod ohci1394

Jinak pouzivam UbuntuTweak, kde jedna ze spodnich zalozek je na nastaveni napajeni a jde tam naklikat, aby se jelo na nejnizzsim taktu, kdyz to jede na baterku.

Taky mam vecne vypnute repraky a zapnou se OnDemand, akorad to vzdycky trosku lupne, nez se ozve prvni zvuk (treba se nekdo prihlasuje na ICQ, tak se ozve LUP a pak zvuk TUDUDUM)
HP Pavilion dv2058ea (Intel Core Duo 1,66GHz, 2GB RAM, Geforce 7200 Go - 256MB, WD-120 GB sata, WiFi, Bluetooth, ctecka 5in1 ), Ubuntu HH 8.04

1x23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 449
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #31 kdy: 09 Července 2008, 11:28:02 »
super tak to jde dostal jsem se na 18w a asi 2.1hodiny, ale pořád tam ješte hodně žere wifi.

Kód: [Vybrat]
43,1% ( 65,7)       <interrupt> : ndiswrapper, i915@pci:0000:00:02.0
  42,0% ( 64,0)              Xorg : schedule_timeout (process_timeout)
   7,0% ( 10,7)       compiz.real : schedule_timeout (process_timeout)
   1,8% (  2,7)    gnome-terminal : schedule_timeout (process_timeout)
   0,7% (  1,0)              ntpd : do_setitimer (it_real_fn)
   0,7% (  1,0)            dhcdbd : schedule_timeout (process_timeout)
   0,7% (  1,0)           ntos_wq : wrap_set_timer (timer_proc)

jak lze teda vupnout tu wifi, ?
ještě mě napadlo jak lze vypnout klavesnici, ale u te lanky mi pořád sviti ledky tak bych řekl že asi neni vypla jde vypnout uplně?
« Poslední změna: 09 Července 2008, 11:30:23 od 1x23 »
NTB: Lenovo P50. OS - Ubuntu 18.04

Linux registred user: 499415

pousteVnik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 182
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #32 kdy: 09 Července 2008, 14:46:15 »
Citace
Taky mam vecne vypnute repraky a zapnou se OnDemand, akorad to vzdycky trosku lupne, nez se ozve prvni zvuk (treba se nekdo prihlasuje na ICQ, tak se ozve LUP a pak zvuk TUDUDUM)
ahoj kde se přepiná ted zvuk na OnDemand???
« Poslední změna: 09 Července 2008, 14:54:21 od pousteVnik »

honorguard

  • Host
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #33 kdy: 10 Července 2008, 09:12:10 »
Citace
Taky mam vecne vypnute repraky a zapnou se OnDemand, akorad to vzdycky trosku lupne, nez se ozve prvni zvuk (treba se nekdo prihlasuje na ICQ, tak se ozve LUP a pak zvuk TUDUDUM)
Jo, tak přesně tohle se mi děje když pc probudím z uspání do paměti. Jinak wifi mi taky žere hodně baterky. Když jedu na netu přes wifi kartu tak mi to na poloviční podsvícení displaye drží cca 2 hodiny.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #34 kdy: 10 Července 2008, 18:15:44 »
Nemohol by mi niekto z vas vysvetlit ako to mam citat?
Jednoducho co, co znamena? Samozrejme ten procesor viem.
 
Kód: [Vybrat]
    PowerTOP version 1.9       (C) 2007 Intel Corporation

                                      P-states (frequencies)
                                        1,80 Ghz     9,5%
                                        1,60 Ghz     9,5%
                                         800 Mhz    81,1%

< Detailed C-state information is only available on Mobile CPUs (laptops) >

Wakeups-from-idle per second : 358,7    interval: 10,0s
no ACPI power usage estimate available

Top causes for wakeups:
  31,2% (224,7)       <interrupt> : extra timer interrupt
  30,7% (220,5)      <kernel IPI> : Rescheduling interrupts
  20,6% (147,9)       <interrupt> : eth0
   6,7% ( 48,0)       <interrupt> : ohci_hcd:usb1, HDA Intel
   2,1% ( 15,0)       <interrupt> : acpi
   1,4% (  9,8)   <jadro systému> : ehci_irq (ehci_watchdog)

Suggestion: Enable SATA ALPM link power management via:
  echo min_power > /sys/class/scsi_host/host0/link_power_management_policy
or press the S key.
 Q - Ukončiť     R - Obnoviť    S - SATA Link Power Management

Inak mam AMD procesor, podporuje to aj ten? Ked je tam uvedene intel corporation.

P.s idem medzitym pozriet nieco o tom na google.

Uz som prisiel na to kde je chyba. Mal som ntb napajany zo siete.
Kód: [Vybrat]
     PowerTOP version 1.9       (C) 2007 Intel Corporation

                                      P-states (frequencies)
                                        1,80 Ghz     0,0%
                                        1,60 Ghz     0,0%
                                         800 Mhz   100,0%

< Detailed C-state information is only available on Mobile CPUs (laptops) >

Wakeups-from-idle per second : 348,2    interval: 10,0s
Power usage (ACPI estimate): 25,1W (1,8 hours)

Top causes for wakeups:
  42,1% (292,3)      <kernel IPI> : Rescheduling interrupts
  24,7% (171,2)       <interrupt> : extra timer interrupt
  12,4% ( 85,7)           firefox : schedule_timeout (process_timeout)
   6,8% ( 46,9)       <interrupt> : ohci_hcd:usb1, HDA Intel
   3,3% ( 23,0)           firefox : futex_wait (hrtimer_wakeup)
   2,0% ( 13,6)       <interrupt> : acpi

Suggestion: Enable SATA ALPM link power management via:
  echo min_power > /sys/class/scsi_host/host0/link_power_management_policy
or press the S key.
 Q - Ukončiť     R - Obnoviť    S - SATA Link Power Management

« Poslední změna: 10 Července 2008, 18:24:25 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

puba

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 225
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #35 kdy: 13 Července 2008, 13:20:39 »
Citace
Taky mam vecne vypnute repraky a zapnou se OnDemand, akorad to vzdycky trosku lupne, nez se ozve prvni zvuk (treba se nekdo prihlasuje na ICQ, tak se ozve LUP a pak zvuk TUDUDUM)
ahoj kde se přepiná ted zvuk na OnDemand???

Tu je odkaz (zminka o HDA audio), ale bacha! Je to napsano pro Paviliony, tak nevim, jak to bude fungovat u vas:

http://aldeby.org/blog/index.php/linux-laptop-power-saving-customization.html

Jinak tu WIFi vypinam rucne vypinacem, takze softwarove vypnuti nepotrebuji (ale vim, ze to jde vypnout i softwarove, bohuzel si uz nepamatuji, jak)
HP Pavilion dv2058ea (Intel Core Duo 1,66GHz, 2GB RAM, Geforce 7200 Go - 256MB, WD-120 GB sata, WiFi, Bluetooth, ctecka 5in1 ), Ubuntu HH 8.04

puba

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 225
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #36 kdy: 13 Července 2008, 13:24:27 »
Jinak se jeste doporucuje kazde tri mesice refresovat baterku:

1. date v nastaveni napajeni u modu baterie: Pri kriticky nizkem stavu baterie - Nedelat nic
Tim se notas vybije uplne do mrte.
POZN: Urcite vice vybijete baterku, kdyz se vybiji pomaleji (co vypnout jde, tak vypnout - WIFi, USB, Tuchpad a tak- a pockat, az ji dojde uplne stava)

2. Pote jej nabijte uplne na maximalni kapacitu

3. Udelat to takhle trikrat po sobe.

POZN:
Jinak moje baterka normalne vydrzi tak 1,5 az 2 hod (je tak na 70procentech puvodni kapacity z vyroby), ale kdyz vse povypinam, tak vydrzi az 3 hodiny pri prehravani MP3 a zapnutem LCD.
« Poslední změna: 14 Července 2008, 11:45:45 od puba »
HP Pavilion dv2058ea (Intel Core Duo 1,66GHz, 2GB RAM, Geforce 7200 Go - 256MB, WD-120 GB sata, WiFi, Bluetooth, ctecka 5in1 ), Ubuntu HH 8.04

Kazekage

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 256
  • Stand or Die
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #37 kdy: 13 Července 2008, 20:49:53 »
pls mozes to napisat este raz nic z toho nerozumiem, sa mi to zle cita, ako keby to boli slova niekoho posilneneho alkoholom (sorry nechcem ta urazit) pls tak to skus napisat inac

Diki
Asus_F3KA_Ubuntu_8.04_32bit
Desk:A8n32_sli_deluxe, 3700+ Amd_OC, 2GB_ram, 1950xt_ati_radeon: Ferdora_9, Win_XP_pro
Xbox_360_Premium :) flash Nokia_E61_Symbian_S60_3rd_edition Ghost_In_The_Shell Star_Wars_fan  HTC_HD_user

puba

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 225
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #38 kdy: 14 Července 2008, 11:36:52 »
pls mozes to napisat este raz nic z toho nerozumiem, sa mi to zle cita, ako keby to boli slova niekoho posilneneho alkoholom (sorry nechcem ta urazit) pls tak to skus napisat inac

Diki

Nevim na koho to plati, ale esli naozaj na me, tak prepac, ale musis napisat, cemu konkretne nerozumies (bod za bodom).

Ale aby jsem predesel dalsim flamum, tak jsem to poupravil.

PS: Alkoholom som naozaj posileny nebol ;)
« Poslední změna: 14 Července 2008, 11:46:37 od puba »
HP Pavilion dv2058ea (Intel Core Duo 1,66GHz, 2GB RAM, Geforce 7200 Go - 256MB, WD-120 GB sata, WiFi, Bluetooth, ctecka 5in1 ), Ubuntu HH 8.04

Kazekage

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 256
  • Stand or Die
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #39 kdy: 14 Července 2008, 12:12:28 »
uz tomu chapem, teraz je to lepsie.
diki
Asus_F3KA_Ubuntu_8.04_32bit
Desk:A8n32_sli_deluxe, 3700+ Amd_OC, 2GB_ram, 1950xt_ati_radeon: Ferdora_9, Win_XP_pro
Xbox_360_Premium :) flash Nokia_E61_Symbian_S60_3rd_edition Ghost_In_The_Shell Star_Wars_fan  HTC_HD_user

tom.i (Duriel)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
    • Tomíkův BLOG
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #40 kdy: 14 Července 2008, 16:26:31 »
Jinak se jeste doporucuje kazde tri mesice refresovat baterku:

1. date v nastaveni napajeni u modu baterie: Pri kriticky nizkem stavu baterie - Nedelat nic
Tim se notas vybije uplne do mrte.
POZN: Urcite vice vybijete baterku, kdyz se vybiji pomaleji (co vypnout jde, tak vypnout - WIFi, USB, Tuchpad a tak- a pockat, az ji dojde uplne stava)

2. Pote jej nabijte uplne na maximalni kapacitu

3. Udelat to takhle trikrat po sobe.

POZN:
Jinak moje baterka normalne vydrzi tak 1,5 az 2 hod (je tak na 70procentech puvodni kapacity z vyroby), ale kdyz vse povypinam, tak vydrzi az 3 hodiny pri prehravani MP3 a zapnutem LCD.
Myslim ze je to blbost takhle valit baterku kazdy tri mesice. Kazda LION nebo LIpolka vydrzi nejdyl, pokud ji vybijete max. do poloviny kapacity a pak nabijete. Cili pri polovicnim vybijeni ma LI-pol dalekko vice cyklu nabijeni nez kdyz ji vybijete do "nuly". Nejvice take baterkam skodi neustale vypinani a zapinani adapteru napajeni.
Ja mel pres 3roky HP nx6110 s travel baterkou.. a prvni odesla do vecnych lovist travel baterka, je to samozrejme protoze se nejcasteji vybijela do nuly a pak nabijela do plna..cili mela nejvic zateze.. Na baterku co je v notebooku jede notebook jeste doted a ma take prekrasnou kapacitu ;-)
HP 6715b, 2 GB RAM, TL-60 Turion64 X2, 2 GHz, ATI X1250, 15,4" 1680x1050, Archlinux x64

puba

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 225
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #41 kdy: 14 Července 2008, 19:09:42 »
Jak jsem nakoupil, tak prodavam:
http://aldeby.org/blog/index.php/howto-ubuntu-linux-on-hp-pavilion-dv2000-dv6000-dv9000-series-laptops#battery

Apropo mam XP recovery jiz z obchodu (notas byl jetej z HPresale programu) a uz v cistych Woknech byla podobna utilita, co delala s baterkou neco na tento zpusob, takze tomu docela verim.

Ale na toto tema (zivotnost a nabijeni akumulatoru) je strasne moc diskuzi a nikde jsem se nedocetl, jak to doopravdy je (jeden tvrdi tak, druhy onak). To, co jsem napsal predtim, se nazyva "Formatovani baterie" a postupuje se tak i v servisech mobilu (a hadejte, co se montuje do mobilu za clanky? ano jsou to "Lionky").

K tomu odchazeni baterek... Staci aby odesel jediny clanek a kapacita jde rapidne do haje, pac se:
1. zvysi zaber ostatnich clanku
a za 2. ten spatny clanek se snazi nabit od tech dobrych => vycucava ty dobre jako pijavice

Netrvdim ze moje pravda je ta spravna, ale na to kolikrat jsem baterku vybil (a ze to vetsinou delam skoro domrte) a nabil (na max) a to skoro kazdy den, tak baterka moc neztratila (behem 1 roku).
HP Pavilion dv2058ea (Intel Core Duo 1,66GHz, 2GB RAM, Geforce 7200 Go - 256MB, WD-120 GB sata, WiFi, Bluetooth, ctecka 5in1 ), Ubuntu HH 8.04

hoffmann

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 396
  • Linux user number: 480304
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #42 kdy: 14 Července 2008, 21:36:49 »
pro > puba

Co vim tedy ja tak Li-lon by se nikdy nemela uplne nechat vybit. Tim se nici. Uplne vybiti se doporucovalo u baterii NI-MH.



PAMĚŤOVÝ EFEKT

Co je to paměťový jev a hrozí i mé baterii? Dá se říci, že toto riziko hrozí všem baterií Ni-Cd a ve zmenšené míře i bateriím Ni-MH. Naopak tomuto jevu jsou naprosto imunní moderní baterie typu Li-Ion nebo Li-Pol. Tento jev je vyvolán postupnou degradací krystalické struktury elektrod baterie, a to tehdy, je-li baterie často nabíjena ještě před svým úplným vybitím. Tedy když při běžném používání necháme baterii nabíjet ještě předtím, než nám oznámí, že je naše baterie vybitá.

V tomto případě se totiž jemné krystalky elektrod postupně zvětšují, tím klesá jejich celková využitelná plocha a kapacita baterie se stále zmenšuje. Říká se, že si baterie pamatuje, jaká byla její skutečná kapacita v tomto cyklu využita a příště již odmítne za sebe vydat více.

Tento stav je naštěstí vratný, je tedy možné baterii vrátit téměř její původní kapacitu a to dvěma způsoby. Tím prvním a nebezpečným je rychlé vybití zkratem a tím druhým je hluboké vybití za běžného provozu tak, až se sám vypne.


BATERIE LITHIUM-IONTOVÉ (LI-ION)

I když se to možná nezdá, setkáváme se s tímto typem baterie již přes deset let. Při výrobě tohoto typu baterie bylo vždy nutné pamatovat více na bezpečnost, protože při nabíjení hrozí reálné riziko exploze a naopak při úplném vybité okamžité a nevratné poškození baterie.

Lithium-Iontové baterie jsou proto vybaveny elektronickými prvky, které kontrolují nabíjecí i vybíjecí napětí, proud i teplotu článku a snaží se zabránit při nabíjení/vybíjení velkým energetickým extrémům.

Oproti starší Ni-Mh uloží tyto články dokonce o dvacet i více procent energie navíc a nabízí tak mnohem větší napětí jednoho článku, což umožňuje výrazně snížit rozměry celé baterie. Počet nabíjecích cyklů se pohybuje okolo jednoho tisíce a doba nabíjení je přibližně dvě a půl hodiny.

Vzhledem k tomu, že u baterií typu Li-Ion je téměř nulový paměťový efekt, je případná ztráta kapacity trvalá. Ke ztrátě schopnosti přijímat elektrický náboj během dobíjení dochází u baterií typu Li-Ion pouze vlivem oxidace a koroze článků, které se objevují při provozu jako projev stárnutí. Kovy použité v článcích jsou zkonstruovány tak, aby pracovaly pouze určitou dobu. Tento přístup je výhodný z ekonomického hlediska. Některé chemikálie používané k maximálnímu zvýšení kapacity jsou totiž vysoce toxické.

Praktické rady majitelům Li-Ion baterií:
  • baterii můžete nabíjet v jakékoliv fázi jejich vybití, nejlépe kdykoliv, když máte po ruce nabíječku
  • baterii můžete nechat déle v nečinnosti, třeba i několik měsíců
  • nenechávejte baterii nikdy hluboce vybít
  • vzhledem k vysoké koncentraci elektrolytu nevystavujte baterii vysokým teplotám
Debian Jessie | Kernel 3.16.0-4-amd64 | XFCE 4.10,
- notebook HP630 Intel Pentium Dual Core B960 2,2 GHz | 6 GB DDR3 1333 MHz | Intel HD Graphics | HDD Toshiba 320 GB 5400 RPM S-ATA | DVD+/-RW SuperMulti DL s LightScribe 
- is dead notebook Asus A9RP Celeron M440 1,86 GHz | grafika ATI Radeon Xpress 200m | HD 60 GB | pamet DDR II 1024 MB | DVDRAM GSA-T40N HL-DT-ST | Wi-Fi ASUS

honorguard

  • Host
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #43 kdy: 14 Července 2008, 21:43:01 »
Co je podle vás vysoká teplota? Podle mě když jedou oba procesory na maximum třeba když virtualizuju, tak to může bejt v celku dost stupňů...

hoffmann

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 396
  • Linux user number: 480304
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #44 kdy: 14 Července 2008, 21:47:26 »
Tim se asi mysli napr. v letnim obdobi v automobilu atd.
Debian Jessie | Kernel 3.16.0-4-amd64 | XFCE 4.10,
- notebook HP630 Intel Pentium Dual Core B960 2,2 GHz | 6 GB DDR3 1333 MHz | Intel HD Graphics | HDD Toshiba 320 GB 5400 RPM S-ATA | DVD+/-RW SuperMulti DL s LightScribe 
- is dead notebook Asus A9RP Celeron M440 1,86 GHz | grafika ATI Radeon Xpress 200m | HD 60 GB | pamet DDR II 1024 MB | DVDRAM GSA-T40N HL-DT-ST | Wi-Fi ASUS

puba

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 225
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #45 kdy: 14 Července 2008, 23:34:01 »
pro > puba

Co vim tedy ja tak Li-lon by se nikdy nemela uplne nechat vybit. Tim se nici. Uplne vybiti se doporucovalo u baterii NI-MH.


Ano, mate pravdu, LiIon akumulator by se nikdy nemel vybít na 0V, protoze pote by nesly znovu nabít (problem reklamací u jednoho modelu SonyEricssonu - nemeli dobry firm, ktery by vybiti zabranil a v navodu to tez nemeli uvedeno).
Aby se to nestalo, tak o to se stara nevim kdo (laptop proste nedovoli vybiti pod urcitou mez - tedy alespon ne HP), kazdopadne ja se o to nestaram (notas si to hlida sam) a zdimu z baterky co to jde kazdy den.
Prece jenom kdyby odesla po dvou letech - to jako ted - nebyla by to pro me takova tragedie.

Je na kazdem, at si se svou baterkou zachazi posvem.

To, jestli ma ci nema pametovy efekt, o tom prave nechci polemizovat, protoze kazdy "odbornik" mi tvdi neco trochu jineho a ja nedokazu posoudit, kdo ma pravdu.

Kazdopadne jsem si vsiml jedne veci. Kdyz se mi laptop hybernuje pri kriticky nizkem napeti, tak zustava jeste asi 15 minut s blikajici diodou Power, zhasnutym displayem a vetrackem na plny vykon. Z toho usuzuji, ze se sam vybiji (funguje mi to tak i u Win i u Ubuntu).
A dale teda nachapu, proc, kdyz nema baterka pametovy efekt nabiji akumulatory az po 5% snizeni (proste, dokud se nevybije na 95%, tak nezacne nabijet). Dela to tak rovnez u Win i u Ubuntu.
HP Pavilion dv2058ea (Intel Core Duo 1,66GHz, 2GB RAM, Geforce 7200 Go - 256MB, WD-120 GB sata, WiFi, Bluetooth, ctecka 5in1 ), Ubuntu HH 8.04

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #46 kdy: 15 Července 2008, 00:59:53 »
Dost informací se nechá najít zde:
http://www.horejsi.cz/czech/akku/

A všeobecně na stránkách modelářů a robotiků.
Pracují především přímo se články

Akupacky v NTB mají vlastní elektroniku, která se o nabíjení stará. Dostupnost elektrické sítě neovlivním abych si mohl hlídat při jakém stavu baterie opět nabíjet ať už by bylo doporučováno cokoliv (úplně vybíjet, vybíjet jen do půlky atd.)
Protože více než hlídat si jak se chovám k baterii potřebuji mít ntb připravený k práci bez elektrické sítě tak se snažím mít baterii pokud možno stále nabitou. O ostatní ať se stará elektronika baterie.
(možná to je fake, odkaz bohužel nemám v bookmarcích, ale setkal jsem se s popisem kdy v krátké době velice rychle poklesla výdrž baterie v NTB nějakého výrobce, dotyčný bastlíř kterému to bylo podezřelé koupil novou, tu rozebral, použil z nové elektroniku a ze staré baterie články. Výdrž byla téměř jak u nové baterie. Spekuloval že výrobce z nějakého důvodu elektronikou omezuje počet nabíjení ap. Jak ale říkám, možná že to bylo fake. Osobně jsem nic takového nezkoušel a když jsem se pokusil toto info dnes vygooglit tak jsem neuspěl.)

Jediné co mohu ovlivnit je spotřeba NTB při práci. powertop mi hlásí že nejvíce wakeups (vysoko nad 30%)
Kód: [Vybrat]
<kernel IPI> : Rescheduling interruptsKdyž jsem používal na svém tabletu XP tak mi pro psaní poznámek 7 hodin vydržel, s Ubuntu jsem zhruba na čtyřech. Pokud bych potřeboval výdrž a neuspěl s pokusy o snížení spotřeby tak si přikoupím druhý aku stejně jako jej mám k foťáku. Vzhledem k tomu že si Ubuntu umí zapamatovat spuštěné okna, včetně pozice v dokumentu, tak aku mohu prohazovat bez toho abych musel všechno rozdělané znovu otevírat ručně. V použitelnosti bez elektrické sítě tímto u mne Ubuntu vyhrává na celé čáře i přes nižší výdrž na jeden aku.
« Poslední změna: 15 Července 2008, 01:02:02 od kiklhorn »
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

klop

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #47 kdy: 23 Července 2008, 14:11:00 »
Když nic nepomáhá zkuste tento web http://www.lesswatts.org/tips/ . Jsou tam obsaženy veškeré tipy pro linux jak šetřit energii. dokázal jsem ze svého notebooku dostat 3 hodiny a to používám externí disk.

centos

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #48 kdy: 02 Listopadu 2008, 23:54:36 »
Zdar, pročetl jsem několik témat včetně tohoto a už jsem myslel, že jsem konečně našel to, co potřebuju - Ubuntu Tweak pro automatickou změnu voltáže a frekvence CPU podle běhu síť/baterie (manuálně měnit frekvenci můžu, ale automatika je automatika). Jenže žádnou takovou volbu tam nevidím, ve správě napájení je jen pět položek. Mám odzkoušené, že procesor zvládá od 800MHz při 0,8V do 2000MHz při 1,025 či kolik voltů tam je (default). Toho by byla škoda nevyužít; neví někdo?
Arch Linux
last.fm, čsfd

honorguard

  • Host
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #49 kdy: 03 Listopadu 2008, 06:43:29 »
Hlavně jsem přišel na to že úplně nejdůležitější je baterii alespon občas používat. Ted jsem měl týden prázdniny a notebook jsem maximálně přenesl z obýváku do postele (takže jsem měnil akorát zásuvku) a asi po třech dnech byla úplně nabitá baterie nabitá při 97%... Stačilo ji ale jednou vybít a už je to zase OK.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.