Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: HP 4510s/grafika Intel/UBUNTU 10.04-problém s grafikou,wifi a CPU Fan [vyřešeno]  (Přečteno 11868 krát)

clovicek11

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
  • "Běžný uživatel" :)
Ahoj. Již 2 roky mám nouťas HP 4510s s grafikou Intel 4500 MHD a snažím se na něm provozovat Ubuntu. Zkoušel jsem verze od 9.10 až po 11.04 ale ve všech přetrvávají (s drobnými rozdíly) následující problémy:
- Ovladač grafické karty - jsou dostupné jen 2 varianty rozlišení (1366x768 a 640x480), občas se při zavření a znovu otevření LCD samo změní rozlišení.
- Wifi karta po probuzení ze SUSPENDu občas zůstane "vypnutá", neobnoví se připojení.
- CPU FAN se po probuzení ze SUSPENDu občas rozjede na plnou rychlost a už nezastaví (nemá to souvislost s teplotou - CPU je studenej)

 Za ty dva roky jsem prošel plno fór a návodů, ale bez úspěchu. Většina rad nefungovala nebo vedla k destrukci systému. Moje znalosti Linuxu nejsou moc valné, takže odborným výrazům nerozumím a neznám příkazy a vazby v GNU/Linux, ale nechci se vracet k Windows.
 Jistě se tu pohybuje pár zkušenejch linuxáků a ty prosím o pomoc.

Nyní mám nainstalovanou verzi 10.04 s Kernelem 2.6.32-31
Předem díky za rady.
« Poslední změna: 08 Září 2011, 20:49:49 od clovicek11 »
HTPC:     RPi3 + KODI
Desktop: Lenovo IdeaCentre K330 i7 + Linux Mint 19 + Win10

branec

  • Host
Kamarát ma notebook HP ale trieda 5 nie 4 ako ty a tam mu debian 6 squeeze šľape ako hodinky 32bit a kernel 2.6.32-5-686-bigmen a grafiku ma tú istú ako vy aj wifi kartu.
« Poslední změna: 19 Května 2011, 11:48:24 od branec »

clovicek11

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
  • "Běžný uživatel" :)
Díky za typ, ale to mi připadá jako útěk z boje. Ovladače aktualizovat určitě jdou, jen nemůžu přijít na to jak. Na různých fórech se  tenhle problém řeší, ale nikdy z toho nevyšel kloudný výsledek.
 Pokusím se svou situaci lépe popsat:
- ve zdrojích softwaru mám připraveny "PPA X-SWAT" a "PPA LAUNCHPAD" na kterých jsou ovladače Intel grafik.
- myslím si ale že u těch ovladačů bude závislost na nějakém jiném kernelu než mám já, ale neumím zjistit na jakém. Takže když ovladače jen aktualizuju, systém se po restartu kousne. Většinou sice naběhne prac.plocha, ale pak už na nic nereaguje.
- potřeboval bych tedy poradit, jaké ovladače instalovat a s jakým kernelem.

Předem díky za pomoc
HTPC:     RPi3 + KODI
Desktop: Lenovo IdeaCentre K330 i7 + Linux Mint 19 + Win10

branec

  • Host
X.Org X server -- Intel i8xx, i9xx display driver
This package provides the driver for the Intel i8xx and i9xx family
of chipsets, including i810, i815, i830, i845, i855, i865, i915, i945
and i965 series chips.

X.Org X Server 1.10.1
Release Date: 2011-04-15
X Protocol Version 11, Revision 0
Build Operating System: Linux 2.6.32-5-686-bigmem i686 Debian
Current Operating System: Linux k50ij 2.6.38-2-686 #1 SMP Sun May 8 14:49:45 UTC 2011 i686
Kernel command line: BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-2.6.38-2-686 root=UUID=1776a9bc-799a-46ff-98a5-8fcc9d1e0e5b ro quiet
Build Date: 01 May 2011  10:14:44AM
xorg-server 2:1.10.1-2 (Julien Cristau <jcristau@debian.org>)
Current version of pixman: 0.21.8

Linux 2.6.38-2-686 (2.6.38-5) for modern PCs
« Poslední změna: 19 Května 2011, 10:05:07 od branec »

clovicek11

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
  • "Běžný uživatel" :)
Díky. Můžeš mi to zkusit trochu rozvést?
Jestli to dobře chápu, jedná se o výpis z Debianu u toho tvého kamráda?
Je to použitelné i u Ubuntu 10.04?

Až budu odpoledne u svého PC tak se mrknu do Synapticu, ale zdá se mi že tam dostupné verze Kernelu kočí u řady 2.6.35....
Řadu 2.6.38 jsem tam neviděl.....
HTPC:     RPi3 + KODI
Desktop: Lenovo IdeaCentre K330 i7 + Linux Mint 19 + Win10

branec

  • Host
Aha vy máte 10.04 tam sú kerneli 32 až 35 A skúšali ste upggrade na 11.04 po prípade skúsiť LIVE 11.04 ? alebo LIVE Debiana 6, čo to spraví ? lebo tam už sú kerneli verzie 35 až 38 a new xorg... Len skúsiť ako by to tam šlo, a ak by to na tych LIVE bolo ok, tak by potom stačilo u vášho systému upgradnut kernel a xorg a problém by bol vyriešený....  Ak teda asi nechcete dať Ubuntu 11.04

clovicek11

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
  • "Běžný uživatel" :)
Jak jsem psal v úvodu, zkoušel jsem všechny verze od 9.10 po 11.04 ale ve všech se problémy více méně opakovali. U verze 10.04 jsem zůstal, protože i přes popsané problémy se dá celkem používat, tzn. nezasekává se.
 Live CD Debianu 6 jsem si už stáhnul tak to vyzkouším.
Nevím ale jak by to bylo s přeinstalací. Umí Debian převzít adresář /HOME vytvořený pro UBUNTU ? Nebo budu muset celý /HOME (umístěný na odděleném partition) zálohovat?
HTPC:     RPi3 + KODI
Desktop: Lenovo IdeaCentre K330 i7 + Linux Mint 19 + Win10

clovicek11

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
  • "Běžný uživatel" :)
..... tak zatím experimentuju sám a zdálo se že jsem uspěl.
- Nainstaloval jsem ovladač xserver-xorg-video-intel (2:2.11.0) z PPA zdroje ubuntu-x-swat.
- Nabídka rozlišení monitoru se mi rozšířila o další možnosti (už ne jen 1366x768 a 640x480) a ustaly i samovolné změny rozlišeni po suspendu nebo zavření LCD.
- pak jsem ale asi 2x instaloval běžné aktualizace z oficiálních zdrojů a všechno se pokazilo.... Nevím proč, protože jsem si nevšimnul že by mezi aktualizovanými balíky byly nějaké ovladače grafiky...
- takže jsem se vrátil k původnímu xserver-xorg-video-intel (2:2.9.1) a nevím co dál.....

Stále prosím o pomoc
Díky
HTPC:     RPi3 + KODI
Desktop: Lenovo IdeaCentre K330 i7 + Linux Mint 19 + Win10

clovicek11

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
  • "Běžný uživatel" :)
.... notáááák, nevěřím že ze 150 návštěvníků mého tématu by nikdo neměl nějakej nápad.   :(
 
HTPC:     RPi3 + KODI
Desktop: Lenovo IdeaCentre K330 i7 + Linux Mint 19 + Win10

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Používáš na ten Intel nějaký parametry v xorg.conf? Jestli jdou tedy nějaký použít ještě...Ta rozlišení by sis tam minimálně dát mohl..
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

clovicek11

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
  • "Běžný uživatel" :)
Používáš na ten Intel nějaký parametry v xorg.conf? Jestli jdou tedy nějaký použít ještě...Ta rozlišení by sis tam minimálně dát mohl..

V tom je právě jádro pudla  ;) Sice umim instalovat balíky v Synaptiku, ale v ostatním se neorientuju. xorg.conf jsem nenašel, jen složku xorg.conf.d.
Kde bych ho měl hledat? Zapisovat se do něj dá v Gedit?
HTPC:     RPi3 + KODI
Desktop: Lenovo IdeaCentre K330 i7 + Linux Mint 19 + Win10

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Kód: [Vybrat]
dpkg-reconfigure xserver-xorg už ho zdá se mi nevytvoří...

Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf ho vytvoříš. Od určité verze xsserveru není potřeba a ostatní věci na které se používal jsou umístěny právě ve složce .../xorg.conf.d/

Bylo by ho teda dobrý něčím naplnit, ale já jsem línej, takže viz.: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=29055.0

Můžeš tam zkopčit sekce serverlyout, device, screen a monitor tak jak jsou uvedeny v tom topiku... A pak se vrhnout do úprav.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

clovicek11

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
  • "Běžný uživatel" :)
Díky za rady. Večer se na to vrhnu  :) ..... Jen si nejsem jistej, jak ty sekce upravit, ale snad to tam někde vyčtu.
HTPC:     RPi3 + KODI
Desktop: Lenovo IdeaCentre K330 i7 + Linux Mint 19 + Win10

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Kód: [Vybrat]
man xorg
Nejlepší je asi manuálová stránka Intelu, mrkni tam.

Kód: [Vybrat]
man intel
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

clovicek11

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
  • "Běžný uživatel" :)
Kód: [Vybrat]
man xorg
Nejlepší je asi manuálová stránka Intelu, mrkni tam.

Kód: [Vybrat]
man intel


Uf, tak tohle je nad moje síly... Xorg.conf jsem vytvořil, ale vypsat do něj nějaké parametry tak aby po restartu nezatuhnul systém se mi nepovedlo :( Ale na zkoušku jsem povýšil UBUNTU z 10.04 na 10.10 a pak aktualizoval ovladače z PPA Launchpad. Problém s rozlišením se tim "zatím" vyřešil. Uvidím co se stane až se nainstalují běžné aktualizace od Canonicalu.
 Stále mě ale trápí větrák na CPU. Všiml jsem si že po probuzení ze SUSPENDU se větrák rozjede naplno a už nezastaví, stačí ale připojit nebo naopak odpojit napájení ze sítě a rychlost se vrátí do normálu. Nešlo by  po probuzení nějak restartovat POWER MANAGER?
Opět díky za rady :)
HTPC:     RPi3 + KODI
Desktop: Lenovo IdeaCentre K330 i7 + Linux Mint 19 + Win10

Rover623

Nainstaluj si balík "fancontrol", tím ten větrák umravníš

clovicek11

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
  • "Běžný uživatel" :)
Nainstaluj si balík "fancontrol", tím ten větrák umravníš

 ahoj. Fancontrol mám nainstalovanej už od čisté instalace UBUNTU. Zkoušel jsem ho i odstranit, ale nemělo to žádnej efekt.
HTPC:     RPi3 + KODI
Desktop: Lenovo IdeaCentre K330 i7 + Linux Mint 19 + Win10

Rover623

Fancontrol má tu výhodu, že mu lze přes terminál předávat příkazy, zkus tedy pomocí příkazu buď rozjet ten větrák naplno nebo když už ti naplno poběží, tak ho zkus zpomalit, ale bohužel ti neřeknu přesně ten syntax, protože si nemůžu za boha vzpomenout

clovicek11

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
  • "Běžný uživatel" :)
Fancontrol má tu výhodu, že mu lze přes terminál předávat příkazy, zkus tedy pomocí příkazu buď rozjet ten větrák naplno nebo když už ti naplno poběží, tak ho zkus zpomalit, ale bohužel ti neřeknu přesně ten syntax, protože si nemůžu za boha vzpomenout

aha. Tak já to zkusim vygooglit :) Díky za tip  :)
HTPC:     RPi3 + KODI
Desktop: Lenovo IdeaCentre K330 i7 + Linux Mint 19 + Win10

Rover623

Jen jsem tam zapomněl dopsat, že pokud ti na to ten větrák nebude reagovat, tak se toho balíku klidně můžeš zbavit, je to divné, ale některé notebooky na fancontrol vůbec nereflektují. Ještě mě tak napadá, co zkusit updatovat BIOS, pokud je novější verze

clovicek11

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
  • "Běžný uživatel" :)
Tak jsem po delší době měl možnost něco zkoušet. Jednak jsem přešel na UBUNTU 11.04. Tím se asi vyřešil problém s rozlišením, ale ne s CPU fanem.
Našel jsem v jinejch tématech utilitu xsensors, tak jsem ji nainstaloval a zjistil že po probuzení ze suspendu hlásí senzor "Temp6" 90°C, což je ale nesmysl. Jakmile totiž připojím napájení ze sítě, okamžitě tato hodnota spadne prakticky na nulu a až po chvilce práce začne spoupat na 30°C. To považuji za normál.
 To mě vede k domněnce že kdyby se podařilo po suspendu restartovat snímání teplot (tuším že lm-sensors ale to si nejsem jistej) mohlo by se to vyřešit.
Neznám linuxové přikazy, tak vás teď  asi pobavím, ale myslím třeba něco na způsob: "sudo restart lm-sensors" nebo tak něco  ;)
Nenapadá vás něco?
Díky

[attachment deleted by admin]
HTPC:     RPi3 + KODI
Desktop: Lenovo IdeaCentre K330 i7 + Linux Mint 19 + Win10

Rover623

Co zkusit balík jupiter nebo tak nějak se to jmenovalo, případně laptop-mede nebo power-top (asi). Ne všechny dohromady, dělají totiž vesměs to samé a měli by řešit právě takovéto ptoblémy

clovicek11

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
  • "Běžný uživatel" :)
Jupiter ani Power-top jsem v synapticu nenašel. Laptop-mode-tools jsem měl nainstalovanej a zdálo se že to pomohlo, ale po dvou - tří suspendech se fan rozjel zase naplno. Navíc jsem si všiml že po instalaci Laptop-mode-tools začala blbnout WIFI a Bluetooth.
 Chtěl bych se zaměřit na restart snímání teploty CPU po probuzení, ale neumím na to napsat skript ani neznám správný příkaz.
 :) Jak to není něco co se dá doinstalovat nebo na to kliknou, jsem v koncích  :)
 Ještě chci zkusit přehrát BIOS, ale s tím musím za někym kdo to umí.......
« Poslední změna: 01 Srpna 2011, 16:13:11 od clovicek11 »
HTPC:     RPi3 + KODI
Desktop: Lenovo IdeaCentre K330 i7 + Linux Mint 19 + Win10

clovicek11

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 120
  • "Běžný uživatel" :)
... už jsem našel powertop, ale nepomohlo to >:(
HTPC:     RPi3 + KODI
Desktop: Lenovo IdeaCentre K330 i7 + Linux Mint 19 + Win10

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Tak jsem po delší době měl možnost něco zkoušet. Jednak jsem přešel na UBUNTU 11.04. Tím se asi vyřešil problém s rozlišením, ale ne s CPU fanem.
Našel jsem v jinejch tématech utilitu xsensors, tak jsem ji nainstaloval a zjistil že po probuzení ze suspendu hlásí senzor "Temp6" 90°C, což je ale nesmysl. Jakmile totiž připojím napájení ze sítě, okamžitě tato hodnota spadne prakticky na nulu a až po chvilce práce začne spoupat na 30°C. To považuji za normál.
 To mě vede k domněnce že kdyby se podařilo po suspendu restartovat snímání teplot (tuším že lm-sensors ale to si nejsem jistej) mohlo by se to vyřešit.
Neznám linuxové přikazy, tak vás teď  asi pobavím, ale myslím třeba něco na způsob: "sudo restart lm-sensors" nebo tak něco  ;)
Nenapadá vás něco?
Díky

No, nevím zda jsi to vyřešil, ale co takhle:

spusť sensors-detect, nebo se podívej do /etc/modules jaký modul se ti pro čtení sensorů spouští, může jich být víc, u mně je to w83627ehf.

Nyní příkazem gksudo gedit /etc/pm/sleep.d/11_senzory si vytvoř soubor a do něj vlož tento skript:

Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
#case $1 in
#    suspend)
#        rmmod w83627ehf
#        ;;
#    resume)
#        modprobe w83627ehf
#        ;;
#esac

Modul w83627ehf samozřejmě nahradíš tím svým. Jednak podle chování toho senzoru a jednak podle logu /var/log/pm-suspend.log poznáš, jestli funguje správně. Jo, nezapomeň mu nastavit spouštěcí příznak sudo chmod +x /etc/pm/sleep.d/11_senzory.

Používal jsem to u síťovky Rhine od VIA, protože bez restartu modulu po uspání/probuzení jsem byl bez sítě.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.