Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: LEGACY nebo UEFI?  (Přečteno 4210 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
LEGACY nebo UEFI?
« kdy: 14 Listopadu 2017, 10:14:03 »
Kdybyste měli instalovat nový OS U16.04 do nového NB a jeho BIOS by dovoloval nastavit

UEFI
UEFI & Legacy
Legacy

Co byste nastavili a jakou verzi instalovali? jaké má Vaše řešení výhody, Díky za odpovědi.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:LEGACY nebo UEFI?
« Odpověď #1 kdy: 14 Listopadu 2017, 15:26:20 »
UEFI - emulácia Legacy na novom ntb nemusí fungovať správne. GPT tabulka je už štandard, pozri tu.
Ubuntu 16.04 by som sa oblúkom vyhol a počkal na 18.04. Skúsil by som 14.04, ak by nechodilo tak onedlho bude LM18.3 alebo skús MX 16.1 páč je postavené na Debiane. Ale vieš ako to je - sto ludí, sto chutí. Hlavné je aby ti fungoval HW.
« Poslední změna: 14 Listopadu 2017, 15:48:32 od vxmery »
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:LEGACY nebo UEFI?
« Odpověď #2 kdy: 14 Listopadu 2017, 16:13:33 »
Takže chápu správně:

1. přepnout BIOS na UEFI
2. nabootovat z Live flešky
3. vytvořit si tabulku oddílů GPT (bez oddílů)
4. nainstalovat a je to?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:LEGACY nebo UEFI?
« Odpověď #3 kdy: 14 Listopadu 2017, 16:41:45 »
1. Ak budeš kupovať nový (zánovný) ntb tak je default UEFI
2. Jasan, tak si riadne preskúšaš či si Linux rozumie s HW. Tam aj uvidíš rozdelenie disku (ak nejaké bude).
3. Môžeš/nemusíš, tabuľka sa dá vytvoriť aj počas inštalácie
4. Nezaškodí si pozrieť návod pre dané distro, grafické inštalátory sa môžu pre jednotlivé distrá líšiť
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:LEGACY nebo UEFI?
« Odpověď #4 kdy: 14 Listopadu 2017, 16:45:08 »
dík, zvolím GPT a vytvořím oddíl ext4+swap

Co máš proti U16.04? Jedeme na tom celá rodina :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:LEGACY nebo UEFI?
« Odpověď #5 kdy: 14 Listopadu 2017, 17:17:58 »
dík, zvolím GPT a vytvořím oddíl ext4+swap
GPT 2x ext4 (/ a /home) swap EFS (fat32 pro zavaděč) Přečti si jak se instaluje Ubuntu pod UEFI - od instalace pod Legacy (biosem) se to liší...
https://www.tecmint.com/ubuntu-15-04-installation-on-uefi-firmware/

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:LEGACY nebo UEFI?
« Odpověď #6 kdy: 14 Listopadu 2017, 19:53:20 »
díky, proč zvlášť oddíl pro / a /home, nikdy jsem to nedělal a slýchávám o tom už od roku 2007, kdy jsem s ubuntu začal :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:LEGACY nebo UEFI?
« Odpověď #7 kdy: 14 Listopadu 2017, 19:55:52 »
Pretoze pri preinstalacii preinstalujes iba /.   /home pocas instalacie iba pripojis a po instalacii mas vsetko hned nastavene ako pred instalaciou. Uz iba doinstalujes programy.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:LEGACY nebo UEFI?
« Odpověď #8 kdy: 14 Listopadu 2017, 20:05:45 »
Pretoze pri preinstalacii preinstalujes iba /.   /home pocas instalacie iba pripojis a po instalacii mas vsetko hned nastavene ako pred instalaciou. Uz iba doinstalujes programy.

přeinstalovávám jen při přechodu na vyšší verzi OS a tam to asi tak jednoduché není, ale dobře, dám na vás

jinak home mám vždy zálohovaný, takže při případné přeinstalaci mohu vždy vše / smazat a potom nahradit prázdný /home /homem ze zálohy
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:LEGACY nebo UEFI?
« Odpověď #9 kdy: 14 Listopadu 2017, 20:08:20 »
Mne tiez dlho trvalo kym som to zacal takto pouzivat, ale uz to davam vsade. Ide len o to aby si dobre zvolil velkosti particii. Inak budes menit.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:LEGACY nebo UEFI?
« Odpověď #10 kdy: 14 Listopadu 2017, 20:17:24 »
Mne tiez dlho trvalo kym som to zacal takto pouzivat, ale uz to davam vsade. Ide len o to aby si dobre zvolil velkosti particii. Inak budes menit.

Dík. Uvidím.
Mohu po úspěšné instalaci opět v BIOSu zapnout Fast Boot a Secure Boot?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:LEGACY nebo UEFI?
« Odpověď #11 kdy: 14 Listopadu 2017, 20:21:49 »
Fast boot neviem ale na secure boot si daj pozor. Mne zapnutie secure boot zablokovalo nacitanie ovladaca pre nvidia kartu. Nema podpis. Takze zalezi od toho co pouzivas.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:LEGACY nebo UEFI?
« Odpověď #12 kdy: 14 Listopadu 2017, 21:06:50 »
přeinstalovávám jen při přechodu na vyšší verzi OS a tam to asi tak jednoduché není, ale dobře, dám na vás

jinak home mám vždy zálohovaný, takže při případné přeinstalaci mohu vždy vše / smazat a potom nahradit prázdný /home /homem ze zálohy
Jednoduché je to stále stejně.
(z jakého důvodu je přeinstalace dělaná je úplně jedno - je to stále přeinstalace)
To, že při přechodu na vyšší verzi děláš čistou instalaci je jedině dobře.
A ještě tip. Pokud si před reinstalací (z libovolného důvodu) uděláš zálohu všech nainstalovaných programů pomocí Aptik (záloha je mrňavá, pár kB, lze uložit na /home který zůstává zachovaný), můžeš tuto zálohu do nového systému zase obnovit. Jede to jako blesk a pokud to zkusíš, už nikdy to nebudeš dělat jinak (=instalovat hodinu po jednom)....
Další zajímavý program na zálohy je Timeshift - mrkni na něj.
Velikosti oddílů - na systém / stačí 20GB bohatě. Zbytek dej na /home
« Poslední změna: 14 Listopadu 2017, 21:11:49 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.