Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Evidence knih v knihovně - ? - Bibfilex? - GTK (Gnome, etc.) or Qt (KDE, etc.)?  (Přečteno 2103 krát)

K.Procházka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 144
  • Osobní text
Začínám dávat do pořádku knihovnu, a seznamuji se s možnostmi pro její vedení na počítači.
Do budoucna bych rád zprovoznil něco co by bylo schopné spolupracovat se stránkami u nás, na Slovensku, i v dalším zahraničí, a bylo schopné si samo stáhnout ke "každé" knize - položce data z mnoha různých stránek.

Při hledání vhodného programu na organizaci knihovny - sbírky knih jsem (mimo jiné) narazil na program Bibfilex.
Narazil jsem na něj na následující stránce Mintu:

https://www.linux-mint-czech.cz/2014/08/sprava-vasi-knihovny-pomoci-bibfilex/

Rád bych jej vyzkoušel. Trošku váhám. Mám Ubuntu a ne Mint.

Download je nabízen na

(1) https://sites.google.com/site/bibfilex/download

Protože nemám příliš hluboké znalosti o všem co mi na počítači funguje není mi jasné co a zda vůbec se pokusit nainstalovat.

Na stránce (1) je nabízen následující výběr:

GNU/Linux installation
GTK (Gnome, etc.) 64 bit deb package of Bibfilex for GNU/Linux;
GTK (Gnome, etc.) 32 bit deb package of Bibfilex for GNU/Linux;
Qt (KDE, etc.) 64 bit deb package of Bibfilex for GNU/Linux;
Qt (KDE, etc.) 32 bit deb of Bibfilex for GNU/Linux.
The following rpm files have been created from the deb packages with Alien.

GTK (Gnome, etc.) 64 bit rpm package of Bibfilex for GNU/Linux;
GTK (Gnome, etc.) 32 bit rpm package of Bibfilex for GNU/Linux;
Qt (KDE, etc.) 64 bit rpm package of Bibfilex for GNU/Linux;
Qt (KDE, etc.) 32 bit rpm package of Bibfilex for GNU/Linux.

Překopíroval jsem to sem celé. Je mi jasné, že pro mne přichází v úvahu 64 bit verze. Tam ale moje znalosti končí.

Co potřebuji:

Informace o programu Bibfilex - používá jej někdo z Vás? Má s ním někdo zkušenosti?

Který z uvedených souborů použít?

(Stahovat ze stránky  (1), nebo se pokusit jej získat jiným způsobem?)

Je vůbec vhodné pokoušet se tento / takový program provozovat pod Ubuntu?
« Poslední změna: 26 Února 2018, 08:49:19 od K.Procházka »
ASUS X555LF - Ubuntu 16.04 LTS 64 bit 8GB Intel Core i3-5010U CPU @ 2.10GHz  2.10GHz RAM - HD 1TB (50% Ubuntu, 50% Win 10 Home 1607 14393.576)

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Jestliže používáš Ubuntu, tak bude pro tebe volba "GTK (Gnome, etc.) 64 bit deb package of Bibfilex for GNU/Linux;"
Jinak my máme na jedné obci nasazen knihovní systém KOHA
Aj dont spíík ííngliš :)

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 341
Program jsem vyzkoušel, ale moc ideální by pro mě nebyl. Nevypadá že je počeštěn a moc toho neumí... Na evidenci knih a filmů používám Tellico je to výborný program pro KDE prostředí. Pro Ubuntu je výborný program Gcstar. Obojí je přímo v repozitářích a stačí nainstalovat a vyzkoušet, případně odinstalovat.  Velikou výhodou je možnost přímého impotu/exportu mezi Tellico a Gcstar. Pro Gcstar jsem kdysi musel stáhnout plugin pro Národní knihovnu, aby mi to při zadání názvu knihy stáhlo automaticky všechny údaje i krátký popis. Obojí můžete bez problémů vyzkoušet. Třeba vám to při rozhodování pomůže :D

K.Procházka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 144
  • Osobní text
Gcstar jsem nainstaloval, a vypadá opravdu zajímavě a nadějně. Díky.

Citace
Pro Gcstar jsem kdysi musel stáhnout plugin pro Národní knihovnu, aby mi to při zadání názvu knihy stáhlo automaticky všechny údaje i krátký popis.

Právě. Česká (nkp.cz) je pro mne asi nejdůležitější, stál bych i o (databazeknih.cz). Hodně knih mám i ve slovenštině (snk.sk), pár desítek, možná nějakou tu stovku v němčině (?), a asi tak 50 v polštině (?) + (lubymiczytacz.pl)

Rád bych si především ten český plugin také stáhnul, ale netuším jak na to.

Nejraději bych to napsal do soukromé zprávy, ale třeba poradí i někdo další - především s ohledem na národní jazyky a knihovní zdroje okolních států.
ASUS X555LF - Ubuntu 16.04 LTS 64 bit 8GB Intel Core i3-5010U CPU @ 2.10GHz  2.10GHz RAM - HD 1TB (50% Ubuntu, 50% Win 10 Home 1607 14393.576)

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 341
Již je to delší doba a popis z nkp stahoval. Nyní toho z nedostatku času nepřečtu a těch pár knih dopíšu ručně :) Plugin by měl být stále ke stažení zde GCNKC.pm, bohužel jsem vyzkoušel odkaz a nefunguje. Možná někdo poradí. Asi bych plugin někde v zálohách našel, ale třeba existuje něco novějšího. Nevím zda za tu dobu NKP neupravovala formát dat a zda by plugin správně pracoval. musel bych to vyzkoušet

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 341
Tak moc nepotěším. Plugin pro Gcstar jsem v archivu sice našel, ale u mě nefunguje. Asi na NKP změnili formát dat a chtělo by to nějakou úpravu. Posílám v příloze. Stačí rozbalit a jako root nakopírovat do /usr/share/GCPlugins/GCbooks. Po restartu Gcstar je v nabídce , žádné chybové hlášení ale nestáhne se nic  >:( Bohužel opravit to neumím. Podobné je to s Tellicem knihy z NKP také nejdou. Ještě že jsem si v minulosti vše potřebné postahoval. Ohledně Tellica jsem požádal jednoho odborníka jestli by neporadil jak to opět zprovoznit. Kdyby se to podařilo dám určitě vědět.

K.Procházka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 144
  • Osobní text
Zatím hledám a zkouším dál. Za případné další rady a příspěvky budu vděčný. Zatím děkuji všem zúčastněným.
ASUS X555LF - Ubuntu 16.04 LTS 64 bit 8GB Intel Core i3-5010U CPU @ 2.10GHz  2.10GHz RAM - HD 1TB (50% Ubuntu, 50% Win 10 Home 1607 14393.576)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.