Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Současný stav

Je vyhovující
7 (53.8%)
Je třeba změnit
5 (38.5%)
Nevím
1 (7.7%)

Celkem hlasů: 12

Autor Téma: Instalace programů ze zdrojů  (Přečteno 9981 krát)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Instalace programů ze zdrojů
« kdy: 29 Listopadu 2009, 10:25:12 »
Již delší dobu přemýšlím o tom, zda je v jednotlivých návodech na Wiki dostatečně jasně a přehledně zobrazena instalace daného programu/nástroje pokud pochází ze zdrojů softwaru.

Současná situace by (v ideálním případě) měla vypadat nějak takto:



Kdo ví, ten to má jendoduché --  klikne si na jméno balíku a nainstaluje pomocí AptURL, případně "prostě ví" a nainstaluje, jak je mu libo.

Problém je, pokud někdo vůbec neví -- hodně lidí přichází k Ubuntu aniž by měli nějaké povědomí o nějakých balících, zdrojích apod. Tito lidé by teoreticky měli kliknout na odkaz "Nainstalujte" a dostat se tak na návod Instalace programů. Zde ovšem nastvávají problémy.

Návod je příliš dlouhý a "teoretický" -- informace tam obsažené jsou sice důležité, ale než se někdo dostane k tomu, jak vlastně něco nainstalovat musí se prokousat skoro deseti odstavci (byť souvisejícího a důležitého, ale pro mnohé zbytečného) textu.
Druhým souvisejícím problémem je fakt, že se v návodu Instalace programů jako nejjednoduší způsob instalace doporučuje Přidat/Odstranit (Ubuntu 9.04 a starší), resp. Centrum softwaru (Ubuntu 9.10), ale v samotných návodech pro jednotlivé programy/nástroje je uveden název balíku, čímž "nutíme" k používání Synapticu , který sami označujeme jako "pokročilý nástroj"...

Jaké je tedy řešení?

No, toto téma bych právě chtěl rozjet diskusi :)
Máme v podstatě dvě možnosti -- shodneme se na tom, že teď je to správně a necháme to tak, jak to je, nebo vymyslíme lepší systém.

Jak to řeší jinde?
help.ubuntu.com -- v podstatě stejně jako my
wiki.ubuntuusers.de -- podobně jako my, ale bez apturl
ubuntuguide.org -- příkazově (apt-get)
doc.ubuntu-fr.org -- v podstatě stejně jako my

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Instalace programů ze zdrojů
« Odpověď #1 kdy: 29 Listopadu 2009, 11:23:16 »
...
Problém je, pokud někdo vůbec neví -- hodně lidí přichází k Ubuntu aniž by měli nějaké povědomí o nějakých balících, zdrojích apod. Tito lidé by teoreticky měli kliknout na odkaz "Nainstalujte" a dostat se tak na návod Instalace programů. Zde ovšem nastvávají problémy.

Návod je příliš dlouhý a "teoretický" -- informace tam obsažené jsou sice důležité, ale než se někdo dostane k tomu, jak vlastně něco nainstalovat musí se prokousat skoro deseti odstavci ...
Možná by stačila jen drobná úprava. Ten odstavec o Centru softwaru posunout na začátek s poznámkou, že je to ta nejjednodušší a doporučovaná cesta jak instalovat. Další odstavce by se pak zabývaly "teorií instalací".
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Instalace programů ze zdrojů
« Odpověď #2 kdy: 29 Listopadu 2009, 17:23:11 »
Já bych to udělal tak, že na "nainstalujte" odkázat AptUrl. Na stránce AptUrl, vložit nějaký výraznější bod, že se jedná v podstatě o instalaci z repozitářů viz. Centrum software, neboli Instalace softwaru v Ubuntu.
Tam, kde to není tak nechat odkaz na stránku Instalace softwaru a přikláním se ke Krysařovi, vložit Centrum software pro Ubuntu hned na začátek. Odstavec Balík, vložit až za Zdroje a zdůraznit tak, že instalace se provádí především prostřednictvím repozitářů.
« Poslední změna: 29 Listopadu 2009, 17:27:42 od luisah »

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Instalace programů ze zdrojů
« Odpověď #3 kdy: 01 Prosince 2009, 22:14:59 »
Umí wiki dynamicky skládané stránky?

Po kliknutí na "Nainstalujte balík XY" se zobrazí stránka s obecným popisem(metodami) instalace a s vygenerovaným konkrétním AptUrl odkazem.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Instalace programů ze zdrojů
« Odpověď #4 kdy: 02 Prosince 2009, 09:16:15 »
co treba vyuzit <<Include(xxx)>>, kde by se proste sepsalo velice ve zkratce co je to apturl, a jak to funguje. Plus samozrejme odkaz na podrobnejsi informace.

Pokud by byla moznost udelat ono Include() "interaktivni", tedy <<Include(Instalace/apturl, gnome-commander)>>, bylo by to uplne idealni :)
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Instalace programů ze zdrojů
« Odpověď #5 kdy: 02 Prosince 2009, 18:24:10 »
Takhle to bohužel nejde, ale napadla mě díky tomu zajímavá věc -- zatím nebudu prozrazovat, protože se kvůli tomu musí doinstalovat rozšíření pro moinmoin a to ještě nevím, jak to půjde :)

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Instalace programů ze zdrojů
« Odpověď #6 kdy: 02 Prosince 2009, 20:25:44 »
tak pokud to povede k uspesnemu reseni, tak su rad
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Instalace programů ze zdrojů
« Odpověď #7 kdy: 03 Prosince 2009, 18:16:10 »
Tak oznamuji úspěch :)

Ve výsledku by to tedy mohlo vypadat nějak takhle: http://wiki.ubuntu.cz/AptURL/P%C3%ADskovi%C5%A1t%C4%9B (pokud máte pocit, že je to úplně stejné, tak si klikněte na odkaz "nainstalujte").

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Instalace programů ze zdrojů
« Odpověď #8 kdy: 03 Prosince 2009, 18:59:29 »
Tak oznamuji úspěch :)

Ve výsledku by to tedy mohlo vypadat nějak takhle: http://wiki.ubuntu.cz/AptURL/P%C3%ADskovi%C5%A1t%C4%9B (pokud máte pocit, že je to úplně stejné, tak si klikněte na odkaz "nainstalujte").
Tak tohle je výborný.  ;)

Ukázka: http://wiki.ubuntu.cz/IBM%20Lotus%20Symphony  :)
« Poslední změna: 03 Prosince 2009, 19:07:07 od luisah »

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Instalace programů ze zdrojů
« Odpověď #9 kdy: 03 Prosince 2009, 19:09:33 »
perfektní, podotknu že na pomalé line se mi to ve FF zobrazí rozbalené a až po načtení celé stránky se schová.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Instalace programů ze zdrojů
« Odpověď #10 kdy: 03 Prosince 2009, 19:25:19 »
Mám tu jeden problém. Na tomto návodu mám dva balíčky určené k instalaci, pokud však kliknu u jednoho na "Nainstalujte", tak se otevře nápověda i u druhého.
http://wiki.ubuntu.cz/Google%20Chrome#preview

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Instalace programů ze zdrojů
« Odpověď #11 kdy: 03 Prosince 2009, 19:27:27 »
perfektní, podotknu že na pomalé line se mi to ve FF zobrazí rozbalené a až po načtení celé stránky se schová.

Jo, to jsem viděl v README, je tam i nějaké řešení, tak to zkusím opravit.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Instalace programů ze zdrojů
« Odpověď #12 kdy: 03 Prosince 2009, 19:29:40 »
Mám tu jeden problém. Na tomto návodu mám dva balíčky určené k instalaci, pokud však kliknu u jednoho na "Nainstalujte", tak se otevře nápověda i u druhého.
http://wiki.ubuntu.cz/Google%20Chrome#preview

Musíš pojmenovat ty sekce rozdílně -- třeba "napoveda1" a "napoveda2" -- ono to prostě najde všechny sekce "napoveda" a rozbalí je, takže při více věcech je to potřeba odlišit.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Instalace programů ze zdrojů
« Odpověď #13 kdy: 03 Prosince 2009, 19:30:14 »
Tak oznamuji úspěch :)

Ve výsledku by to tedy mohlo vypadat nějak takhle: http://wiki.ubuntu.cz/AptURL/P%C3%ADskovi%C5%A1t%C4%9B (pokud máte pocit, že je to úplně stejné, tak si klikněte na odkaz "nainstalujte").
Tak tohle je výborný.  ;)

Ukázka: http://wiki.ubuntu.cz/IBM%20Lotus%20Symphony  :)

Mořná bych tu nápovědu ještě nějak "přemyslel" (co se obsahu týče), tohle mi přijde takové zmatené.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Instalace programů ze zdrojů
« Odpověď #14 kdy: 03 Prosince 2009, 19:33:19 »
Mám tu jeden problém. Na tomto návodu mám dva balíčky určené k instalaci, pokud však kliknu u jednoho na "Nainstalujte", tak se otevře nápověda i u druhého.
http://wiki.ubuntu.cz/Google%20Chrome#preview

Musíš pojmenovat ty sekce rozdílně -- třeba "napoveda1" a "napoveda2" -- ono to prostě najde všechny sekce "napoveda" a rozbalí je, takže při více věcech je to potřeba odlišit.
Díky, už je to OK. Přehlídl jsem to napoveda uprostřed. SUPR!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.