Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.  (Přečteno 10889 krát)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« kdy: 11 Října 2009, 10:24:30 »
Před lety jsem koketoval s verzemi RED HAT 6.2 a 7.00.
 
Nyní bych si chtěl Ubuntu 9.04 - pokračovatele RED HAT nainstalovat na externí USB HDD 320 GB   Transcend Store Jet 25 Mobile
který umožňuje bootovat Linux s jádrem 2.4
 
Na tomto externím USB disku bych chtěl mít ale i úložiště dat pro WIN aplikace s FAT32 neboť 320 GB pro Linux nevyužiju.
Na interním C: uvnitř NBooku mám doposavad jen Win XP.
Ubuntu a vše kolem něj bych chtěl mít pouze a jen při nabootování z externího USB disku.
Bez nabootování z tohoto disku by počítač pracoval pouze na platformě WIN XP.
Nejraději bych byl, kdyby o.s. Ubuntu interní C: v NBooku vůbec neviděl a nemohl tímpádem do něj zašťourat, ale není to podmínkou aby ho neviděl.Jen by do něj neměl nikdy zašťourat.
 
Je toto běžně možné. Umožní mi to instalační program?
 
Další dotaz:
 
Když půjdu cestou: Vyzkoušet Ubuntu bez jakýchkoliv změn ve vašem počítači narazím i tam na možnost instalace. Je nějaký rozdíl mezi touto instalací a instalací ze základní obrazovky Nainstalovat Ubuntu, kde je třeba i Zkontrolovat CD zda neobsahuje chyby, Otestovat paměť a další?
Proč takovéhle duplicitní instalace které začátečníky matou, znejisťují a odrazují? Neměla by být instalace přímočará, jasná a jednoznačná a bez otazníků pro začínající?
 
Děkuji za odpověď. 

Kedrigern

Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #1 kdy: 11 Října 2009, 10:48:42 »
Externí disk rozdělíš na více oddílů, třeba programem gparted (je na LiveCD Ubuntu). Linuxu vyhradíš kolik chceš a o pochopitelně si nic jiného nevezme. V případě Ubuntu budeš muset zakázat auto mount zbytku, jelikož implicitně připojuje disky i s FAT a NTFS (jen odklikneš v nějaké nabídce).

Ubuntu ti samo nabídne, kam se může nainstalovat, tak mu dáš příslušný externí disk (zavaděč už si tam nainstaluje sám).

No myslím si, že normální instalace to provede přesně takhle a krom importu dat (který jde zakázat) na WinXP nebude hrabat.

Podrobnosti najdeš u příslušných programů na wiki.

Instalace je logická. Když něco vyzkouším, tak jsou dvě možnosti: a) nechci to - tedy vypnu a výtahnu LiveCD; b) chci to - je zbytečné rebootovat, navíc když už je naběhlý Live systém, tak mohu brouzdat po netu a tak.
Někdo, ale nezkouší (ví co dělá) a rovnou v nabídce klikne na instalovat.

PS: Pokud jakkoliv přicházíš do styku s graf. kartami Intel, tak tam 9.04 nedávej a počkej na 9.10 - její betaverze je velmi pěkná a jediné, co je jí výrazněji vytákone je vzhled, ale ten tě nemusí trápit, pokud to nemáš jako primární systém, navíc ho lze změnit.
« Poslední změna: 11 Října 2009, 11:00:14 od Kedrigern »

martin.h

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 181
    • Fotografie v Linuxu
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #2 kdy: 11 Října 2009, 11:02:02 »
Ano mohu potvrdit. V zaměstnání samozřejme mám Win XP. Ale současně jsem si pomocí funkce "instalace" z Live CD nainstaloval Ubuntu na externí hdd. Na externím HDD jsem nic nerozděloval ani neformátoval. Ubuntu se nainstalovalo do adresáře Ubuntu. Takže ten disk můžu používat dále - pouze si musím dát pozor abych náhodou něco nezměnil v tomto adresáři (Ubuntu). Jinak Win Xp startují normálně. Pokud je při spuštění PC připojen i onen externí disk automaticky startuje Grub a nabídne mi vybrat si operační systém. Vyberu Ubuntu a jsem v Linuxu. Hned se zvýší moje nálada o 113.56 % :D. Samozřejmě pokud bych vybral WIN XP nastartuje klasicky do windows.
Athlon 5200+, 2GB, GeForce 8600, Linux Mint - Helena 64

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #3 kdy: 11 Října 2009, 11:47:21 »
Pokud to bude tak jak píšeš tak je to správné a mnou očekávané. Pouze když člověk vstupuje do neznámých vod tak je lepší se poptat zdali se nepokouší o nějakou hovadinu.
Ale ta instalace Ubuntu ze dvou míst spoustu lidí znejistí. S tím by distributor měl něco udělat. Přinejmenším upozornit na to, že jsou zcela rovnocenné a je jedno kterou použijeme.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #4 kdy: 11 Října 2009, 11:53:15 »
Dotaz na: martin.h 
Ten Grub to je nějaký soft - multiboot? Něco jako System Commander? Kde je možné něco se o něm dozvědět, sehnat atd.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #5 kdy: 11 Října 2009, 12:00:52 »
Dotaz na: martin.h  
Ten Grub to je nějaký soft - multiboot? ... Kde je možné něco se o něm dozvědět, sehnat atd.
Ano, podrobnosti na naší wiki, např. zde. Další důležité informace také najdeš tam
http://wiki.ubuntu.cz

Pouze když člověk vstupuje do neznámých vod tak je lepší se poptat zdali se nepokouší o nějakou hovadinu.
Klidně se ptej...  ;)

Ale ta instalace Ubuntu ze dvou míst spoustu lidí znejistí. S tím by distributor měl něco udělat. Přinejmenším upozornit na to, že jsou zcela rovnocenné a je jedno kterou použijeme.
Jakým způsobem upozornit? Vysvětlivky u ikony?
« Poslední změna: 11 Října 2009, 12:02:34 od arrange »
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #6 kdy: 11 Října 2009, 12:44:25 »
Je to instalace ze dvou míst :
1) V live-cd se tě to zeptá a pokud víš co chceš tak to děláš → spustit bez instalace
                                                                                              → instalovat

2)Když naběhne live-cd → vyzkoušíš a buď ho vytáhneš a zapomeneš
                                    → nebo se rozhodneš a klikneš na ikonu a nainstaluješ.

Je to u všech (liivek Linuxu).
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #7 kdy: 11 Října 2009, 13:56:11 »
To že je to na všech live CD to je teda opravdu argumentace jako řemen! To začátečníku co platné.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #8 kdy: 11 Října 2009, 14:21:28 »
Ubuntu se mi na ext. USB HDD nainstalovat podařilo. Dokonce i XP spustím. Grub se mě sice ptá co chci spustit, ale když k počítači není připojený onen externí USB HDD tak nenastartuju nic ani XP. Čili tem moltiboot Grub je nejspíš nainstalovaný na interním Notebookovým C:
Dále martin.h píše že externí disk je použitelný i jinak.Cosi o tom že se vše nahází do adresáře Ubuntu. Pod XP ale jako by nebyl. XP ho teď vůbec nevidí. S tím jsem ale počítal a to málo co na něm bylo od výrobce jsem si vypálil na CD.

martin.h píše:
Pokud je při spuštění PC připojen i onen externí disk automaticky startuje Grub a nabídne mi vybrat si operační systém. Vyberu Ubuntu a jsem v Linuxu.

Mě se Grub snaží startovat i když není připojený externí disk a skončí s errorem. XP bez připojeného externího disku nenabootuju.
To je nějaká bejkárna ne?
Jo když je externí disk připojený Grub mi dává na vybranou co chci nabootovat. To ano.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #9 kdy: 11 Října 2009, 14:25:08 »
Na onu duplicitní instalaci bych upozornil v Popisu instalace nebo v průvodci instalace ne? U řezníka naproti přes ulici... Nevím no.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #10 kdy: 11 Října 2009, 14:43:50 »
Kde ve WIKI se dozvím něco o Grub ???  Hledám to tam a nenacházím..

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #11 kdy: 11 Října 2009, 14:56:38 »
Už jsem popis Grub našel. Nevšiml jsem si odkazu. Sorry. Jeho popis a možnosti jsou však složitější a komplikovanější než jsem předpokládal.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #12 kdy: 11 Října 2009, 15:48:26 »
martin.h asi kecal  :)

V průvodci instalací je důležitý krok 8, kde po kliknutí na Pokročilé je možno definovat, do kterého MBR se má Grub zapsat.

Náprava je naštěstí relativně jednoduchá.
1 Musíš být schopen v BIOSu nastavit, že se má primárně bootovat z externího disku, pokud je připojen.
2 Obnov zavaděč Windows na interním HDD.
3 Pro tebe asi nejjednodušší bude nainstalovat Ubuntu znova s tím, že v kroku 8 v Pokročilé definuješ, že se má Grub zapsat na externí disk (v tvém případě to asi bude sdb=(hd1), potřeba zkontrolovat)*. Další možnost je dát obnovit grub.

*Pokud si číslováním nejsi jistý, najeď do Ubuntu, a pošli výstup z Terminálu na příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l Nebo ukaž obrázek z GParted/Editor diskových oddílů.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #13 kdy: 11 Října 2009, 17:29:59 »
To že je pro mě krok 8 důležitý to mi předem nikdo nesdělil a nevzpomínám si, že by se mě na to instalace ptala kam chci Grub nainstalovat
jestli na interní disk nebo extení. Vážně si to nevybavuju.

1. Jak obnovím zavaděč Windows XP na interním HDD ?
    To třeba Fdiskem - Fdisk/mbr  tam je ale NTFS a na NTFS Fdisk/mbr nefunguje. ne?
    Tím zřejmě vrátím původní stav že to bude bootovat po staru jen z interního bez Grub?

2. Co musím udělat s ext. USB HDD než na něj znovu podruhé, začnu instalovat Ubuntu?
    Nic? Memám ho zformátovat? Můžu na FAT32 nebo NTFS.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #14 kdy: 11 Října 2009, 17:46:26 »
Ještě by mě zajímalo:

Pokud nebude připojený externí USB Disk 320 GB chci aby se po zapnutí počítače spustily XP a během připojení externího USB Disku za chodu XP aby se dal externí USB Disk používat jako úložiště pro Win XP.

Pokud bude připojený externí USB Disk 320 GB při startu počítače chci aby se nabootovalo Ubuntu a při používání Ubuntu nebazíruju na tom, aby byl dostupný interní disk na němž jsou XP a mraky jeho souborů.

Externí USB Disk 320 GB bych chtěl používat nejen pro nabootování Ubuntu a provoz Ubuntu ale i jako úložiště Win souborů při běžících XP, protože 320 GB je dost hodně. Takhle by to mělo přece jít ne?


arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #15 kdy: 11 Října 2009, 19:06:29 »
Vše, co píšeš, je možné. V Linuxu je možné (téměř) všechno. Jen pokud požaduješ nestandardní situaci (instalace na externí HDD), musíš si k tomu zjistit pár informací. Doporučuji

GParted/Editor diskových oddílů
Jak obnovit Grub
Obnova zavaděče Windows

Postup by byl asi takovýto:
- obnovit zavaděč Win
- nová instalace, v instalátoru nastavit oddíly a zformátovat (na externím HDD)
- v kroku 8 dát instalaci Grubu na externí, ne interní
- v BIOSu nastavit primární boot z USB

Pak by to mělo fachčit tak, jak popisuješ. Instalaci můžeš kdykoliv přerušit a kroky zkonzultovat.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #16 kdy: 11 Října 2009, 19:34:57 »
Podle toho co jsem vyčetl v popisu Grub, stačí když změním výchozí operační systém třebas pomocí příkazu v Terminálu.
Tak by se mi měly při nepřipojeném externím USB HDD implicitně spustit Win XP ne?

 viz. http://wiki.ubuntu.cz/GRUB/Zm%C4%9Bna%20v%C3%BDchoz%C3%ADho%20OS

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #17 kdy: 11 Října 2009, 19:42:47 »
Ano, tak by to taky šlo.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #18 kdy: 11 Října 2009, 20:25:14 »
Jde to taky Start-Up Mannagerem. Kde ho najdu ??? Hledal jsem a nenašel.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #19 kdy: 11 Října 2009, 20:35:54 »
Jde to taky Start-Up Mannagerem. Kde ho najdu ??? Hledal jsem a nenašel.
???
Stačí na wiki kliknout na nainstalovat Start-up manager.

Pokud nefunguje, otevři si Synaptic a nainstaluj balík startupmanager.

Nebo v Aplikace → Přidat/Odebrat nechat najít ten balík, třeba zadat do vyhledávání klíčové slovo start.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #20 kdy: 12 Října 2009, 07:31:39 »
Zjistil jsem že toho neumím asi víc. Pokoušel jsem se pomocí terminálu změnit Grub - změnit implicitně spouštěný systém  z default 0 Ubuntu na default 3 - XP   ani nevím jestli se mi to povedlo. Musím před použitím terminálu udělat nějaká zvláštní opatření? Přihlásit se někde jako někdo atd. Myslel jsem si že to bude prkotina ale: Externí numerická USB klávesnice nefunguje ani číslovky Fn 1 - 0. Neznám jak se přepínají klávesnice v Ubuntu Angl. Cz. atd. Tak jsem požadovaný text pro otevření text souboru (asi Grubu) přenášel do terminálu přes CUT a PASTE z jakéhosi Text editoru podobného Note Padu. Když se mi to po několikáté záhadně podařilo a text se mi otevřel skutečně tam v textu bylo default  0 a time 10 takže jsem předpokládal že jsem byl správně změnil jsem 0 na 3 a myslím si že jsem to tak i uložil. Chová se to stejně jako před tím. Rád bych se do toho textu podíval znovu co tam je, případně to vrátil, ale už se mi to vůbec nedaří ho otevřít. Vypadá to že s terminálem neumím pracovat, jinak je to asi legrace editovat ledasco. Pořád mi to tam píše nějakou hlášku SUDO  a  jarda@jarda-laptop což je asi nějaká přihlašovací formule která je na začátku každého řádku před obdélníkovým kursorem. Jsem z toho akýsi změťený.

Jak tam dostat ten text uvidět ho, přepsat a uložit ????  Je to postup popsaný v: změna implicitně spouštěného operačního systému pomocí terminálu. Myslel jsem si že je to pro mě asi nejschůdnější cesta ale asi není. Tím vlastně edituju parametry toho Grubu uloženého v MBR ne?


arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #21 kdy: 12 Října 2009, 08:04:43 »
Startup manager nefungoval?

Pro základní instrukce k práci s Terminálem se mrkni na
http://wiki.ubuntu.cz/Termin%C3%A1l
http://wiki.ubuntu.cz/Root%20sudo

Pokud chceš konkrétnější pomoc, najeď na soubor /boot/grub/menu.lst (je to textový soubor - konfigurační soubor grubu) a zkopíruj jeho obsah sem do fóra.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

ulo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Linux Mint Czech
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #22 kdy: 12 Října 2009, 13:23:03 »
Jak tam dostat ten text uvidět ho, přepsat a uložit ????

sudo nano /boot/grub/menu.lst  - pro terminál a editor nano (jednoduchý editor, který má v dolní části přehlednou nápovědu)
nebo
gksudo gedit /boot/grub/menu.lst  - pro grafický gEdit (něco jako Notepad pod Win)

Jinak v terminálu se text kopíruje přes Ctrl+Shift+c a vkládá přes Ctrl+Shift+v (v "okýnkových" aplikacích je to klasika přes Ctrl+c a Ctrl+v).
PC-doma:  LinuxMint 13 KDE - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 13 KDE - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 15 KDE - Acer TravelMate 3002

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #23 kdy: 12 Října 2009, 16:03:03 »
Tak tohle jsou asi dva příkazové řádky:      Prvním zkopíruju menu.lst do menu.lst_original
                                                          Druhým spustím editování souboru menu.lst

ale co to sudo a v druhém řádku to gksudo? To jsou nějaká hesla ne? protože tam musím zadat svoje heslo.

sudo cp /boot/grub/menu.lst /boot/grub/menu.lst_original
gksudo gedit /boot/grub/menu.lst

Kedrigern

Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #24 kdy: 12 Října 2009, 16:23:12 »
Sudo a to druhé znamená, že pracuješ pod administrýtorským uživatelem. Tomu se nelze vyhnout, ale není se čeho bát.

Na wikině jistě najdeš upřesnění, pokud tě to zajímá, pokud ne, tak to neřeš :).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.