Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.  (Přečteno 10914 krát)

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #25 kdy: 12 Října 2009, 18:26:49 »
Dobře už umím editovat Grub menu.lst  odečítání času jsem změnil z 10s na 20 s a skutečně to je tak.
Ale implicitně spouštěný systém jsem změnil z 0 na 3  ( default 0 na default 3) a nepozoroval jsem změnu.

Přitom tabulka mi nabízí:

Ubuntu 9.04 kernel 2.6.28-11-generic
Ubuntu 9.04 kernel 2.6.28-11-generic (recovery mode)
Ubuntu 9.04 memtest86
Other operating systems:
Microsoft Windows XP Home edition.

Takže pokud chci aby implicitně spouštěný systém byl XP Home edition a ne Ubuntu 9.04 kernel 2.6.28-11-generic
tak musím změnit 0 na 4 a ne na 3 ne ???   Čili     default    4


Co je to:  Ubuntu 9.04 kernel 2.6.28-11-generic (recovery mode)
              Ubuntu 9.04 memtest86

To jsou nějaké modifikace jádra ne, které já jako začátečník nerozeznám ne ???


Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #26 kdy: 12 Října 2009, 20:16:46 »
Čili vše je přesně tak jak jsem popsal v předcházejícím příspěvku. Změnil jsem v menu.lst GRUBu default na 4 a time na 30
a všechno je tak jak by to mělo být. Čeká to 30 sekund na volbu a pak to nabootuje XP.

Situace je nyní tedy následující:

Takže při bootování XP uložených na interním Nbookovém disku s připojeným ext. USB diskem je vše O.K. Při bootu s odpojeným ext. USB diskem se však objeví chybová hláška Error 17 a tabulka výběru operačních systémů se vůbec neobjeví. Při bootu UBUNTU není problém.

To potvrzuje to že MBR interního disku Nbooku je nějak pozměňený, aby spustil GRUB umístěný na externím USB disku. Ten však když není nalezen, vše skončí Errorem 17 a počítač končí nenabootuje. Počítač musí mít nyní připojený i ext. USB disk, aby nabootoval XP z interního Nbookovém disku což je bejkárna.

Čili já musím ten GRUB umístit na interní disk Nbooku. Na to se mě instalace Ubuntu ptá.

Teď ale musím nejdříve vrátit tu změnu na MBR interního disku Nbooku aby bylo vše při starém a XP nabootovaly i když je externí USB disk odpojený.  Jaké řešení navrhujete?  Děkuji za odpověď.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #27 kdy: 12 Října 2009, 22:32:49 »
Potřebuju do začátku nějakej Souborovej mannager abych viděl všechny disky jejich Linuxové označení i (windowsové) klíčenky, adresáře na nich se soubory atd. Ve standartní instalaci 9.04 nic není? Příkazama z terminálu to ještě neumím. Rozbalovat a instalovat líčky to se tu dělá čím? Zatím mi pod Ubuntu nejde internet. Ten klasickej Přidat/Ubrat programy je jen přes internet ne? Poradíte?

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #28 kdy: 12 Října 2009, 22:56:27 »
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

ulo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Linux Mint Czech
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #29 kdy: 13 Října 2009, 09:25:24 »
Co je to:  Ubuntu 9.04 kernel 2.6.28-11-generic (recovery mode)
              Ubuntu 9.04 memtest86

Recovery mode - v menu.lst je u této volby v řádku s cestou k image jádra parametr single a to znamená, že systém naběhne pouze do konzole pro obsluhu systému a jeho případnou opravu (něco jako ve Win nouzový režim, ale bez graf.prostředí). Takže tuto volbu použiješ pokud ti nepůjde standardní bootování do graf.režimu.

memtest86 - pro kontrolu paměti RAM


Kdyžtak sem taky nahoď obsah tvého menu.lst.
« Poslední změna: 13 Října 2009, 09:30:12 od ulo »
PC-doma:  LinuxMint 13 KDE - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 13 KDE - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 15 KDE - Acer TravelMate 3002

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #30 kdy: 13 Října 2009, 14:52:53 »
Děkuji za odpověď co je recovery mode a memtest86.

I když..  když jsem chybně uvedl default 3 mělo by to spouštět onen memtest86 ale já laik jsem nezaregistroval žádnou výraznou změnu
vzhledu desktopu.

menu.lst sem dám, ale je to klasický menu.lst po instalaci jen jsem změnil default na 4  a time na 30    nic víc nic míň.

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #31 kdy: 13 Října 2009, 15:23:58 »
Provozoval jsem asi před 10 lety RED HAT Linux 7.00 pak se mi upekl procesor v důsledku toho, že ventilátor na něm měl kluzná ložiska a odešel dříve než jsem předpokládal. Pak byl Linux několik let pro mě mrtvý. Chtěl bych se proto zeptat na následující:

1./ Existují ještě programy, byť ve vyšších verzích? :    RPM - Správce instal. balíčků
                                                                          LILO - multiboot
                                                                          X Window  - grafická nadstavba

2./ Který nástroj poskytuje informace o systému, o připojených zařízeních a jejich stavu?
3./ Jaká je zpětná kompatibilita RED HAT - UBUNTU  (např. instal. balíčky, kláv. zkratky) ?
4./ Kde na internetu najdu zdroje instal. balíčků s jejich stručným popisem?
5./ Ubuntu má nějký root-kořen-výchozí bod a nebo ho mají jen disky?
6./GNOME a KDE je něco podobné X Window (grafická nadstavba systému)?
7./Jak se zbavit, (dočasně vypnout) grafické nadstavby v Ubuntu?

ulo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 327
    • Linux Mint Czech
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #32 kdy: 13 Října 2009, 15:46:07 »
Citace
1./ Existují ještě programy, byť ve vyšších verzích? :    RPM - Správce instal. balíčků
                                                                          LILO - multiboot
                                                                          X Window  - grafická nadstavba
Ubuntu používá Debianovské DEB balíčky, takže RPM ne (lze ale z .deb udělat .rpm pomocí aplikace Alien - imho zbytečné, protože drtivou většinu aplikací lze najít v repozitáři Ubuntu nebo Debianu právě jako balíček .deb)

Místo LILO je v Ubuntu standardně právě GRUB, se kterým teď bojuješ.

X Window je Gnome, které je také standardně, ale můžeš vyzkoušet i KDE (Kubuntu) nebo Xfce (Xubuntu) - a navíc z Ubuntu si můžeš přímo vyzkoušet např.Xubuntu tím, že si nainstaluješ xubuntu-desktop. A asi i jiné (dřív na Slackwaru jsem používal Fluxbox).

Citace
2./ Který nástroj poskytuje informace o systému, o připojených zařízeních a jejich stavu?
Z hlavy mě napadají tyto příkazy a třeba někdo ještě něco doplní (info, jak je použít najdeš v jejich manuálech):

ps
top
df
fdisk
mount
dmesg

Citace
3./ Jaká je zpětná kompatibilita RED HAT - UBUNTU  (např. instal. balíčky, kláv. zkratky) ?
Viz. odpověď k bodu 1.

Citace
4./ Kde na internetu najdu zdroje instal. balíčků s jejich stručným popisem?
Např.
http://packages.ubuntu.com/
http://www.getdeb.net/
případně http://www.debian.org/distrib/packages

Citace
5./ Ubuntu má nějký root-kořen-výchozí bod a nebo ho mají jen disky?
Já nerozumím otázce, takže možná odpoví někdo fundovanější. Páč pokud jsi někdy dělal s linuxem, jak píšeš, tak bys měl znát základní adresářovou strukturu. Ta je pořád v základu stejná (drobné změny se najdou).

Citace
6./GNOME a KDE je něco podobné X Window (grafická nadstavba systému)?
Viz. bod 1. a k tomu ještě toto: http://cs.wikipedia.org/wiki/X_Window_System

Citace
7./Jak se zbavit, (dočasně vypnout) grafické nadstavby v Ubuntu?
sudo /etc/init.d/gdm stop a pak zase naběhnutí Gnome je přes sudo /etc/init.d/gdm start
PC-doma:  LinuxMint 13 KDE - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 4 GB, ATI Radeon HD4350
PC-práce: LinuxMint 13 KDE - Intel Pentium 4, MB MSI 945G Neo, RAM 4 GB, GeForce 8400 GS
NB:  LinuxMint 15 KDE - Acer TravelMate 3002

Dr Fuss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 787
Re: Instalace UBUNTU na externí USB disk, nikoliv Flash disk.
« Odpověď #33 kdy: 13 Října 2009, 16:03:05 »
Strukturu Linuxu a jeho odlišnosti od Win. to je jedno z mála co jsem tehdá zcela nepochopil. Jen rámcově jsem tušil že by to mohlo být dobré. Snad dnes na 2 pokus proniknu hlouběji a poznám jestli došlo k většímu pokroku, co se týká jeho vážnějšího použití. Tenkrát mi to přišlo jako když se jedná o kratochvíli teenagerů kteří nevědí co s volným časem a chtějí se zviditelnit. Alespoň dobrá vůle je, chuť taky a zimní večery budou dlouhé. Jinak Linux jsem tehdá měl na počítači asi půl roku. Neměl jsem tehá ještě internet. Pravda mohl jsem ho mít za 5 000 KČ měsíčně.

           Těším se na to jak je Ubuntu konkurenční Win. Je tu někdo kdo se věnoval už verzi 7.00?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.