Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace na SSD/HDD - jak nejlepe rozdelit disk/y (tak nejak vyreseno :)  (Přečteno 9340 krát)

Otazka

  • Host
Chci se zeptat nekoho zkuseneho Experimentuju jak nejlepe nasadit buntu na laptop se dvema disky - ssd/hdd s tim ze ssd ma 32gb a hdd 500gb Hledam ruzne po netu, viz napr. zde http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=282007 - vsade se rika neco jineho Jsem mirne pokrocily zacatecnik a priznavam, ze mam nejradsi 'takove to domaci klikani' na nejake 'symlinkovani' me moc neuzije ... - cili otazka zni: chci vyuzit SSD na maximum ale nevim dost dobre jak na to Tohle se mi s textu zdalo jako nejlepsi alternativa:  / and /boot on the solid-state, and put /var, /home, /tmp and swap on the hard-disk' ale nevim presne jak to udelat Poradite nekdo zkuseny  popr. navrhnete nejake lepsi rozdeleni disku ?! Predem dik
« Poslední změna: 25 Února 2013, 14:21:38 od Otazka »

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:Instalace na SSD/HDD - jak nejlepe rozdelit disk/y
« Odpověď #1 kdy: 23 Února 2013, 21:39:48 »
Osobně bych na SSD dal všechno kromě médií a jiných velkých souborů, které se tam prostě nevejdou. Čili např.
/ - SSD
/home/ja/media - HDD

V dnešní době by (díky optimalizaci SSD firmware a soub. systémů a zvyšování max. počtu zápisů na SSD) neměl být problém s rychlým "stárnutím" SSD disku. Pokud máš přece jen pocit, že Ubuntu příliš zapisuje, mrkni se na fatrace
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=66882

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Instalace na SSD/HDD - jak nejlepe rozdelit disk/y
« Odpověď #2 kdy: 24 Února 2013, 00:29:39 »
Dobrý večer,
škoda, že uvádíte pouze jeden zdroj a ještě v angličtině. Věřím, že google toho napověděl mnohem více. Jen tady na fóru je několik vláken s touto tématikou a vůbec na českém internetu bylo publikováno už docela dost článků.

Stojí za přečtení: Root.cz
          forum.ubuntu
          forum.ubuntu
          forum.ubuntu
          forum.ubuntu
          abclinuxu (pěkný návod)


   anglicky: wiki.archlinux
          linuxmint
          uziv.blog

Pokud máme k dispozici SSD i HDD je i podlě me výhodné přesunout /var, /home, /tmp a swap oddíly na HDD.
Ale abych jenom nekritizoval. Nedávno jsem to také řešil.
Řídil jsem se převážně návodem na abclinuxu. Tady je výsledek:

ROZDĚLENÍ DISKU A INSTALACE
Po fyzické instalaci SSD disku v biosu zapneme AHCI.
Nastavíme pořadí bootování.
Nabootujeme LiveCD.
V mém případě: /dev/sdb je SSD
         /dev/sda HDD
Pomocí Gparted nebo jiného GUI vytvoříme "new partition table" (přes celý SSD disk), následně přes CLI:
Nastavíme zarovnání oddílu na SSDčku:

Kód: [Vybrat]
$ fdisk -S 32 -H 32 /dev/sdb # Příkazem fdisk s příslušnými parametry zajistíme, aby oddíl měl 32 sektoru na stopu a počítal s 32 hlavičkami
Kód: [Vybrat]
následuje pár příkazů v fdisku(pro nápovědu zadáme m) $ w, $ n, $ p, $ 1, $ a...
Kód: [Vybrat]
$ fdisk -lu /dev/sdb # Ověření zda první oddíl začíná na sektoru, který je dělitelný 512
Vytvoření fs ext4, instalace, nastavení.
Kód: [Vybrat]
$ mkfs -t ext4 -E stripe-width=128 /dev/sdb1 #vytvoření oddílu ext4 na vybrané partišně sdb1
Kód: [Vybrat]
$ fdisk -lu /dev/sdb # Kontrola, zda mi oddíly začínají na sektoru dělitelném 512 a zda na sebe oddíly navazují.
Pokud je vše v pořádku spustíme instalaci OS.
Nastavení jednotlivých partišen:

/dev/sdb1 ext4      / (nechat odznačené pole pro formátování - nechceme znovu naformátovat)

/dev/sda1 reiserFS    /var
/dev/sda2       swap
/dev/sda3 XFS       /home

Při výběru místa instalace zavaděče jsem vybral /dev/sdb

Po dokončené instalaci a nově zavedeném systému:

NASTAVENÍ FSTABU

Nastavíme fstab(/etc/fstab):
Následující řádky se mohou rapidně lišit v závislosti na našich filesystémech a rozdělení disku.
Můj již upravený fstab: (věnujte pozornost přidaným parametrům jako je discard,defaults,noatime..)
Dále je zde přesunut /tmp do RAMky - paměti mám dost tak proč toho nevyužít.

Kód: [Vybrat]
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc                                      /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
# / was on /dev/sdb1 during installation
#UUID=e88c5ea6-c060-44c3-acb5-258c6b4c10a4
LABEL=SSDubuntu                           /               ext4    discard,defaults,noatime,errors=remount-ro 0       1

# /home was on /dev/sda3 during installation
#UUID=144560c0-5fb0-49d0-95bb-942519835713
LABEL=Domov                               /home           xfs     defaults        0       2

# /var was on /dev/sda1 during installation
#UUID=072e3806-061f-40c3-9b82-311c06e21c39
LABEL=Var                                 /var            reiserfs defaults        0       2

# swap was on /dev/sda2 during installation
#UUID=afbf56c6-23b8-4c91-a3ad-492ddb75c274 none            swap    sw              0       0
/dev/mapper/cryptswap1 none swap sw 0 0

# tmpfs - presunuti tmp do RAMky
tmpfs                                     /tmp            tmpfs    nodev,nosuid,noatime,size=1024M,mode=1777          0           0

Místo UUID=číslo jsem zde použil LABEL=... - je to pouze mou přehlednost. Vám však stačí upravit jednotlivé parametry viz výše.
Kód: [Vybrat]
http://askubuntu.com/questions/109938/change-hdds-uuid
https://wiki.archlinux.org/index.php/Persistent_block_device_naming
https://help.ubuntu.com/community/RenameUSBDrive

Uložíme provedené změny a provedeme restart pc.

SNÍŽENÍ SWAPOVÁNÍ
Tohle by se týkalo hlavně těch co mají swap partišnu na SSD.

#okamžitá změna swapovací priority:
Kód: [Vybrat]
sudo sysctl -w vm.swappiness=10
sudo sysctl -w vm.vfs_cache_pressure=50

#Použití této hodnoty trvale zapíšeme následující řádky do /etc/sysctl.conf:

Kód: [Vybrat]
vm.swappiness=10
vm.vfs_cache_pressure=50

INTERNETOVÝ PROHLÍŽEČ
Přemístění cache Firefoxu do paměti
Pokud používáte webový prohlížeč Firefox, můžete disku výrazně ušetřit práci tím, že cache prohlížeče přemístíte do adresáře /tmp, který jsme si už namapovali do ramdisku. Dočasné soubory tak budou v dočasném adresáři a nebudou zbytečně často přepisovány na disku.

Pro tuto změnu vstupte do pokročilé konfigurace na URL about:config a vytvořte nový klíč browser.cache.disk.parent_directory s hodnotou /tmp. Pokud máte v počítači více uživatelů, proveďte tuto změnu u každého z nich zvlášť.   

Nebo můžeme použít:

Browser - profile-sync-daemon (http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1921800)
viz. http://bernaerts.dyndns.org/linux/250-ubuntu-tweaks-ssd
http://www.webupd8.org/2013/02/keep-your-browser-profiles-in-tmpfs-ram.html

Přemístění cache Chromia do paměti

# chromium v ramce
tmpfs                                     /home/odra/.cache/chromium tmpfs  noatime,nodev,nosuid,size=1024M                0           0


https://wiki.archlinux.org/index.php/Chromium_Tips_and_Tweaks
http://www.joeyconway.com/blog/2011/09/11/ubuntu-ssd-move-chrome-cache-to-ram/

VYLADĚNÍ SCHEDULERU
# sudo gedit /etc/udev/rules.d/60-schedulers.rules

do něj vložíme:
Kód: [Vybrat]
# Handle the scheduler choice according to the type of disk detected

# system default : set cfq scheduler for rotating disks
ACTION=="add|change", KERNEL=="sd[a-z]", ATTR{queue/rotational}=="1", ATTR{queue/scheduler}="cfq"

# SSD specific : set deadline scheduler for non-rotating disks
ACTION=="add|change", KERNEL=="sd[a-z]", ATTR{queue/rotational}=="0", ATTR{queue/scheduler}="deadline"
po restartu pokud je SSD nastaven jako main drive:
Kód: [Vybrat]
# cat /sys/block/sda/queue/scheduler
měli bychom dostat:
Kód: [Vybrat]
noop [deadline] cfq
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

Otazka

  • Host
Re:Instalace na SSD/HDD - jak nejlepe rozdelit disk/y
« Odpověď #3 kdy: 24 Února 2013, 12:15:22 »
No parada Jen jste si asi neprecetl poradne muj prispevek (stejne jako ja ty desitky clanku jak install at na SSD - coz mimochodem neni tak uplne pravda ...) protoze by vam muselo byt jasne, ze jste reakci pojal jako radu technicky zdatnemu uzivateli nikoliv zacatecniku jako jsem ja (coz byl mimochodem jeden z duvodu proc jsem se obratil na toto forum) Jak to tak vidim, zustanu u klasicke instalace na HDD Kazdopadne i vam patri dik za jiste dobre minenou snahu poradit, pomoci  ::)

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Instalace na SSD/HDD - jak nejlepe rozdelit disk/y
« Odpověď #4 kdy: 24 Února 2013, 12:42:30 »
... protoze by vam muselo byt jasne, ze jste reakci pojal jako radu technicky zdatnemu uzivateli nikoliv zacatecniku jako jsem ja (coz byl mimochodem jeden z duvodu proc jsem se obratil na toto forum) ...
Ja tiež nie som technicky zdatný užívateľ, ale veru jednoduchšie si to predstaviť viem už len tak, že by to za mňa niekto urobil ;) 
Chci se zeptat nekoho zkuseneho Experimentuju jak nejlepe nasadit buntu na laptop se dvema disky - ssd/hdd ...
Odra to popísal dosť detailne aj pre začiatočníka ktorý vie čo je bios hdd ssd a terminál
To nemyslím nijak urážlivo ani zle  ;) len mi ten návod pripadá nenáročný ::)
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Instalace na SSD/HDD - jak nejlepe rozdelit disk/y
« Odpověď #5 kdy: 24 Února 2013, 14:00:09 »
Já vám opravdu nevím, pokud budu SSD používat jen na domácím PC, myslíte si, že má cenu opravdu tohle podstupovat a řešit zbytečnosti. Nevěřím tomu, že to totiž něco přinese  ať už výkon, životnost atd.

Otazka

  • Host
Re:Instalace na SSD/HDD - jak nejlepe rozdelit disk/y
« Odpověď #6 kdy: 24 Února 2013, 17:57:57 »
Já vám opravdu nevím, pokud budu SSD používat jen na domácím PC, myslíte si, že má cenu opravdu tohle podstupovat a řešit zbytečnosti. Nevěřím tomu, že to totiž něco přinese  ať už výkon, životnost atd.
Tak vykon by to asi o neco malinko zvedlo, ne ? Ale jinak souhlas, nechavam to ladem, instaluju na HDD a po pesine klid  8)

Otazka

  • Host
Re:Instalace na SSD/HDD - jak nejlepe rozdelit disk/y
« Odpověď #7 kdy: 24 Února 2013, 18:01:07 »
... protoze by vam muselo byt jasne, ze jste reakci pojal jako radu technicky zdatnemu uzivateli nikoliv zacatecniku jako jsem ja (coz byl mimochodem jeden z duvodu proc jsem se obratil na toto forum) ...
Ja tiež nie som technicky zdatný užívateľ, ale veru jednoduchšie si to predstaviť viem už len tak, že by to za mňa niekto urobil ;) 
Chci se zeptat nekoho zkuseneho Experimentuju jak nejlepe nasadit buntu na laptop se dvema disky - ssd/hdd ...
Odra to popísal dosť detailne aj pre začiatočníka ktorý vie čo je bios hdd ssd a terminál
To nemyslím nijak urážlivo ani zle  ;) len mi ten návod pripadá nenáročný ::)

Tak Odra je jiste zkuseny a mozna vam to pripada nenarocne, pro mne je to misty spanelska vesnice  :o - neb kazdy mame jine horizonty - take to nechapu nijak urazlive ale nesouhlasim s vama, ze je ta forma pro zacatecnika ktery vi co je HDD, RAM aj optimalni, to je cele Pekny den

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Instalace na SSD/HDD - jak nejlepe rozdelit disk/y
« Odpověď #8 kdy: 24 Února 2013, 18:10:27 »
@Otazka
Bohužel linuxové distra zatím ještě nedokážou rozpoznat a následně připravit instalaci čiště pro SSD. Proto bude instalace vyžadovat určitou snahu. Berte proto výše popsaný návod spíše jako výčet vyladění, která jsou možná, avšak ne nezbytné. Nicméně zkusím to zkrátit.

Jak už jste sám psal a já s tím souhlasím - je výhodné vytvořit oddělené /var /tmp swap mimo SSD.
Nebudu vás tedy zatěžovat zarovnáváním hlavičem apod., ale pouze pomocí trošičku pracnějším rozdělením disku. (Berte to jako radu, jak zvýšit životnost SSDčka.)

Nabootujeme, sputíme instalaci a při rozdělení disků pokračujeme následovně:
Kořenový oddíl / vytvoříme na celém SSDčku naformátovaném nejlépe na ext4.
Co se HHD týče ten rozdělte následovně: /var - zde se ukládají proměnlivá data; naformátovat reiserFS; o velikosti 10GB
               swap - záleží na velikosti ramky a zdali budeme chtít počítač hybernovat. (4G?)
               /home - také primární partiška, kvůli oddělí osobních dat od systémových souborů; naformátovat na ext4; velikost - zbylý prostor na HDD

Opět připomínám - při otázce kam chceme nainstalovat zavadeč, vyberte celý SSD disk, tedy nejspíše /dev/sda popř. /dev/sdb

Po úspěšné instalaci přidáme pomocné parametry do fstabu :
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/fstabUpravíme a přidáme užitečné parametry k řádku:
Kód: [Vybrat]
# / was on /dev/sdb1 during installation
UUID=e88c5ea6-c060-44c3-acb5-258c6b4c10a4       /               ext4    discard,defaults,noatime,errors=remount-ro 0       1
viz můj předchozí příspěvek. Dopsat discard,noatime. Nic složitého.
Na konec souboru ještě také přidáme:
Kód: [Vybrat]
tmpfs                                     /tmp            tmpfs    nodev,nosuid,noatime,size=1024M,mode=1777          0           0
Uložíme soubor, provedeme restart PC. Lehčí už to ode mne nedostanete, nazdar. :)
« Poslední změna: 24 Února 2013, 18:28:18 od Odra »
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Instalace na SSD/HDD - jak nejlepe rozdelit disk/y
« Odpověď #9 kdy: 24 Února 2013, 20:37:31 »
@Otazka
Bohužel linuxové distra zatím ještě nedokážou rozpoznat a následně připravit instalaci čiště pro SSD.
Čistě pro pořádek to neumí řádně ani Windows 7. Windows 8 netuším.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Otazka

  • Host
Re:Instalace na SSD/HDD - jak nejlepe rozdelit disk/y
« Odpověď #10 kdy: 24 Února 2013, 21:37:53 »
@Otazka
Bohužel linuxové distra zatím ještě nedokážou rozpoznat a následně připravit instalaci čiště pro SSD. Proto bude instalace vyžadovat určitou snahu. Berte proto výše popsaný návod spíše jako výčet vyladění, která jsou možná, avšak ne nezbytné. Nicméně zkusím to zkrátit.

Jak už jste sám psal a já s tím souhlasím - je výhodné vytvořit oddělené /var /tmp swap mimo SSD.
Nebudu vás tedy zatěžovat zarovnáváním hlavičem apod., ale pouze pomocí trošičku pracnějším rozdělením disku. (Berte to jako radu, jak zvýšit životnost SSDčka.)

Nabootujeme, sputíme instalaci a při rozdělení disků pokračujeme následovně:
Kořenový oddíl / vytvoříme na celém SSDčku naformátovaném nejlépe na ext4.
Co se HHD týče ten rozdělte následovně: /var - zde se ukládají proměnlivá data; naformátovat reiserFS; o velikosti 10GB
               swap - záleží na velikosti ramky a zdali budeme chtít počítač hybernovat. (4G?)
               /home - také primární partiška, kvůli oddělí osobních dat od systémových souborů; naformátovat na ext4; velikost - zbylý prostor na HDD

Opět připomínám - při otázce kam chceme nainstalovat zavadeč, vyberte celý SSD disk, tedy nejspíše /dev/sda popř. /dev/sdb

Po úspěšné instalaci přidáme pomocné parametry do fstabu :
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/fstabUpravíme a přidáme užitečné parametry k řádku:
Kód: [Vybrat]
# / was on /dev/sdb1 during installation
UUID=e88c5ea6-c060-44c3-acb5-258c6b4c10a4       /               ext4    discard,defaults,noatime,errors=remount-ro 0       1
viz můj předchozí příspěvek. Dopsat discard,noatime. Nic složitého.
Na konec souboru ještě také přidáme:
Kód: [Vybrat]
tmpfs                                     /tmp            tmpfs    nodev,nosuid,noatime,size=1024M,mode=1777          0           0
Uložíme soubor, provedeme restart PC. Lehčí už to ode mne nedostanete, nazdar. :)

Dekuju moc Ondro Uz mam buntu na HDD a plna spokojenost

 - SSD nechavam ladem - vsak si myslim, ze ten navod pomuze dalsim lidem, kteri se treba budou chtit podivat do systemu hloubeji



takze prace neprijde nazmar Tedy jeste jednou dekuju a nazdar  ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.