Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Způsoby instalace  (Přečteno 1699 krát)

Pavel Tihlařík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Způsoby instalace
« kdy: 14 Září 2011, 10:17:50 »
Ahoj,

mám NB od Toshiby, který nemá optickou mechaniku, neumí bootovat z USB a má čtečku karet, která není ze základu Ubuntu podporována. Potřebuju přeinstalovat systém.
Zkoušel jsem síťovou instalaci - jeden počítač udělat DHCP serverem a pak bootovat po síti instalaci z něj. Tam jsem se ale kousl už někdy při nastavování DHCP.
Napadlo mě vyndat HDD a naistalovat na něj systém v jiném počítači. Klasicky z CD. Jenže bych radši aby při instalaci byl disk v sestavě, v jaké bude systém pracovat. Navíc bych do počítače nerad rýpal se šroubovákem v ruce.
No a třetí možnost, myslím, že pro mě nejschůdnější je, instalovat přímo z HDD - Udělat oddíl, na kterém bude jen instalace, tento nabootovat a nainstalovat systém na další oddíl.
Poslední možnost mě láká nejvíc. Zádrhel ale je, že nemůžu přemluvit grub, aby z tohoto oddílu bootoval.
Jak bych měl postupovat? Stačí nakopírovat rozbalené iso na oddíl nebo se má šachovat ještě s něčím? A poraďte, prosím, jak pak zacházet s novým grubem. Nějak mu nemůžu dojít na chuť. Prý že je intuitivní a kdesi cosi , ale ta jeho jednoduchost mi uniká.

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re: Způsoby instalace
« Odpověď #1 kdy: 14 Září 2011, 10:43:12 »
skus odielu s instalackou v gparted nastavit boot priznak a potom po #update-grub by si ho mal grub najst..ale skusenost stym nemam..dalsia moznost by mozno bola pouzit unetbootin a v nom vybrat pre ciel instalacky tu pripravenu particiu ak ta to pusti..
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Způsoby instalace
« Odpověď #2 kdy: 14 Září 2011, 11:53:36 »
Ja som skusal toto
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=49050.0
ale pri instalacii to chce unmoutnut hdd na ktorom je to iso a tak to nedovoli. Takze by to chcelo donutit ho aby spustil iso na usb disku(cez grub na hdd) a malo by to ist.(otazka je len ako?)
« Poslední změna: 14 Září 2011, 11:57:55 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Pavel Tihlařík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Způsoby instalace
« Odpověď #3 kdy: 14 Září 2011, 12:14:51 »

skus odielu s instalackou v gparted nastavit boot priznak a potom po #update-grub by si ho mal grub najst..ale skusenost stym nemam..dalsia moznost by mozno bola pouzit unetbootin a v nom vybrat pre ciel instalacky tu pripravenu particiu ak ta to pusti..

V GRUBu nic nepřibylo. Ale podle toho, co píše TIBOR to stejnak touto cestou nemá smysl.

Pavel Tihlařík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Způsoby instalace
« Odpověď #4 kdy: 14 Září 2011, 12:18:01 »
Ja som skusal toto
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=49050.0
ale pri instalacii to chce unmoutnut hdd na ktorom je to iso a tak to nedovoli. Takze by to chcelo donutit ho aby spustil iso na usb disku(cez grub na hdd) a malo by to ist.(otazka je len ako?)

Co se k flashce chovat jako k HDD? Naformátovat, nastavit bootovací příznak a nakopírovat obsah iso souboru a updatovat GRUB?

Pavel Tihlařík

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Způsoby instalace
« Odpověď #5 kdy: 14 Září 2011, 12:22:53 »
Co říkáte na toto: https://help.ubuntu.com/community/BootFromUSB?
Nabootovat si flashku přímo v GRUBu. Pohledám nějakou postradatelnou flashku a vyzkouším to.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.