Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Clean instalation Linux  (Přečteno 8608 krát)

JarynCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Clean instalation Linux
« kdy: 08 Ledna 2016, 23:14:13 »
Ahoj, tohle téma tady již v minulosti padlo, ale vzhledem k tomu, že si ho již nikdo nevšímá, musím ho takto restartovat. Moc mě zajímá problém čisté instalace linuxu. Proto se ptám, zda lze taková instalace provést i v poslední verzi LTS nebo ještě lépe, zda se někdo o toto v poslední době pokusil, případně, zda na něčem takovém jede. Zajímá mě především problém se základními ovladači. Zvuk, video, BlueT, Wifi. PS: je to i můj způsob hlouběji proniknout a pochopit linux a především ubuntu. Díky
Žijte dlouho a blaze.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Clean instalation Linux
« Odpověď #1 kdy: 09 Ledna 2016, 01:17:51 »
Ahoj,
 
Citace
Moc mě zajímá problém čisté instalace linuxu
Ak tým myslíš inštaláciu bez dualbootu, tam žiadny problém obvykle.nieje. Nespomínaš, či chceš inštalovať MBR/Bios alebo GPT/UEFI.
Na základné zoznámenie pozri toto video.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

JarynCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re:Clean instalation Linux
« Odpověď #2 kdy: 09 Ledna 2016, 10:41:30 »
Ale nééé, myslím jen vlastní základ systému. Bez ostatních nalepených programů. (Nejsem úplně zběhlý), ale myslím tím jen jádro systému bez.... Libre office, přehrávačů, ovladačů, prohlížečů.... prostě jako když si chceš sestavit vlastní distro.
Žijte dlouho a blaze.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Clean instalation Linux
« Odpověď #3 kdy: 09 Ledna 2016, 12:42:55 »
Ach só... Potom by si sa mal zrejme zamerať na Arch Linux, ktorý je presne na to určený, t.j. postaviť si Linux podľa svojich predstáv. Nedoporučuje sa však pre úplných začiatočníkov. Ak však pozorne prečítaš návody (Arch ich má výborne spracované) tak budeš spokojný.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Clean instalation Linux
« Odpověď #4 kdy: 09 Ledna 2016, 15:41:45 »
Arch Linux si urcite napred vyzkousej ve virtualni masine (treba ve VirtualBoxu). Je to distribuce zamerena na pokrocile uzivatele, muze se stat, ze to nezvladnes ani nainstalovat.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

JarynCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re:Clean instalation Linux
« Odpověď #5 kdy: 09 Ledna 2016, 16:02:14 »
spíš jsem předpokládal, že mě navedete na nějakou verzi (Ubuntu) gnome, případně zlehka popíšete postup instalace
Žijte dlouho a blaze.

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Clean instalation Linux
« Odpověď #6 kdy: 09 Ledna 2016, 16:09:35 »
A potřebuješ u toho grafické rozhraní? Pokud potřebuješ jen ubuntí základ, zkus netinstall médium nebo serverovou edici.
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

JarynCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re:Clean instalation Linux
« Odpověď #7 kdy: 09 Ledna 2016, 16:17:31 »
určitě základní grafické rozhraní bych uvítal  8)
Žijte dlouho a blaze.

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
Re:Clean instalation Linux
« Odpověď #8 kdy: 10 Ledna 2016, 09:43:13 »
Nějak nevím, co přesně požaduješ. Chceš úplně čistý systém bez jakéhokoli programu, včetně textového editoru, atd.?

Odesláno z mého HUAWEI GRA-L09 pomocí Tapatalk


JarynCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re:Clean instalation Linux
« Odpověď #9 kdy: 10 Ledna 2016, 22:14:39 »
Měl jsem na mysli, aby se spustilo základní grafické rozhraní, ale já musel např. doinstalovat, periferie a programové vybavení, tak jak se o tom mluvilo v tématu "lean-instalace"
Žijte dlouho a blaze.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Clean instalation Linux
« Odpověď #10 kdy: 11 Ledna 2016, 07:14:22 »
Muzes nainstalovet serverovou verzi a do ni jen hodit Xka. Ale priprav se na grafiku ve stylu win3.11. Pokud bys chtel sofistikovanejsi omalovanky, je treba nainstalovat i kdm/gdm/mdm...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

JarynCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re:Clean instalation Linux
« Odpověď #11 kdy: 11 Ledna 2016, 21:13:30 »
Díky
Žijte dlouho a blaze.

Amigo

Re:Clean instalation Linux
« Odpověď #12 kdy: 18 Srpna 2016, 11:11:30 »
Tož jaroslave, pochlub se, taky jsem věčný newbee, a tady hledám nápady a rady. Zatím teda jedu na Xubuntu 16.04 nejnovější vydání, ale je tam oproti 14.04 LTS ještě hezkých pár bugů, jenže už se mi nechce downgradovat tak musím počkat na opravy. Už to je skoro jak od M$  :D. Vydat a honem záplatovat.
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 22.04, 
Powerbook G4/1.67GHz, MOS 3.17
Amiga600, Fúria EC020,

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.