Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Audacity - nejde oříznout zvuková stopa  (Přečteno 3939 krát)

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Audacity - nejde oříznout zvuková stopa
« kdy: 31 Října 2019, 08:10:00 »
Ahoj, pokouším se v programu AUDACITY o střih audio souboru (obyčejné mp3 stažené konvertorem z youtube) - postupuji podle návodu zde:
https://www.linuxexpres.cz/jak-na-to/jak-oriznout-zvuk-v-audacity

Kroky 1 až 2 provedu normálně, dojde k označení výběru, ale Krok 3 už nejde - Příkazy CUT ani DELETE ani COPY nejsou aktivní.
Nevěděl by někdo čím to může být?

Na starém notebooku mi to kdysi šlo.... Díky

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Audacity - nejde oříznout zvuková stopa
« Odpověď #1 kdy: 31 Října 2019, 10:30:57 »
Není ten soubor v read-only režimu? Kde je (na disku) uložený?

Zkoušel jsem to teď s https://file-examples.com/wp-content/uploads/2017/11/file_example_MP3_2MG.mp3 a Audacity verze 2.3.2 a vše je OK.

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Audacity - nejde oříznout zvuková stopa
« Odpověď #2 kdy: 31 Října 2019, 21:40:49 »
Mám práva Čtení i zápisu, takže tím to asi nebude. Navíc dcera (12 let) si s tím chvíli pohrála, protože tu písničku z pohádky chce vystřihnout ona, a nějak se jí to povedlo rozchodit (doma vyrostla mimochodem pouze na ubuntu), takže ty příkazy už dostupné jsou. Ale nastal pro změnu jiný problém:  To Audacity při práci brutálně ubírá volné místo na disku, takže mé 3 GB Free na systémovém disku byly za chviličku pryč ještě než se nám operace se stopou Vyjmout a Vložit podařila dokončit, tak už mi systém zahlásil že kapacita oddílu je 0 MB a Audacity zatuhl.
Nevíte kam si Audacity ukládá ty své keš a temp dočasné soubory a kde bych je mohl odmazat abych to místo které zaplácal opět uvolnil?  A dá se to někde v nastavení porgramu změnit – buď umístění těch dočasných souborů nebo aby je vůbec nevytvářel?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Audacity - nejde oříznout zvuková stopa
« Odpověď #3 kdy: 31 Října 2019, 22:26:51 »
Nevíte kam si Audacity ukládá ty své keš a temp dočasné soubory a kde bych je mohl odmazat abych to místo které zaplácal opět uvolnil?  A dá se to někde v nastavení porgramu změnit – buď umístění těch dočasných souborů nebo aby je vůbec nevytvářel?

Nevytvářel - to těžko. Měl by je defaultně mít ve /var/tmp/audacity-jmeno_uzivatele, ale jde to změnit (překvapivě) v Edit - Preferences - Directories (nebo Úpravy - Nastavení - Adresáře).

3GB volné, to je fakt dost málo (na cokoliv). Bohužel to dneska je tak nenažrané.

Mimochodem: teď jsem přišel na to, že i v Audacity 2.3.2 je čeština, i když to původně tak nevypadalo. Program se totiž do ní nepřepne při volbě System a nabídka Čeština tam zcela chybí (Edit - Preferences - Interface - Language).

Řešením je ručně změnit (přepsat) nastavení v souboru /home/uzivatel/.audacity-data/audacity.cfg z původního
Kód: [Vybrat]
[Locale]
Language=en
na
Kód: [Vybrat]
[Locale]
Language=cs
« Poslední změna: 31 Října 2019, 22:58:02 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Audacity - nejde oříznout zvuková stopa
« Odpověď #4 kdy: 31 Října 2019, 22:35:47 »
Mám práva Čtení i zápisu, takže tím to asi nebude. Navíc dcera (12 let) si s tím chvíli pohrála, protože tu písničku z pohádky chce vystřihnout ona, a nějak se jí to povedlo rozchodit (doma vyrostla mimochodem pouze na ubuntu), takže ty příkazy už dostupné jsou. Ale nastal pro změnu jiný problém:  To Audacity při práci brutálně ubírá volné místo na disku, takže mé 3 GB Free na systémovém disku byly za chviličku pryč ještě než se nám operace se stopou Vyjmout a Vložit podařila dokončit, tak už mi systém zahlásil že kapacita oddílu je 0 MB a Audacity zatuhl.
Nevíte kam si Audacity ukládá ty své keš a temp dočasné soubory a kde bych je mohl odmazat abych to místo které zaplácal opět uvolnil?  A dá se to někde v nastavení porgramu změnit – buď umístění těch dočasných souborů nebo aby je vůbec nevytvářel?

Pročisti si celý systém. Vsadím se, že tam máš plnou apt-cache a fůru starých kernelů..... :-[

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.