Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Přejdete (popř. přešli jste) na jinou linuxovou distribuci?

ano, určitě
41 (27.5%)
několikrát jsem o tom už přemýšlel(a)
51 (34.2%)
nevím (zatím nevím)
14 (9.4%)
jednou mne to napadlo, ale zavrhl(a) jsem to
13 (8.7%)
ne, neuvažuji o tom
30 (20.1%)

Celkem hlasů: 133

Autor Téma: Přechod na jinou linuxovou distribuci  (Přečteno 52424 krát)

anicka

  • Host
Přechod na jinou linuxovou distribuci
« kdy: 20 Května 2008, 12:39:20 »
Ahoj,

možná to je odvážné, možná se to sem nehodí, možná je to odrazující ... ale musím se přiznat, že už podruhé si tak trochu pohrávám s myšlenkou otestovat přes LiveCD i jiné distro, případně na nějaké přejít. Už několikrát mě Ubuntu naštvalo a proto mám tak trochu obavu, aby HH nebyl poněkud "šit horkou jehlou", přestože zatím na starém laptopu IBM ThinkPad T30 běží ok (one-boot system).

Napadlo mě distro SuSE, Slax, LinuxMint. Zajímavý je určitě i ArchLinux, ale na to myslím si, mé znalosti nestačí.

Vím, že je několik velmi významných osobností na fóru (něco jako VIP), kteří přešli z Ubuntu na jinou distribuci - například Jakub Lucký, Jakub Šťastný (Botanicus) a určitě i další.

A co Vy? Přemýšleli jste někdy nad změnou linuxové distribuce anebo jste se rozhodli natrvalo zůstat u distribuce Ubuntu?

Dodávám, že tímto nechci založit žádný [FLAME], jen se ptám. Nejde mi o to, hádat se, které distro je The Best.

Anička T.
« Poslední změna: 20 Května 2008, 12:56:37 od Anna Taliánová »

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #1 kdy: 20 Května 2008, 12:45:08 »
Osobně jsem uvažoval, uvažuji a uvažovat budu o přechodu, ale určitě ne z toho důvodu, že by mě ubuntu naštvalo - Nemám prakticky žádné problémy s Ubuntu už od 6.10 až doposud. Ale myšlenka vyzkoušet zase něco nového tu je, zatím jsem ji vždy zavrhl z důvodu, že mám Ubuntu už natolik ušité na mou míru, že se mi nechce vše dělat a upravovat znovu. Zatím si tu "úchylku" vynahrazuju ve Virtualboxu a na PC bráchy a táty.

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #2 kdy: 20 Května 2008, 12:46:05 »
Tak já mám kromě Ubuntu HH ještě Kubuntu, PClinuxOS CZ a Mint. Zkoušel jsem i OpenSuse, Fedoru, Slax ale nepodařilo se mně připojit na wifi, tak na tom to skončilo.
Jinak ve snadnosti připojení k netu jednoznačně vítězí PClinuxOS.
« Poslední změna: 20 Května 2008, 12:48:02 od Radix »

slamozrout

Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #3 kdy: 20 Května 2008, 12:50:08 »
Jo ja momentalne jedu na Debianu4 Lenny a Ubuntu na disku mam taky. Jinak sem zkousel Suse, LinuxMint, Solaris, PC-BSD, PClinuxOS, Gentoo (to se mi nepovedlo rozchodit, musim si pockat az budu chytrejsi :-D) a urcite dalsi ditribuce. Ale jinak Debian a Ubuntu jsou mi nejmilejsi :)
« Poslední změna: 20 Května 2008, 12:53:19 od Anna Taliánová »
MSI P35 Platinum, Core 2 Duo E6850 3GHz, Patriot DDR2 2x1GB 800MHz Kit, ASUS EN8600GT 512MB DDR3, Archlinux....

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #4 kdy: 20 Května 2008, 13:22:29 »
Párkrát mě to napadlo, ale jak jsem psal už jinde, přejdu, nebude vše fungovat jak má a na kam se obrátím?
Tady mi taky pár věcí nefungovalo, ale díky fóru, wiki se většinu podařilo vyřešit.
Učit se něco nového se mi moc nechce, když pořádně neumím ani stávající. Není to o lenosti, spíše o čase.
Věřím, že mě Ubuntu zas až tak nezklame :).

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #5 kdy: 20 Května 2008, 13:41:21 »
On sem tam naštve každý systém, ale vyzkoušet něco jiného rozhodně není na škodu :)

Hlavní domácí počítač teď provozuji na OpenSuSE 10.3 (výsledek ne úplně hladkého upgrade 7.04 -> 7.10 :) ), na noteboocích HH a opensuse v dualbootu s Windows :), s tím, že v dohledné době se na jednom chystám zkusit Fedoru 9 - je to takové příjemné pestré prostředí :) Občas stáhnu něco na experiment do virtualboxu, ale na to není až tolik času...

Zas tak velké rozdíly mezi distribucemi nejsou  - jestli píšeš apt-get install, nebo zypper install či yum install je celkem jedno (až na to že zypperu to trvá déle a yum občas řeší závislosti poněkud neobvykle), Gnome je stejné, KDE skoro taky, takže rozhodují detaily (SuSE má YaST, který je opravdu vynikající, i když pomalý, HH zase networkmanager, který je výrazně funkčnější než v jiných systémech, Fedora má všechno opravdu nové, byť občas trošku skřípající, ve Windows běží Flashpoint a používá je manželka :) )

Jinak HH mi přijde ušit mnohem lepší jehlou než GG, takže kvůli této obavě bych ho neopouštěl. Na druhou stranu se sám řídím zásadou "Když to funguje, je čas to pořádně rozvrtat:)
« Poslední změna: 20 Května 2008, 14:00:34 od Anna Taliánová »

honorguard

  • Host
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #6 kdy: 20 Května 2008, 13:43:27 »
Já už jsem přešel dister strašně moc a nakonec jsem skončil tady.

krátké shrnutí:

Debian : Můj první Linux. Tehdy jsem tomu ještě moc nerozuměl. Bohužel si nerozuměl moc s mým pc a hodně základních věcí nefungovalo. Jinak velice stabilní a tehdy jsem se do Linuxu zamiloval.

Fedora : RPM based distro. Rovnou říkám že to bylo strašné. Ubuntu má aspoň v základu nastaveno inst. CD jako zdroj. Fedora rovnou (bez připojení k internetu) prohlásí (aspoň Fedora 7) "Unable to retrieve Software Information" a ukončí správce programů. Systém jako takový ale fungoval dobře. I když byl gigantický oproti např. Kubuntu. Ale zase mě dostávalo, že jsem v 6, 7, 8 nacházel ty samé bugy, které nikdo neopravoval...

Gentoo : Krátký úlet kdy jsem si v práci vytisknul Handbook, stáhnul Gentoo Live a dal se do instalace. Při instalaci se poškodila nějaká .so binárka kterou jsem musel na mě docela složitě opravovat... resp. opravit ji bylo jednoduché, ale zjistit jak na to a co se vlastně děje... Gentoo jsem nakonec opustil, protože nerozumím jádru, takže jsem nebyl schopen sestavit si vlastní a genkernel mi prostě nevyhovuje. Resp. nevyhovuje mému pc. Jinak to bylo mnohem rychlejší než třeba Kubuntu.

Nakonec jsem vždycky skončil u Kubuntu, ale již teď vím že o prázdninách zkusím Dualboot s Arch Linuxem. A možná časem přejdu buď na něj a Kubuntu zůstane ve virtuálce anebo si přečtu nějakou knihu o jádře a přejdu na Gentoo.

Každopádně Ubuntu mě poslední dobou štve. I když nutno poznamenat, že se často štvu spíše sám, například tím, že používám KDE4...

Ubuntu mě významě zklamalo včera. Řeším to v threadu "Den kdy my Ubuntu podkoplo nohy". Jenže tohle přechod na jinou distribuci nevyřeší. Ubuntu je jeden z mála Linuxů, který zmákne i amatér. Linux Mint nepovažuju za kvalitní. Mandrivu nepovažuji za LInux a nemám rád RPM distra, takže kvůli kamarádům mi stejně asi nezbyde nic jiného. Každopádně Mám Ubuntu rád a ještě radši mám zdejší komunitu.
« Poslední změna: 20 Května 2008, 14:05:43 od Anna Taliánová »

slamozrout

Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #7 kdy: 20 Května 2008, 13:46:25 »
On sem tam naštve každý systém, ale vyzkoušet něco jiného rozhodně není na škodu :)

Zas tak velké rozdíly mezi distribucemi nejsou  - jestli píšeš apt-get install, nebo zypper install či yum install je celkem jedno (až na to že zypperu to trvá déle a yum občas řeší závislosti poněkud neobvykle), Gnome je stejné, KDE skoro taky, takže rozhodují detaily (SuSE má YaST, který je opravdu vynikající, i když pomalý, HH zase networkmanager, který je výrazně funkčnější než v jiných systémech, Fedora má všechno opravdu nové, byť občas trošku skřípající, ve Windows běží Flashpoint a používá je manželka :) )

Jo nemuzu jinak nez souhlasit. Kazda distribuce ma svoje a kazdymu vyhovuje neco jinyho. A kdo nezkousi, tak si nevybere.
« Poslední změna: 20 Května 2008, 14:02:44 od Anna Taliánová »
MSI P35 Platinum, Core 2 Duo E6850 3GHz, Patriot DDR2 2x1GB 800MHz Kit, ASUS EN8600GT 512MB DDR3, Archlinux....

Pavel Půlpán

Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #8 kdy: 20 Května 2008, 14:04:39 »
Co se týče používání, ne jenom testování, tak v reálu jsem používal snad jenom tři distra. Ubuntu jsem používal v době Dapper až Feisty, po něm jsem se, dá se říct, vrátil k Debianu. Ten jsem popoháněl dřív a popoháním dál na serveru. No a teď fofrtučňák Gentoo. Mám ho asi od února, možná března, nevím přesně, zatím nemám jedinej důvod měnit. Ale kdo ví co bude dál?! 8)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #9 kdy: 20 Května 2008, 14:27:02 »
Stále více mě to táhne k šílenosti jménem LFS, o prázdninách bude čas, tak se uvidí, co to se mnou provede :).

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #10 kdy: 20 Května 2008, 14:27:29 »

Pavel Půlpán

Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #11 kdy: 20 Května 2008, 14:32:46 »
LFS se špatně aktualizuje. 8)

Edit: Už vím co to bude příště...
« Poslední změna: 20 Května 2008, 14:43:06 od Pavel Půlpán »

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #12 kdy: 20 Května 2008, 14:49:37 »

Pavel Půlpán

Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #13 kdy: 20 Května 2008, 14:54:47 »
To jako věříš, že Hurd někdy vyjde? Já už ani moc ne... ;D

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #14 kdy: 20 Května 2008, 15:45:07 »
1. potřebuju rychlou a jednoduchou instalaci (tzn. nesedět u ní až do konce..),
2. Linux musí používat apt,
3. musí to být opravdu stabilní systém,
4. potřebuju velkou podporu,
5. zatím jsem neviděl lepší linux-fórum, než tohle

..nic jiného, než Ubuntu si proto jednoduše nemohu dovolit ;)
« Poslední změna: 20 Května 2008, 16:49:25 od Anna Taliánová »
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #15 kdy: 20 Května 2008, 15:51:04 »
1. potřebuju rychlou a jednoduchou instalaci (tzn. nesedět u ní až do konce..),
2. Linux musí používat apt,
3. musí to být opravdu stabilní systém,
4. potřebuju velkou podporu,
5. zatím jsem neviděl lepší linux-fórum, než tohle

..nic jiného, než Ubuntu si proto jednoduše nemohu dovolit ;)
vsecky ty veci ma Mint Daryna, pac muzes pouzivat toto forum :D
« Poslední změna: 20 Května 2008, 16:56:24 od Anna Taliánová »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

existpierre

  • Host
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #16 kdy: 20 Května 2008, 15:51:44 »
Ja ostavam u Ubuntu s GNOME :) ale mam chut sa priucit niecomu novemu a tak vyskusanie KDE3 a 4 ma celkom laka. Takisto aj ine desktopy.
« Poslední změna: 20 Května 2008, 16:56:47 od Anna Taliánová »

Pavel Půlpán

Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #17 kdy: 20 Května 2008, 15:52:18 »
1. Potřebuju instalaci, kde si systém nastavím podle svých představ, ať to nemusím dělat zpětně po instalaci.
2. Musí používat Portage, abych měl jednodušší výběr distra!
3. Systém je stabilní, pokud uživatel není vemeno.
4. Podporu nepotřebuju, protože RTFM a UTFG!
5. Jo to je fakt, je to tu cool, protože sem můžu napsat skoro všechno, co mě napadne a nezlynčujete mě, možná.

Edit: Výše uvedené body nechť nečtou slabé povahy. A ty co už je přečetly, pže jsem toto upozornění napsal až po nich, sorry... :D
« Poslední změna: 20 Května 2008, 16:57:53 od Anna Taliánová »

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #18 kdy: 20 Května 2008, 15:56:26 »
To jako věříš, že Hurd někdy vyjde? Já už ani moc ne... ;D

 ;D  ;D nemusí vyjít (byť se Linus tuhle zmínil, že to bude tak do roka :) ), stačí, že jde nainstalovat :)

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #19 kdy: 20 Května 2008, 15:56:52 »
zmenim si nick - budu vemeno
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #20 kdy: 20 Května 2008, 15:57:41 »
2. Musí používat Portage, abych měl jednodušší výběr distra!

Nezadáváš občas veřejné zakázky? :)

Pavel Půlpán

Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #21 kdy: 20 Května 2008, 15:59:56 »
4Rincewind: Jo a hned potom dodal, že možná výjde i za dva tři měsíce... a zakončil to... kdo ví?! Nakonec měl pravdu. ;D

Zakázky? 8)

oyankee

  • Host
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #22 kdy: 20 Května 2008, 16:03:54 »
Chvili jsem mel Ubuntu (7.04), pak OpenSuse (kvuli akceleraci pro mou grafiku), Mandrivu, ale stejne jsem se dostal opet k Ubuntu (7.10; 8.04), i presto ze se muj graf. chip ocitl na blacklistu. Vyhod je proste vice. Kruh se uzavrel. Vic k tomu dodavat netreba.
« Poslední změna: 20 Května 2008, 16:58:50 od Anna Taliánová »

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #23 kdy: 20 Května 2008, 17:46:54 »
Vyzkoušel jsem Fedoru 4, Mandrivu 2007, OpenSUSE 10,2, ale Ubuntu mám stabilně už od verze 6.10 a fachčí mi parádně. Těch pár dodělávek po instalaci zvládnu i já, jakožto typický představitel BFU a "klikaře", do Terminálu vlezu jen když musím  ;)

Po poslední aktualizaci Win XPP - ServisPack3 - mi už nenaběhly, tři dny jsem vyzkoušel Vista Ultimate 64bit, ale při nainstalování SP1 mi už také nenaběhly - tak jsem zcela zrušil dualboot, zazálohoval Ubuntu, úplně zformátoval disk a nainstaloval načisto Ubuntu 8.04... Nemám důvod měnit za jinou distribuci, žádná mi nepřijde natolik vyladěná, stabilní a s tak perfektně fungujícím uživatelským fórem, jako je toto  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

honorguard

  • Host
Re: Přechod na jinou linuxovou distribuci
« Odpověď #24 kdy: 20 Května 2008, 19:41:16 »
Uph,
Díky Marpíku. Konečně vím že nejsem jedinej klikař na tomhle foru :). Je teda pravda že mám stabilně otevřenou konsoli a používám jí,ale defakto jsem bfu... Nechť Vojta potvrdí :D. Chudák :D.
« Poslední změna: 20 Května 2008, 19:59:18 od Anna Taliánová »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.