Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: SR - Nitra  (Přečteno 193877 krát)

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:SR - Nitra
« Odpověď #125 kdy: 22 Srpna 2014, 09:14:23 »
Vecer mi na Aceri s Greenie vypadlo najprv spojenie s wifi rutrom a potom sa obraz na monitore rozsypal na tisic farebnych stvorcekov a finito. Pomohlo az tvrde vypnutie. Po zapnuti len cierna obrazovka a dostal som sa len do Biosu.
Nakolko som doma mal len DVD s Xubuntu 14.04.-desktop-i386, nainstaloval som ho, pocas instalacie hlasilo, ze nemam pripojenie na net, tak som nb pripojil na ruter pomocou kabla. Instalacia prebehla v poriadku, zda sa, ze okrem wifi karty mi vsetko slape, aj skype bezproblemovo.
Takze, na najblizsom stretnuti mam konkretny namet na riesenie aj s hardverom, livan bude vo svojom zivle,  raz to uz absolvoval, tak to zrejme bude malina. 

Hannibalus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
  • Andrej Lacho
Re:SR - Nitra
« Odpověď #126 kdy: 23 Srpna 2014, 11:51:44 »
Pokial ty nejde wifi tak ked sa dnes dostanem k pc tak ti poslem odkaz jak ju nainstalujes
„Porážka vás může posílit stejně, jako vás oslabí výhra.“ -Charles Bukowski
---32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil---

Hannibalus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
  • Andrej Lacho
Re:SR - Nitra
« Odpověď #127 kdy: 25 Srpna 2014, 11:13:14 »
No nejako som na to zabudol :) tu to mas, Skus ten prvy odkaz a ked by nepomohlo ani por reboote tak daj ten druhy.
https://wiki.debian.org/wl
https://wiki.debian.org/NdisWrapper
„Porážka vás může posílit stejně, jako vás oslabí výhra.“ -Charles Bukowski
---32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil---

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:SR - Nitra
« Odpověď #128 kdy: 25 Srpna 2014, 13:15:53 »
Vdaka kamo, skusim.

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:SR - Nitra
« Odpověď #129 kdy: 25 Srpna 2014, 15:24:39 »
Ahoj distefano, na tom Aceri som to inštaloval nasledovne:

po čistej inštalácii z DVD v termináli s pripojeným sieťovým káblom -

sudo apt-get update
sudo apt-get install firmware-b43-installer

po tomto som vypol počítač odpojil sieťový kábel a zapol počítač. Samozrejme tento postup platí iba u strojov s wifi Broadcom BCM4318. U iných typov sa líši.

« Poslední změna: 25 Srpna 2014, 15:26:19 od livan »
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:SR - Nitra
« Odpověď #130 kdy: 25 Srpna 2014, 15:39:23 »
Zdravím,

kúpil som si knihu "Příkazový řádek v Linuxu" a pretože nechcem experimentovať na mojej produkčnej mašine s Windows, rozhodol som sa, že si kúpim nejaký malý notebook s 11,6" monitorom. Testoval som jeden asus s Atomom Z520 ale ten má iba 1 jadro na 1,3 GHz a 1GB Ram. Navyše sa mi pri testovaní sekol. Ako druhú možnosť zvažujem Asus X200MA-KX113D s 2GB RAM a Intel Celeron N2815 procesorom za cca 210 €, avšak v popise na Alza.sk sa píše, že sa naň dá inštalovať iba Windows 8.1. Takže to musím najskôr prešetriť, aby som neurobil nejakú botu.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

Hannibalus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
  • Andrej Lacho
Re:SR - Nitra
« Odpověď #131 kdy: 25 Srpna 2014, 15:42:10 »
A ako suvisi otazka s Akciami, zrazmi?
Resp. aka otazka v tej tvojej vete je?
„Porážka vás může posílit stejně, jako vás oslabí výhra.“ -Charles Bukowski
---32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil---

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:SR - Nitra
« Odpověď #132 kdy: 25 Srpna 2014, 16:16:13 »
Je to take nase predhrievacie kolo pred stretnutim 10.9., aby sme boli pripraveni a mohli aktivne diskutovat o livan-ovych pochybnostiach. Teda aktivne ti, ktori by mu vedeli aj poradit.
Ked uz Asus, ja by som sa pozrel na tie zostavy Asusu, ktore odskusali prazski ubuntaci - vid oficialne oznamenie o spolupraci ubuntu.cz s centralou Asus.
No, to nase vlakno sa za tie roky toci viac - menej autonomne, len okolo problemov nasej skupiny a bez podrobnejsieho delenia tem. Preto obcas vyskocia aj temy a pokracovania bez vacsich previazanosti na predchadzajuci prispevok. A ako tak sledujem, v ramci fora ubuntu.cz sme tu od septembra 2013 zostali len Nitrancania, v minulosti aktivne "pivni setkani Prazakov a tucnak party v Pardubiciach" akosi prestali.
Takze, prepacte nam za tie obcasne vyvrtky.
 

Hannibalus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
  • Andrej Lacho
Re:SR - Nitra
« Odpověď #133 kdy: 25 Srpna 2014, 16:24:35 »
K tomu prikazovemu riadku. Je pekne ze podporis autora/ov tej knihy ale zo skusenosti viem ze ta kniha ta moc nenauci. Jedine co ta poriadne nauci je Web, MAN stranky a ostatne pdf -ka.
K tomu zrazu, distefano, ja bych velmi rad prisiel z TN do NR ale bohuzial nestiham to. Jedine do tej TT je to mozne cez tyzden.
„Porážka vás může posílit stejně, jako vás oslabí výhra.“ -Charles Bukowski
---32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil---

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:SR - Nitra
« Odpověď #134 kdy: 25 Srpna 2014, 16:48:43 »
V Trnave by ste sa mohli zist uz traja : Stano, vxmery a ty. Dohodnite si stretko cez SS, vymente si medzi sebou telef.cisla a fertig. Ostatne uz osobne na prvom stretnuti. Prajem Vam, aby to klaplo.
 V oktobri by ste mohli ziskat aj dalsich, z tisicok studentov v TT. Keby som ja dnes s takym organizovanim  zacal, vyberiem si kaviarnicku ci krcmu, kde sa schadzaju vysokoskolaci. tam sa hufne objavuju aj stredoskolacky a ich spoluziaci /psychologia, vsakze/. Ked Vas uvidia s notbukmi, novi zaujemci sa jednoducho pridaju a dovod Vasich stretnuti sa rychlo rozsiri.
Inak, univerzita je aj v Trencine, skus to aj doma. Podla nicku ti predpovedam uspech, ako dobyvatel a krotitel slonov to budes mat lahke.

Hannibalus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
  • Andrej Lacho
Re:SR - Nitra
« Odpověď #135 kdy: 25 Srpna 2014, 17:08:12 »
Ftipalek :) mas ale pravdu, zacina semester akurat ta tn univerzita.... No neviem :) ved uvidime
„Porážka vás může posílit stejně, jako vás oslabí výhra.“ -Charles Bukowski
---32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil---

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:SR - Nitra
« Odpověď #136 kdy: 25 Srpna 2014, 17:43:54 »
Pre Hannibalus:

podstata príspevku bola v tom, že chcem získať reakcie na to, či niekto má skúsenosť s notebookom Asus X200MA-KX113D. Dosť ma zaskočilo to, že na stránke Alzy sa vyslovene píše, že daný notebook je síce dodávaný bez OS, avšak dovoľuje nainštalovať iba windows 8.1. Navyše som sa inde dočítal na fórume, bohužiaľ som už zabudol, kde to bolo, že tam niekto chcel nainštalovať linux a po 12 hodinách to vzdal aj keď skúšal všetky možné nastavenia v Biose. Keďže hovoril o nastaveniach v Biose, predpokladám, že vedel, že si inštalácia Linuxu vyžaduje určité nastavenia Biosu, napr. zrušenia fastbootu, prepnutie na Legacy z UEFI a podobne. Je možné, že to daný notebook neumožňuje. Sú nejaké skúsenosti?

Ešte k tvrdeniu, že kniha ma nič nenaučí. Ja mám osobnú skúsenosť, že kniha ma môže nasmerovať k tomu, čo mám hľadať na manuálových stránkach a osobne som sa z kníh naučil veľa. Ja som taký akademický typ. Najskôr problematiku našprtám teoreticky a potom sa na to vrhnem prakticky, najmä ak budem mať k dispozícii mašinu, na ktorej môžem experimentovať a ak niečo dovržem, nič sa nedeje, skúsim znova. Preto chcem mať extra mašinu na experimenty s linuxom. Ani nemusí byť výkonná, stačí aby slušne šlapala.
« Poslední změna: 25 Srpna 2014, 18:15:39 od livan »
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

Hannibalus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
  • Andrej Lacho
Re:SR - Nitra
« Odpověď #137 kdy: 25 Srpna 2014, 17:52:20 »
Este som nepocul  o zariadeni na ktorom by nesiel linux. Ale ved ked si nieai isty tak nekupuj ten ausus
„Porážka vás může posílit stejně, jako vás oslabí výhra.“ -Charles Bukowski
---32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil---

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:SR - Nitra
« Odpověď #138 kdy: 25 Srpna 2014, 18:22:56 »
Problém je v tom, že sa mi tá mašina veľmi páči, videl som ju aj naživo, bohužiaľ s nainštalovaným windowsom. Urobím všetko pre to aby som na ten "aušus" ako to voláš ten linux dostal. Ledaže by som definitívne zistil, že "tudy cesta nevede". Nechcem to však vzdať predčasne. Ideálne by bolo, keby som mal možnosť takúto mašinu otestovať. V kamenných obchodoch však majú iba stroje s predinštalovaným windows, bez OS nemajú. Teda alespoň nemali vo Frýdku-Místku a ani v Nitre. Sú iba na objednávku.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

Hannibalus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
  • Andrej Lacho
Re:SR - Nitra
« Odpověď #139 kdy: 25 Srpna 2014, 18:28:26 »
Pozor, ja som nepovedal ze knihy su na prd ale ze zrovna tato ta moc nenauci. Zajtra ti poslem par super odkazov
„Porážka vás může posílit stejně, jako vás oslabí výhra.“ -Charles Bukowski
---32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil---

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:SR - Nitra
« Odpověď #140 kdy: 25 Srpna 2014, 19:40:06 »
Ahojte. Livan, ja so našiel tu info, že je k dispozícii s nainštalovaným FreeDOS. Okrem toho *buntu 14.04 UEFI podporuje, ak som dobre pochopil.
A v predajni by Ti snáď mohli povoliť štart z USB.
Už sa Ti črtá kopu roboty na ďalšie stretko  :P
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:SR - Nitra
« Odpověď #141 kdy: 25 Srpna 2014, 20:11:17 »
Pre vxmery:

to nie je robota ale potešenie. Vieš si predstaviť väčší zážitok, ako postupné odskúšanie viacerých distribúcií a doladenie inštalácie podľa potreby a následné testovanie príkladov z knihy bez obavy z toho, že by si si rozbil svoj hlavný notebook? To je ta pravá zábava. Uvedom si, že to bude vyslovene testovacia mašina pre Linux. A navyše ako si správne poznamenal, by mala umožniť aj inštaláciu v UEFI móde, čo by malo mať rýchlejšie štarty (fastboot) a hlavne by malo pomôcť získať skúsenosti s mašinami s UEFI Biosom.
« Poslední změna: 25 Srpna 2014, 20:18:33 od livan »
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

Hannibalus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
  • Andrej Lacho
Re:SR - Nitra
« Odpověď #142 kdy: 25 Srpna 2014, 20:30:07 »
To nieje UEFI Bios ale UEFI a Bios :) http://blackhole.sk/topicuvod-do-uefi
A odporucam Manjaro linux. Vhodny aj pre zaciatocnikov, lebo vsetko sa krasne nainstaluje.
„Porážka vás může posílit stejně, jako vás oslabí výhra.“ -Charles Bukowski
---32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil---

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
SR - Nitra
« Odpověď #143 kdy: 25 Srpna 2014, 20:42:02 »
Citace
A odporucam Manjaro linux. Vhodny aj pre zaciatocnikov, lebo vsetko sa krasne nainstaluje.
To už takmer každé distro s GUI.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Hannibalus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
  • Andrej Lacho
Re:SR - Nitra
« Odpověď #144 kdy: 25 Srpna 2014, 20:46:16 »
Citace
To už takmer každé distro s GUI.

Ano ale kopa veci aj chyba alebo su zle naistalovane a pokial chceme instalnut trebars novy driver s opensource na proprietary tak uz je problem.
V Manju to je jednoduche. Vyberies si ci chces OpenSource alebo Proprietary, instalnes, rebootnes a mas to v cajku.
Dlho som hladal distro ktore pofrci na vsetkych mojich strojoch a jedine toto je absolutne bez problemov. Najhorsie dopadol asi debian (tym netvrdim ze ho nemam rad alebo by bol spatny) a Ubuntu/
„Porážka vás může posílit stejně, jako vás oslabí výhra.“ -Charles Bukowski
---32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil---

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:SR - Nitra
« Odpověď #145 kdy: 26 Srpna 2014, 08:53:02 »
livan, dakujem za pomoc a navigaciu, wifikarta ide, mam vsetko, co k beznym cinnostiam na "ejsri" potrebujem. Teda okrem komunikatora Viber, ale mozno, ze ho vyvojari raz daju aj na 32 bit.
Moj subjektivny dojem zo sucasneho fungovania masiny je, ze je lepsia, ako ked slapala pod povodnym WXP /sviznost, stabilita, atd./
Som jak blcha, slava linuxu,

Hannibalus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
  • Andrej Lacho
Re:SR - Nitra
« Odpověď #146 kdy: 26 Srpna 2014, 08:57:52 »
Citace
Moj subjektivny dojem zo sucasneho fungovania masiny je, ze je lepsia, ako ked slapala pod povodnym WXP /sviznost, stabilita, atd./

A co si cakal? Ved 13 rokov stary system nemoze byt ani v jednom smere lepsi nez ktorykolvek system dnesnej doby.
Co tam mas momentalne? Xub?
„Porážka vás může posílit stejně, jako vás oslabí výhra.“ -Charles Bukowski
---32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil---

distefano

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:SR - Nitra
« Odpověď #147 kdy: 26 Srpna 2014, 09:37:49 »
Ano, Xubuntu 14.04-desktop-i386. Som zvedavy, kolko mi este moj 9 r. stroj vydrzi, ale doteraz, okrem prasknutych plastov na pantoch a kontaktu na adapteri nemal ziadnu vaznu chybu.

Hannibalus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
  • Andrej Lacho
Re:SR - Nitra
« Odpověď #148 kdy: 26 Srpna 2014, 09:49:06 »
Co to mas? Stary ACER? Pokial ano tak tie vydrzia a apokalypsu, zasa tie nove stoja za velke H.
„Porážka vás může posílit stejně, jako vás oslabí výhra.“ -Charles Bukowski
---32-bit system is not "conservative", but quite unnecessarily fossil---

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
SR - Nitra
« Odpověď #149 kdy: 26 Srpna 2014, 10:03:15 »
distefano, keď sa nám podarí ešte stretnúť, tak prídem vo fešáckom tričku  ;)
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.