Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Po update apt-get se mi změnil vzhled  (Přečteno 4400 krát)

kleinpetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Po update apt-get se mi změnil vzhled
« kdy: 24 Listopadu 2017, 19:46:42 »
Zdravím, po instalaci apt-get následném updatu a poté nainstalování touchegg jsem pc restartoval a najednou jsem měl vzhled cinammon po odebrani pres apt-get remove cinammon se mi nacetl MATE desktop environment.. nevim co jsem udělal tak závratného aby se mi toto stalo. Poradil by někdo jak to vrátit zpět popřípadě mi vysvětlil proč se toto stalo ? Díky


Sent from my iPhone using Tapatalk

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #1 kdy: 24 Listopadu 2017, 19:52:16 »
Musíš uvést základní informace:
Cos tam měl původně nainstalované - distro, prostředí atd.
Co ses pak snažil nainstalovat, jaký byl účel změny.
Proč, zvláště pokud jsi nezkušený si systém nezálohuješ - pak by byl návrat zpět hračkou...

kleinpetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #2 kdy: 24 Listopadu 2017, 20:05:24 »
Nainstaloval jsem nejnovejsi Ubuntu 17.10
pote jsem hledal gesta podobna z macos, nasel jsem touhegg, tak jsem udelal

apt-get install
apt-get update
apt-install touchegg

pote jsem pridal touchegg do aplikaci po spusteni a resetoval pc, najednou mi naskocil cinammon, hledal jsem na forech a nasel

apt-get remove cinammon

ted mi naskocil Mate, ale nefunguje ani terminal.. takze asi udelam instalaci znovu, jen bych rad vedel proc se tomu tak stalo..


Sent from my iPhone using Tapatalk

kleinpetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #3 kdy: 24 Listopadu 2017, 20:14:03 »
ale login zustal stejny, pouze desktop se zmenil


Sent from my iPhone using Tapatalk

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #4 kdy: 24 Listopadu 2017, 20:50:20 »
Neodpovídáš na co jsi tázán..
Dobře už víme žes nainstaloval 17.10 (proč, non LTS verze se nedoporučují).
Jednalo se o čistou instalaci či upgrade?
Jaké prostředí? (gnome, kde, mate)
Cinammon je další prostředí, kde se ti tam najednou vzalo? Že by samo? To je divné...
Terminál nefunguje.
Najednou tam máš zase Mate, což je další prostředí. (=pěkný guláš).
------------------------------------------------------------------------------
Shrnuto a sečteno - zálohu nemáš, takže reinstaluj. A příště se z toho snad poučíš..

kleinpetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #5 kdy: 24 Listopadu 2017, 22:42:44 »
no těžko říct jak se to tam dostalo, proč se non LTS nedoporucuje ? 2018 uz z ni LTS beztak bude, tak v čem je problém ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #6 kdy: 24 Listopadu 2017, 23:20:45 »
no těžko říct jak se to tam dostalo, proč se non LTS nedoporucuje ? 2018 uz z ni LTS beztak bude, tak v čem je problém ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
1. Asi to tam nainstaloval ten známý Japonec jménem Samose..
2. Je vidět, že máš docela "přehled". T.j. poradíš si jistě sám. A pokud problém nevidíš, tím lépe, ne?
« Poslední změna: 25 Listopadu 2017, 00:27:20 od juwa2 »

kleinpetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #7 kdy: 25 Listopadu 2017, 14:14:53 »
Omlouvam se, jestli moje odpoved znela nejaky zpusobem arogantne, dle tve odpovedi to tak vypada, ale nebylo to tak mysleno. Ano jsem zacatecnik  a proto bych se rad dozvedel nejake info, napriklad jaky presne pro me bude rozdil pouziti 17.10 oproti 16.04.

Dnes mam v planu si procist cele ubuntu.cz a trochu se do toho dostat. Kazdopadne ohledne toho problemu na zacatku, jsem opravdu nic jineho neinstaloval, ale to je jedno, dam si pozor. Diky za tip se zalohovanim [emoji106]


Sent from my iPhone using Tapatalk

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #8 kdy: 25 Listopadu 2017, 16:00:52 »
Z toho si nic nerob, kazdy dajako zacinal. :D
Ked nieco instalujes cez terminal tak ta vacsinou upozorni ak ma zavislosti. Cize treba citat co ti pise. Mozno si tu instalaciu dalsieho prostredia takto doinstaloval.
Co sa tyka toho odinstalovania cinammon tak tam si sa unahlil. Mal si najprv skusit v prihlasovacej obrazovke prepnut na povodne prostredie. Rovnako pri odinstalacii ta terminal upozornuje na to co sa odinstaluje. Treba to citat a pokial tam vidis dajake dolezite sucasti systemu tak mu to zrusit.
Ako bolo pisane vyssie preinstaluj a coskoro do toho dojdes na co si davat pozor. Tiez si trochu nastuduj zalohu systemu cez timeshift a backups. Ked budes mat vyladeny system a stane sa takato nehoda tak ti to usetri vela casu.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

kleinpetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #9 kdy: 25 Listopadu 2017, 17:45:01 »
Z toho si nic nerob, kazdy dajako zacinal. :D
Ked nieco instalujes cez terminal tak ta vacsinou upozorni ak ma zavislosti. Cize treba citat co ti pise. Mozno si tu instalaciu dalsieho prostredia takto doinstaloval.
Co sa tyka toho odinstalovania cinammon tak tam si sa unahlil. Mal si najprv skusit v prihlasovacej obrazovke prepnut na povodne prostredie. Rovnako pri odinstalacii ta terminal upozornuje na to co sa odinstaluje. Treba to citat a pokial tam vidis dajake dolezite sucasti systemu tak mu to zrusit.
Ako bolo pisane vyssie preinstaluj a coskoro do toho dojdes na co si davat pozor. Tiez si trochu nastuduj zalohu systemu cez timeshift a backups. Ked budes mat vyladeny system a stane sa takato nehoda tak ti to usetri vela casu.

Diky moc [emoji4] je fakt ze bude treba vic cist terminal [emoji1] na serveru mam debian, ale vis jak to je ve chvili kdy jsem instaloval apache mysql php apod jsem u toho stravil nekolik hodin a po par tydnech to clovek zapomene. nicmene jsem ochoten tomu venovat cas a usili a dostat se vice do hloubky [emoji106] jinak proc se nedoporucuje non lzs verze ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

kleinpetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #10 kdy: 25 Listopadu 2017, 17:45:39 »
Z toho si nic nerob, kazdy dajako zacinal. :D
Ked nieco instalujes cez terminal tak ta vacsinou upozorni ak ma zavislosti. Cize treba citat co ti pise. Mozno si tu instalaciu dalsieho prostredia takto doinstaloval.
Co sa tyka toho odinstalovania cinammon tak tam si sa unahlil. Mal si najprv skusit v prihlasovacej obrazovke prepnut na povodne prostredie. Rovnako pri odinstalacii ta terminal upozornuje na to co sa odinstaluje. Treba to citat a pokial tam vidis dajake dolezite sucasti systemu tak mu to zrusit.
Ako bolo pisane vyssie preinstaluj a coskoro do toho dojdes na co si davat pozor. Tiez si trochu nastuduj zalohu systemu cez timeshift a backups. Ked budes mat vyladeny system a stane sa takato nehoda tak ti to usetri vela casu.

Diky moc [emoji4] je fakt ze bude treba vic cist terminal [emoji1] na serveru mam debian, ale vis jak to je ve chvili kdy jsem instaloval apache mysql php apod jsem u toho stravil nekolik hodin a po par tydnech to clovek zapomene. nicmene jsem ochoten tomu venovat cas a usili a dostat se vice do hloubky [emoji106] jinak proc se nedoporucuje non lzs verze ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #11 kdy: 25 Listopadu 2017, 18:23:24 »
Klasické verze Ubuntu se zkrácenou délkou podpory jsou dlouhodobě nestabilní a plné různých chyb. Instalujte je jen v případě, že na Vašem PC verze s prodlouženou délkou podpory nefunguje správně.

kleinpetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #12 kdy: 25 Listopadu 2017, 19:32:55 »
díky.

kleinpetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #13 kdy: 26 Listopadu 2017, 00:40:44 »
Jeste maly dotaz, kdyz ted nainstaluju 16.04 mam pak moznost upgrade na 18.04 se zachovanim veskereho nastaveni ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #14 kdy: 26 Listopadu 2017, 01:04:14 »
Ano, pokial nenastane problem pocas povysovania budes mat novy system s povodnymi nastaveniami. Preto treba zalohovat.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

kleinpetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #15 kdy: 26 Listopadu 2017, 11:26:31 »
ok, a ted se zeptam jeste trochu lajcky, kdyz budu nyni pouzivat 17.10. pujde pak upgrade na 18.04. se zachovanim apache, php, mysql, docker atp ?

hodne se mi libi prostredi 17.10. kdyz mam nyni 16.04. mohu nejak designove prejit na prostredi 17.10. ? nainstaloval jsem gnome-shell-desktop pri nacitani mi zmizel ubuntu loading a pri vybrani prostredi Gnome shell to sice vypada jako 17.10 ale spousta veci je tam jinak. Chybi ubuntu dock, coz o to doinstaloval jsem dash dock, chybi tlacitka u oken, je tam pouze close button a celkove to jakoby neni tak pohodlne jako 17.10. je jeste jina moznost tohoto vzhledu ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Poslední změna: 26 Listopadu 2017, 11:39:40 od kleinpetr »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #16 kdy: 26 Listopadu 2017, 14:01:39 »
1. Povyšování systému (upgrade) nedoporučuji, velice často to končívá špatně. Vždy dělej čistou instalaci novější verze se zachováním oddílu /home
2. Pokud se ti líbí prostředí Gnome které používá 17.10, Nainstaluj si rovnou Ubuntu Gnome 16.04.
http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-gnome/releases/16.04/release/ubuntu-gnome-16.04.3-desktop-amd64.iso
Je to rozhodně lepší jak tam dodatečně něco "roubovat".
Navíc máš přece možnost si všechny možná distra vyzkoušet nejprve v live režimu, prohlédnout si je a pak se teprve pro některé rozhodnout a nainstalovat. Vytvoř si multiboot flešku, nahaž tam dvacet dister a zkoušej...
« Poslední změna: 26 Listopadu 2017, 15:08:22 od juwa2 »

kleinpetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #17 kdy: 26 Listopadu 2017, 14:45:01 »
Aha, díky za info, nevěděl jsem, že se dají distra stáhnout zvlášť jako celky ubuntu, měl jsem za to, že stáhnu na ubuntu.com a další možné změny vzhledu atp, musím instalovat ručně. Díky za tip. jdu zkusit ten  gnome 16.04 :)

btw když u 17.10 se ubuntu rozhodlo defaultně použít GNOME, jaké prostředí je použito na 16.04 defaultně ?
« Poslední změna: 26 Listopadu 2017, 14:58:43 od kleinpetr »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #18 kdy: 26 Listopadu 2017, 15:01:29 »
Tam je tusim jeste Unity - ze jim to trvalo, nez uznali, ze se to moc nepovedlo ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #19 kdy: 26 Listopadu 2017, 15:02:31 »
...jaké prostředí je použito na 16.04 defaultně ?
Unity

kleinpetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #20 kdy: 26 Listopadu 2017, 15:05:31 »
Jo taak, uz mi to zacina dochazet [emoji106] nejprve jsem totiz myslel ze na verzi 17.04 vysli s necim uplne novym co se jmenuje Unity a pak uznali ze je to na nic, tak vratili GNOME ale samozrejme vylepsenej. proto jsem mel za to, ze gnome je jakoby default. Ale ted uz tomu rozumim. Diky moc [emoji106]


Sent from my iPhone using Tapatalk

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #21 kdy: 26 Listopadu 2017, 20:17:36 »
když tak čtu vaši rozpravu tak se nestačím divit....už to tu říkám po několikáte, nechápu, proč tu všichni zbrojí proti non-LTS verzím...ale ok, chápu, že ne všichni, zvláště nováčci, si s nimi v některých případech neporadí....ale proč tu radíte přeinstalovat funkční systém (Ubuntu 17.10) na 16.04, to už vážně nechápu...pokud mu to funguje, tak to s tím snad toho půl roku přežije a za půl roku si to přeinstaluje na 18.04, což bude LTS verze....nač teď dělat downgrade? Jen ztráta času
Verze 17.10 je velice dobře vyladěná, pokud chce, může si tam doinstalovat i čisté Gnome místo toho hybridu Unity-Gnome co tu je...a nebo si jej do čisté verze upravit, to už je vcelku jedno. Troufnu si tvrdit, že Ubuntu 17.10 je rozhodně vyladěnější než Ubuntu Gnome 16.04, zkušenosti opravdu mám - vždy instaluji nejnovější verze, takže opravdu dokážu narozdíl od těch, co tu proti tomu zbrojí, porovnávat.

Co se týče upgrade mezi verzemi - jak už tu někdo poznamenal, nedělej to. Toto se řeší reinstalací systému, přičemž se předpokládá, že máš min. 2 oddíly "/" pr systém a "/home" pro data. Pak stačí jen zformátovat "/" partition a přimountovat "/home" partition při instalaci systému a je to. Seznam programů nainstalovaných si můžeš vyexportovat dle nějakého skriptu (rady najdeš na foru či na wiki) a následně zase doinstalovat do nového systému...je to záležitost chvilky....

Takže shrnutí...pokud 17.10 šlape, nech ji tam a za půl roku ji povyš (reinstaluj) na 18.04...alespoň si tak přivykneš na změny, které se ti stejně v budoucnu nevyhnout (přechod z xwindow na Wayland, změna prostředí Unity - Gnome, atd.).
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

kleinpetr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Po update apt-get se mi změnil vzhled
« Odpověď #22 kdy: 26 Listopadu 2017, 23:51:11 »
wow, diky za tvuj pohled na vec [emoji4] a jsem rad za nove informace, je mi jasne ze 17.10 ma nejake mouchy, ale spis se domnivam ze to bude vec pro zkuseneho uzivatele, ktery potrebuje nejake specificke vlastnosti na ktere byl zvykly. Me ta 17.10. fungovala bez problemu, az tedy na jediny a to byla citlivost touchpadu, pri najizdeni na tlacitka u oken nebo na pravy horni roh, kdyz jsem se chtel trefit fo maleho bodu, tak jakoby lehce uskakovala, coz nebylo moc prijemne, ale to bude nejspis problem s hw, jelikoz to ted zkousim na lenovo flex 2 14, ktere neni ani v certifikovanem hw id ubuntu. Chtel bych se do toho dostat nez to nasadim na svuj ostry pracovni stroj (k tomu jsem jeste hazel topic ohledne instalace na hp envy, zda s tim nebude problem)

celkove se mi linux libi, jsem dlouhodobym uzivatelem mac os, ale v posledni dobe jsem uz mel chut presedlat na linux, takze jsem rad ze jsem se konecne odhodlal a ted uz jen metoda pokus omyl nez se do toho dostanu. Kazdopadne samozrejme ze mam v planu za pul roku preinstalovat na lts 18.04. proto jsem si myslel ze je lepsi nyni pouzivat take lts kvuli upgradu, ale jak rikas, cisty reinstal je asi vzdy lepsi cesta, co se tyce rozdelovani mista na hdd, tak k tomu si musim teprve sednout, je to jedna z veci ktera me desi a furt to odkladam [emoji1] ale jelikoz planuju mit na system ssd 128gb tak ciste na ssd budu mit system a zbytek na hdd, jen mi pak jde o to ze kdyz doinstaluju treba zmineny apache nebo myslq atp, tak to jde stejne do systemovych slozek (tusim) ale coz o to, doinstalovat par takovych baliku uz pak asi nebude takovy problem kdyz si tim vsim projdu ted [emoji106]

Dnes jsem si konecne udelal jasno v distribucich a gui, jedine v cem jeste nemam uplne jasno a celkem se to resi je wayland a xorg. ale to mi asi casem dojde.

Jeste jednou diky za tvou odpoved. [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.