Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Win na NTB s Ubuntu  (Přečteno 1259 krát)

Mia44

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Instalace Win na NTB s Ubuntu
« kdy: 21 Prosince 2009, 17:24:44 »
Ahoj,

Už nějakej ten pátek mám na ntb Ubuntu. Samozřejmě jsem se setkal s nějakými nedostatky, ale ty se mi postupně podařilo vyřešit. Jedná se např. o Webku (na kterou jsem spíš neměl čas).

1) Rád bych se Vás zeptal, zda-li je velký problém doinstalovat do NTB s Ubuntu (ktere si chci na 100% ponechat) windows XP/vista, Původně v něm byly Visty.... Jedná se o ntb ASUS F5M, vlastním recovery disk s WVista Premium.  Jsem v podstatě Lama, co se týče Linuxu a do nějakých velkých akcí se zatím moc nepouštím. Děkuji za rady nebo případný postup.

2) Velmi často se mi stává, že při náročnějších procesech (plácnu: facebook a aplikace farmville) se mi začně ntb zahřívat - větrák jede naplno a parkrát se mi stalo, že se ntb vypnul. Může to být HW chyba, ale přece jenom to sem napišu a budu vděčný za každé připomínky.

Díky... Míra

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Instalace Win na NTB s Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 21 Prosince 2009, 18:04:02 »
1) win můžeš doinstalovat,ale smázne ti to zavaděč,který pak musíš obnovit :
http://wiki.ubuntu.cz/GRUB/Obnova?action=show&redirect=Obnova+boot+mana%C5%BEeru+Grub+po+reinstalaci+Windows
1a) lepší je nainstalovat win a pak Ubuntu

2) mám asus F3Tc  a taky se mi přehříval a věčně hučel větrák,vyřešil jsem to chladící podložkou a úplná pohoda,i při max zátěži je tichoučko a nevypne se  8)
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=41856
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Mia44

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re: Instalace Win na NTB s Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 21 Prosince 2009, 18:40:41 »
Děkuji za radu, presně jsi to vystihl. Podložku vyzkouším, snad to pomůže.
K té instalaci. Pravděpodobně bych tam dal WVista (recovery DVD). Mám, ale obavu z toho, že po náběhu instalátoru Vist tam naskočí 3 možnosti (recovery WV na primární část, pak na celý disk a rozdělit disk na dvě části) - tím pádem to smaže celý disk i s Ubuntu, nebo se mýlím?

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Instalace Win na NTB s Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 21 Prosince 2009, 18:50:52 »
Tak si vytvoř oddíl v Gparted a zformátuj ho na ntfs a dej mu volbu to nainstalovat tam,pokud máš Ubuntu na celém disku budeš to asi muset ukrojit z [ /home ] a nainstalovat tam a pak udělat obnovu zavaděče.
Pokud ti instalace Ubuntu nedělá problém tak tam dej win a pak přidej Ubuntu,budeš mít čistou instalaci a bez trápení.
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 244
Re: Instalace Win na NTB s Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 21 Prosince 2009, 19:01:08 »
Recowery disk (aspoň u Aceru) přepíše pouze disk "C", tzn. 1. partition, ostatní BY MĚL (!) nechat bez změn. Tzn. pokud máš Ubuntu na 1. partition, jde do háje. Každopádně se dá recowery spustit a podívat se co napíše - než začne něco mazat, 2x se zeptá (ovšem anglicky - pokud neumíš, radši si pozvi někoho, kdo umí). GRUB ale budeš muset obnovit každopádně.
Nobody is perfect!

Mia44

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re: Instalace Win na NTB s Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 21 Prosince 2009, 19:13:15 »
Disk mám na 3 části... (Linux, a 2x po 50 GB) to si myslím, že by nebyl problém. Nicméně teď jsem zkoušel instalaci win XP (byl jsem rozhdonut, po tom co jsem četl v odkazech vámi zaslanými, že nejprv dám čistě win a pak až linux) a po načtení ovladačů se instalace zasekla - černá obrazovka s blikajícím kurzorem. Teď mi běží čistá instalace win vista, tady zase všechno neobvykle déle trvá (myslím tím načítání apod.)... Nevíte, kde by mohla být chyba?

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Instalace Win na NTB s Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 21 Prosince 2009, 19:46:18 »
Formátuje si partišnu a to cd tahá vše ze stínověho souboru na hdd u win nic neobvyklého,proto to trvá déle.
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.