Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: grub rescue  (Přečteno 2226 krát)

martanek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
grub rescue
« kdy: 11 Listopadu 2017, 17:53:06 »
Dobrý den, pomůže mi někdo s následujícím problémem?
Zkoušel jsem instalovat ubuntu 16.04 na starý ntb, to se podařilo, je tam nyní dual boot windowx xp a ubuntu 16.04. Ubuntu jsem chtěl poté odstranit, ale v gparted jsem udělal nějaký kiks a bohužel se nepodařilo. Nyní je problém cokoli spustit. Po spuštění pc se objeví hláška error: no such partition. Entering rescue mode... grub rescue a nemůžu udělat nic jiného.

Zkoušel jsem následující: Po zadání příkazu ls se objeví: (hd0) (hd0,msdos6) (hd0,msdos5) (hd0,msdos2) (hdo,msdos1) (fd0) dále jsem zkoušel zadat set prefix=(hd0,msdos6)/boot/grub u všech výše vypsaných možností dále: insmod normal: u všech možností kromě (fd0) se objeví hláška unknown filesystem pouze u fd0 se objeví error: failure reading sector 0x2 from fd0

Poradíte prosím, co dělat dále? Laicky, nejsem ajťák. Chci Ubuntu z pc odstranit a ponechat tam původní xp. Děkuji za radu.

WeltRaum

  • Host
Re:grub rescue
« Odpověď #1 kdy: 11 Listopadu 2017, 18:10:35 »
Odstránením Ubuntu sa odstránil aj windowsácky zavádzač. Ak si pri odstraňovaní Ubuntu nejak nepoškodil aj partície s Windows, tak je tu možnosť urobiť opravu WinXP. Je ale potrebné inštalačné CD. Postup je popísaný TU

martanek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:grub rescue
« Odpověď #2 kdy: 11 Listopadu 2017, 18:27:16 »
Bohužel uvedený postup nefunguje. Stále se objevuje uvedená hláška a nemůžu udělat nic jiného. V Biosu jsem zkoušel nastavení na spuštění instalačního cd i verze ubuntu live z usb disku a nic :-(.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:grub rescue
« Odpověď #3 kdy: 11 Listopadu 2017, 19:21:05 »
No a tu win instalačku nebo live ubuntu nabootuješ nebo ne? To je základ. Umíš to vůbec?

martanek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:grub rescue
« Odpověď #4 kdy: 12 Listopadu 2017, 07:20:43 »
Bohuzel nenabootuju, resp. nevím zda umim. Snazim se postupovat dle navodů na internetu.
Co jsem zkoušel bylo dát do mechaniky cd recovery s xp, v biosu dal možnost bootovat z cd, ale objevila se stejná hláška. Live ubuntu mám na flesce, tedy v biosu jsem zvolil bootovani z usb a zase nic. Dělám něco špatně nebo se o dělá jinak. Děkuji za radu.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:grub rescue
« Odpověď #5 kdy: 12 Listopadu 2017, 09:03:10 »
Ano, niekde robis chybu. Skus skontrolovat ci pri nastaveni bootovania v biose pri odchode ulozis zmeny alebo bios vypnes bez ulozenia zmien. Tiez je klavesova skratka ktora pri boote vyvola menu na vyber z coho bootovat(cd/usb). Pouzi tu na nabootovanie.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

martanek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:grub rescue
« Odpověď #6 kdy: 12 Listopadu 2017, 11:42:02 »
z biosu mi to stále nejde, z menu boot vyberu a při exitu zvolím možnost save changes, tak nevím...
Nicméně malý posun, zkratkou F12 se podařilo vyvolat bootovací menu, zvolil boot z cd, vlozil jsem bootable cd, postupoval dle pokynů, následně vložil recovery cd1 a 2, ale v poslední fázi v modu recovery mi pc píše copy files... a vždy se dostane na 40%, potom chroupání pc ustane a vypadá to, že se nic neděje, nechal jsem takto i přes hodinu a nic, mám nechat ještě déle či co udělat?

WeltRaum

  • Host
Re:grub rescue
« Odpověď #7 kdy: 12 Listopadu 2017, 12:23:09 »
Vyzerá to tak, že sa Windows už asi nebude dať opraviť. Skús nabootovať USB/DVD s Ubuntu, vyber Vyskúšať Ubuntu, v livku otvor terminál (Crtl + Alt + T) a postni sem výpisy z terminálu:
Kód: [Vybrat]
sudo parted --lista
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk --list
Výpis ukáže, ako je HDD momentálne rozdelený a aj to, či nie je nejak poškodená tabuľka oddielov. Z livka budeš vedieť vyzálohovať nejaké dôležité dáta.
Zatiaľ to vyzerá tak, že bude potrebné WinXP preinštalovať.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:grub rescue
« Odpověď #8 kdy: 12 Listopadu 2017, 12:30:48 »
Mam taky dojem ze budes preinstalovavat. :D
Postup mal byt takyto:
Vlozit instalacne cd wxp.
Vyvolat pri starte ntb boot menu a zvolit bootovat z cd.
Ked nabootuje instalacne cd wxp zisti ze je uz na ntb windows a tak sa ta opyta ci chces instalovat znovu alebo chces opravit ten co je na disku. Ty mas zvolit opravu(repair).
Spusti sa recovery konzola(to cierne okno) kde zadas heslo administratora(ak nebolo vo win. nastavene malo by stacit len odkliknut prazdne heslo.
Dalej sa do konzole malo napisat fixmbr.(pripadne aj fixboot ale malo by to fungovat aj bez neho)
Restartovat ntb.
Po tomto by mal normalne nabehnut wxp.
Ak si daval dajake recovery cd tak si sa pravdepodobne pokusil obnovit dajaku predchadzajucu zalohu.

P.s WeltRaum bol rychlejsi. :D
« Poslední změna: 12 Listopadu 2017, 12:32:38 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

martanek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:grub rescue
« Odpověď #9 kdy: 12 Listopadu 2017, 13:50:04 »
nabootovat ubuntu z usb mi nejde:-(, nevím co dělám špatně, usb je povoleno, změny ukládám...
na recovery cd je uvedeno, že vrátí sofware do stavu, který byl při nákupu pc, je to co potřebuju či ne?
pc reaguje jedině na to cd
mam tu 3 cd, první je nazváno Disk1 (bootable+system cd), vložíl jsem ho, nastavil boot z cd a to se chytlo, dále to po mě chtělo recovery cd1, tudíž jsem ho vložil a chroupá to (objeví se tabulka symantec...), po chvíli že mám vložit recovery cd2, následně to chce opět Disk 1 (system cd). pc piše, že se nabootují a zkopírují původní souboury, ale to kopírování dojde do 40% a přestane, pak se nic neděje. Nebo, že by to trvalo tak dlouho? Nechal jsem to cca hodinu a nic se nedělo, pc nechroupá...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:grub rescue
« Odpověď #10 kdy: 12 Listopadu 2017, 14:21:51 »
Mas v tom ntb cd mechaniku alebo dvd? Ak dvd tak si vytvor bootovacie dvd s ubuntu.
http://wiki.ubuntu.cz/instalace/jak_vyp%C3%A1lit_iso?redirect=1
To nabootuj a pozri ci tam este mas dajake svoje subory.
To cd co popisujes vyzera ako cd od vyrobcu ktore uvadza system do stavu ako pri kupe ntb. Co znamena ze vsetko z disku zmaze.
To co ti tu od zaciatku radia bola iba obnova zavadzaca windows ktora by sa systemu vobec nedotkla a vsetko by ostalo tak ako si to mal.
Teraz uz treba iba zistit ake skody napachalo to recovery cd a ci sa da nieco zachranit.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:grub rescue
« Odpověď #11 kdy: 12 Listopadu 2017, 14:28:01 »
1. Chybně vytvořená fleška s live-ubuntu, proto nebootuje.
2. Ty recovery CD zahoď, jsou k ničemu...
3. Pokus se spouštění Windows opravit pomocí https://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/
Je to na dvě kliknutí (kliknout na "Recommended repair")  většinou to pomůže.
4. A pokud snad ne, tak si sežeň instalačku WXP SP3 a klasicky reinstaluj.
Ostatní je ztráta času.
« Poslední změna: 12 Listopadu 2017, 14:35:53 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.