Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Opravit USB flešku  (Přečteno 1706 krát)

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Opravit USB flešku
« kdy: 13 Září 2018, 17:48:35 »
Ahoj.
v Xubuntu se mi občas stane, že mi USB fleška při pokusu o zápis většího množství dat (~5 GB) "zamrzne", nahrávání se zastaví a pak nejde ani sovtwarově vysunout a vlastně pak ani nejde vypnout počítač. Zjevně se jedná o nějakou chubu v sektorech na té flešce.
Existuje nějaký sw na opravu té flešky. Nebo na opravy všech zapisovatelných zařízení? nic jsem ve svém systému nenašel.
Kdysi dávno ve widlích na to byl checkdisk, nebo norton disc doctor, něco ve stejném stylu by bodlo.
Xubuntu 18.4.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Opravit USB flešku
« Odpověď #1 kdy: 13 Září 2018, 20:09:43 »
Ahoj.
v Xubuntu se mi občas stane, že mi USB fleška při pokusu o zápis většího množství dat (~5 GB) "zamrzne", nahrávání se zastaví a pak nejde ani sovtwarově vysunout a vlastně pak ani nejde vypnout počítač. Zjevně se jedná o nějakou chubu v sektorech na té flešce.
Existuje nějaký sw na opravu té flešky. Nebo na opravy všech zapisovatelných zařízení? nic jsem ve svém systému nenašel.
Kdysi dávno ve widlích na to byl checkdisk, nebo norton disc doctor, něco ve stejném stylu by bodlo.

Chkdsk ti nepomůže. Divně se chovající Fleška jde zformátovat (ve windows) pomocí http://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/
Nějakou dobu to trvá, ale většinou to pomůže. Pak je nutno na flešce vytvořit oddíl a naformátovat ho.
Pokud to nezabere, můžeš flešku s klidným svědomím vyhodit...
« Poslední změna: 13 Září 2018, 20:11:36 od juwa2 »

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Opravit USB flešku
« Odpověď #2 kdy: 13 Září 2018, 21:03:52 »
Ve widlích (10) se občas stane, že tam strčím flešku a ono mi to napíše, že je nějaká divná a že ji to opraví. Podstata té opravy je, že zachrání data. Což jsem přesně s tou fleškou udělal. Ale ani na těch widlích jsem nepřišel na to, jak tu opravu explicitně vyvolat. Po několikerém zasunutí a vysunutí se to spustilo. Pak ta fleška zas funguje i v linuxu.
Zajímalo by mě, co je to program, který ji opraví.
Jinak já vím, že od té doby je ta fleška nespolehlivá a životně důležitá data si na ni dávat nebudu. Ale písničky v pohodě :)
Přece ji nevyhodím, když má 32G.
Xubuntu 18.4.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Opravit USB flešku
« Odpověď #3 kdy: 13 Září 2018, 21:22:58 »
Ve widlích (10) se občas stane, že tam strčím flešku a ono mi to napíše, že je nějaká divná a že ji to opraví. Podstata té opravy je, že zachrání data. Což jsem přesně s tou fleškou udělal. Ale ani na těch widlích jsem nepřišel na to, jak tu opravu explicitně vyvolat. Po několikerém zasunutí a vysunutí se to spustilo. Pak ta fleška zas funguje i v linuxu.
Zajímalo by mě, co je to program, který ji opraví.
Jinak já vím, že od té doby je ta fleška nespolehlivá a životně důležitá data si na ni dávat nebudu. Ale písničky v pohodě :)
Přece ji nevyhodím, když má 32G.

No windows neopravuje flešku, ale pouze filesystém na ní - to jsou dvě různé věci. A používá k tomu svůj chkdsk.
Můžeš ho spustit i ručně. CMD jako správce:
chkdsk X: /r

Nicméně pokud chceš haprující flešku fyzicky "zbráborat", použij výše zmíněný LLF. Data musíš ovšem napřed přesunout jinam, protože se formátem odstraní.

A pokud hledáš něco pro linux, použij GParted kde je taky možnost jakési "opravy" FS. Ale vše samozř. bez záruky na data...

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Opravit USB flešku
« Odpověď #4 kdy: 24 Září 2018, 18:33:06 »
Udělal jsem ten LLF (asi 2 a půl hodiny) a zatím to drží!
Xubuntu 18.4.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.