Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Linux knihy  (Přečteno 4265 krát)

GladiatorJeSuperFilm

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Linux knihy
« kdy: 25 Května 2020, 17:17:04 »
Ahoj,
fakt se omlouvám zda je to nějak lehce dohledatelné, ale já jsem toho opravdu nebyl schopen.
Chtěl bych se naučit v Linuxu a z mých zkušeností je pro mě nejlepší se učit z knížky. Chtěl bych se tedy zeptat jestli máte nějaké doporučení.
Co jsem hledal tak většina knih byla z roku 2010, což mi přijde vzhledem k tomu jak rychle se technika pohybuje zastaralé.
Nejlepší by byla nějaká obecnější kniha o Linuxu, ale budu velmi rád za jakýkoliv tip.
Jen abych uvedl věci na pravou míru, nevadí mi doba vydaní knih za předpokladu, že si o ní myslíte, že alespoň některé informace z ní jsou aktuální.

Děkuji moc.

milano-m2

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:Linux knihy
« Odpověď #1 kdy: 25 Května 2020, 20:03:20 »
https://www.linuxexpres.cz/knihy/recenze-knihy-linux-dokumentacni-projekt-4-aktualizovane
Je to staré, ale použitelné. Rozhodně je tam spousta informací, které jsou stále aktuální.
« Poslední změna: 25 Května 2020, 20:15:31 od milano-m2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Linux knihy
« Odpověď #2 kdy: 25 Května 2020, 20:17:35 »
Musí být ta kniha tištěná?

Musí být česky?

Pokud ne, na webu je fakt moře materiálů...

Taky hodně záleží na tom, co se chci naučit. Pokud bash apod., tak tam se zase tak dramaticky nic nemění a lze do značné míry použít i starší dokumentaci. Jestliže spíš okenní prostředí, tak v tomto případě snad ani nemá smysl hledat tištěnou knihu, protože změny jsou (bohužel) takřka neustálé...
« Poslední změna: 25 Května 2020, 20:22:43 od JirkaZ »

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Re:Linux knihy
« Odpověď #3 kdy: 25 Května 2020, 21:34:58 »
Asi bude chtít knihu, která je "čitelná" (použitelná) téměř vždy. Takové NEJ knihy v mém životě:
Peter Norton's Guide to UNIX
Peter Norton's Complete Guide to Linux už obstarožní, nevím, zda v češtině vyšla
Peter Norton & Harley Hahn Průvodce Unixem (Unis edition)
ze studia
Karel Rektorys Přehled užité matematiky - studentům doporučuji i dnes."Špica, pane Rektorys!"
z doby tvorby web-stránek
Raymond Pirouz Kouzla na WEBU  (Unis publishing)
Scott Isaacs Dynamické HTML
Jiří Kosek HTML tvorba dokonalých WWW stránek (hodně rozšíření on-line na webu)
K novější NEJ knize o Linux-u jsem se nedopracoval. Možná existuje. Uvedení autoři jdou přímo za cílem s jednoduchými příklady nejpoužívanějších funkcí a činností ve své práci. Zdůrazní, co neužívat či nezaměňovat. Zbytek je v man.

« Poslední změna: 26 Května 2020, 11:05:48 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Linux knihy
« Odpověď #4 kdy: 28 Května 2020, 07:42:41 »
Ahoj,
fakt se omlouvám zda je to nějak lehce dohledatelné, ale já jsem toho opravdu nebyl schopen.
Chtěl bych se naučit v Linuxu a z mých zkušeností je pro mě nejlepší se učit z knížky. Chtěl bych se tedy zeptat jestli máte nějaké doporučení.
Co jsem hledal tak většina knih byla z roku 2010, což mi přijde vzhledem k tomu jak rychle se technika pohybuje zastaralé.
Nejlepší by byla nějaká obecnější kniha o Linuxu, ale budu velmi rád za jakýkoliv tip.
Jen abych uvedl věci na pravou míru, nevadí mi doba vydaní knih za předpokladu, že si o ní myslíte, že alespoň některé informace z ní jsou aktuální.

Děkuji moc.
Zdar,

mám přesně tentýž problém, také mi vadí, že od roku 2012 nevyšla prakticky žádná kniha o Linuxu a ty stávající nejen že zastarávají, ale už prakticky škodí pověsti linuxových distribucí, protože uživatelé z nich dostávají dojem, že dnešní Linux vypadá stejně jako v roce 2010... Vadí mi to dokonce tak, že na GitHubu aktivně vyvíjím tisknutelnou sbírku linuxových řešených příkladů, která má za cíl tuto situaci změnit.

Nicméně prostudoval/a jsem snad všechno, co jsem o Linuxu v knihovnách našel/a, a doporučit mohu:
  • Linux: Praktický průvodce od Michala Brandejse. Tato kniha, ačkoliv z roku 2003, zastarala velmi málo, především proto, že se zaměřuje na věci, které v Linuxu prakticky nezastarávají (jako např. syntaxe bashe). Čtenář si z ní tedy o dnešním Linuxu neudělá celkový přehled, ale naučí se ty nejčastější a nejzákladnější věci a principy a pak k nim už z online zdrojů musí doplnit novinky jako systemd, FreeDesktop.org, Xfce, Flatpak apod.
  • Příkazový řádek v Linuxu od Pavla Kameníka. Tato kniha určitě stojí za prolistování. Některé věci už trochu zastaralé jsou, ale není to tak zlé, aby nebyla použitelná.
  • Instalace operačního systému a jeho konfigurace. II, Linux od Petra Klimši. Tato skripta z roku 2014 mě (navzdory nelákavému názvu) dost pozitivně překvapila. Nezabývají se jen instalací, ale i funkcí systému jako takového a jsou aktuálnější než jiné knihy, takže si myslím, že se určitě vyplatí je prostudovat. Ale není to kniha pro začátečníka, už to chce nějaké základní znalosti mít.

Linux: Dokumentační projekt já osobně příliš nedoporučuji. Je tam spousta kapitol, které byly zastaralé (nebo pro běžného uživatele nevhodné) už v době vydání. Čtvrté vydání jsem jen prolistoval/a, ale cituji odstrašující příklad z 1. vydání (str. 359):
Citace
Povídá se, že v oblasti sítí stále ještě existují lidé, kteří vlastní jediný počítač PC a kteří nemají dostatek peněz na internetové spojení typu T1. Aby však získali svou „každodenní dávku konferencí a pošty“, spoléhají na spojení pomocí protokolu SLIP, na sítě typu UUCP a na systémy BBS, které využívají veřejné telefonní sítě.

Bohužel velká část důležitých linuxových znalostí ve vydaných knihách opravdu není a nezbývá než hledat online zdroje. V češtině je na YouTube pár přednášek a nějaké tutorialy, ale chce to hledat konkrétní téma (možná je tam i GNU/Linux celkově, ale zatím jsem ho nehledal/a). A dobré zkušeností mám také se stránkami na sallyx.org. Pokud jde o grafické prostředí, chce to spíš ty videotutorialy, málokomu se o tom chce psát.
« Poslední změna: 28 Května 2020, 07:46:46 od singularis »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.