Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
World of Warcraft

Novinky: Školení nejen k OS Ubuntu pro širokou veřejnost, více informací zde.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Ventero

Stran: [1] 2 3
1
Pomoc s instalací a aktualizací / Načtení OS squashfs
« kdy: Včera v 18:19:01 »
Vím, že báze zaváděného Linuxu je soubor "filesystem.squashfs", který se v odnožích Ubuntu jmenuje stále takto.

Zjistil jsem, že nahradím-li ho třeba v instalačce Xubuntu jakýmkoliv jiným - např. z instalačky Lubuntu - tak to bez problémů najede Lubuntu, Mintu atd.

Dále jsem zjistil, že přejmenuji-li tento soubor úplně jakkoliv při zachování přípony za tečkou (.squashfs), tak bez problémů najede OS též.

Co jsem ani po hodině hraní si z parametry grub.cfg nezjistil, jak vynutit zavedení konkrétního filesystem souboru s konkrétním jménem, mám-li jich ve složce "casper" více (třeba xubu.squashfs a mint.squashfs)

Nevíte to někdo? Popř. jestli by to nešlo pomocí jména souboru, tak jak vynutit načtení filesystem.squashfs z jiné konkrétní složky s konkrétním jménem. Je to nejjednodušší cesta, jak si udělat přehlednou multibootflash ...

2
Mám HDD v MBR s instalací Win10 (fastboot vypnutý) a instalátor na tom disku nevidí 2 oddíly NTFS pro Win10 ani další prázdný svazek ani zbytek volného místa - detekuje pouze disk samotný. Ani souborový manažer v live disk nemohl připojit.

Možná, že něčím ve windows je tomu zabráněno, tak jsem najel parted magic a gparted s diskem normálně pracuje. Tak jsem si tedy vytvořil rozšířený svazek a nasypal tam několik oddílů ext4 a jeden swap. Vše proběhlo v cajku.

Jenže ani tyto oddíly instalátor nevidí a ukazuje jen prázdné pole bez detekce čehokoliv na tom disku.

Nějaké nápady?

3
Pomoc s instalací a aktualizací / Grub2 usb flash - potíže
« kdy: 07 Listopad 2017, 19:16:28 »
Vytvoril jsem si bootovaci usb flash na bazi Grub2 pro bootovani linux dister z iso souboru. Postupoval jsem dle https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2276498
a nakopiroval mint 17.3 xfce 32bit iso a mate 32bit iso. Flashka na mem testovacim PC Dell OptiPlex 755 fungovala a v obou pripadech jsem bezproblemove najel livesession. Funguje i v NTB Dell Latitude E4300 a E6410.

Na mém Dell Latitude E5420 však mám problém. Výpis na fotce a konfigurační zápis je tento:

Kód: [Vybrat]
menuentry "Mint xfce 32bit" {
        set isofile="/iso/jmeno_souboru.iso"
    loopback loop $isofile
    linux (loop)/casper/vmlinuz boot=casper iso-scan/filename=$isofile liveimg noprompt noeject quiet splash --
    initrd (loop)/casper/initrd.lz
}

Napadá někoho, kde je ten záhadný problém a co s tím?

4
Obecná podpora / Volba způsobu pro MATE
« kdy: 24 Říjen 2017, 21:34:40 »
Co bude nejvhodnější?

1. Do Xubuntu doinstalovat mate
2. Ubuntu Mate
3. Linux Mint Mate

Děkuji za názory a přeji hezký den.

5
Internet a sítě / Vyber vhodneho wifi routeru
« kdy: 02 Říjen 2017, 09:44:52 »
Je to malicko offtopic, ale potrebuju na prvni dobrou poradit wifi router s opravdu silnym signalem pro stabilni silne spojeni,mezi dvema patry pres roh místností. Cena do 1000,-
Momentalne reseno modemem Zyxel P-600 coby AP a pokles rychlosti je z 8Mb/s na necely 1 - a to je prusvih ... Diky

6
Obecná podpora / Rychlé poznámky
« kdy: 08 Srpen 2017, 17:16:29 »
Zdravím všechny.

Mám Xubu 14.04 a v něm implementované poznámky jsou pěkně zabugované - buď z nich mizí psaný obsah a objevují se po restartu prázdné nebo se objevují 2 x či se deformuje velikost okna. Nemáte tip na nějaké spolehlivější odzkoušené ?

7
Obecná podpora / Rozbalení a mount ISO
« kdy: 19 Červen 2017, 20:26:49 »
Když připojím pomocí základního nástroje v Xubuntu ISO obraz Xubuntu a soubory zkopíruji, tak jsou na všech souborech omezena práva a totéž se stane, když pomocí správce archivu ISO rozbalím. Dále se stane, že když z této složky poté kopíruji soubory na USB flash fat32 (vybavenou bootloaderem), tak to zahlásí něco o nepodpoře symbolických odkazů a nějaké soubory se nepřekopírují. To má za následek, že bootovací fleška se sekne s tím, že nemůže najít souborový systém instalace.

Udělám-li toto pomocí nástroje 7zip a jakýmkoliv správcem souborů ve Win, tak vše funguje a vůbec rozbalený obraz vypadá mírně jinak, než v Xubuntu.

Poradíte mi něco? Jak tomuto zamezit či třeba jiný nástroj na mount?

8
Obecná podpora / Upgrade Xubuntu na Windows 10
« kdy: 26 Duben 2017, 20:59:15 »
Omylem jsem takhle na večer poklikal na něco jiného, než jsem chtěl a objevila se mi na ploše ikona  ;D

Horší je, že když dám v nastavení Wine odebrat, tak se nic neděje. Poradíte prosím jak se toho zbavit, aby mi to nestrašilo v nabídkách apod. ?

9
Obecná podpora / Wine a programy pro práci s disky
« kdy: 21 Duben 2017, 11:26:40 »
Zdravím komunitu.

Instaloval jsem Wine z repa a to vlastně kvůli jednomu konkrétnímu programu HDTune. Zdá se, že není problém ho spustit, jenže se hned objeví hlášení, že program nenašel žádné disky, kde lze odkliknout pouze OK, čímž se program ukončí.

Lze nějak docílit toho, aby programy via Wine měly plnoprávný přístup k diskům a k zařízením ostatním? Do nastavení jsem koukal opravdu hodně dlouho a přijde mi dost primitivní a vlastně tam nicmoc nastavit nejde - jak bios netbooku. čekal jsem něco jako ve Virtualboxu či WMware, kde se dají všechny tyto věci nastavit a zde jsem nic takového nenašel.

Tak prosím o radu ...

10
Zdravím komunitu.

Xubuntu 14.04.3

Instaloval jsem
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install sensors-applet, ale nikde ho nemohu objevit a tím pádem spustit a dostat do panelu. Děkuji za nakopnutí.

11
Téma je, nakolik je důležitá podpora verze OS a její ukončení podstatné pro uživatele. Co vlastně ukončení podpory znamená, jaké to má pro uživatele důsledky, v čem je to pro uživatele limitující atp. S čím se musí potýkat, jaká jsou rizika teoretická a jaká reálná z hlediska sféry a způsobu užívaní. V čem případná hrozba spočívá na co si dávat pozor atd.

Rád bych, aby se zde téma rozebralo ve všech rovinách a směrech a bylo tak k užitku všem ostatním. Zvlášť teď, kdy nové verze LTS nejsou zdařilé, se spoustou bugů a kdy zkušenosti na starších strojích už vůbec nejsou moc dobré ...

12
Obecná podpora / Jak vynutit přepnout konkrétní grafiku?
« kdy: 13 Březen 2017, 17:49:28 »
Mám Xubuntu 14.04.3 plně aktualizované na ntb Sony Vaio

Kód: [Vybrat]
tgf@tgf-VGN-Z31XN-B:~$ lspci -v | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07) (prog-if 00 [VGA controller])
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G98M [GeForce 9300M GS] (rev a1) (prog-if 00 [VGA controller])

Jádro 3.19.0.80, driver nVidia 304.134 via dodatečné ovladače v centru SW a aktualizací

Pokus nainstalovat Prime: Užívaná Intel -- Přepnout grafiku -- budeš odhlášen -- budiž -- maličko chroupl HDD a nic. Pořád detekce Intel, po odhl. či restartu beze změn.

Jak mám ntb donutit, aby jel na nVidii ? ? ?

A ještě by mě zajímalo, jak zpětně zjistit v terminále, jaký driver používám. Na
Kód: [Vybrat]
modinfo nvidia že prý modul nenalezen, ale v lspci -v jasně napsán ...

13
Pomoc s hardwarem / GeForce nesvobodné ovladače
« kdy: 12 Březen 2017, 17:43:52 »
Zdravím komunitu.

Po prvé jsem se setkal s tím, že mi byly nabídnuty dodatečné ovladače a dostal jsem hned 2 nabídky (abych to neměl jednoduché) s velmi rozdílnou verzí:
173.14.39 (nesvobodný) a 304.144 (nesvobodný, testováno)

Nějak se mi nezdá, že by s takovým odstupem byly ještě drivery pro tak staré GPU - je to dobře nebo je to omyl?

Hlavně však potřebuji vědět , jestli to můžu na své Xubuntu 14.04.3 čerstvě aktualizované s jádrem 3.19.0-80-generic instalovat či mám zvolit či dodat starší jádro (jak?) a v případě problému (nevím - třeba mi pak krešne a nenajede systém) jak se toho zbavit a najet zpět na Noveau.

14
Obecná podpora / Zaseknutí na bootscreen
« kdy: 25 Prosinec 2016, 20:57:11 »
Linux Mint 17.1 xfce:

Pan uživatel trochu moc experimentoval se Synapticem a stalo se mu, že systém zůstane viset na bootovací obrazovce s logem. V konzoli jsem zadal
Kód: [Vybrat]
sudo service lightdm restart a dostal jsem odpověď, že lightdm v systému není. Teď si nejsem jist, jestli to má Mint jinak nebo je to právě příčina problému, že ho pan uživatel nechtěně odstranil

Následovalo logické
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install lightdm, ale dostalo se mi odpovědi, že selhalo stažení balíků - nejspíš chyba v uvedených zdrojích. Samozřejmě jsem projel všechny opravné varianty v rámci apt-get (clean, autoclean, autoremove, update a update --fix-missing), ale opět to zkolabovalo na na nemožnosti ohledně zdrojů.

Je nějaký rozumný způsob, jak toto stahování balíků opravit a opět nainstalovat lightdm či jiný, jak nahodit GUI. A nebo bude v tomto případě jednodušší nová čistá instalace?

15
O fóru / Přidávání snímků - uvaha - diskuze
« kdy: 28 Říjen 2016, 19:42:21 »
Z veskerou uctou a respektem ke vsem v teto komunite i navstevnikum me uz docela stve, ze se tu rozmohl jeden pekny nesmysl az, s prominutim, zhovadelost.

Je zde moznost klasicky pridat dostatek snimku a jinych priloh, tak ze graficke formaty jsou v nahledu - snadno zobrazitelne na kliknuti a vse stejne snadno stahnutelne.

Misto toho tady uz spoustu expertu pridava ruzne linky na ruzne i pofiderni weby - mozna i rizikove, kde sve prilohy ukladaji a postuji printscreeny. Nejen, ze je to zbytecne, ale je to i mene pohodlne a u mobilnich telefonu uplna pruda, zvlast kdyz se to na odkazanem webu zobrazi v nejekem subokne a nejde to ani zvetsit do citelne podoby.

Tolik k zamysleni na tim, jak snadno uz na vsech urovnich chytame polodementni moresy, ktere nas tolik stvou u ergonomu Windows, nekterych tvurcu nekterych aplikaci pro Ubuntu, ale i ve vsech myslitelnych odvetvich nasi zdegenerovane zapadni civilizace  :'(

Tot muj nazor a doufam, ze si to nikdo neveme prilis osobne a nebude se detinsky urazet - to neni umyslem tohoto vlakna  :)

16
Linux Mint 17.1. XFCE:

Zapnul jsem Compiz a stalo se to, že na černém motivu oken se písmo změnilo také na černé spolu s ovládacími prvky okna (jen křížek zbyl v bílé).

Už jsem nad tím strávil 2 hoďky a nenašel jsem, kde a jak změnit barvu těchto popisků. Vůbec jsem nikde nenašel, že by se dala měnit barva písma kdekoliv - což mi přijde divné, že by to tam nebylo, neboť pro čitelnost je to důležité. Třeba v panelu by se mi to také hodilo ...

Máte někdo ponětí, jak se to v obou prostředích dělá, že se změní barvy?

17
Obecná podpora / Jak jednoduše zjistit závislosti
« kdy: 05 Říjen 2016, 10:20:57 »
Zdravím komunitu.

Když si vyberu nějaký balíček - řekněme třeba "gnome-disk-utility", jak zjistím jestli bude fungovat sám nebo jestli má závislosti. A ty závislosti zjistím jak? Jde to nějak i před instalací nebo musím nejprve nainstalovat a pak je lze nějak dohledat v systému?

Jde mi o přenos do jiného systému, kde není apt ani build-essential.

18
Multimedia, foto, video, zvuk / spatne prehravani audio Xubuntu
« kdy: 13 Srpen 2016, 02:16:08 »
Podelim se o zkusenost a treba nekdo zna ci najde vysvetleni.

Mam 2 ruzne diktafony. Jeden nahrava v mp3 druhy ve wav. mp3 je bez vystupu wav ma sluchatka. Tam je vse slyset normalne.

Pustim- li tyto soubory v Parole nebo Video (asi gnome), tak se detekuje polovicni cas nahravky a v prubehu reprodukce to jaksi vystrihuje useky tak, ze nakonec to skutecne hraje polovicni dobu.

Zoufaly jsem tedy instaloval SMPlayer a tam to jede normalne.

Ze by dve ruzne aplikace mely stejnou chybu? Nejake mozne vysvetleni a naprava?

19
Obecná podpora / Tearing - V-Sync -návrat
« kdy: 31 Červenec 2016, 17:20:11 »
Zdravím komuniťáky i komuniťačky :D

Legenda:

Takže již nejsem tolik omezen výkonem a závislý na LXDE či XFCE, takže hledám dobré distro či prostředí, kde se tohle nemusí řešit. U LXDE to ani nejde a u XFCE se tady objevil nějaký návod s implementací nějakého kompizu či co a prý jakštakš fungoval.

Nicméně to vůbec nechci řešit, tak se chci zeptat u kterého distra či prostředí toto řešit vůbec nemusím popř. to jde nějak snadno nastavit v nativu.

Nevím, jestli Mint s XFCE je na tom v tomto směru lépe , než Xubuntu nicméně nyní mohu pomýšlet i na ostatní prostředí.

Takže prosím o všechny tipy, kdo si nainstaloval jaké distro, kde tento neduh vůbec nebyl nebo šel jednoduše nastavením odstranit a jestli byl lepší Mint s danným prostředím či Ubuntu s dohráním atp.

Předem děkuji všem za jakékoliv tipy a nápady. Prostě chci nainstalovat TUTOVKU a né tím trávit mnoho času, který momentálně nemám.

Hezký den.

20
Pomoc s instalací a aktualizací / Instalace Grub2
« kdy: 07 Červenec 2016, 21:28:39 »
Tak jsem si samozřejmě informace hledal, takže zhruba vím, ale jsou věci, které mě matou:

Proč nestačí zadat jen třeba
Kód: [Vybrat]
sudo grub-install /dev/sda
sudo grub-install /dev/sdb
ale musí se šaškovat s mountem a ještě tam přesně vypisovat souborový systém?

Co je parametr -t u mount? Když budu instalovat na USb-flash, tak zadám toto?
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t fat32 /dev/sdx1 /mnt
sudo grub-install --root-directory=/mnt /dev/sdx

21
Obecná podpora / Mint - je už bezpečný?
« kdy: 02 Červenec 2016, 18:58:44 »
Zdravicko vsem.

Chci se zeptat, jestli uz je po tom skandalu s presmerovanymi down-linky a upravenymi instalackami vse v poradku a mohu si tento OS bezpecne stahnout, nainstalovat a pouzivat?

22
Obecná podpora / Forum - zmena uctu
« kdy: 17 Červen 2016, 01:29:17 »
Jasnej offtopic, ale neni zde primo vhodna sekce.

Prosim adminy a zmenu sveho uctu z Tracer na Ventero. Jmeno si zmenit mohu sam, ale chci se pod novym nikem i prihlasovat. Chtel bych mit jednotny nik pro vsechna pribuzna fora a ucty stranek podobnych zamereni ... Pamet se mi nezlepsuje - spis naopak a take je to pro ostatni transparentnejsi, ze hned vi i jinde, o koho jde.

Snad jsou me duvody srozumitelne a nic nebrani mi vyhovet ...

Hezky den vsem.

23
Podpora pro pracovní prostředí / Aplikace klíčenka?
« kdy: 13 Květen 2016, 03:34:53 »
Straší mě na Lubuntu nějaká klíčenka, že chce heslo pro odemčení. Na heslo jsem si nakonec vzpoměl, poněvadž jsem vydedukovbal, jak  jsem ho tam zadal, aniž bych si uvědomil, že to dávám do toho.

Problém: Nikde nemohu tu aplikaci najít a vyvolat, abych ji resetoval nebo aspoň změnil heslo. Googlil jsem 2 hodiny a našel jsem jen zmínky o seahorse pro Ubuntu - to však v Lubuntu není.

Prosím o rady...

24
Obecná podpora / Dotaz ohledně DD
« kdy: 12 Květen 2016, 19:06:42 »
Zdravím komunitu.

Trochu si hraju s různými variantami multibootů a řetězení zavaděčů a dostal jsem - paradoxně - na Microsoft fóru zajímavý linuxový tip. Jedná se o vytvoření bitové kopie lokálního zavaděče pomocí:

"dd if=/dev/sda2 of=nejakysoubor.bin bs=512 count=1"

Chtěl bych toto aplikovat na CD/DVD a myslím si, že by to šlo, ale že tam asi budou jiné dva koncové parametry.

Poradíte? Díky.

PS: Omluva, že nepoužívám "code", ale pro Edge nefungují žádné editační prvky. Kdyžtak se na to někdo mrkněte ...

25
Internet a sítě / Proč Ubuntu uměle tlumí výkon wifi karet?
« kdy: 03 Květen 2016, 16:37:57 »
Již jsem to tu v minulosti naklepával a nyní mám ověřeno, že se nejednalo o problém s jednou konkrétní wifi kartou.

Oproti měření ve Windows pomocí inSSIDer pozoruji již u 4. wifikarty pod Xubuntu i Lubuntu cca 70% útlum zisku. To se pak nepříznivě pojevuje ve kvalitě připojení, která je oproti Windows čtvrtinová (pozoruhodná podkladná shoda z druhé strany) - toto měřeno na dvou jiných portálech - výsledky téměř stejné.

Je na to nějaké vysvětlení a lépe nějaká korektura ?

Stran: [1] 2 3