Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Blog Ubuntu -- Správa "projektů" české komunity Ubuntu

Novinky: Děkujeme všem návštěvníkům fóra, kteří ochotně radí ostatním. Vaše práce je velmi potřebná a vážíme si jí.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - GdH

Stran: [1] 2 3 ... 114
1
Multimedia, foto, video, zvuk / Re:KODI a přehrávání DVD
« kdy: 20 Květen 2017, 15:43:45 »
Já v Kodi přehrávám i chráněné disky a nijak jsem to nemusel řešit, ale faktem je, že některé zprasené Macrovision Kodi nepřehraje, i když VLC ano. Mám i takové, které v PC nepřehraje nic. Ale nikdy to nevede k havárii systému, jen to prostě nehraje.

2
Návody, tipy a triky / Re:CONKY
« kdy: 18 Květen 2017, 20:57:04 »
Zdravím, dneska jsem conky odinstaloval, ale stále běží což je divné. Terminal píše, že conky je odinstalovaný, ale přitom ho normálně zapnu. Nemáte nějakou radu, prosím?

A nemáš tam náhodou vlastní kompilaci conky, která nepochází z nějakého repozitáře a tudíž o ní správce balíků neví?

Edit: jsem zapomněl, že conky je jen metabalík a závisí na jedné ze třech dalších různě konfigurovaných kompilacích. Tudíž zásadní jsou balíky:
conky-std | conky-cli | conky-all

3
Pomoc s hardwarem / Re:Wifi adaptér
« kdy: 17 Květen 2017, 20:41:55 »
Místo příkazu s git clone si stáhni z té adresy zip na flešku a ten rozbal v domovském adresáři. Jen pozor, v zipu se ten adresář jmenuje rtl8192cu-fixes-master.

5
Onehdá jsem se chtěl zeptat, co to znamená to "v localhost", ale pak jsem na to zapomněl. Každopádně gratuluji k úspěšnému řešení :)

6
Obecná podpora / Re:Problém s dlouhým vypínáním Ubuntu 16.04
« kdy: 28 Duben 2017, 19:14:53 »
Nepsal jsem, jak se to dá nastavit, protože ten syslog nespadne pokaždé, takže se dá použít ten. Nicméně, pokud chceš mít pojistku v žurnálu a není ti líto 8MB na disku (výchozí max. velikost logu), tak můžeš v souboru
Kód: [Vybrat]
/etc/systemd/journald.confpřepsat řádek
Kód: [Vybrat]
#Storage=autona
Kód: [Vybrat]
Storage=persistenta restartovat službu:
Kód: [Vybrat]
sudo systemctl restart systemd-journaldPak ale je třeba spouštět journalctl pod rootem (přes sudo), kvůli právům souboru. Každopádně to má pěkné možnosti, dá se třeba kouknout na log od určitého času, např.:
Kód: [Vybrat]
journalctl --since "2017-04-28 18:15:23"

7
Obecná podpora / Re:Problém s dlouhým vypínáním Ubuntu 16.04
« kdy: 27 Duben 2017, 20:21:35 »
Nojo, on to ve výchozím nastavení loguje jen do paměti a po restartu začne znovu. Takže zas příště.

8
Podpora pro pracovní prostředí / Re:nautilus DELETE
« kdy: 27 Duben 2017, 18:43:22 »
Jenže Del nemaže, ten přesouvá do koše, tedy do .Trash adresáře v rootu stejného oddílu, kam asi nelze zapsat. Mažeš pomocí Shift+Del. Ukaž výpis tvého aktuálního /etc/fstab, třeba něco objevíme.

9
Podpora pro pracovní prostředí / Re:nautilus DELETE
« kdy: 27 Duben 2017, 13:45:47 »
Tohle jako právní spor vypadá. Pokud nemá uživatel přístup do kořenového adresáře, kde se koš vytváří, přesun do něj fungovat nebude. Ještě se dá použít Shift+Delete pro úplné smazání. U ntfs se vše řeší při připojování, takže je možno v příkazu mount určit, jakému uživateli a skupině bude patřit a jak budou globálně nastavena přístupová práva. V zásadě by ti mohlo pomoct přidat parametr uid=id_uživatele (zjistíš příkazem id -u, výchozí uživatel má 1000), případně i gid=id_skupiny, kde zadáš skupinu uživatele, která se shoduje s uid (vypíše příkaz id -g). Je-li ten fs na nevýměnném disku a je zapsaný v /etc/fstab, tak se to připíše tam. Jak je momentálně fs připojen, zjistíš samotným příkazem mount. Více podrobností ohledně připojení ntfs třeba zde.

10
Obecná podpora / Re:Problém s dlouhým vypínáním Ubuntu 16.04
« kdy: 26 Duben 2017, 22:47:26 »
Tohle je tedy zrovna docela vtipné, neboť tyto řádky ukazují, že démona, který syslog vytváří, něco předčasně sestřelilo a než se znovu nastartoval, nevíme, co se tam dělo. Nicméně tu je ještě systemd, který si dělá vlastní žurnál, tak se zkus podívat do něj:
Kód: [Vybrat]
journalctl

11
Uvolněný, nebo vadný VGA kabel tohle umí, ale chyba může být i v monitoru, či na grafické kartě. Každopádně to vypadá na HW problém.

13
Obecná podpora / Re:Problém s dlouhým vypínáním Ubuntu 16.04
« kdy: 12 Duben 2017, 23:26:09 »
V syslogu máš časové razítko u každého řádku, takže správnou pasáž poznáš i podle času, kdy jsi systém vypínal a pokud je s něčím problém, většinou je tam nějaká delší prodleva, případně kolem nějaká chybová hlášení.

14
Myslím, že zakázání aktualizací SW (byť částečné) není korektním řešením, jde proti podstatě Centra software & aktualizací - odstraní chybové hlášení za cenu neaktualizování SW, navíc vyvolá falešný pocit že je vše OK....

Tady jde o to, že Kos112567 měl v systému přidané tři ppa, které nemají software pro jeho aktuální verzi a poslední aktualizaci měly před 2 až 5 roky, maximálně pro U15.04, takže mu byly opravdu k ničemu. Buď si je do systému přidal úplně zbytečně, nebo musel dělat upgrade bez reinstalace už od Ubuntu 12.10 (v případě jednoho z těch tří ppa).

15
Vyzkoušel jsem ten návod od GdH a vypadá to, že to funguje - zakázal jsem takové, jejíž řádek začínal W: a asi mi apt-get update proběhl v pořádku...? (viz výpis z terminálu)

Nepíše to žádné chyby, tudíž je to OK ;)

16
Apt ti ty chyby popisuje celkem jednoznačně, máš v systému repositáře, které nemají balíky pro tvou verzi a z toho vyplývají chyby a ke každé ještě pár varování. Vidím tam tři a ty bude dobré odstranit, nebo zakázat, což můžeš udělat v nastavení správce aktualizací.

Ještě obrázková nápověda:


17
Dá se to vybavit malým skriptíkem, který pracuje s názvem okna. Je k tomu potřeba dvou utilit:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install wmctrl xdotool
Následující skript si s libovolným názvem (např. launch-minimized) uložíte v domovském adresáři do ~/bin/, aby se dal spouštět bez zadání cesty a nezapomenete mu nastavit spustitelný příznak ve vlastnostech souboru.
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash

cmd="$1"
window="$2"

$cmd &
until wmctrl -l|grep "$window" ; do sleep 0.2; done
xdotool windowminimize $(wmctrl -l|sed -n "/$window/s/ .*//p")

Musíte zjistit správné jméno okna dané aplikace, kterou chcete spouštět minimalizovanou, takže ji spustíte a v terminálu zadáte příkaz:
Kód: [Vybrat]
wmctrl -lVe výpisu najdete své okno a zkopírujete si podstatnou část názvu, nemusí být celý, jen aby to nekolidovalo s jiným oknem. Naopak je třeba vynechat část, která se mění, některé aplikace tam přidávají třeba název souboru, se kterým okno pracuje.

Skript pak použijete následovně:
Kód: [Vybrat]
launch-minimized "příkaz_spouštějící_aplikaci" "jméno_okna"Dám příklad s aplikací gnome-calculator:
Kód: [Vybrat]
launch-minimized "gnome-calculator" "calculator"
Skript tedy spustí příkaz a čeká až se objeví okno, které následně minimalizuje.

Jo a ještě upozorňení, že tento skript funguje pouze pokud je to okno jen jedno, tak abyste se nedivili, když to budete testovat třeba na tom kalkulátoru a spustíte to podruhé, bez zavření předchozího minimalizovaného okna.

EDIT: zefektivnění until smyčky ve skriptu -  odstraněn zbytečný test

18
Obecná podpora / Re:Problém s dlouhým vypínáním Ubuntu 16.04
« kdy: 05 Duben 2017, 09:04:23 »
Podívej se do syslogu na čem se to zasekne. Já měl podobný problém se službou  wpa_supplicant, kterou když jsem zakázal, přestal mi dokonce i zamrzat každou chvíli desktop během používání.

19
Jeden takový monitor se mi pod ruku dostal, choval se jak píšeš - jen po vypnutí a zapnutí se na maximálně 2 s rozsvítil a pak zhasl, přičemž žádný jiný monitor se tak nechoval. Byla to jednoznačně hw závada monitoru, možná nějaký vyhřezlý kondenzátor, ale jelikož to byla nepotřebná 15" vykopávka, tak jsem to neřešil a vyhodil ho.

20
Obecná podpora / Re:Cron - záhada
« kdy: 23 Březen 2017, 21:33:21 »
Takže řešení je kupodivu tohle, ani se nemusí zadávat cesta k binárce.
Kód: [Vybrat]
* * * * * DISPLAY=:0 notify-send "cron test"
Je to třeba použít vždy pokud se má při akci spuštěné cronem něco zobrazit na displeji ("říct" X-serveru kam má něco zobrazit).  Zajímavé je, že návodů na cron se všude válí mraky, ale ani jeden to nezmiňuje. Přitom každý začátečník, pokud si poprvé chce cron vyzkoušet, na tohle narazí...
Takže tohle by bylo, teď ještě vyřešit jak spouštět promeškané naplánované úlohy (z doby kdy byl PC vypnutý).
V hledáčku mám fcron, tak uvidím...

Oficiální dokumentace, i stoletý návod na mém blogu se o tom zmiňuje a tady na tom fóru jsem to psal už mockrát, shodou okolností naposledy předevčírem ;)

Faktem, je že v Ubuntu se cron chová tak, že i když něco prošvihne, provede to po probuzení stejně, jako by to bylo v anacronu, přinejmenším pokud je rozdíl jen několik hodin. Což mě pěkně točilo, protože jsem si nastavil uspávání systému, kus po půlnoci, kdybych u toho usnul, ale když jsem to uspal dřív, nebo to udělal Kodi, ráno jsem systém probudil a ono se to hned zase uspalo. To mě ve snu nenapadlo, viděl jsem to až v syslogu. Ještě jsem to nevyřešil systémově, pokud to vůbec jde, tak jsem tam dal provizorně test na hodinu.

22
tak změna,pokud to spuštím jako spustitelný soubor,tak to jede parádně, přes crontab to jen jednou kilne a už nespustí,bude potřeba to editovat pro crontab použití?

Pokud pouštíš grafickou aplikaci, musíš nastavit systémovou proměnnou $DISPLAY, ta v shellu, který spouští cron, nastavena není. V terminálu si zjisti hodnotu:
Kód: [Vybrat]
echo $DISPLAYa tu pak nastav v cronu, případně ve skriptu, ze kterého aplikaci spouštíš:
Kód: [Vybrat]
env DISPLAY=:0 /cesta/k/aplikaci

23
Než zapisovat do sudoers výjimky, bude rozumnější zapsat ten úkol přímo do crontabu roota:
Kód: [Vybrat]
sudo crontab -eTaké nebude třeba vytvářet skript, když je to jeden příkaz, jen to chce zapsat s celou cestou k němu.

24
Podpora pro pracovní prostředí / Re:Dash pluginy
« kdy: 19 Březen 2017, 16:03:50 »
Tys to tedy zdramatizoval!  ;D Pluginy Dashe rozšiřují jeho možnosti, jsou to další zdroje výsledků vztahujících se k výrazu, který tam napíšeš. Nemusí jít jen o aplikace a soubory, ale také třeba o matematické výrazy, či počasí v zadané lokalitě. Něco napíšeš, Dash to předá  pluginům, ty vrátí výsledky a Dash to zobrazí. Má to ale jeden háček, protože ve výchozím nastavení je za tím umělá inteligence, určující jakým pluginům bude heslo předáno, a ta je na serverech Canonicalu, takže když si vypneš on-line výsledky v nastavení soukromí, nerozpozná to třeba právě matematické výrazy samo a pak je nutno ve filtrech na tu kalkulačku kliknout po zapsání výrazu, aby se plugin aktivoval a zobrazil výsledek. Ve filtrech jsou jednak kategorie sdružující určitý typ zdrojů (kalkulačka třeba patří pod Info) a pak jednotlivé zdroje, tedy i pluginy.

Nicméně, přes dconf-editor se dá zapsat ručně, jaké zdroje budou použity vždy, je to pod com > canonical >unity > lenses. V klíči home-lens-default-view jsou vypsány a ty které chceš použít vždy, zkopíruješ do always-search, tedy například info-calculator.scope, aby to vždy zkusilo výraz spočítat.

Stran: [1] 2 3 ... 114