Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Svátky - applet na panel pro GNOME  (Přečteno 123045 krát)

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #50 kdy: 31 Května 2010, 14:43:26 »
Pozor, nová verze - umí vyhledávat data svátků

Trochu jsem se začal seznamovat s Pythonem a Gtk a tak jsem se rozhodl, že tento pěkný applet trochu rozšířím o nějaké ty vymoženosti, snad to Janovi nebude vadit.

  • Applet funguje stejně jako doteď, ale nyní je možno na něj kliknout, což vyvolá vyhledávací okno
  • Zadávat jména je možno bez ohledu na velká a malá písmena s výjimkou těch s diakritikou, ty ještě nemám ošetřené, první písmeno musí být velké, ostatní malá.
  • Je možné zadávat i libovolné části jmen, bude zobrazeno první jméno v roce, které bude řetězec obsahovat

Instalace nové verze appletu přepíše původní:

Kód: [Vybrat]
wget http://dl.dropbox.com/u/3770812/gnome-nameday-applet.tar.gz
sudo tar -C / -xvf gnome-nameday-applet.tar.gz
killall gnome-panel
Pak je potřeba přidat applet na Panel, pokud ještě nemáte.

Zatím trochu bojuji s regulárními výrazy s unikód znaky. Kdyby mi někdo vysvětlil, proč když vyhledávám řetězec, který obsahuje znaky bez diakritiky a končí znakem s diakritikou, koliduje s následujícími regex výrazy. Třeba re.search(r'\b' + name + r'(\W|\b), self.names[month][day], re.UNICODE). Zatím jsem to obešel, takže snad již najde všechna jména, ale..


[attachment deleted by admin]
« Poslední změna: 31 Května 2010, 15:41:31 od GdH »

starenka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1276
  • Karma: plynová [zapalovač] [hasičák]
    • /home/starenka
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #51 kdy: 31 Května 2010, 17:12:30 »
A neni problem v tom \b? jestli nahodou nebere WORD s ceskejma znakama spatne (je to locales dependent).

Stejne nechapu, proc nestac neco jako r'%s'%co_hledam,re.UNICODE a kdyz uz teda ty mezery tak r'\s?%s\s'%co_hledam,re.UNICODE ?
mojenka | blozinek v2 | starej blozinek | krotim hady za penize | UJ! Kalužátor

Debian testing vrní v Thinkpadu X200/bedně/EEE 900a, MasoX Tiger v lampe

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #52 kdy: 31 Května 2010, 17:46:20 »
A neni problem v tom \b? jestli nahodou nebere WORD s ceskejma znakama spatne (je to locales dependent).

Stejne nechapu, proc nestac neco jako r'%s'%co_hledam,re.UNICODE a kdyz uz teda ty mezery tak r'\s?%s\s'%co_hledam,re.UNICODE ?

Tady to není o tom, "co nestačí", ale o tom "co neví". Díky, kouknu se na to, je pravda, že to s tím slovem mě napadnout mohlo.

edit: Jinak, ten problém je v tom, že potřebuji rozlišovat třeba Jan a Jana, proto ten \b
« Poslední změna: 31 Května 2010, 18:15:44 od GdH »

starenka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1276
  • Karma: plynová [zapalovač] [hasičák]
    • /home/starenka
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #53 kdy: 31 Května 2010, 17:51:20 »
No ja ten program nikdy nevidel, tak nevim jestli to hledani "mezi slovama" ma nejakej vyznam. Nemyslel jsem to nejak zle. (jinak je dobry ten string co pridavas do toho regexpu nejak odescapovat - napr. re.escape() - , aby ti tam nekdo nesoupnul [],{}\ atd, ale to urcite delas...)

#vetsi citelnost
« Poslední změna: 31 Května 2010, 17:54:20 od starenka »
mojenka | blozinek v2 | starej blozinek | krotim hady za penize | UJ! Kalužátor

Debian testing vrní v Thinkpadu X200/bedně/EEE 900a, MasoX Tiger v lampe

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #54 kdy: 31 Května 2010, 19:05:31 »
No ja ten program nikdy nevidel, tak nevim jestli to hledani "mezi slovama" ma nejakej vyznam. Nemyslel jsem to nejak zle. (jinak je dobry ten string co pridavas do toho regexpu nejak odescapovat - napr. re.escape() - , aby ti tam nekdo nesoupnul [],{}\ atd, ale to urcite delas...)

#vetsi citelnost

Jak k tomu tady odskakuju od jiné činosti, dopsal jsem nejdříve důvod proč řeším slova do příspěvku předešlého a pak teprve četl dotaz na který to odpovídá...

Je to celé o tom, že v seznamu jsou jména se stejným základem jako "Jan" , "Jana" a pak při hledání "Jan" dostanu Janu, protože slaví dřív. Pak jsou tu dny, kdy mají svátek dva, např. "Olívie/Oliver", nebo zase "Petr a Pavel" a pak jsou tu ti problémoví, jako "Lukáš", "Tomáš"....

Zatím jsem to vyřešil dvěma průchody, kdy v prvním hledám jméno jako jako celek a co nenajdu, dohledám jako řetězec libovolně umístěný. Zdá se, že to pro daný seznam funguje dobře.

starenka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1276
  • Karma: plynová [zapalovač] [hasičák]
    • /home/starenka
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #55 kdy: 31 Května 2010, 19:41:47 »
No reseni je dost zavilsly na tom, jak ty data mas ulozeny. Z toho kousku kodu mi prijde ze to mas v dictu [mesic][den]. Kdybys to napriklad mel v souboru/stringu kde by co radek byl napr. 01.01|Jan muzes to probehnout regexpem najednou (findall) a dostanes vsechny hity, ktery si muzes nejak seradit podle relevance. Ty zrejme prochazis celej ten dict a breakujes, kdyz najdes match. To musi bejt docela pomelejsi, ne? Mozna je taky dobrej napad ten regular (kydz ho pouzivas tolikrat) zkompilovat (re.compile()). Te tezky nejak poradit, kdyz nevidim zdrojak.

#aha, tak zdrojak jsem si stahnul :), nicmene nikde tam nevidim to hledani....
##jinak je imo dobra praxe oddelit data od logiky (cili ty svatky hodit nekam pryc) - idealne bych pouzil sqlite
1.je to sql db v souboru - muzes updatovat svatky aniz bys musel menit apliakci (napr. autoupdate)
2.sqlko poresi hledani/zobraz na pet dni za tebe
« Poslední změna: 31 Května 2010, 19:49:30 od starenka »
mojenka | blozinek v2 | starej blozinek | krotim hady za penize | UJ! Kalužátor

Debian testing vrní v Thinkpadu X200/bedně/EEE 900a, MasoX Tiger v lampe

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #56 kdy: 31 Května 2010, 20:03:29 »
Ten regex zkompiluju až to doladím, ale vázat takovou prkotinu jako je tento applet na další služby mi přijde jako kanón na vrabce, zvlášť, když svátky nejsou zrovna dynamická data. Než řešit x souborů a závislostí, to to zatím nechám vše v jednom raději. Zatím jsem ve fázi, kdy i Glade mi přijde jako zbytečná komplikace :)

starenka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1276
  • Karma: plynová [zapalovač] [hasičák]
    • /home/starenka
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #57 kdy: 31 Května 2010, 20:27:17 »
ok. btw asi tak pulku toho skriptu muzes nahradit jednoduchyma cyklama a vyuzitim atributu objektu datetime a podobnejma vecma. Nejsem zadnej extra programator (ac me to zivi), ale tech tisic definic mi opravdu reze oci. Snad te tohle k necemu inspiruje ;)

Kód: [Vybrat]
#!/usr/bin/env python
# -*- coding: utf-8 -*-
import datetime

class Haha(object):
  
  today = datetime.datetime.today()
  
  def neco(self):
    for i in range(1,6):
      #pokud fakt potrebujes ty atributy takhle a jeste k tomu ocislovany, muzes to vygenerovat v cyklu,
      #pak jen brat z datetime objektu day a month (pripadne si delat ten strftime)
      self.__setattr__('tip%d'%i,self.today+datetime.timedelta(days=i))
    print self.tip1.month,self.tip1.day
    print self.tip5.month,self.tip5.day
    #nebo
    self.tips = []
    for i in range(1,6):
      #tady si revnou vygenerovat ten string neco ala
      #self.tips.append((self.today+datetime.timedelta(days=i)).strftime("%a\t%d.\t") + self.name[self.month1][self.day1])
      self.tips.append((self.today+datetime.timedelta(days=i)).strftime("%a\t%d.\t"))
    print (' \n').join(self.tips) # jen ukazka, samozrejme tu newline muzu uz dat do toho stringu predtim
      
x = Haha().neco()

#s tou zmenou svatku bych to tak ruzove nevidel, napriklad Velikonoce jsou kazdej rok jinak (ikdyz konkretne tohle se da zjistit primo z pythonu). Sory za OT a "nasirani se ti do projektu", jen proste obcas mam potrebu delat chytryho ;0)
« Poslední změna: 31 Května 2010, 20:39:12 od starenka »
mojenka | blozinek v2 | starej blozinek | krotim hady za penize | UJ! Kalužátor

Debian testing vrní v Thinkpadu X200/bedně/EEE 900a, MasoX Tiger v lampe

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #58 kdy: 31 Května 2010, 22:05:33 »

#s tou zmenou svatku bych to tak ruzove nevidel, napriklad Velikonoce jsou kazdej rok jinak (ikdyz konkretne tohle se da zjistit primo z pythonu). Sory za OT a "nasirani se ti do projektu", jen proste obcas mam potrebu delat chytryho ;0)

V pohodě, já jsem rád, že se se mnou o tom někdo baví :) Základ toho svátkového appletu jsem převzal od autora tohoto vlákna, jen jsem z toho vyhodil duplicitní kód a přidal okno s vyhledáváním. Já začínal (a skončil) s programováním na ZX Spectrech, takže obětovat pár bytů paměti pro urychlení kódu, místo použití smyčky, se mi stále zdá logické  ;D To, že ve výsledku spíše výkonem plýtvám a vypadá to i na pohled nevábně, je dáno neznalostí jazyka, snad to brzy doženu :)

starenka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1276
  • Karma: plynová [zapalovač] [hasičák]
    • /home/starenka
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #59 kdy: 31 Května 2010, 22:23:28 »
Jasny, ale resit tohle asi na dnesnim hw nema cenu (pokud to dokonce, jak rikas, neni kontraproduktivni). Python mam hodne rad, protoze v nem ten kod proste vypada sexy :D

Tak hodne stesti a odhodlani
mojenka | blozinek v2 | starej blozinek | krotim hady za penize | UJ! Kalužátor

Debian testing vrní v Thinkpadu X200/bedně/EEE 900a, MasoX Tiger v lampe

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #60 kdy: 04 Června 2010, 15:20:41 »
Instalační deb balík svátečního appletu

Stahujte kliknutím na gnome-nameday-applet_0.1_all.deb.
Pro instalaci poklepejte na stažený soubor a zvolte "Nainstalovat balík".

Shrnutí:
  • Po instalaci je potřeba přidat aplet na panel, jmenuje se Svátky
  • Vyhledávání svátků se aktivuje kliknutím na applet ukazující aktuální jmeniny v panelu a zrovna tak se zavře.
  • Při zadávání  jména není potřeba rozlišovat malá a velká písmena.
  • Můžete zadávat jen části jmen, bude nalezeo první, ve kterém se zadaný řetězec vyskytne.

Pokud bude mít někdo nějaké nápady na vylepšení, či problémy, dejte vědět. Plánuji ještě dopsat minimálně Velikonoce, to se každý rok mění a leckoho to může zajímat.
« Poslední změna: 04 Června 2010, 21:35:25 od GdH »

aloisam

  • Host
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #61 kdy: 05 Června 2010, 23:38:38 »
Jan + Gdh = díky! ;) šlape to fakt super!

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #62 kdy: 05 Června 2010, 23:58:37 »
Takže je tu verze i s Velikonočním pondělím. Stačí zadat jakýkoliv řetězec, který obsahuje řetězec "veli", najde se nejbližší další datum. Pokud budete chtít najít Velikonoce pro konkrétní rok, stačí zadat na konec za mezeru 4-místný letopočet. Rozsah je od roku 1900 do 9999 :) Například, když napíšete "šlápl jsem do opravdu velikého lejna 2013", dostanete Velikonoční pondělí pro rok 2013  ;D
Update: lejna zakázána nebyla, ale vstup je v nových verzích omezen na 30 znaků ;)

Můžete přeinstalovat:
gnome-nameday-applet_0.1.1_all.deb


Jan + Gdh = díky! ;) šlape to fakt super!

Díky za ohlas :)
« Poslední změna: 11 Června 2010, 16:54:25 od GdH »

novas33

Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #63 kdy: 06 Června 2010, 08:16:13 »
Taky bych chtěl pochválit moc hezký.Applet šlape jak hodinky  :).
Jan N + GDH  K+ díky.
Ubuntu 18.04 LTS

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #64 kdy: 10 Června 2010, 15:27:14 »
Gnome-nameday-applet 0.1.2

gnome-nameday-applet_0.1.2_all.deb

Po reinstalaci je potřeba spustit
Kód: [Vybrat]
pkill gnome-panelaby se aplet znovu načetl.

Změny:
  • Podpora vertikálních panelů
  • Otáčením kolečka myši nad apletem v Panelu, můžete nyní měnit počet svátků, které se zobrazí v tooltipu - max. 30. Po restartu apletu je nastaven počet na 5
  • V menu přibyl seznam dnů pracovního klidu ČR
  • Okno vyhledávání svátků je možno opustit i klávesou Escape
  • Ošetřeny výjimky vzniklé zadáním nesmyslného regulárního výrazu do vyhledávání. Jinak je možné regulární výrazy používat.

Update 12.6. - 16:00 - opraveny závislosti, pokud nějaký potřebný balík chybí, GDebi na to upozorní a při instalaci ho automaticky dinstaluje. Funkčnost prověřena na Ubuntu 8.04, 9.04, 10,04.

Prosím o report případných problémů.
« Poslední změna: 12 Června 2010, 16:02:55 od GdH »

aloisam

  • Host
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #65 kdy: 11 Června 2010, 10:03:02 »
Ahoj

včera jsem zkoušel tu předchozí 0.1.2, instalace v pohodě, ale po restartu panelu/přidání na panel, se objevovala hláška o problémech s nastavením apletu, nebo něco v tom smyslu, zkrátka svátky nešly přidat na panel.. 

Dnes jsem chtěl napsat, a vidím 20:30 nová verze, tak jsem zkusil tu. Instalace vypsala hlášku o závislostech, plus, že mám zkusit sudo apt-get install -f. To přeinstalovalo/nainstalovalo python-dateutil, pak už pohoda..

Vylepšení jsou super!! Jen vyhledávání Velikonoc podle roku mně nefunguje, ale nevím ,jestli to neobsahovala jen ta verze 0.1.1, tu jsem neměl..

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #66 kdy: 11 Června 2010, 11:00:46 »
Ahoj

včera jsem zkoušel tu předchozí 0.1.2, instalace v pohodě, ale po restartu panelu/přidání na panel, se objevovala hláška o problémech s nastavením apletu, nebo něco v tom smyslu, zkrátka svátky nešly přidat na panel..  

Dnes jsem chtěl napsat, a vidím 20:30 nová verze, tak jsem zkusil tu. Instalace vypsala hlášku o závislostech, plus, že mám zkusit sudo apt-get install -f. To přeinstalovalo/nainstalovalo python-dateutil, pak už pohoda..

Vylepšení jsou super!! Jen vyhledávání Velikonoc podle roku mně nefunguje, ale nevím ,jestli to neobsahovala jen ta verze 0.1.1, tu jsem neměl..


Takže ještě jednou.. :) Díky za info, balík jsem opravdu rozbil přidáním závislosti pro Hardyho, s překlepem to nesouviselo :) Nyní je už balík funkční, na starším systému může být potřeba ještě doinstalovat balík python-dateutil.

Sakra to bude tím vedrem..

ad Velikonoce: když zadáš velikonoce 2012, musí to fungovat
« Poslední změna: 11 Června 2010, 11:41:57 od GdH »

aloisam

  • Host
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #67 kdy: 11 Června 2010, 15:58:35 »
mně se moc zalíbilo to "šlápl jsem do opravdu velikého lejna 2013" :) takže jsem tam psal všechno možný jen ne velikonoce :)) a přitom stačilo i veli..

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #68 kdy: 11 Června 2010, 16:07:32 »
mně se moc zalíbilo to "šlápl jsem do opravdu velikého lejna 2013" :) takže jsem tam psal všechno možný jen ne velikonoce :)) a přitom stačilo i veli..

;D Pravda, zapoměl jsem zmínit, že jsem potom vstup pro jistotu omezil na 30 znaků..

nezik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 723
    • Chalupa Himmelreich
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #69 kdy: 11 Června 2010, 19:47:25 »
super k+
Ubuntu 16.04
Kdesu není první slovo Hanáckeho opilce po probuzení, ale příkaz systému.
Ubuntu - nejlepší pařba od Diabla II. ;D

Petr R.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 154
  • ...
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #70 kdy: 11 Června 2010, 21:17:03 »
... Update 11.6. - 11:45 - opraveny závislosti ...

Po mě to teď pořád chtělo, abych si python-dateutil doinstaloval přes sudo apt-get install -f. Nicméně to chodí skvěle, k+.
Ubuntu 11.10 "Oneiric Ocelot" | Oddíly (ext 4): /, /home, /www | PC Intel | Linux user #482261

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #71 kdy: 12 Června 2010, 14:13:06 »
Takže problém se závislostmi by měl být už opravdu odstraněn :) Pokud bude někomu nějaký ten balík chybět, měl by být upozorněn a po odkliknutí Nainstalovat balík, se závislosti doinstalují automaticky. Na Ubuntu 8.04, 9.10 a 10.04 jsem to prověřil, schválně jsem mu sebral onen python-dateutil a poradil si s tím - tedy GDebi, které standardně v Ubuntu deb balíky otevírá.
Omlouvám se za potíže, teprve začínám :)
« Poslední změna: 12 Června 2010, 15:58:13 od GdH »

aloisam

  • Host
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #72 kdy: 12 Června 2010, 18:45:58 »
Omlouvám se za potíže, teprve začínám :)
:D No proto! A ještě by se měl omluvit Jan, že s tím vůbec začínal! :D :D

9.04, 10.04 instalace/funkčnost 100%


MORTALBAD

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #73 kdy: 15 Června 2010, 19:57:59 »
super aplet, trosku som ho upravil aj pre slovakov  ;) len deb balicek sa mi nejako nedari vytvorit taky aby bol aj plne funkcny  ;D tak poprosim autora nech vytvori balicek aj pre slovakov, thx. subory so sloveskym prekladom su tu http://cid-d0b45a3a749038ee.office.live.com/self.aspx/Nov%c3%bd%20prie%c4%8dinok/gnome-nameday-aplet^_svk.zip

ps: poprosim len skontrolovat subor GNOME_NameDayApplet.server lebo som tam pomenil nejake veci cz na sk, ze ci to moze byt...

este raz thx

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Svátky - applet na panel pro GNOME
« Odpověď #74 kdy: 15 Června 2010, 20:17:33 »
super aplet, trosku som ho upravil aj pre slovakov  ;) len deb balicek sa mi nejako nedari vytvorit taky aby bol aj plne funkcny  ;D tak poprosim autora nech vytvori balicek aj pre slovakov, thx. subory so sloveskym prekladom su tu http://cid-d0b45a3a749038ee.office.live.com/self.aspx/Nov%c3%bd%20prie%c4%8dinok/gnome-nameday-aplet^_svk.zip

ps: poprosim len skontrolovat subor GNOME_NameDayApplet.server lebo som tam pomenil nejake veci cz na sk, ze ci to moze byt...

este raz thx

OK, nejspíš to spojím a přidám do menu voľbu jazyka. Bude také potřeba zohlednit speciality slovenské znakové sady.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.