Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Alsa nejede po upgradu Feisty Fawn -> Gutsy Gibbon  (Přečteno 3752 krát)

Slávek Š.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
    • Cybermuff
Alsa nejede po upgradu Feisty Fawn -> Gutsy Gibbon
« kdy: 28 Října 2007, 17:39:05 »
Dobrého dne,

mám trochu problém s Alsou po upgradu na GG mi nejede a nejede... přes lspci vidím svoje karty, v Nastavení zvuku mohu vybírat zařízení (vč. mých reálných karet) pro Výchozí směšovací stopy, v Jack Control vidím také hw správně - ale při pokusu přehrát zvuk přes Alsu nebo spustit Jack to hodí chybu. ESD zvuk jede. Ve FF nebyl žádný problém, do upgradu v pohodě.

Potřeboval bych trochu nasměrovat do toho, co a kde Alse chybí za soubory - viz výstup z jacku.

Při pokusu o test zvuku přes Alsu to vypíše tohle (bez ohledu na to, kterou kartu pro přehrání zvolím):
Kód: [Vybrat]
audiotestsrc wave=sine freq=512 ! audioconvert ! audioresample ! gconfaudiosink: Nemohu otevřít zdroj pro zápis.
To mi moc neřeklo, Jack je mnohem upovídanější i co se vrácených info z Alsy týče:
Kód: [Vybrat]
JACK compiled with System V SHM support.
loading driver ..
apparent rate = 44100
creating alsa driver ... hw:3,0|hw:3,0|256|2|44100|2|2|nomon|swmeter|-|32bit //tady je vidět, že jde na RME9652
control device hw:3
ALSA lib confmisc.c:1286:(snd_func_refer) Unable to find definition 'defaults.namehint.extended'
ALSA lib conf.c:3510:(_snd_config_evaluate) function snd_func_refer returned error: No such file or directory
ALSA lib conf.c:3982:(snd_config_expand) Evaluate error: No such file or directory
ALSA lib pcm.c:2144:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM hw:3,0
ALSA lib confmisc.c:1286:(snd_func_refer) Unable to find definition 'defaults.namehint.extended'
ALSA lib conf.c:3510:(_snd_config_evaluate) function snd_func_refer returned error: No such file or directory
ALSA lib conf.c:3982:(snd_config_expand) Evaluate error: No such file or directory
ALSA lib pcm.c:2144:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM hw:3,0
ALSA: Cannot open PCM device alsa_pcm for playback. Falling back to capture-only mode
V Jacku jsem v tomto případě měl nastavený hw:3,0 , což byla RME9652 Hammerfall... ale pro integrovaný intel je to stejné.

V lspci jsou vidět obě:
Kód: [Vybrat]
00:1f.5 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) AC'97 Audio Controller (rev 02)
02:0b.0 Multimedia audio controller: Xilinx Corporation RME Digi9652 (Hammerfall) (rev 03)

Nevíte, co se skrývá za řádky
Kód: [Vybrat]
ALSA lib conf.c:3510:(_snd_config_evaluate) function snd_func_refer returned error: No such file or directory
ALSA lib conf.c:3982:(snd_config_expand) Evaluate error: No such file or directory
ALSA lib pcm.c:2144:(snd_pcm_open_noupdate) Unknown PCM hw:3,0
? Co chybí za file?

Alsa asi nemá v konfiguraci správně nastavené karty (myslím, že asi při upgradu nahrálo něco prázdný soubor, ale napřetáhla nastavení ze starého configu)...

Ještě jeden seznam:
Kód: [Vybrat]
lsmod | grep snd
snd_rme9652            28704  2
snd_seq_dummy           4100  0
snd_seq_oss            33920  0
snd_intel8x0           34076  4
snd_ac97_codec        100132  1 snd_intel8x0
snd_mpu401              9128  0
snd_mpu401_uart         8960  1 snd_mpu401
snd_usb_audio          80896  0
snd_usb_lib            16896  1 snd_usb_audio
ac97_bus                2432  1 snd_ac97_codec
snd_pcm_oss            43392  0
snd_mixer_oss          16896  1 snd_pcm_oss
snd_seq_midi            8832  0
snd_seq_midi_event      7808  2 snd_seq_oss,snd_seq_midi
snd_rawmidi            25088  3 snd_mpu401_uart,snd_usb_lib,snd_seq_midi
snd_hwdep               9604  1 snd_usb_audio
snd_pcm                77960  7 snd_rme9652,snd_intel8x0,snd_ac97_codec,snd_usb_audio,snd_pcm_oss
snd_seq                51440  9 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi,snd_seq_midi_event
snd_timer              23044  2 snd_pcm,snd_seq
snd_seq_device          8844  5 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi,snd_rawmidi,snd_seq
snd                    54148  28 snd_rme9652,snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_intel8x0,snd_ac97_codec,snd_mpu401,snd_mpu401_uart,snd_usb_audio,snd_usb_lib,snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_rawmidi,snd_hwdep,snd_pcm,snd_seq,snd_timer,snd_seq_device
soundcore               7520  1 snd
snd_page_alloc         10376  3 snd_rme9652,snd_intel8x0,snd_pcm
usbcore               136088  5 snd_usb_audio,snd_usb_lib,ehci_hcd,uhci_hcd

Možná je to v /etc/modprobe.d/alsa-base, ale nevím, jak správně upravit options snd-xxx, ale chybové hlášky se vztahují spíš k jiným souborům...
Zatím jsem nebyl úspěšný a sice je možnost místo výchozí Alsa verze 1.0.14 zkusit 1.0.15, ale myslím, že by to mělo jít nastavit ve stávající verzi (i když bugů GG se zvukem je asi víc)... Pokud budete mít nějaký nápad, tak dík, abych se od něčeho odrazil (pár postupů z ubuntuforums.org jsem zkusil, ale bezvýsledně... Ona nějaká reistalace balíků je asi k ničemu - spíš bych potřeboval zjistit, co mu za soubor chybí, proč se to stalo - když to předtím jelo - a tedy co má být v něm napsáno...)

Díky. Sl.
« Poslední změna: 14 Prosince 2007, 02:31:03 od Anna Taliánová »

Slávek Š.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
    • Cybermuff
Re: Alsa nejede po upgradu Feisty Fawn -> Gutsy Gibbon
« Odpověď #1 kdy: 11 Ledna 2008, 23:31:11 »
No abych to ukoncil... Rseni tedy je, ale pomoci konfigurace a prip. doinstalace neceho z backports aj. se mi to nepovedlo... Alsa vyjimecne jela, ale v 90% pripadu nejela. Vyzkousel jsem tunu napadu z angl. fora, ruzne totalni rekonfigurace alsy, ale taky nic. Pritom Alsa normalne karty videla, ale vetsinou pres alsu neslo nic hrat.
Pravdepodobne to souviselo se stavem systemu, tj. puvodne FF -> upgrade FF Ubuntustudio s RT -> upgrade GG s RT.

Pokud nekomu ALSA zlobi, jako v mem pripade, je tedy podle mne skutecne nejrychlejsi tenhle postup:
1) odinstalovat cely zvuk (coz s sebou vezme i gdm a ubuntu-desktop)
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get --purge remove linux-sound-base alsa-base alsa-utils2) nainstalovat znovu zvuk
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install linux-sound-base alsa-base alsa-utils3) nainstalovat znovu gdm a ubuntu-desktop
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gdm ubuntu-desktop
Problemy:
Muze se stat, ze krok 3) neprojde a zahlasi to poskozeny balik ubuntu-sounds, kvuli kteremu nepujde instalovat ubuntu-desktop. V tomto pripade nepomuze zadny apt-get update ani apt-get install -f, osvedcilo se mi toto: vycistist si seznam zdroju, treba podle
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=16830.0
a potom nainstalovat ubuntu-sounds samostatne
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install ubuntu-soundsa teprve potom dat
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gdm ubuntu-desktop
No a pak restart a melo by to byt OK i se zvukem...

Slávek Š.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
    • Cybermuff
Re: Alsa nejede po upgradu Feisty Fawn -> Gutsy Gibbon
« Odpověď #2 kdy: 13 Ledna 2008, 21:15:17 »
A jeste bych mohl pridat jeden tip:

Pokud nehraje zvuk a zejmena Alsa a vyhazuje hlasky pri pokusu o spusteni testovaciho zvuku, ze nemuze otevrit zarizeni pro zapis, zkuste se podivat do procesu, jestli nebezi pulseaudio. Pokud ano, zkuste ho zabit - a zkuste test. zvuk jeste jednou. Pokud ano, tak je chyba nikoliv ve vlastni Alse, ale v Pulseaudio... Detailni postup pro spravne nastaveni Pulse audio je pak zde: http://www.pulseaudio.org/wiki/PerfectSetup

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.